Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Law on Public Trading in Securities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Utworzony w Polsce system rekompensat dla inwestorów giełdowych jest systemem publicznym, nadzorowanym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, a uczestnictwo w nim jest obowiązkowe. Ma chronić inwestora przed utratą walorów zgromadzonych na rachunkach inwestycyjnych.
Omówiono zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 17 lipca 2001 r. w sprawie określenia wysokości środków własnych przeznaczonych na prowadzenie przez bank działalności maklerskiej. Zmiany te służą implementacji prawa UE do polskiego systemu prawnego.
Zalecenia sugerują adresatowi odpowiednie zachowanie, nie nakładając na niego obowiązku prawnego. Znaczenie zalecenia jest więc polityczne i moralne. Przewidując taki rodzaj aktu prawnego, ojcowie traktatów założyli, że adresaci zaleceń, biorąc pod uwagę prestiż i znaczenie instytucji unijnych oraz ich szczególną pozycję i ponadnarodowy charakter, dobrowolnie wprowadzą ich postanowiennia w życie. Artykuł pokazuje, że zalecenie ma coraz częściej wiążący, choć oczywiście pośrednio, charakter.
Opcje walutowe to ciężar często nie do udźwignięcia dla przedsiębiorców. Warto poddać analizie prawne sposoby rozwiązania problemu Umowy na opcje walutowe zawierane masowo przez banki z polskimi przedsiębiorcami stały się obecnie - w dobie drastycznego osłabienia polskiej waluty - niezwykle istotnym problemem przynoszącym olbrzymie straty finansowe. (abstrakt oryginalny)
Ograniczenia roli maklerów i doradców do ściśle wyznaczonych czynności było jedną z przyczyn bierności tego środowiska. Maleje ranga zawodów maklera i doradcy, bo niszczy się zaufanie społeczeństwa do rynku kapitałowego.
Celem artykułu jest wyjaśnienie podstawy prawnej rejestrowania papierów wartościowych u innego podmiotu, a także skutków cywilnoprawnych, jakie wiążą się z nakazem przeniesienia tych papierów wartościowych . Tematyka artykułu nie obejmuje natomiast kwestii związanych z zasadnością i celowością wygaśnięcia lub cofnięcia zezwolenia na prowadzenie rachunków papierów wartościowych.
Izba Domów Maklerskich proponuje zmiany w podstawowych definicjach a także modyfikacje w postępowaniu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Dotyczy to np. ustawowej granicy 300 osób, jako kryterium publicznego obrotu na rzecz kryterium propozycji przy użyciu środków masowego przekazu, nie skierowanej do "oznaczonego adresata". Dalej - rozluźnienie rygorów publicznego obrotu, charakteru prawnego prawa do akcji (PDA), włączenia do katalogu papierów wartościowych instrumentów (art.97 ustawy), uelastycznienia definicji papierów wartościowych. Zmiany w postępowaniu KPWiG dotyczą: wprowadzenia kadencyjności członków Komisji, szczegółowych regulacji dotyczących powoływania i odwoływania członków, utworzenie Komitetu Doradczego, utworzenie Kolegium Odwoławczego do Spraw Papierów Wartościowych i Giełd. Omówiono pozostałe zmiany.
Zmiany w prawie giełdowym dotyczą m.in. zezwoleń na prowadzenie domu maklerskiego, zasad, czynności KPWiG, ograniczenie formalności związanych z wprowadzeniem papierów wartościowych na rynek pozagiełdowy.
Wykluczenie akcji z obrotu giełdowego stało się trwałym elementem publicznego rynku akcji w Polsce. Artykuł pokazuje ryzyko, jakie to zjawisko niesie dla inwestorów stosujących strategię "kup i trzymaj", poprzez analizę wpływu wycofania akcji na trzy istotne parametry inwestycji: czas trwania, dywersyfikację portfela oraz dochód z inwestycji.(abstrakt oryginalny)
Fuzje, przejęcia, alianse strategiczne, tworzenie struktur holdingowych, budowa konsorcjów są wszechobecne na rynku krajowym i zagranicznym - wynika to z globalizacji oraz prób sprostania narastającej konkurencji. Coraz częściej można spotkać różne formy koncentracji przedsiębiorców. Przyczyną tego zjawiska jest m.in. efekt synergii, chęć pozyskania nowych rynków zbytu, zapewnienia kanałów dystrybucji, zabezpieczenia kontroli nad rynkiem dostaw, etc.
Artykuł stanowi kontynuację tekstu odnoszącego się do transakcji przejęć spółek. W niniejszej części zaprezentowane zostały kwestie związane z łączeniem spółek, w szczególności zaś z procedurą, wymogami i skutkami prawnymi takich transakcji.
Prawo papierów wartościowych poddane zostało modyfikacjom, zarówno na poziomie ustawowym, jak i przepisów wykonawczych. Np. ustawa o ofercie wprowadza wyraźny zakaz łączenia przekazywania do wiadomości publicznej informacji poufnych z przekazywaniem informacji w ramach działań marketingowych, dotyczących działalności danego emitenta w sposób mogący wprowadzić w błąd co do charakteru tych informacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.