Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistyka międzynarodowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł przedstawia koncepcję logistyki międzynarodowej jako pochodną zjawisk zachodzących we współczesnej gospodarce światowej. Logistyka międzynarodowa to efekt zarówno przeobrażeń i rozwoju koncepcji samej logistyki oraz nauki i praktyki zarządzania, jak i zmian w funkcjonowaniu rynku międzynarodowego spowodowanych m.in. rozwojem procesów integracji w skali światowej. Efektem powyższych zjawisk jest wykreowanie pojęcia eurologistyki, która w praktyce może być uznawana za czynnik integracji europejskiej. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że logistyka jest jednym z czynników współczesnej integracji międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przepływy informacyjne w międzynarodowych łańcuchach dostaw
100%
Postępujący proces globalizacji doprowadził do powstawania szerokich relacji partnerskich z kontrahentami z różnych części świata i kooperowania pomimo szeregu ograniczeń, w tym zwłaszcza geograficznych i formalno-prawnych. Przesłanką tych zmian jest dążenie do zdobywania nowych rynków i poszerzenie obszaru wpływu, co wiąże się również z zawieraniem umów między partnerami w sprawie osiągnięcia założonego celu biznesowego albo osiągnięcia obopólnych korzyści poprzez alianse strategiczne. Coraz większego znaczenia dla nawiązywania współpracy w wymiarze międzynarodowym nabiera logistyka [Wood, Barone, Murphy i in. 2002, ss. 246-264]. Logistyka międzynarodowa skupiająca się na przepływach, ich nadzorowaniu i projektowaniu w relacjach między kooperantami, połączonymi w łańcuchy logistyczne, uznawana jest także za zarządzanie międzynarodowym łańcuchem dostaw poprzez koordynowanie logistycznych działań jego ogniw ponad granicami państw [Gołembska 2007, s. 72]. Cechą charakterystyczną tego rodzaju relacji staje się czasowoprzestrzenna reorientacja dóbr materialnych, pieniężnych, informacji, a co za tym idzie, skierowanie strategii oraz procesów na skalę światową. Wszystkie te działania mają wzmocnić konkurencyjność przedsiębiorstwa w biznesie międzynarodowym. Powstające na skutek internacjonalizacji nowe środowiska biznesowe, w związku z istniejącymi różnicami kulturowymi, stanowią podłoże do budowania relacji o złożonej strukturze. Dla ich funkcjonowania, a zwłaszcza sprawnego i efektywnego przepływu strumieni materiałowych i informacyjnych, konieczne stało się uwzględnienie jednostek ponadnarodowych, pełniących funkcje pomocnicze w relacjach między kontrahentami. Do jednostek tych należą między innymi firmy spedycyjne, transportowe, centra logistyczne oraz banki [Rymarczyk 1996, s. 17; Fonfara, Gorynia, Najlepszy i in. 2009, ss. 15-16]. Szczególna złożoność procesów logistycznych w relacjach międzynarodowych wiąże się obecnie ze wzrostem złożoności przepływów informacyjnych, gdyż to akuratność informacji, szybkość ich przetwarzania wpływają na trafność podejmowanych decyzji i produktywność całego łańcucha dostaw. W celu udoskonalania przepływu strumieni informacji stosuje się coraz nowsze technologie informatyczne. Celem artykułu jest ocena przepływów informacyjnych w wybranym przedsiębiorstwie działającym na rynku międzynarodowym i wskazanie na potencjalne zakłócenia pojawiające się przy realizacji zamówienia klienta. Dla realizacji tak postawionego celu przeprowadzono analizę przepływów informacyjnych z wykorzystaniem metody mapowania procesów oraz ocenę ryzyka dla zakłóceń w tych przepływach. (fragment tekstu)
