Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local government bodies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
W artykule przedstawione zostaną rola i znaczenie szeroko rozumianej analizy, w kontekście możliwości inwestycyjnych jednostki, oraz podstawy dla organów samorządowych do podejmowania decyzji w zakresie planowania i realizacji inwestycji, jak również zaciągania wieloletnich zobowiązań(fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie obszarów nieprawidłowości, jakie pojawiają się w uchwałach i zarządzeniach organów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, podanie ich przykładów oraz wskazanie najczęściej naruszanych w związku z tym przepisów prawnych. W artykule - ze względu na ograniczone jego ramy - wzięto pod uwagę nie wszystkie przepisy wydawane w JST, a jedynie te dotyczące budżetu oraz podatków i opłat lokalnych. Przykłady nieprawidłowości zaczerpnięto z praktyki orzeczniczej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.(fragment tekstu)
Artykuł traktuje o doświadczeniach Powiatu Wodzisławskiego związanych z ponad dwunastoletnią współpracą z różnymi przedsiębiorstwami sektora górnictwa węgla kamiennego w zakresie kształcenia i przygotowania kadr górniczych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka ograniczenia kadencyjności wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) budzi spore emocje i kontrowersje zarówno prawnej, jak i politycznej proweniencji. Ewentualna decyzja w zakresie ograniczenia liczby pełnionych kadencji przez osoby pełniące funkcje organu wykonawczego gminy jest pozostawiona uznaniu prawodawcy, przy czym trzeba pamiętać, że z zasady kadencyjności organów samorządowych nie płyną żadne wyraźne nakazy bądź zakazy w poruszanej tutaj kwestii. Autorzy opowiadają się za pozostawieniem kwestii liczby kadencji w niezmienionym kształcie. Za takim stanowiskiem przemawia przede wszystkim pragnienie pozostawienia swobody wyboru mieszkańcom wspólnot samorządowych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Współpraca górnictwa z organami samorządowymi
75%
Artykuł opisuje sposób uzgadniania eksploatacji górniczej w granicach administracyjnych Rudy Śląskiej z władzami samorządowymi oraz właścicielami obiektów budowlanych i sieci infrastruktury technicznej. Wskazuje, iż merytoryczny dialog umożliwia eksploatację węgla kamiennego w terenie silnie zurbanizowanym. (abstrakt oryginalny)
Federacja Rosyjska stanowi historycznie ukształtowaną wspólnotę państwową charakteryzującą się zdumiewającą wielością narodowościową, etniczną i kulturową. Historia rosyjskiej państwowości liczy tysiąc dwieście lat przy czym formy samorządu terytorialnego pojawiły się już w systemie rodowo - plemiennym. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kluczowych zagadnień z zakresu kształtowania się i rozwoju samorządu terytorialnego w Rosji, od wczesnosłowiańskiego zarania aż do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem reformy samorządowej rozpoczętej w roku 2003. Transformacja ustrojowa w Polsce sprawiła, że przedmiotem badań krajowej jurysprudencji stały się przede wszystkim rozwiązania zachodnie. Głębszą refleksję nad administracją publiczną w Rosji zarzucono niemal całkowicie. Niniejsza praca, w której dokonuję krótkiej charakterystyki prawa municypalnego, jego źródeł, zasad oraz modelu organizacji jednostek samorządu stanowi próbę wypełnienia tej luki.(abstrakt oryginalny)
