Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistics in the transport of persons
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Na przykładzie firmy Spedpol (dawniej PKS), która obecnie dysponuje największą profesjonalną siecią przewozową w Polsce, omówiono proces rozwoju oraz drogę do sukcesu na rynku logistyki.
Artykuł dotyczy badań eksperymentalnych związanych z oddziaływaniem drgań pionowych na organizm dziecka siedzącego w foteliku podczas jazdy w samochodzie i porównaniu z oddziaływaniem takich drgań na człowieka dorosłego. Do badań wykorzystano manekiny: dziecka i osoby dorosłej. Manekin dziecka był posadowiony na dwóch typach fotelików: konwencjonalnym i z systemem ISOFIX. Dokonano pomiarów przyśpieszeń w różnych punktach. Przeprowadzono analizę w dziedzinie częstotliwości. Wyniki analizy zawarte są w tej pracy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wybrane narzędzia informatyczne ułatwiające koordynację procesów związanych z logistyką transportu kolejowego, wdrożone do użytku w spółkach kolejowych należących do Grupy PKP. Omawia i analizuje skuteczność zastosowanych instrumentów informatycznych pod kątem zwiększenia efektywności procesów logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Referat przedstawia bardzo skrótową analizę zależności funkcjonowania systemu ratownictwa lotniczego od zagadnień logistycznych, która pozwala na stwierdzenie, że bez zabezpieczenia logistycznego nie jest możliwe funkcjonowanie systemu ratownictwa lotniczego. Szeroko rozumiane pojęcie: zabezpieczenie logistyczne śmigłowca morskiego, przedstawia dynamiczny proces, który tworzą powiązane przyczynowo w czasie procesy cząstkowe, jak eksploatacja techniczna, eksploatacja lotniskowa, kierowanie transportem lotniczym, dystrybucją materiałów pędnych i smarów itd. Procesy te mają na celu zapewnienie zakładanej gotowości śmigłowca, niezawodności i bezpieczeństwa. Mieszczą w sobie także stany technicznej obsługi, remontu i magazynowania. Głównym realizatorem procesów eksploatacyjnych jest służba inżynieryjno- lotnicza. Od poziomu jej wiedzy oraz podatności eksploatacyjnej śmigłowca (użytkowej, obsługowej, diagnostycznej i remontowej) zależą efekty ekonomiczne i bezpieczeństwo lotów. Ciągłe dążenie do podwyższania poziomu bezpieczeństwa latania i niezawodności śmigłowców zmusza do nieustannego doskonalenia strategii ich eksploatacji i zabezpieczania logistycznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały zaprezentowane koncepcje organizacyjne rozwiązań z zakresu crowd logistics, zmierzające do usprawnienia i zoptymalizowania procesów przepływów pasażerów i ładunków na obszarach miejskich. Analizie poddano możliwości zastosowania koncepcji crowd logistics, rodzaje rozwiązań, które w tym zakresie można stosować, a także korzyści wynikające z ich wdrażania, zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców, turystów, jak i władz. Autorka dokonała przeglądu doświadczeń oraz rozwiązań crowd logistics stosowanych w światowych metropoliach i na tej podstawie określiła, które z nich mają szanse adaptacji w polskich miastach. Głównymi celami artykułu były zatem: analiza możliwości zastosowania koncepcji crowd logistics w warunkach polskich, jako rozwiązania usprawniającego funkcjonowanie miasta, oraz wskazanie barier we wdrażaniu w Polsce tego typu rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano spojrzenie na transport osób przez pryzmat logistyki interorganizacyjnej i obszarowej a także przestrzennej.
