Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment potential
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza i ocena potencjału społeczno-gospodarczego polskich regionów zlokalizowanych w rejonie ODW, czyli województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Analizę oparto na oficjalnych danych statystycznych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), odnoszących się do sytuacji demograficznej analizowanych obszarów, sytuacji ekonomicznej ludności, w tym rynku pracy oraz stanu i struktury gospodarek. Zakres czasowy danych poddanych analizie został zdeterminowany ich dostępnością w zasobach informacyjnych GUS i Eurostat.(fragment tekstu)
2
Content available remote Potencjał rozwojowy (inwestycyjny) MŚP na terenie województwa łódzkiego
100%
Celem opracowania jest analiza potencjału rozwojowego małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z terenu województwa łódzkiego na podstawie przeprowadzonych badań praktycznych. W opracowaniu przedstawiono znaczenie uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych w tworzeniu potencjału rozwojowego MŚP w opinii ich właścicieli oraz metodykę badania zastosowaną do przedstawienia ww. zakresu tematycznego.(abstrakt oryginalny)
Aktywność inwestycyjna gmin determinowana jest uwarunkowaniami finansowymi oraz czynnikami o charakterze pozafinansowym, w tym przede wszystkim prawnym i organizacyjnym. W opracowaniu dokonano oceny zdolności inwestycyjnej samorządów gminnych w ujęciu finansowym. Analizie poddano możliwości finansowania inwestycji oraz zakres realizowanej działalności inwestycyjnej gmin województwa podkarpackiego na tle pozostałych polskich gmin. Ponadto zwrócono uwagę na rolę inwestycji w rozwoju lokalnym, scharakteryzowano również czynniki warunkujące możliwości finansowania przez samorząd gminny działalności inwestycyjnej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest oszacowanie zmiany wskaźnika dostępności transportowej wybranych miast, będącej efektem budowy autostrad w Polsce. Układ autostrad w Polsce wyznaczony jest przebiegiem trzech głównych dróg 6: -- autostrada A1 o łącznej długości 582 km, która łączy Gdańsk z Łodzią i aglomeracją śląską w transeuropejskim korytarzu transportowym nr VI, -- autostrada A2 o łącznej długości 651 km, która łączy Poznań z Łodzią i Warszawą w transeuropejskim korytarzu nr II, -- autostrada A4 o łącznej długości 670 km, która łączy Wrocław z Katowicami, Krakowem i Rzeszowem w transeuropejskim korytarzu nr III. Dodatkowo sieć podstawowych autostrad docelowo uzupełniają: autostrada A6 (29 km), autostrada A8 (27 km) i autostrada A18 (75 km). Autostrady połączą miasta i umożliwią przemieszczanie się znacznie szybsze, niż było to możliwe do tej pory(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie ma na celu ocenę poziomu nadwyżki operacyjnej jako wskaźnika determinującego stabilność finansową samorządów lokalnych oraz poznanie kwoty wydatków inwestycyjnych świadczących o potencjale inwestycyjnym jednostki. Zastosowano następujące metody: analizę piśmiennictwa, analizę wskaźników budżetowych (dochody i wydatki bieżące, wydatki majątkowe, wynik operacyjny) oraz metody statystyki opisowej. Do analizy przyjęto dane finansowe wszystkich typów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, a więc 16 województw, 314 powiatów i 2478 gmin za lata 2015-2017. Przeprowadzona analiza pozwoliła na częściowo pozytywne zweryfikowanie hipotezy zgodnie, z którą wynik operacyjny determinuje zarówno stabilność finansową jak i wyznacza poziom potencjału inwestycyjnego JST. (abstrakt oryginalny)
6
75%
In the article the issue of increasing the efficiency of processes of implementation of the investment potential of universities by optimizing sources of funding, taking into account the features of modern social and economic situation in Ukraine.(author's abstract)
7
Content available remote Potencjał rozwojowy mikroprzedsiębiorstw na terenie gminy Sadowne
75%
Potencjał rozwojowy przedsiębiorczości został przedstawiony na podstawie badań prowadzonych w mikroprzedsiębiorstwach położonych na terenie gminy Sadowne w powiecie węgrowskim w województwie mazowieckim. Badaniami objęto firmy zatrudniające do 9 pracowników. Celem badań było określenie możliwości rozwoju mikroprzedsiębiorstw oraz wpływu jaki mają na to instytucje z ich otoczenia. Pod uwagę wzięto współpracę mikroprzedsiębiorstw z jednostkami samorządu terytorialnego oraz bankami.(fragment tekstu)
8
Content available remote Innovative Environment of the Zlinsky Region
75%
Innowacje są obecnie uważane za jeden z najważniejszych czynników regionalnego rozwoju. Ich wprowadzenie zwiększa konkurencyjność gospodarczą regionu oraz podnosi standard życia. Celem wkładu jest zbadanie i ocena regionalnego potencjału innowacyjnego regionu Zlínský, jako zaplecza dla ewentualnych działań innowacyjno-przedsiębiorczych.
