Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredytowanie eksportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Handel międzynarodowy, a zwłaszcza polityka proeksportowa, zawsze był priorytetem dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Realizacja polityki oficjalnego wspierania eksportu w oparciu o system składający się z mechanizmów finansowych i ubezpieczeniowych, zapewniała konkurencyjną pozycję krajowym eksporterom. Angielski system wspierania eksportu jest jednym z najdłużej funkcjonujących, bowiem początek jego rozwoju przypada na wczesne lata XX wieku. Celem artykułu jest ocena działalności UKEF jako instytucjonalnego ogniwa, które udziela wsparcia eksporterom i inwestorom, uzupełniając w ten sposób ubezpieczeniowo-gwarancyjną ofertę rynku komercyjnego. Do oceny funkcjonowania UKEF wykorzystano dane statystyczne z raportów rocznych agencji UKEF. Ocenie poddano stopnień zaangażowania we wspieranie krajowego eksportu, dostępne instrumentarium finansowo-ubezpieczeniowe oraz strukturę branżową i geograficzną wspieranego eksportu. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż mimo znacznego spadku eksportu objętego oficjalnym wsparciem, istnieją przesłanki dla kontynuowania działaności jednej z najstarszych agencji kredytów eksportowych na świecie.(abstrakt oryginalny)
Bank Gospodarstwa Krajowego stojąc na granicy polityki i bankowości finansował dotąd programy mające pomagać obywatelom. Teraz ma otrzymać nowe zadanie: kredytowanie zagranicznych firm, które współpracują z polskimi producentami towarów i usług. Projekt zakłada także zmiany przepisów związanych z popieraniem budownictwa mieszkaniowego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Growth and Role of Export Credit Agencies in Export Support
75%
Rządy wielu państw realizują politykę na rzecz wspierania eksportu. W ich imieniu wyspecjalizowane agencje udzielają kredytów, gwarancji i ubezpieczeń firmom działającym na rynkach międzynarodowych. To wsparcie ułatwia finansowanie i realizację transakcji, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Kredyty eksportowe udzielane z oficjalnym wsparciem mogą wydawać się kwestią dyskusyjną. Należy zwrócić uwagę na rolę i znaczenie agencji kredytów eksportowych w mechanizmach wspierania eksportu. Artykuł ma na celu ocenę roli agencji kredytów eksportowych we wspieraniu eksportu w kontekście Porozumienia OECD i zwiększającej się aktywności agencji kredytów eksportowych z krajów spoza OECD. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż działalność agencji kredytów eksportowych, polegająca na wyrównywaniu warunków konkurowania na rynku międzynarodowym jest uzasadniona. Z tego powodu istnieje potrzeba włączenia krajów spoza OECD w proces negocjacji w zakresie oficjalnego wspierania eksportu na forum OECD i WTO. (abstrakt oryginalny)
W krajach wysoko rozwiniętych eksport dóbr kapitałowych i usług budowlano-montażowych jest prawie w całości kredytowany. Podano analizę kredytów eksportowych w Polsce w latach 1990-1996. Rząd nie posiada żadnych narzędzi prawnych jeśli chodzi o udział banków w eksporcie, toteż jest on wynikiem ich indywidualnych decyzji. Banki komercyjne ostrożne są w stosunku do małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych. Ponieważ dostosowują się do dyrektyw Rady Ministrów Wspólnot Europejskich dotyczących norm ostrożnościowych istnieje potrzeba organizowania kredytów konsorcjalnych dla przedsięwzięć długofalowych. Często kredytowanie przez banki komercyjne odbywa się pośrednio, poprzez kredytowanie producentów-eksporterów. Cechy proeksportowe mają kredyty prefinansowe i "pod polisę" KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE SA). Podano ocenę innych usług finansowo-rozliczeniowych. (Tabela banków oferujących faktoring w obrocie zagranicznym, działających na rynku polskim).
Omówiono problem finansowania eksportu w Polsce i przyczyny wysokiej ceny kredytu eksportowego. Zaprezentowano wyniki badań banków działających w Polsce. Celem badania było zasięgnięcie opinii bankowców, czy istnieje potrzeba utworzenia instytucji/banku dla wspierania krajowych przedsiębiorstw-eksporterów.