Warunkiem skuteczności, a tym samym ważności, referendum odwoławczego jest udział w nim co najmniej 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Warunek ten jest rzadko spełniany, w związku z czym referenda, mimo zwykle zdecydowanego poparcia propozycji referendalnej, często są nieważne. W wielu przypadkach wynika to ze strategii odwoływanych organów, polegającej na wzywaniu swoich zwolenników do niebrania udziału w głosowaniu, co stanowi zaprzeczenie demokracji. Autor w opracowaniu zastanawia się nad możliwymi zmianami konstrukcji referendum odwoławczego, w szczególności zaś progu frekwencyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na specyficzne problemy i cechy zarządzania strategicznego w organizacjach samorządowych. Podstawę stanowiła analiza koncepcji i zasad zarządzania publicznego, w tym zarządzania strategicznego. Rozważania teoretyczne zostały zilustrowane materiałami empirycznymi z lat 2008-2010. Najpierw przeanalizowano specyfikę podejścia do publicznego zarządzania strategicznego. Następnie wskazano jego główne zasady i problemy w kontekście pracy kierowniczej. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność przygotowania urzędników samorządowych oraz całej organizacji do współdziałania międzyorganizacyjnego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Model systemu wdrażania regionalnej strategii innowacji
75%
Autor żywi przekonanie, że zaprezentowany model może stać się jednym z punktów wyjścia do prac nad aktualizacją polskich regionalnych strategii innowacji. Zgodnie z jego koncepcją, realizacja takiej strategii nie jest niepotrzebnie zawężana do obszaru struktury samorządowej województwa, gdyż wykorzystuje potencjały jednostek niezależnych, lecz niezwykle istotnych dla rozwoju regionalnego systemu innowacji i upowszechniania się procesów innowacyjnych w regionie. Jednocześnie w całym systemie widoczny pozostaje regionalny, samorządowy lider oraz jego odpowiedzialność za wdrażanie strategii. Biorąc pod uwagę dotychczasowe, wdrożeniowe doświadczenia wszystkich województw, a także wyniki badań oraz doświadczenia autora w zakresie wdrażania strategii rozwoju kilkudziesięciu jednostek samorządu terytorialnego, rozwiązanie takie wydaje się należeć do optymalnych.(fragment tekstu)
W artykule podjęto problem pomiaru potencjału finansowego JST. Omówiono w nim podstawowe dylematy związane z doborem czynników służących do pomiaru potencjału finansowego oraz zaprezentowano dylematy związane z pomiarem potencjału. Celem artykułu jest podjęcie dyskusji nad istotą potencjału finansowego JST w kontekście dylematów doboru czynników do pomiaru i prawidłowości jego prowadzenia. Artykuł ma charakter teoretyczny i poglądowy(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Instrumenty stabilizowania długoterminowej równowagi finansowej JST
75%
W artykule podjęto problematykę zachowania równowagi finansowej JST. Jest to o tyle istotne, że JST to coraz bardziej skomplikowane podmioty realizujące różne zadania, zarówno o charakterze odpłatnym, jak i nieodpłatnym. Dotyczy to w szczególności jednostek dużych, takich jak: miasta, miasta na prawach powiatu, ale także województwa samorządowe. Z tego też powodu jednostki te zobligowane są do zachowania ciągłości realizacji zadań oraz do zapewnienia oczekiwanego poziomu rozwoju danej JST. Podstawą rozważań było wskazanie na różnice pomiędzy równowagą budżetową a równowagą finansową, ze szczególnym pokreśleniem znaczenia równowagi długoterminowej. Celem rozważań jest identyfikacja instrumentów stabilizowania równowagi finansowej JST w horyzoncie długoterminowym. Na bazie identyfikacji elementów potencjału finansowego JST oraz czynników, które powinny być brane pod uwagę w projekcjach finansowych, zaproponowano podstawowe instrumenty stabilizowania równowagi długoterminowej JST(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono role marszałka i starosty jako członków zarządu oraz zasady reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono uprawnienia przewodniczącego zarządu, uprawnienia kierownicze wynikające z zespolenia administracji oraz pozycję prawną zastępcy przewodniczącego zarządu.