Celem niniejszego artykułu było określenie potencjałów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 po określeniu potencjałów, którymi dysponują poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Kolejnym etapem było zdiagnozowanie barier związanych z wykorzystaniem i wzmocnieniem potencjału jednostek samorządu terytorialnego. W badaniu udział wzięły wszystkie gminy i powiaty województwa zachodniopomorskiego. Spośród 111 gmin województwa zachodniopomorskiego, 18 powiatów i 3 miast na prawach powiatu odpowiedzi udzieliło 68 jednostek samorządu terytorialnego: 55 gmin, 10 powiatów i 3 miasta na prawach powiatu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest badaniom nad potencjałem inwestycyjnym firm ubezpieczeniowych oraz kolejności jego tworzenia dla działalności inwestycyjnej i osiągnięcia zysku. Analizie zostają poddane główne składniki potencjału inwestycyjnego ubezpieczyciela; podane zostają zalecenia dotyczące zarządzania aktywami inwestycyjnymi firmy ubezpieczeniowej oraz ich wpływu na jej stabilność finansową. Niniejszy artykuł określa także główne czynniki mające wpływ na rentowność działalności firm ubezpieczeniowych oraz podaje schemat obiegu funduszy związanych z tworzeniem ich potencjału inwestycyjnego. (abstrakt oryginalny)
W roku 2001 na szczycie Unii Europejskiej w Lizbonie państwa członkowskie przyjęły na kolejne dziesięć lat nowy cel strategiczny, zakładający dynamiczny i trwały rozwój gospodarki opartej na wiedzy, któremu towarzyszyć będzie ilościowa i jakościowa poprawa zatrudnienia oraz spójności społecznej. W kontekście tego celu szczególną uwagę zwrócono na turystykę jako dziedzinę istotnie sprzyjającą rozwojowi ekonomicznemu regionów dotkniętych restrukturyzacją przemysłu, rolnictwa czy wzrostem bezrobocia. Powiększenie UE o kolejne 12 krajów Europy Wschodniej jeszcze mocniej podkreśliło konieczność wsparcia sektora turystyki, zwłaszcza w zakresie zapewnienia jego zrównoważonego rozwoju, dostosowania go do zachodzących w Europie zmian demograficznych oraz wymagań i warunków współczesnego rynku. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji budowy modeli biznesowych nowoczesnych organizacji na podstawie ich potencjału innowacyjnego. Tworzenie innowacji w organizacji jest procesem skomplikowanym, który zależy od wielu czynników, w tym od wypracowanego w przeszłości potencjału innowacyjnego oraz odpowiednich zdolności do jego bieżącego wykorzystania. Modele biznesowe w sposób syntetyczny opisują zdolności organizacji do tworzenia wartości i osiągania zysku. Właściwie przygotowany model warunkuje sukces w realizacji całego procesu innowacji, nie tylko w fazie aplikacji inspiracji, ale także w czasie dyfuzji gotowej innowacji. Całość dociekań zaprezentowanych w artykule została osadzona w ramach dyskusji wokół podstawowych umiejętności w organizacji, podzielonych na trzy czynniki: zasoby, procesy i wartości, które odpowiadają za powodzenie realizacji innowacji. Podstawowe pytanie, jakie przyświeca podjętym tu rozważaniom, odnosi się do oceny możliwości osiągania wzrostu dzięki posiadanemu potencjałowi innowacyjnemu. Część badawcza artykułu zawiera projekcję potencjału innowacyjnego w modelach biznesowych tworzonych w perspektywie długoterminowej. W szczególności analizie poddane zostały modele stosowane w nowoczesnych organizacjach, których działalność jest oparta na innowacjach. Wykazano, że