Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment loans
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Współcześnie banki spółdzielcze chcąc zachować konkurencyjność w sektorze bankowym względem banków komercyjnych oraz innych instytucji bankowych i para-bankowych, dążą do zaspokojenia potrzeb kredytowych klientów. Wydaje się, że banki udzielając kredytów inwestycyjnych, które w ujęciu ilościowym charakteryzują się mniejszą dynamiką, niż kredyty detaliczne to jednak jednostkowe zaangażowanie banku w tej sytuacji jest relatywnie wyższe. W związku z tym powstaje pytanie czy struktura rodzajowa udzielonych kredytów jest determinowana przez wielkość banku. Celem opracowania było określenie poziomu zróżnicowania struktury rodzajowej kredytów ze względu na wielkość banków. Przeprowadzone grupowanie banków i analiza wariancji wskazały na istnienie istotnych statycznie różnic w przypadku struktury kredytów inwestycyjnych oraz operacyjnych i instrumentów dłużnych, natomiast w pozostałych przypadkach, w tym kredytów konsumpcyjnych nie potwierdzono różnic w strukturze w zależności od wielkości banku. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono analizę porównawczą sytuacji ekonomiczno-finansowej gospodarstw korzystających i nie korzystających z kredytów inwestycyjnych. W analizie ograniczono się tylko do grupy gospodarstw rodzinnych.
Autor rozróżnia dwie odmienne techniki podejścia do podejmowania ryzyka: "klasyczne" bankowe kredyty inwestycyjne oraz tzw. project finance. Zapoznając z pierwszą z tych technik, opisuje sposób przeprowadzania przez bank analizy pozwalającej odpowiedzieć na pytania o poziom efektywności i ryzyka związanych z potencjalnym zaangażowaniem własnych środków finansowych. Następnie omawia mniej znane i rzadziej stosowane w praktyce pojęcie "project finance". "Finansowanie projektu" w szerszym sensie oznacza udzielenie kredytu na określone zamierzenie inwestycyjne, przy czym spłata przyjętych środków dostosowana jest do oczekiwanego cash flow projektu. W węższym sensie pojęcie "finansowanie projektu" oznacza, że spłata kredytu nie tylko jest dostosowana do cash flow, lecz cash flow stanowi również jedyne źródło spłaty. Zabezpieczenie dla kredytodawcy tworzy tylko wartość kapitałowa przedsiębiorstwa.
Artykuł omawia najbardziej popularny obecnie kredyt inwestycyjny, z dopłatą do oprocentowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przeznaczony na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia.
Autorka dokonała analizy form działalności pomocowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wchodzącego w skład Grupy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. W publikacji wyrażono pogląd, wiele przedsięwzięć w Polsce nie zostałoby zrealizowanych, gdyby nie było możliwości uzyskania korzystnie oprocentowanego kredytu udzielanego przez EBI. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia powstanie, początki działalności oraz kształt obecny Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
7
Content available remote Zastosowanie kredytu jako formy finansowania innowacji
75%
Bez względu na źródło pochodzenia innowacji oraz zakres realizowanych zmian w przedsiębiorstwie, inwestycje w tym zakresie pociągają za sobą konieczność wydatkowania znacznych środków finansowych. Tym samym kluczowe dla przedsiębiorstwa staje się zidentyfikowanie optymalnych źródeł finansowania dla planowanych modyfikacji firmy. Rozwiązaniem, które bardzo często stosują polskie podmioty gospodarcze, jest kredyt, którego efektywność jest przedmiotem tego artykułu. (fragment tekstu)
Celem badań była analiza wykorzystania kredytu w zakresie finansowania działań inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych województwa zachodniopomorskiego. Dane do przeprowadzenia analizy uzyskano na podstawie ankiety. Ankieta miała charakter anonimowy i była skierowana do rolników, właścicieli gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 10 ha użytków rolnych. (fragment tekstu)
Wprawdzie ograniczenia objętościowe tego artykułu uniemożliwiają przedstawienie złożonej problematyki ubezpieczania kredytów inwestycyjnych na budownictwo społeczne w Polsce. Ale na pewno z powyższych rozważań można wyciągnąć wniosek, że ubezpieczenie kredytu jest skutecznym instrumentem ochrony ekonomicznej umożliwiającym rozwój budownictwa społecznego. Ubezpieczenie kredytu zapewnia bowiem ochronę kredytodawcy przed brakiem spłaty kredytu przez TBS, TBS-owi z kolei przed niepłaceniem należności czynszowych przez najemców, a ubezpieczycielowi poprzez stworzenie dodatkowego funduszu "ochronnego". Te elementy ochronne są jednocześnie czynnikami, które wspierają i niejednokrotnie w ogóle umożliwiają rozwój budownictwa społecznego. (fragment tekstu)
Autorki omówiły wpływ polityki pieniężnej na kredyty inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw. W odpowiedzi na postawione pytanie, czy decyzje Rady Polityki Pieniężnej nie mogłyby bardziej wpływać np. na pobudzenie działalności inwestycyjnej sektora małych i średnich przedsiębiorstw, autorki przeanalizowały kanały transmisji impulsów polityki monetarnej.