Realizacja zadań w ramach zabezpieczenia materiałowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego /PKW/ jest możliwa przy spełnieniu kilku istotnych warunków. Pierwszym jest jednoznaczne określenie zadań i czasu trwania misji. Na tej podstawie powinien być opracowany etat PKW wraz z tabelą należności, które wskazują ilu żołnierzy i z jakim wyposażeniem będzie realizowało zadania mandatowe. Te informacje w połączeniu ze znajomością ustaleń dyrektywnych pozwalają określić całkowite potrzeby materiałowe. Znając wielkość potrzeb należy zdecydować nie wdając się w szczegóły, w jaki sposób i z jakich źródeł te potrzeby będą zaspakajane. Po dokonaniu tych ustaleń powinno mieć miejsce w miarę precyzyjne określenie kto /jaka jednostka wojskowa/, co /jaka jest treść zadania/, kiedy /w jakim czasie/ oraz w jaki sposób poszczególne zadania wykonywać. Nakładając na to sposób finansowania wydatków oraz organizacje kontroli i nadzoru, powstaje w miarę całościowy model pokazujący w jaki sposób potrzeby materiałowe PKW są zaspakajane. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest określenie istoty związku pomiędzy rozwojem logistyki międzynarodowej a zmianami koniunktury na rynku światowym. W opracowaniu zamieszczono wnioski z wyników badań empirycznych państw UE, w tym Polski, w latach 2004-2012, dotyczące wielkości i struktury bilansu handlowego w tych latach w porównaniu z wykorzystaniem transportu w układzie gałęziowym do realizacji obrotów handlowych. Oszacowano także przychody z usług transportowych, magazynowych w Polsce w wymienionych latach. Przedstawiono również metodę logitową, regresję logistyczną, jako istotną w ocenie sukcesu inwestycji w infrastrukturę logistyczną.(abstrakt oryginalny)
Rozwój współczesnych procesów globalizacji gospodarki światowej wspierany przez rewolucję informatyczną końca XX wieku, generuje szybki wzrost obrotów w handlu międzynarodowym oraz wydatków na logistykę. Warunkiem koniecznym takiego wzrostu jest rozszerzająca się integracja gospodarcza, jako proces scalania gospodarek narodowych, rozumianych nie jako dodawanie potencjałów ekonomicznych, ale tworzenie nowych organizmów gospodarczych o odmiennych właściwościach. W tym rozumieniu integracja jest podstawą tworzenia międzynarodowych łańcuchów dostaw. Celem niniejszych rozważań jest zatem ukazanie, jakie zadania spełnia logistyka międzynarodowa w integracji państw Europy i świata. (fragment artykułu)
7
Content available remote Logistyka międzynarodowa
75%
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania istoty logistyki międzynarodowej jako elementu współczesnej gospodarki światowej. W świetle realizowanych transakcji w skali międzynarodowej wskazano także na podmioty mające związek z realizowanymi procesami w tym obszarze, dla których szczególne warunki organizujące określa kontrakt zawierany pomiędzy sprzedającym-eksporterem a kupującym-importerem.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie wpływu logistyki międzynarodowej na racjonalizowanie międzynarodowych przepływów gospodarczych. Wzrastająca rola outsourcingu i offshoringu ma znaczny wpływ na kształtowanie się nowych form przepływów gospodarczych, a kierunki tych zmian sprowadzają się do systematycznego zmniejszania się czystych przepływów na rzecz przepływów łączonych. W opracowaniu przedstawione zostały także megaregiony logistyczne oraz ich udział w globalnej wartości usług logistycznych. Scharakteryzowano kolejno łańcuch dostaw jako podstawę przepływów gospodarczych. Szczególną uwagę poświęcono takim zadaniom łańcucha dostaw, jak: optymalizowanie wykorzystania aktywów przedsiębiorstwa jako ogniwa łańcucha dostaw, zwiększanie zjawiska kompresji czasu w operacjach logistycznych czy zmniejszanie kosztów transakcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Wraz z szybkim rozwojem gospodarki globalnej, szczególnego znaczenia nabierają stosunkowo nowe obszary wiedzy, do jakich można zaliczyć np. zarządzanie międzynarodowe, finanse międzynarodowe, marketing międzynarodowy oraz logistykę międzynarodową. Mamy bowiem do czynienia z dywersyfikacją poziomów zarządzania - od operacyjnego, przypisanego do danej lokalnej jednostki gospodarczej, poprzez poziom strategiczny, aż do międzynarodowego i najszerszego, globalnego. Nieuchronne zmiany, wspierane rewolucją informatyczną na całym świecie, zmuszają do zadania pytania, w jakim kierunku należy tworzyć i rozwijać teorię i praktykę zarządzania logistycznego w przedsiębiorstwie i pomiędzy firmami w całym łańcuchu dostaw. Celem niniejszych rozważań jest określenie ważniejszych kierunków rozwoju logistyki w XXI w. W pierwszej kolejności omówiono więc wybrane kryteria tworzenia międzynarodowych łańcuchów dostaw. (fragment tekstu)