model biznesowy stworzony na bazie potencjału innowacyjnego stanowi ważny czynnik decydujący o innowacyjności nowoczesnych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena potencjału inwestycyjnego gmin wiejskich województwa wielkopolskiego, na tle pozostałych typów administracyjnych gmin, w latach 2009-2017. Dodatkowo w grupie gmin wiejskich wyróżniono gminy położone w obszarze metropolitalnym Poznania (POM) oraz poza nim. Badania przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z GUS (Bank Danych Lokalnych) oraz Ministerstwa Finansów (wskaźniki do oceny sytuacji finansowej JST). Do porównań poziomu potencjału inwestycyjnego między gminami zastosowano miary statystyki opisowej, a do oceny zmian zjawiska w czasie - miary dynamiki. Podjęto również próbę oceny związku pomiędzy potencjałem inwestycyjnym gmin a rzeczywistym poziomem ich wydatków inwestycyjnych. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że najwyższym potencjałem inwestycyjnym w województwie wielkopolskim charakteryzowały się gminy wiejskie położone w Poznańskim Obszarze Metropolitalnym (POM), co rzutowało na wyższą ocenę całej grupy gmin wiejskich w porównaniu do pozostałych typów administracyjnych gmin. Kształtowanie się poziomu potencjału inwestycyjnego gmin, tj. jego spadek do 2013 roku i wzrost w kolejnych latach, było związane z perspektywami budżetowymi UE 2007-2013 i 2014-2020. Związek pomiędzy potencjałem inwestycyjnym a wydatkami inwestycyjnymi gmin był statystycznie istotny tylko w gminach wiejskich położonych w POM oraz w miejskich gminach.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono potencjał produkcyjny i eksportowy zachodniopomorskich przedsiębiorstw oraz wybrane narzędzia wsparcia jego rozwoju na szczeblu administracyjnym. Autorka wykorzystała najnowsze badania dotyczące procesu powstawania regionalnych i inteligentnych specjalizacji a także danych statystycznych, które jednoznacznie przedstawiają charakter produkcyjny firm na Pomorzu Zachodnim. W drugiej części publikacji opisano wybrane narzędzia wsparcia eksportu na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Celem autorki jest informowanie o bezpłatnych, wysokiej jakości usług zwłaszcza dla małych i średnich firm planujących bądź realizujących działania eksportowe(abstrakt autora)
W pracy przedstawiono, jak absorpcja środków unijnych wpływa na regionalne zróżnicowanie własnego potencjału inwestycyjnego jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Na podstawie danych statystycznych z lat 2007-2011 przeprowadzono analizę wielkości własnego potencjału inwestycyjnego w ujęciu regionalnym, następnie wyznaczono wielkość pozyskanych środków unijnych, badając ich zmiany w przeliczeniu na mieszkańca i ich udział w strukturze wydatków majątkowych. W końcowej części badań dokonano analizy zmian w regionalnym zróżnicowaniu potencjału inwestycyjnego. Wyniki wskazują, że absorpcja środków unijnych doprowadziła do zmniejszenia różnic w poziomie potencjału inwestycyjnego polskich regionów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza czynników potencjału finansowego oraz inwestycyjnego jednostek samorządu terytorialnego, determinujących jego aktywność inwestycyjną. Wnioskiem płynącym z pracy jest to, że na aktywność inwestycyjną wpływ mają czynniki ekonomiczne i pozaekonomiczne. Aby zrealizować postawiony w pracy cel, wykonano studia literatury przedmiotu, gdzie wykazano, że na poziom aktywności inwestycyjnej samorządów najbardziej oddziałują przyjęte rozwiązania dotyczące polityki finansowej oraz sposobu i zakresu finansowania samorządów, położenie geograficzne, dostępność zasobów czy terenów inwestycyjnych, a także zapotrzebowanie na inwestycje i źródła finansowania. Dlatego problematyka długoterminowej aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego jest wciąż aktualna. (abstrakt oryginalny)