Finansowanie amerykańskiego eksportu realizowane jest przede wszystkim przez banki handlowe. Również działalność ubezpieczeniową prowadzą instytucje prywatne. Rząd amerykański realizuje jednak politykę proeksportową za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji finansowo ubezpieczeniowych, wśród których najważniejszą rolę odgrywa Amerykański Bank Eksportowo-Importowy (Ex-Im Bank). Założony on został w 1934 r. jako niezależna agencja rządowa, w pełni oparta na kapitale państwowym w celu wypełnienia pewnej luki, którą pozostawił sektor prywatny, nie będący w stanie akceptować niektórych rodzajów ryzyka niehandlowego.(fragment tekstu)
Artykuł omawia klasyfikacje i funkcje kredytów eksportowych, kredytowanie eksportu przez eksporterów, kredytowanie eksportu przez banki, kredytowanie eksportu przy udziale państwa, ubezpieczanie kredytów eksportowych, przepisy międzynarodowe regulujące procedury oficjalnego kredytowania i ubezpieczania eksportu, systemy oficjalnego wspierania eksportu w wybranych państwach.
Przedstawiono regulacje międzynarodowe dotyczące wspierania eksportu, a także oficjalne instrumenty wsparcia kredytów eksportowych stosowane w Polsce. Ukazano również zakres stosowania przez Państwo niektórych instrumentów, mających na celu pobudzenie eksportu i zmniejszenie deficytu obrotów bieżących. (oryg. streszcz.)
Głównym instrumentem wspierania eksportu są instytucje ubezpieczeń kredytów eksportowych. W artykule przeprowadzono porównanie wyników systemów ubezpieczeń kredytów eksportowych w krajach o podobnym stopniu rozwoju gospodarczego. Analiza za lata 1998-2001 obejmuje trzy kraje Europy Środkowo-Wschodniej, tzn. Polskę, Czechy i Węgry.
Przedstawiono i krytycznie przeanalizowano dokonany w Polsce system finansowego wsparcia eksportu do wymogów Wspólnot Europejskich. Omówiono uwarunkowania prawne modelu realizowanego w UE oraz ukazano polskie działania legislacyjne. Scharakteryzowano rezultaty działań w obszarze gwarantowania kredytów eksportowych.
We francuskim systemie wspierania eksportu przez państwo funkcjonują dwie instytucje finansowe, wykorzystujące środki budżetowe - bank BFCE, którego celem jest świadczenie usług w zakresie finansowania eksportu, oraz towarzystwo ubezpieczeniowe COFACE, którego celem jest ubezpieczenie eksportu w imieniu i na rachunek rządu. Autor omawia działalność tych instytucji.
Artykuł omawia rolę Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w systemie poręczeń, gwarancji i ubezpieczeń eksportu na rynkach wschodnich.
Samodzielne finansowanie transakcji eksportowej przez sprzedającego towar na warunkach odroczonego terminu płatności przekracza zazwyczaj jego możliwości finansowe. Do źródeł finansowania kredytów eksportowych można zaliczyć: banki eksportowe, banki komercyjne, krajowy rynek kapitałowy kraju eksportera, rynek międzynarodowy, jak i krajowy rynek kapitałowy kraju importera. Instytucjami, które zajmują się obsługą kredytów eksportowych są agencje kredytów eksportowych ECAs. Spośród krajów G7 Niemcy zajmują pierwsze miejsce w zakresie wielkości oficjalnego finansowego wspierania eksportu. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli KfW jako banku wspierającego konkurencyjność niemieckich eksporterów na rynku międzynarodowym. (fragment tekstu)
Eksport jest jednym z podstawowych kryteriów oceny konkurencyjności gospodarki. W sytuacji, gdy produkty będące przedmiotem wymiany są coraz bardziej zbliżone do siebie pod względem technicznym i jakościowym, warunki eksportu stają się coraz poważniejszym czynnikiem decydującym o ich przewadze konkurencyjnej w skali międzynarodowej. Biorąc pod uwagę strukturę polskiego eksportu można wysnuć wniosek, że podążamy w odwrotnym kierunku niż inne kraje. Od 1989 r. w Polsce spada eksport towarów przemysłowych o wyższym poziomie zaawansowania technologicznego, a wzrasta wywóz surowców i wyrobów nisko przetworzonych. 40% polskiego eksportu stanowią surowce i materiały nisko przetworzone. Wyroby przemysłowe stanowią zaledwie 15% oferty eksportowej Polski. Z badań Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego wynika, że w latach 1990-1996 eksport wyrobów przemysłu elektromaszynowego spadł o ponad 10%, a produkty przemysłu high-tech stanowią tylko 4% eksportu, co można uznać za dobry wskaźnik dla nisko rozwiniętych krajów Trzeciego Świata Liberalizacja importu produktów przemysłowych od początku 1995 r. wskazuje na to, że wykonujemy zobowiązania międzynarodowe dotyczące redukcji ceł i innych ograniczeń importu. Polityka poprawy konkurencyjności polskiego eksportu jednak nie rozwija się. Raport Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego dotyczący lat 1995-1997 wskazuje, że nasza gospodarka jest coraz bardziej uzależniona od międzynarodowych instytucji i organizacji, takich jak: Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu (WTO), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (fragment tekstu)
Autorka omawia znaczenie i organizację finansowania eksportu oraz pojęcie, rodzaje i funkcje kredytów eksportowych. Kredyty eksportowe występują w różnych postaciach i udzielane są przez wiele podmiotów gospodarczych. W artykule autorka charakteryzuje kredyty kupieckie, bankowe i kredytowanie transakcji eksportowych przy udziale państwa.