W artykule autor przybliża rolę infrastruktury transportowej w logistyce międzynarodowej. Problematyka przedstawiona na przykładzie infrastruktury logistycznej PKP Cargo S.A. na granicy wschodniej. Zaprezentowano potencjał infrastrukturalny dla transportu kolejowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie logistyki międzynarodowej jako składowej nauki logistyki. Współcześnie jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a jej wpływ na efekty działalności przedsiębiorstw czy korporacji międzynarodowych jest bezsprzeczny. Szczególną rolę w rozwoju logistyki odgrywają państwa i ugrupowania integracyjne, tworząc nie tylko infrastrukturalne warunki realizacji funkcji operacyjnych i strategicznych, ale umożliwiając także działalność w sferze międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Rozpoczęcie procesu brexitu oznacza konieczność dostosowania działających łańcuchów dostaw do przewidywanych zmian. Dzięki doświadczeniu logistyków można przewidywać potencjalne problemy związane z działalnością logistyczną przedsiębiorstw zarówno ze Zjednoczonego Królestwa, jak i z Unii Europejskiej. Celem opracowania jest przedstawienie działań w obrębie europejskich łańcuchów dostaw zmierzających do zapobiegania przewidywanym negatywnym konsekwencjom urzeczywistnienia brexitu. Sformułowanie odpowiednich działań zabezpieczających normalną działalność przedsiębiorstw wymaga analizy potencjalnych obszarów wrażliwości danych łańcuchów dostaw. Problemy dotyczące wzrostu kosztów logistycznych oraz wydłużenia czasu przekraczania przyszłej granicy związane są z utrudnieniami administracyjnymi. Celem wielu firm jest więc poszukiwanie lokalnych dostawców i wynikające z niego skracanie łańcuchów dostaw oraz redukcja ryzyka przekraczania granicy z Unią Europejską(abstrakt oryginalny)
Polityka Unii Europejskiej w dziedzinie logistyki stoi przed nowymi wyzwaniami związanymi z zapewnieniem warunków sprzyjających wzrostowi konkurencyjności europejskich operatorów logistycznych, ale także pośrednio - europejskiej gospodarki. Zasadniczo główne kompetencje polityki europejskiej skupiają się na wyrównywaniu różnic w rozwoju systemu transportowego w celu zwiększenia dostępności terytorialnej państw członkowskich. jednakże globalny charakter usług logistycznych wymusza działania uwzględniając specyfikę swiatowych powiązań logistycznych, tak by w globalnej rywalizacji UE stanowiła konkurencyjny rynek wobec gospodarki takich krajów jak Rosja, Chiny, USA czy Indie. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono przede wszystkim miejsce i rolę logistyki międzynarodowej w świetle ekonomii międzynarodowej oraz teorii nauk o zarządzaniu. Szczególną uwagę zwrócono na logistykę w kontekście korzyści z handlu i wymiany handlowej, strategię wyłaniającą się czy analizę sytuacyjną. Kolejno przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczące zarówno wskaźnika umiędzynarodowienia logistyki (WUL), jak i wskaźnika menedżerów logistyki. Pokazano także miejsce Polski w zagospodarowaniu infrastruktury logistycznej LPI w kontekście nowej metody "trzech kroków", służącej ocenie poziomu umiędzynarodowienia logistyki w internacjonalizacji przedsiębiorstw. W ramach tej metody wskazano na potrzebę umiejscowienia logistyki międzynarodowej w modelu biznesowym firmy, a ocenę skuteczności wybranej strategii powiązano z metodą logitową oraz umiędzynarodowieniem logistyki ze szczególnym znaczeniem pomiaru logistykochłonności.(abstrakt oryginalny)
Omówiono system zabezpieczenia logistycznego Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR - element narodowy wsparcia logistycznego oraz zabezpieczenie materiałowe.