Jednostki samorządu terytorialnego od momentu wstąpienia Polski do UE są największym inwestorem w naszym kraju. W latach 2007-2013 wydatkowały w sumie 259,4 mld zł na działalność inwestycyjną. Było to możliwe dzięki wsparciu środkami bezzwrotnej pomocy z UE. Przewiduje się także, że w okresie programowania 2014-2020 JST będą stanowiły jedną z głównych grup odbiorców tej pomocy. Środki pozyskane z UE przyczynią się istotnie do zwiększenia potencjału inwestycyjnego JST w analizowanym okresie. Szacując środki, które samodzielnie mogłyby zainwestować JST w Polsce na poziomie średniorocznej nadwyżki operacyjnej z ostatnich 7 lat - 170 mld zł, pomoc unijna będzie stanowić ok. 36% funduszy, które będą przeznaczana na działalność inwestycyjną. Problemem jest jednak to, że nie wszystkie JST będą mogły z tej pomocy skorzystać ze względu na poziom ich zadłużenia, skutkujący brakiem możliwości zaciągania nowych zobowiązań, a tym samym zapewnienia wkładu własnego do projektów europejskich.(abstrakt oryginalny)
W artykule analizowano obrót nieruchomościami znajdującymi się w zasobie spółki PKP S.A. na terenie całej Polski w latach 2013-2016. Badanie dotyczyło sprzedaży nieruchomości gruntowych i budynkowych (oferty sprzedaży). Analizy poprzedzone zostały badaniem ofert nieruchomości dla poszczególnych województw pod względem ich lokalizacji, powierzchni oraz ceny zamieszczonych na stronach internetowych spółki. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza zmian w poziomie własnego potencjału inwestycyjnego samorządów terytorialnych 27 krajów UE. Dla zapewnienia porównywalności danych analizowane kategorie gospodarki finansowej samorządów przedstawiono w ujęciu per capita. Badaniem objęto lata 2005-2008. Podstawę rozważań stanowiły dane pozyskane z Eurostatu. Przeprowadzona analiza pokazała, iż w ciągu badanych 4 lat w większości krajów nastąpił co prawda wzrost możliwości inwestycyjnych samorządów, jednak miał on miejsce w pierwszych latach badanego okresu. W ostatnim, 2008 r., który był jednocześnie pierwszym rokiem kryzysu gospodarczego, w większości badanych krajów nastąpiło obniżenie tempa wzrostu samorządowych dochodów i zwiększenie tempa wzrostu bieżących wydatków, a w rezultacie spadek własnego potencjału inwestycyjnego samorządów. (abstrakt oryginalny)
Analiza kondycji finansowej jednostki dostarcza informacji o jej przeszłej i obecnej sytuacji majątkowej i finansowej oraz efektywności działalności, pozwala także określić jej możliwości rozwojowe oraz potencjalne zagrożenia. Celem opracowania jest przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej samorządów gminnych Podkarpacia na tle pozostałych gmin w kraju w latach 2006-2009. Do oceny wybrano wskaźniki: dochodów i wydatków przypadających na mieszkańca, samodzielności finansowej, zdolności do realizacji inwestycji oraz wyniku budżetu i wyniku operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.