Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Long-term unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Bezrobocie długookresowe w Polsce w latach 2004-2013
100%
Celem artykułu jest analiza skali i struktury bezrobocia długookresowego w Polsce w latach 2004-2013. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie, które grupy ludności były w największym stopniu zagrożone bezrobociem długookresowym.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie tendencji i struktury bezrobocia długookresowego w Polsce w latach 2008-2012. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie, które grupy ludności są w największym stopniu zagrożone bezrobociem długookresowym. Z przeprowadzonych analiz wynikają następujące wnioski. W największym stopniu zagrożone bezrobociem długookresowym w analizowanym okresie były osoby stanu wolnego, w wieku 55 lat i więcej, legitymujące się niskim poziomem wykształcenia. Najmniejsze prawdopodobieństwo bycia bezrobotnymi długookresowo miały osoby młode z wykształceniem wyższym i średnim ogólnokształcącym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie analizy zmian wielkości długotrwałego bezrobocia w Polsce w latach 1997-2005 oraz porównanie ich z rozmiarem omawianego zjawiska w pozostałych państwach UE. 1 maja 2004 r. w struktury UE zostały włączone: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. W analizie uwzględniono wartości badanych zmiennych dla UE-25 oraz UE-15. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba określenia wpływu głównych zmiennych makroekonomicznych na prawdopodobieństwo pozostawania długookresowo bezrobotnym przez zarejestrowanego bezrobotnego oraz na samą liczbę bezrobotnych długookresowo. W opracowaniu przedstawiono wyniki oszacowania logitowego modelu ekonometrycznego dla makrodanych oraz modelu przyczynowo-skutkowego. (fragment tekstu)
Autorki zaprezentowały wyniki ankiety przeprowadzonej wśród osób długotrwale bezrobotnych w pow. sulęcińskim. Przedstawiona analiza dotyczyła sytuacji rodzinnej i finansowej badanych osób, ich aktywności w życiu codziennym, posiadanych kwalifikacji, aktywizacji zawodowej oraz ich stosunku do działań podejmowanych przez urząd pracy.
6
Content available remote Uwarunkowania poziomu bezrobocia wybranych państw UE - analiza statystyczna
100%
Prezentowane opracowanie zawiera analizę podstawowego miernika poziomu bezrobocia, a mianowicie analizę zharmonizowanej stopy bezrobocia dla wybranej grupy państw nadbałtyckich oraz stopy bezrobocia długoterminowego. Wybór państw objętych analizą jest nieprzypadkowy. Cztery z nich, czyli Niemcy, Dania, Szwecja i Finlandia to państwa tzw. starej unii, a cztery pozostałe to nowo przyjęte do UE państwa nadbałtyckie, czyli Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. (fragment tekstu)
Długotrwałe bezrobocie jest potwierdzeniem istnienia trwałej nierównowagi na rynku pracy. Skutkuje ujemnymi skutkami w sferze ekonomicznej, społecznej i indywidualnej. Celem opracowania jest przedstawienie zmian w długotrwałym bezrobociu w Polsce, prezentacja i ocena na tle wybranych krajów Unii Europejskiej w latach 2000-2015. Do badań wykorzystano ogólnodostępne materiały statystyczne i elementy statystyki opisowej. Ponadto dokonano przeglądu literatury poświęconej zagadnieniom długotrwałego bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena intensywności względnej wychodzenia z bezrobocia osób długotrwale bezrobotnych w zależności od ich cech: płci, wieku, wykształcenia, stażu pracy i liczby kolejnych zarejestrowań. W badaniu wykorzystano zmodyfikowany model Lunna-McNeila dla różnych rodzajów zdarzeń konkurujących: podjęcie pracy, wykreślenie i pozostałe przyczyny wyrejestrowania. Modyfikacja polegała na wykorzystaniu warstwowego modelu nieproporcjonalnych hazardów Coxa, który pozwolił na ocenę hazardu względnego po przejściu w stan długotrwałego bezrobocia. W badaniu wykorzystano dane osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie. Największy wpływ na zmianę hazardu względnego w sytuacji przejścia w stan długotrwałego bezrobocia miał wiek, natomiast istotnego wpływu nie miał poziom wykształcenia. Badanie umożliwiło wskazanie grup osób najmniej intensywnie podejmujących pracę i najintensywniej odmawiających podjęcia zatrudnienia. Na te osoby należy zwrócić uwagę w trakcie kreowania polityki rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
9
100%
