Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsolidacja energetyki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1 stycznia 2001 roku rozpoczął działalność Południowy Koncern Energetyczny SA. W artykule omówiono cele powstania PKE SA i spodziewane efekty rynkowe, finansowe, techniczne, organizacyjne i społeczne. Przedstawiono PKE SA na tle firm europejskich i na tle podsektora krajowego. Omówiono strategię przyszłych działań.
Do niedawna przedsiębiorstwa elektroenergetyczne na świecie były rozdrobnione, największe firmy miały kilkuprocentowy udział w globalnym rynku. Firmy te najczęściej miały silną pozycję na rynku krajowym (w Europie) lub stanowym (USA). Liberalizacja rynków energii elektrycznej spowodowała, że w chwili obecnej przedsiębiorstwa energetyczne na świecie zmierzają ku konsolidacji.
Artykuł podejmuje problem walki o odbiorcę energii elektrycznej na zliberalizowanym rynku. Pierwszym krokiem w tym kierunku są zmiany organizacyjne i konsolidacja przedsiębiorstw. Przedstawia trendy konsolidacyjne europejskiej energetyki.
Podstawową przesłanką działania regulatora rynku energii, zgodnie z zapisami ustawy - Prawo energetyczne, jest równoważenie interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców paliw i energii. W artykule Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wypowiada się na temat planowanej konsolidacji sektora, integracji pionowej, a także przedstawia jak widzi rolę regulatora na zmieniającym się rynku energetycznym.
5
Content available remote Problemy polskiej energetyki w kontekście liberalizacji rynku
63%
Liberalizacja lub choćby ukształtowanie sprawnie funkcjonującego przemysłu energetycznego o wyraźnej orientacji rynkowej wymaga nie tylko wdrożenia wielu różnych działań i środków, lecz także eliminacji barier, takich jak kontrakty długoterminowe czy regulacja cen. Również obecna konsolidacja sektorów gazu i energii elektrycznej w Polsce stoi w sprzeczności z forsowaną przez Komisję Europejską ideą liberalizacji rynków energetycznych w Unii Europejskiej. Niniejszy artykuł poświęcony jest problemom polskiej energetyki, które ograniczają powstawanie skutecznej konkurencji na liberalizowanym rynku energetycznym. (abstrakt oryginalny)
Grupa Energetyczna "Enea" chciała konsolidować regionalny rynek energii na własną rękę. Rząd postanowił na inną strategię działania. Docelowo Enea - zamiast struktury regionalnej - przyjmie strukturę funkcjonalną.
Przedsiębiorstwa elektroenergetyczne poszczególnych państw UE charakteryzują się różnorodną formą właścicielską, uwarunkowaną prowadzoną polityką energetyczną danego kraju. Koncerny działające na międzynarodowym rynku energii obejmują swym działaniem poszczególne obszary sektora elektroenergetycznego. W Polsce przewidziano utworzenie państwowych, a następnie sprywatyzowanie koncernów energetycznych, skupiających wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej. Nie można wykluczyć, że cztery grupy spółek, skonsolidowane pionowo, zintegrowane geograficzne i powiązane kapitałowo na podstawie bezpłatnie wnoszonych akcji nie będą funkcjonować zgodnie z regułami rynku konkurencyjnego. Monopolista, który będzie posiadał elektrownię i spółkę dystrybucyjną będzie starał się utrzymać dyktat cenowy energii na danym terenie. Od roku 2008 obowiązywać będzie Polskę dyrektywa unijna w sprawie ograniczenia emisji zanieczyszczeń środowiska w dużych źródłach spalania paliw. Wytwórcy będą zmuszeni do wyłączenia z eksploatacji zamortyzowanych urządzeń i, dla utrzymania produkcji na dotychczasowym poziomie, zainwestowania w nowe technologie wytwarzania energii. Pozyskanie źródeł finansowania niezbędnych inwestycji w polskim sektorze elektroenergetycznym jest jednym z głównych celów prywatyzacji przedsiębiorstw energetycznych. (fragment tekstu)
Cały sektor elektroenergetyczny w Europie konsoliduje się i jest to proces raczej nieodwracalny. Jednak stopień koncentracji tego sektora w Polsce na tle innych krajów europejskich jest wciąż niski. Spółki odnoszące największe sukcesy w tej branży to przedsiębiorstwa zintegrowane pionowo i prowadzące działalność w wielu państwach europejskich.