Jednym z głównych problemów współczesnych miast jest kongestia. W skrócie jest to sytuacja w której uczestnicy ruchu nie mogą poruszać się w pożądanym tempie. Efektem kongestii jest znaczący spadek prędkości lub całkowity brak możliwości poruszania się. Zjawisko to dotyczy również miasta Rzeszów. W ramach pracy na podstawie danych uzyskanych z badań funkcjonowania komunikacji miejskiej w Rzeszowie postanowiono przeanalizować czasy przejazdu wybranej linii komunikacji miejskiej 0B w poszczególnych godzinach i dniach tygodnia wybranego okresu czasu.(abstrakt oryginalny)
Urządzenia transportu osobistego najczęściej wykorzystuje się na dojazdy lub powroty z pracy, szkoły, uczelni, dojazdy do urzędów, jako połączenie z transportem publicznym, w celach towarzyskich i rekreacyjnych. UTO służą również do przemieszczania się po korytarzach biur, halach targowych i przemysłowych. Kluczowe wyzwania dla takich form przemieszczania związane są z przystępnością infrastruktury, dopuszczalną prędkością, wrażliwością na warunki pogodowe, brakiem przestrzeni dla bagażu i pasażera, ładowaniem akumulatorów, korzystnym modelem biznesowym i operacyjnym. Pojawiają się również istotne wątpliwości co do zgodności z prawem i wyzwania związane z bezpieczeństwem pieszych i pozostałych użytkowników ruchu drogowego, a ostatnio także bezpieczeństwem epidemiologicznym. Artykuł ma na celu przedstawienie niektórych aspektów bezpieczeństwa użytkowania urządzeń transportu osobistego zarówno z perspektywy ruchu drogowego, jak i z perspektywy bezpieczeństwa epidemicznego. Praca ma charakter opisowy i prezentuje cztery aktualne i tym samym istotne zagadnienia dotyczące urządzeń transportu osobistego. Pierwsze to uwarunkowania prawne definiowania i korzystania z UTO, drugie to przytoczenie badań popularności tych urządzeń w Polsce, zaś dwa pozostałe dotyczą wybranych problemów bezpieczeństwa ich użytkowania. (abstrakt oryginalny)
Rynek przewozu osób w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat doświadczył wielu zmian legislacyjnych. Miały one uporządkować funkcjonowanie tej branży i zapewnić uczciwą konkurencję. Tymczasem nieudolne posunięcia prawne ukazały bogactwo pomysłów i kreatywność przedsiębiorców. Artykuł przedstawia wybrane aspekty związane z tym rodzajem działalności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wykorzystania narzędzi rachunkowości zarządczej, którym jest w tym przypadku rachunek kosztów w zarządzaniu procesami logistycznymi na przykładzie transportu.
Cel artykułu ma charakter metodyczny i jest nim zaproponowanie metodyki integracji pojęć związanych z dostępnością w transporcie osób w ramach jednego spójnego systemu powiązań w postaci modelu uwarunkowań dostępności. Autorski model nazwany modelem skrzynki lęgowej (NeST box) rozróżnia uwarunkowania sieciowe, przestrzenne, związane z podróżą oraz podróżnym. Każde z uwarunkowań ma swoje odniesienie w metodach badania dostępności, komponentach, atrybutach i wymiarach dostępności. Planuje się rozwinięcie modelu w kierunku stworzenia odrębnych "skrzynek" uwarunkowań, tj. submodeli dla każdej z sześciu głównych motywacji podróży: dla dojazdów do pracy, dojazdów do szkoły, wyjazdów na zakupy, podróży służbowych, odwiedzin znajomych i krewnych oraz podróży turystycznych. W artykule wskazano, że potrzebne są również dalsze badania nad mało rozpoznanymi w polskiej literaturze przedmiotu metodami badań dostępności mającymi podłoże behawioralne, a także stworzenie na bazie submodeli motywacyjnych modelu NeST box tzw. modelu dostępności życiowej, dzięki któremu każdy indywidualnie mógłby obliczać swoją dostępność życiową m.in. na bazie informacji o udziale motywacji w realizowanej pracy przewozowej w poszczególnych latach życia.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd rozwiązań z zakresu stosowania tramwajowych przystanków na żądanie na świecie i w Polsce. Pokazano tego typu rozwiązania na liniach turystycznych, na pojedynczych, wyizolowanych liniach tramwajowych oraz na całych sieciach tramwajowych. W tym ostatnim przypadku przedstawiono zarówno całe tramwajowe sieci na żądanie jak i sieci z jedynie wybranymi przystankami obsługiwanymi w trybie na żądanie. Przedstawiono także zalety i wady stosowania takiego rozwiązania oraz problemy, które mogą wystąpić przy ich stosowaniu na sieciach tramwajowych w przeciwieństwie do sieci autobusowych.(abstrakt oryginalny)
The analysis of the motor-car transport development after the transformation of the political system and economy in Poland in 1989 was made in this article. The development of domestic roads in this country with taking into account the constructed highways was also presented. Also the leading role for load carriages in the motor-car transportation was indicated. Some law provisions obligatory for transport agents on the territory of the European Union and the quantities of the transported loads and passengers in the international motor-car transport in 2003-2013 were also taken into consideration in this article. Moreover, the problems of Polish transport agents operating on the territory of the European Union were indicated.(original abstract)