Długotrwałe bezrobocie jest zjawiskiem niepożądanym. U osób długotrwale bezrobotnych zauważono dezaktualizację posiadanej wiedzy, zanik posiadanych umiejętności i spadek ich samooceny. W artykule analizie poddano takie cechy, jak: płeć, wykształcenie, staż pracy, czas pozostawania bez pracy oraz wiek długotrwale bez-robotnych w powiecie sulęcińskim. Badanie bezrobocia poprzedzono analizą demo-graficzną powiatu. Okres badania obejmował lata 2007-2011. Wynikiem przeprowadzonej analizy było zidentyfikowanie grupy osób najbardziej zagrożonych problemem długotrwałego bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nowe tendencje i sposoby działania w zakresie aktywizacji i integracji długotrwale bezrobotnych, jakie podejmuje się w różnych krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Szczególny nacisk położono na wskazanie mocnych i słabych stron dwóch konkurujących ze sobą podejść train- i work first, które stosuje się do zwalczania długotrwałego bezrobocia. Na podstawie doświadczeń opisywanych krajów podjęto również próbę nakreślenia głównych kierunków działań zmierzających do budowy skutecznej strategii aktywizacji długotrwale bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Bezrobocie długotrwałe - kluczowe wyzwanie dla europejskich rynków pracy
100%
Bezrobocie długotrwałe jest uznawane za jeden z najpoważniejszych problemów na współczesnym rynku pracy. Ekonomiści widzą w nim źródło poważnej deprecjacji zasobów ludzkich na rynku pracy oraz pauperyzacji dotkniętych nim rodzin. W związku z kryzysem finansowym i gospodarczym w latach 2008-2009 stopa bezrobocia w Unii wzrosła do nienotowanego wcześniej poziomu. Obecnie zmniejsza się, ale długotrwałe bezrobocie jest nadal bardzo wysokie. Celem artykułu jest analiza porównawcza skali i struktury bezrobocia długotrwałego w krajach członkowskich Unii Europejskiej przeprowadzona z wykorzystaniem danych pozyskanych z bazy Eurostatu. Rozważania rozpoczęto od przybliżenia istoty i cech bezrobocia długoterminowego. Ponadto zweryfikowano hipotezę o wzrastającym wraz z wiekiem bezrobotnego zagrożeniu bezrobociem długotrwałym. W artykule, odwołując się do zaleceń Rady UE, zarysowano strategię działania ukierunkowaną na ograniczenie bezrobocia długotrwałego w krajach członkowskich.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Problemy bezrobocia w grupie państw - nowych członków UE
100%
Prezentowany artykuł zawiera analizę podstawowego miernika poziomu bezrobocia, a mianowicie analizę zharmonizowanej stopy bezrobocia dla wybranej grupy państw unijnych oraz stopy bezrobocia długoterminowego. Wybór państw objętych analizą nie jest przypadkowy. Objęto nią państwa wstępujące do UE wraz z Polską, czyli łącznie dziesięć państw, a mianowicie: Czechy, Cypr, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Polskę, Słowenię, Słowację i Węgry. (fragment tekstu)
13
Content available remote Tendencje zjawiska bezrobocia długookresowego w krajach strefy euro
100%
W artykule podjęto próbę oceny regionalnego zróżnicowania bezrobocia długotrwałego w strefie euro w latach 1995-2012, czyli w krótkim okresie przed integracją monetarną, a także w czasie funkcjonowania wspólnej waluty. W obliczu zachodzących przemian, w pracy starano się zweryfikować następującą hipotezę badawczą: Kryzys zadłużeniowy w strefie euro wywołał względny wzrost wrażliwości bezrobocia długotrwałego względem bezrobocia całkowitego w gospodarkach krajów PIIGS na tle gospodarek krajów "rdzenia". (fragment tekstu)
Rok 2004 był dla dziesięciu państw europejskich rokiem przełomowym w gospodarce i pozycji na rynku Europy. Był to bowiem rok ich przystąpienia do wspólnoty unijnej. Z reguły wraz ze zmianami gospodarczymi pojawiają się w społeczeństwie nadzieje na określone zmiany w życiu codziennym. Część tych nadziei była związana z rynkiem pracy, a dokładniej z rozszerzeniem możliwości na zdobycie pracy i polepszenie bytu. Ukierunkowane zmiany miały i mogły doprowadzić do ograniczenia bezrobocia oraz do wzrostu poziomu zatrudnienia. Szczególnie duże nadzieje pokładano w możliwościach zatrudnienia w państwach "starej unii". Prezentowany artykuł zawiera wstępne wyniki analiz poziomu bezrobocia w grupie państw, które w 2004 r. przystąpiły do UE. Analizy zawężono do przedziału czasowego od 2000 r. do 2011 r. tak, aby wskazać czy nastąpiły zmiany stopy bezrobocia w latach bezpośrednio poprzedzających 2004 r. i w latach po przystąpieniu do UE. Stwierdzenie wystąpienia określonych zmian pozwoli na sformułowanie wniosków dotyczących wpływu zmian gospodarczych związanych z przystąpieniem do UE na kondycję rynku pracy. Artykuł podzielono na trzy krótkie części. W pierwszej scharakteryzowano ogólnie strukturę wieku ludności poszczególnych państw - nowych członków UE, druga zawiera analizy stopy bezrobocia z uwzględnieniem wieku pracownika i jego wykształcenia, a w trzeciej poświęcono uwagę szczególnej formie bezrobocia, czyli bezrobociu długoterminowemu. Podstawą empiryczną dla przeprowadzonych analiz są dane zaczerpnięte z Eurostatu, odpowiednio opracowane dla potrzeb zawartego w tytule tematu. (fragment tekstu)