Przedstawiono cel restrukturyzacji rynku dostaw energii elektrycznej w Unii Europejskiej oraz ramy liberalizacji tego rynku w Polsce. Omówiono strukturę dostaw energii elektrycznej w Polsce oraz sytuację ekonomiczną podmiotów podsektora dytrybucji w pierwszych latach liberalizacji rynku. Zwrócono uwagę na wpływ otwarcia rynku dostaw energii elektrycznej w Polsce na funkcjonowanie przedsiębiorstw podsektora dystrybucji oraz na kształt oferty dostawców energii elektrycznej.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problemów związanych z konsolidacją przedsiębiorstw energetycznych, jak również zysków i strat wynikających z łączenia spółek w koncerny, z punktu widzenia interesów : - państwa - przedsiębiorstwa (pracowników) - odbiorcy ostatecznego. Temat łączenia przedsiębiorstw energetycznych jest związany z aktualnym zagrożeniem dostaw energii elektrycznej dla gospodarki polskiej, wynikającym z wciąż rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Pod koniec XX wieku polski sektor energetyczny stanął przed poważnymi wyzwaniami. Wysokie zapotrzebowanie na energię finalną, nieadekwatny poziom infrastruktury wytwórczej i przesyłowej oraz zobowiązania w zakresie ochrony klimatu spowodowały konieczność podjęcia zdecydowanych działań. Jednocześnie w gospodarce światowej wystąpił szereg niekorzystnych zjawisk wymuszających nowe podejście do polityki energetycznej. Znaczny wzrost cen surowców energetycznych, rosnące zapotrzebowanie na energię ze strony krajów rozwijających się, poważne awarie systemów energetycznych oraz wzrastające zanieczyszczenie środowiska wymagały nowego podejścia do prowadzenia polityki energetycznej. (fragment tekstu)
Sektor wytwarzania energii elektrycznej przechodził w ostatnich latach istotne zmiany o charakterze konsolidacyjnym. Wpłynęły one w znacznym stopniu na strukturę rynku wytwórców energii elektrycznej. Celem artykułu było zaprezentowanie wyników analizy wskaźnikowej w zakresie wpływu przekształceń konsolidacyjnych na strukturę polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej. Zastosowano metodykę opartą na wskaźnikach koncentracji, wskaźniku Herfindahla-Hirschmana (HHI), wskaźniku Giniego, analizie SMA (Supply Marginal Assessment) i RSI (Residual Supply Index) oraz indeksie Lernera. Badaniami objęto lata 2003-2008. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy realizowane w Polsce od ponad dziesięciu lat procesy restrukturyzacji polskiego sektora elektroenergetycznego są zgodne z zaleceniami UE w tej dziedzinie i czy zarazem służą one wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju. W pierwszej części artykułu autorzy precyzują pojęcie bezpieczeństwa energetycznego w świetle zaleceń UE oraz interpretacji przyjętych w polskich dokumentach z zakresu polityki energetycznej. Następnie przedstawiają i analizują przebieg procesów restrukturyzacji polskiego sektora elektroenergetycznego. W analizie tej posłużono się rzadko spotykaną w polskiej literaturze i praktyce analitycznej metodą DEA (Data Envelopment Analysis). Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że przeprowadzone dotychczas zmiany (konsolidacja sektora) nie poprawiają w znaczącym stopniu efektów ekonomicznych sektora. Nie prowadzą też do umacniania konkurencji na polskim rynku energii, a w ślad za tym do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problemy poruszane na ósmym "Forum Energetyki", które odbyło się 16-17 listopada 2000 r. w Szczyrku. Poruszano tam trzy główne tematy: 1. konsolidacja polskiego sektora energetycznego, 2. problem tzw. kosztów osieroconych wraz ze związanym z tym systemem opłat kompensacyjnych (SOK), 3. efektywność ekonomiczna inwestycji ekologicznych w energetyce.