Niezbędnym warunkiem funkcjonowania systemu logistycznego jest istnienie określonej infrastruktury tego systemu. Procesy przemieszczania dóbr, magazynowania oraz towarzyszące im procesy związane z przepływami informacyjnymi, umożliwiające sprawną i niezakłóconą realizację wszystkich funkcji logistyki, wymagają zastosowania określonych środków technicznych, stanowiących infrastrukturę logistyki. Szczególnego znaczenia nabiera ona w przypadku realizowania zadań logistycznych w skali międzynarodowej. (fragment tekstu)
Planowanie logistyczne poprzedza opracowanie koncepcji logistycznej będącej ogólną ideą, pomysłem określającym istotę przedsięwzięć logistycznych i sposobów ich wykonania w konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa, gdzie istotnym uwarunkowaniem może być potrzeba wprowadzenia produktu na rynek zagraniczny. Tym samym rozpoznanie i osiągnięcie pożądanego poziomu logistycznej obsługi klienta z jednoczesnym dążeniem do racjonalnych, logistycznych kosztów dystrybucji, wymaga precyzyjnego określenia międzynarodowych kanałów dystrybucji i rozdziału zadań logistycznych między podmiotami je tworzącymi, w tym podmiotami rynków usług logistycznych, z czym wiąże się koordynacja przedsięwzięć logistyczno-marketingowych adekwatnie do form ekspansji zagranicznej przedsiębiorstwa. Tak zarysowana sytuacja decyzyjna jest jednocześnie sytuacją problemową w sensie naukowym i praktycznym. Niewątpliwie oczekujemy, aby teoria była podstawą do rekomendacji racjonalnych rozwiązań logistycznych, co autorzy mieli na uwadze prowadząc badania nad wpływem form internacjonalizacji przedsiębiorstw na rolę menedżera logistyki dystrybucji międzynarodowej. (fragment tekstu)
18
Content available remote Znaczenie infrastruktury transportowej w logistyce międzynarodowej
75%
Niezbędnym warunkiem funkcjonowania systemu logistycznego jest istnienie określonej infrastruktury tego systemu. Procesy przemieszczania dóbr, magazynowania oraz towarzyszące im procesy związane z przepływami informacyjnymi, umożliwiające sprawną i niezakłóconą realizację wszystkich funkcji logistyki, wymagają zastosowania określonych środków technicznych, stanowiących infrastrukturę logistyki. Szczególnego znaczenia nabiera ona w przypadku realizowania zadań logistycznych w skali międzynarodowej. (fragment tekstu)
19
75%
Omówiono szczegóły operacji wprowadzenia euro, która rozpocznie się 1 stycznia 2002 r. Jest to największe logistyczne wyzwanie w historii. Zajmują się nim bankowi eksperci w całej Europie od przeszło roku.
Eksport stanowi tradycyjną metodę ekspansji międzynarodowej firmy. Działalność eksportowa jest najczęściej pierwszym etapem tej ekspansji, pozwalającym firmie na systematyczne dostosowanie się do rynków zagranicznych i zagranicznej konkurencji.W obecnych czasach warunki do rozwoju eksportu są dobre i wydaje się , że będą coraz lepsze, dlatego wiele firm już na początku swojej działalności przyjęło wizję jej umiędzynarodowienia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.