Transport stanowi jeden z podstawowych elementów w działalności logistycznej szpitali. Artykuł omawia zasady wykonywania i finansowania transportu sanitarnego wynikające z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zasady i warunki transportu w ramach ratownictwa medycznego, problemy transportu międzyszpitalnego oraz zagadnienia outsourcingu usług transportowych. Artykuł powstał w oparciu o krytyczną analizę literatury przedmiotu oraz analizę przepisów zawartych w aktach prawnych.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono ocenę funkcjonowania komunikacji miejskiej w Białymstoku. Oceny dokonali użytkownicy tej komunikacji. Badaniami ankietowymi objęto 208 osób korzystający ch z komunikacji miejskiej. Respondenci ocenili jakość świadczonych usług. Najlepiej oceniono bezpieczeństwo i dostępność komunikacji. Najbardziej krytyczne opinie dotyczyły cen biletów. Ogólnie 53% respondentów oceniła jakość usług BKM jako dobrą. Dodatkowo na podstawie wywiadów kierowanych przeprowadzonych z 15 osobami ukazano najważniejsze wady i zalety obecnej komunikacji miejskiej w Białymstoku. (abstrakt oryginalny)
W dużych miastach takich jak Kraków, będących dużymi ośrodkami gospodarczymi i akademickimi, publiczny transport zbiorowy odgrywa szczególną, nie do przecenienia, rolę. W okresie dziennym integruje obszary o różnym charakterze wykorzystania i umożliwia przemieszczanie mieszkańców, szczególnie w celach obligatoryjnych, ale również w okresie nocnym pozwala na wykonywanie podróży i zwiększa atrakcyjność miasta i jakość życia mieszkańców. W Krakowie komunikacja nocna ma długą tradycję. W ostatnich latach prowadzone są stałe obserwacje liczby pasażerów korzystających z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w okresie nocnym i podejmowane są działania w kierunku lepszego dostosowania zarówno przebiegu tras linii nocnych, częstotliwości ich kursowania, koordynacji rozkładów jazdy poszczególnych linii oraz wielkości i komfortu pojazdów obsługujących te linie do oczekiwań pasażerów. W artykule zostanie przedstawiona organizacja linii nocnych, dostępność przestrzenna, czasowa, funkcjonalna ekonomiczna i taryfowa oraz charakterystyka realizacji zadań przewozowych komunikacji nocnej w Krakowie na podstawie obserwacji przeprowadzonych wiosną 2013 roku. Organizacja komunikacji nocnej oraz wielkość obecnie wykonywanych zadań przewozowych zostaną porównane do wyników z 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostało przedstawione zagadnienie podróży osób niepełnosprawnych transportem lotniczym. Niepełnosprawność, dysfunkcje ruchu, słuchu lub mowy nadal dla wielu osób są barierą do równoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Transport lotniczy z pośród wielu innych rodzajów nadal jest jednym z najlepiej przystosowanym do szczególnych potrzeb, osób z dysfunkcjami. Jest tak dzięki jednoznacznym i ujednoliconym przepisom w Unii Europejskiej, które rygorystycznie regulują prawa pasażerów. W niniejszym artykule omówiono poszczególne etapy podróży pasażera niepełnosprawnego transportem lotniczym i obowiązki osób odpowiedzialnych za organizację tej podróży. (abstrakt oryginalny)
Pojawienie się logistyki miejskiej jest odpowiedzią na potrzebę usprawnienia przepływów osób i ładunków w obrębie miast. Właściwe zastosowanie koncepcji logistyki miejskiej powoduje bardziej efektywny rozwój miast, wzrost ich znaczenia jako głównych węzłów sieci, wyposażonych w niezwykle bogaty potencjał rozwojowy. Sprawny system komunikacyjny jest bardzo istotny dla utrzymania dlaszego, dynamicznego wzrostu miasta. (...) Kształtowanie zachowań komunikacyjnych użytkowników miast ma na celu przede wszystkim wzrost świadomości zagrożeń związanych ze wzrostem użytkowania środków komunikacji indywidualnej oraz zachęcanie do korzystania z komunikacji zbiorowej. Do zmian rozwiązań komunikacyjnych trzeba się przygotować zarówno pod względem technicznym, infrastrukturalnym, jak i pod względem zmiany postaw mieszkańców. Kształtowanie nowych zachowań komunikacyjnych jest procesem długotrwałym i nie zawsze możliwym do przeprowadzenia. Tym ważniejsze jest więc, aby rozpocząć go już na początkowych etapach edukacji. (fragment tekstu)
W książce zaprezentowano podstawowe zagadnienia dotyczące mikromobilności, jej genezę oraz rozwój. Szczegółową analizę występowania mikromobilności w transporcie i usługach logistycznych przedstawiono w ujęciu koncepcji współdzielenia. Omówione zostały uwarunkowania techniczne oraz regulacje prawne zapewniające bezpieczeństwo mikromobilności. (fragment tekstu)
W artykule poruszono problem obsługi klienta przez przedsiębiorstwo PKP, oraz istniejące możliwości wykorzystania transportu kolejowego w łańcuchu logistycznym zasobów. Przedstawiono także zalety transportu kolejowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.