14
51%
Celem artykułu jest ukazanie funkcjonowania sektora elektroenergetycznego w krajach członkowskich UE w kontekście liberalizacji europejskiego rynku energii elektrycznej. Cele poboczne, pozwalające na szersze poznanie relacji pomiędzy narodowymi normami regulującymi działanie wewnętrznych rynków a prawami rynku europejskiego to: przedstawienie relacji i powiązań w strukturze kapitałowej europejskich koncernów energetycznych; ukazanie instytucji regulatora i przyjęcia systemu taryfowania i regulacji w poszczególnych krajach członkowskich; analiza rozwoju rynku energii elektrycznej w kontekście ekspansji koncernów energetycznych na rynki zewnętrzne. W konkluzji stwierdzono, że systematyczny rozwój europejskich koncernów elektroenergetycznych, przejęcia i fuzje kolejnych przedsiębiorstw skutkuje stałym umacnianiem ich pozycji na rynku energii. Brak połączeń transgranicznych uniemożliwia swobodny przepływ towaru, jakim jest energia, na europejskim rynku energii. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia rządowy projekt szerokiej restrukturyzacji sektora energetycznego, z uwzględnieniem pionowej i poziomej konsolidacji przedsiębiorstw. W projekcie tym zapowiada się opracowanie i realizowanie programu prywatyzacji sektora energetycznego, ale w sposób z jednej strony eksponujący konieczność zachowania znaczącego wpływu państwa na sprywatyzowane przedsiębiorstwa, z drugiej zapewniający rozwój rynków konkurencyjnych energii elektrycznej i gazu. Autor stara się wskazać na podstawowe zagrożenia związane z takim sposobem modyfikacji polityki restrukturyzacyjnej.
Procesy globalizacji i integracja z Unią Europejską wymuszają działania dostosowawcze w polskim sektorze paliwowo-energetycznym. Dokonywane w nim zmiany muszą mieć kontekst unijny i światowy. Mechanizmy i rozwiązania funkcjonujące na zdemonopolizowanych rynkach paliwowo-energetycznych USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji czy Danii powinny być analizowane i wykorzystywane do budowania efektywnych i konkurencyjnych struktur w Polsce. Porównanie rozwiązań krajowych z unijnymi czy światowymi wymaga wcześniejszego zdiagnozowania dynamicznie zmieniającej się sytuacji zarówno wewnątrz, jak i w krajach odniesienia. Duże rozdrobnienie i rozproszenie polskiego sektora paliwowo-energetycznego, wyższe koszty produkcji, niska sprawność urządzeń, wysokie koszty utrzymania rezerwy mocy produkcyjnych czy oparcie produkcji energii elektrycznej na paliwach stałych (z wszystkimi konsekwencjami w obszarze ochrony środowiska czy kosztów) wyznaczają pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorstw na zintegrowanym i zliberalizowanym rynku unijnym. Przyjmuje się, że w przyszłości struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce nie ulegnie większym zmianom. Węgiel zachowa swoją dominującą pozycję w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dla górnictwa węgla kamiennego energetyka pozostanie strategicznym, a dla węgla brunatnego jedynym odbiorcą. Stąd też logiczna wydaje się perspektywa wydłużania łańcucha produkcji w energetyce od wydobycia węgla, przez wytwarzanie, do dostarczenia energii elektrycznej odbiorcy końcowemu. Logika wydłużania łańcucha wartości dodanej wpisuje się w koncepcje rozwiązań dominujące na rynkach światowych. Okres prosperity gospodarczej końca XX w. obfitował w wiele spektakularnych połączeń konsolidacyjnych, nie tylko w przemysłach paliwowym i energetycznym. Procesy konsolidacji w energetyce światowej doprowadziły do powstania dużych i silnych firm, często ponadnarodowych, świadczących zdywersyfikowane usługi typu multiutility czy multienergy, dysponujące kapitałem pozwalającym na ekspansję rynkową. Skonsolidowane przedsiębiorstwa osiągają rezultaty z obniżki kosztów transakcyjnych. Duża, skonsolidowana firma ma większe szanse pertraktacji o lepsze warunki w uzyskiwaniu kapitału zewnętrznego oraz negocjowania korzystnych warunków dostaw.(fragment tekstu)
Polski sektor energetyczny stoi przed poważnymi wyzwaniami. Popyt na energię elektryczną z roku na rok wzrasta. Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenia oddziaływania na środowisko były głównymi bodźcami łączenia przedsiębiorstw energetycznych. Aby osiągnąć zamierzone cele, spółki energetyczne muszą zwiększyć nakłady na inwestycje w nowe technologie oraz na modernizację posiadanych (przestarzałych) sieci. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy łączenie przedsiębiorstw energetycznych wpływa - a jeśli tak, to w jakim stopniu - na wysokość nakładów inwestycyjnych w tym sektorze. (fragment tekstu)
Powszechny swobodny wybór dostawcy energii elektrycznej w Polsce to nadal kwestia przyszłości. Dotychczas spośród około 600 uprawnionych przedsiębiorstw tylko kilkunastu zdecydowało się na zmienę swojego dostawcy. Skromny efekt liberalizacji rynku raczej nie dziwi, zważywszy na to, iż zmiana dostawcy wiąże się z dodatkowymi kosztami i ryzykiem, a cena energii po zmianie oferenta nie różni się zbytnio od ceny obowiązującej wcześniej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.