Stosownie do art. 10 ustawy z 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (...) od 23 lutego 2000 r. art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów otrzymał następujące brzmienie: "Postępowanie scaleniowe lub wymienne przeprowadza na koszt Skarbu Państwa z zastosowaniem art. 4 pkt 2 starosta, jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do starosty w sprawach z tego zakresu jest samorządowe kolegium odwoławcze". Decyzja Kierownika Urzędu Rejonowego w P. z 29 grudnia 1993 r. zatwierdzająca projekt scalenia gruntów była ostatecznym orzeczeniem organu pierwszej instancji. Wobec tego, organem właściwym do rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności tej decyzji jest samorządowe kolegium odwoławcze. (fragment tekstu)
W ustawie z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych wprowadzono nieznaną wcześniej regulację sytuacji prawnej pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego. Nie jest to jednak jedyny środek zapobiegawczy, który powoduje czasową przerwę w sprawowaniu funkcji. Innym, który nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach ustawy, jest zawieszenie w czynnościach służbowych. Autorka przedstawia skutki zastosowania tych środków w sferze stosunku pracy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz ocenia obecne regulacje w kontekście ich kompletności i możliwości stosowania analogii, koncentrując się przy tym zwłaszcza na kształcie uprawnień płacowych zawieszonego organu wykonawczego gminy. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Współczesne samorządy lokalne w Polsce i Unii Europejskiej
75%
W opracowaniu ukazano współczesne samorządy lokalne w Polsce i wybranych państwach Europy Zachodniej prezentując ich organizację, kompetencje, strukturę władzy lokalnej, zadania i nadzór ze strony państwa. Wskazano na wartość demokracji lokalnej Europejskiej Karty Samorządu lokalnego oraz zaprezentowano samorząd terytorialny w Polsce - problematyka prawna współczesnego samorządu oraz we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Hiszpanii i Austrii. (abstrakt oryginalny)
W „Samorządzie Terytorialnym" (2008/3, s. 18-24) został opublikowany artykuł Mariusza Chudaka O nowy kształt planowania przestrzennego w powiecie, w którym Autor proponuje zwiększyć kompetencje samorządu powiatowego w zakresie planowania przestrzennego kosztem ograniczenia samodzielności gminy. Celem artykułu polemicznego jest zbadanie słuszności takiego rozwiązania z punktu widzenia jego zgodności z podstawowymi założeniami ustrojowymi państwa. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Analiza zmian w kształtowaniu się długu jednostek samorządu terytorialnego
75%
W artykule przedstawiono istotę postrzegania aktualnego standingu finansowego jednostek samorządu terytorialnego w Polsce na przestrzeni lat 2000-2014. Podstawowym celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na pytania: jakie są główne przyczyny i trendy zadłużenia samorządów w Polsce przed i po nabyciu członkostwa w Unii Europejskiej oraz w jaki sposób owo zadłużenie wpływa na standing finansowy samorządów. Przedstawione wnioski oparto na przeglądzie literatury i analizie obowiązującego prawa, jak również danych empirycznych z wykonania budżetów. O wartości aplikacyjnej pracy stanowić będzie uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jaki jest obecny standing finansowy jednostek samorządu terytorialnego i czy pozwoli on samorządom w perspektywie długookresowej na terminową obsługę zadłużenia(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą wskazania na możliwe priorytety w aktywności organów samorządowych w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czego przede wszystkim należy oczekiwać od organów samorządowych i co powinno być podstawą oceny ich działalności w tym zakresie. (...)Wyodrębnienie priorytetów w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju pozwoli, zdaniem autorów, na dokonanie właściwych ocen aktywności organów samorządowych, jak również umożliwi wytyczanie kierunków ich działań na przyszłość. (fragment tekstu)
W artykule podjęto zagadnienie wyboru radnych i objęcia przez nich mandatów przedstawicielskich. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje, że wybory do organów stanowiących samorządu terytorialnego są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa, którą - po konsolidacji polskiego prawa w tym obszarze - jest obecnie Kodeks Wyborczy. Analizę umiejscowiono w kontekście trwającej, pierwszej kadencji radnych wybranych na podstawie przepisów nowego kodeksu. W artykule wyjaśniono i opisano sposób rejestracji kandydatów na radnych oraz sposób obliczania wyników wyborów. Poruszono także kwestię charakteru prawnego, jaki posiada ślubowanie radnego oraz wskazano uwagi de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba ujęcia rozwiązania/odwołania organów samorządu terytorialnego jako środka nadzoru w sposób obrazujący całość problematyki w jej głównych zarysach i zasygnalizowania podstawowych problemów. Zaprezentowano zakres przedmiotowy oraz podmiotowy tego środka nadzoru. Przedstawiono zagadnienia proceduralne oraz skutki rozwiązania/odwołania organu samorządu terytorialnego.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.