Autorka omawia krótkookresowe finansowanie handlu zagranicznego (weksel; kredyty bankowe; przedpłata, zapłata częściowa; faktoring eksportowy; dyskonto prywatne; euro-kredyty; euro-notes-facilities; euro-commercial papers; certificates of deposites; ECU-kredyty), średnio- i długoterminowe finansowanie handlu zagranicznego (bankowe kredyty średnio- i długoterminowe) oraz finansowanie działalności handlowej przez państwo i organizacje międzynarodowe.
Wykorzystanie kredytu walutowego przez przedsiębiorstwa realizujące przychody walutowe lub indeksowane do walut obcych jest coraz częściej stosowaną metodą zarządzania ryzykiem kursowym, pozwalającą tym podmiotom na poszerzanie skali swej działalności, zmniejszając jednocześnie uzależnienie wyników finansowych od sytuacji na rynku walutowym. Dotyczy to w szczególności dużych przedsiębiorstw. Artykuł omawia istotę i praktykę wykorzystywania kredytów walutowych w ograniczaniu ryzyka kursowego.
Autorka podaje wysokość obrotów polskiego handlu zagranicznego w latach 2000-2010 i omawia zasady działania Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczące wspierania kontraktów eksportowych w ramach Programu Dopłat do Oprocentowania Kredytów Eksportowych o stałej stopie procentowej (DOKE). W artykule jest również mowa o działalności Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE SA), Rządowym Programie Wspierania Eksportu (RPWE) oraz poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa. Zdaniem autorki pomimo tego, że system wspierania eksportu funkcjonuje w Polsce od wielu lat, instrumenty polityki eksportowej wciąż mają niewielki wpływ na rozwój eksportu, obejmując zaledwie ok. 1% jego polskiej wartości.
Kredyty bankowe zaciągane na finansowanie eksportu umożliwiają zwiększenie produkcji oraz sprzedaż produktów na zasadzie płatności odroczonej. Banki natomiast zyskują, oferując jednocześnie dodatkowe usługi związane z obsługą handlu zagranicznego i nawiązując kontakt z nowymi klientami. Polskie banki wykazują brak zaangażowania w tej dziedzinie i brak odpowiednich zmian strukturalnych (odrębnych jednostek do spraw finansowania eksportu). W wyniku przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową analiz potwierdziła się hipoteza, iż finansowanie eksportu nie jest dla naszych banków działalnością strategiczną. Poza tym najczęściej oferują krótkoterminowe finansowanie eksportu. Omówiono problemy wysokich stóp procentowych, skomplikowanych procedur bankowych oraz gwarancji bankowych. Dla zagranicznych nabywców polskich towarów kredyty oferują głównie banki posiadające zagranicznego inwestora. Kredyty udzielane krajom spoza OECD były ubezpieczane w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE). Kredytowanie obrotu zagranicznego jest obciążone dużym ryzykiem. Omówiono między innymi problem oceny ryzyka handlowego w tej dziedzinie. Dalej, korzyści i zagrożenia, ocenione w skali punktowej.
Trudna sytuacja w polskim handlu zagranicznym nie pozostawia wątpliwości, że najwyższy czas opracować i wdrożyć skuteczny system wspierania eksportu, spójny z polityką makroekonomiczną i długofalową strategią rozwoju gospodarczego, a także z zagraniczną polityką ekonomiczną.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.