Przedmiotem badań w artykule były innowacje w gospodarstwach prowadzących modernizacje dzięki otrzymanym kredytom inwestycyjnym. Celem natomiast zbadanie wpływu podjętych kredytów inwestycyjnych na liczbę i rodzaj wprowadzonych innowacji. Badania przeprowadzone zostały w województwie dolnośląskim na liczbie 70 obiektów badawczych.
Metoda finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych określana potocznie "project finance" wykorzystywana jest zazwyczaj do finansowania dużych i kosztownych inwestycji, najczęściej z zakresu infrastruktury. Banki muszą wykazać się dużą elastycznością warunków kredytowania i aktywnością dążąc do optymalizacji zastosowanych rozwiązań oraz pełnego zabezpieczenia wypłacalności przedsięwzięć.
Podstawową formą pomocy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla hodowców zwierząt są dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych. Inwestorzy mogą ubiegać się o kredyt w ośmiu liniach, co praktycznie umożliwia realizację każdego przedsięwzięcia związanego z produkcją zwierzęcą.
Rola kapitału zewnętrznego w finansowaniu działalności przedsiębiorstw jest mniejsza niż na Zachodzie. Z danych NBP wynika, że na koniec 2002 roku zadłużenie krajowych firm w relacji do PKB sięgało zaledwie 16,4 proc., podczas gdy w krajach UE było to aż 80 proc.
Interwencja państwa w rolnictwie budzi pewne wątpliwości. Interwencjonizm kredytowy jest jedną z bardziej rynkowych form interwencji państwa. W artykule przedstawiono zarówno uzasadnienie dla stosowania interwencjonizmu kredytowego, jak i argumenty przeciwne stosowaniu tego typu interwencji w rolnictwie.
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej gospodarstw rolnych korzystających z kredytów inwestycyjnych, położonych w południowej części województwa lubuskiego. Materiały do analizy dotyczą 84 gospodarstw i pochodzą z planów inwestycyjnych sporządzonych przez rolników od początku 1998 r. do końca 2000 r. oraz ze sprawozdań finansowych do 31 grudnia 2001 r.
W ciągu ostatnich pięciu lat Europejski Bank Inwestycyjny przyznał na inwestycje, zwłaszcza w biedniejszych regionach Europy i nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej, kredyty w wysokości 203 mld euro. 30 czerwca Polska dostała kolejny miliard. Polska jest jednym z najlepiej dofinansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny krajów w Europie Środkowej i Wschodniej. Pieniądze EIB przeznaczone są tym razem na finansowanie inwestycji w rozwój nauki, technologii oraz badania nad innowacjami. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w wybranych 70 gospodarstwach rolnych, korzystających z kredytu inwestycyjnego. Przedmiotem badań były modernizacje gospodarstw rolnych pod wpływem podjętego kredytu, natomiast celem poznawczym było ukazanie zakresu zmian związanych z inwestowaniem zapoczątkowanym środkami finansowymi z zewnątrz.
Omówiono możliwości pozyskiwania środków na finansowanie zadań służących ochronie środowiska, bankowe linie kredytowe związane z tymi zadaniami i miejsce w nich Banku Ochrony Środowiska.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.