15
Content available remote An Analysis of the Factors of Nairu Dynamics in Selected OECD Countries
100%
Unemployment represents one of the major problems in modern economies. In order to create appropriate measures for its reduction, it is necessary to know the exact relationship between the NAIRU (Non-Accelerating Inflation Rate of Unemployment) and the actual unemployment rate. Therefore, this paper examines the impact of various factors on change in the NAIRU rate using the example of selected OECD countries. The impact of the actual unemployment rate on the NAIRU is analyzed by examining the presence of hysteresis in unemployment rates, while the second part of the analysis examines the impact of the longterm unemployment rate and trade union density on the NAIRU. The results show that the hysteresis hypothesis is confirmed in almost all the countries when the analysis is applied to the individual, but not to the panel data. On the other hand, changes in the rate of the long term unemployed explain a high percentage of change in the NAIRU, while the impact of the trade union density varies considerably from country to country. The main conclusion is that institutional reforms, which affect the labour market and especially the sources of long-term unemployment, might be successful in the reduction of unemployment rate and its fluctuations.(original abstract)
16
100%
Celem artykułu jest przedstawienie oraz ocena działań podejmowanych w ramach aktywnej polityki rynku pracy (ALMP) zmierzających do ograniczenia bezrobocia długookresowego w UE. Stosowane rozwiązania zostały skonfrontowane z kierunkami działań rekomendowanych przez Unię Europejską. W artykule zastosowano metodę analizy danych statystycznych z zasobu Eurostatu, dokumentów Komisji Europejskiej oraz literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
Bezrobocie długotrwałe (długookresowe) występuje wówczas, gdy bezrobotny poszukuje zatrudnienia rok lub dłużej. Występuje ono w dwóch podstawowych formach - w formie ciągłej pozostawania bez pracy i poszukiwania jej przez 12 miesięcy lub dłużej i w formie bezrobocia wielokrotnego, które w okresie kilku lat trwa rok lub dłużej. Ogromne zmiany na rynku pracy w Polsce rozpoczęły się od 1989 roku. Rynek pracy przeszedł transformację od rynku regulowanego przez plan i decyzje ośrodków władzy do rynku związanego z zależnościami ceny, popytu i podaży. Niedopasowanie poziomu zatrudnienia do wielkości produkcji było przyczyną wysokiego wzrostu bezrobocia. Niekorzystne zjawiska i negatywne cechy bezrobocia długotrwałego w województwie kujawsko-pomorskim to niekorzystna struktura wiekowa w przedziale 18-24 lata i w wieku 25-34 lata, wysoki udział bezrobotnych w wieku mobilnym 18-44 lata, niskie kwalifikacje bezrobotnych, a także zwiększająca się liczba bezrobotnych dotychczas niepracujących. Najważniejszymi determinantami wysokiego wzrostu bezrobocia długookresowego w województwie kujawsko-pomorskim w ostatnich latach były wprowadzone reformy społeczno-gospodarcze, spadek liczby wolnych miejsc pracy, jak i wchodzenie na rynek pracy osób urodzonych w okresie wyżu demograficznego. Skutkami długotrwałego bezrobocia w analizowanym województwie są duże koszty świadczeń socjalnych, podwyższone podatki, niewykorzystany potencjał ludzkiej pracy, poczucie zagrożenia bezrobociem ludzi zatrudnionych, wzrost liczby społecznych patologii - rozwodów, trudności wychowawczych z dziećmi bezrobotnych, przestępczości młodocianych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano opinie pracowników publicznych służb zatrudnienia o profilowaniu bezrobotnych. Informacje na ten temat zebrano podczas seminariów upowszechniających rezultaty projektu pn. Analiza czynników wpływających na zwiększenie ryzyka długookresowego bezrobocia - opracowanie metodologii profilowania bezrobotnych na lokalnym rynku pracy. W ocenie badanych profilowanie jest użytecznym narzędziem, dzięki któremu można trafniej adresować aktywne programy rynku pracy, osiągać większą skuteczność działań podejmowanych przez urząd pracy oraz racjonalnie wydatkować środki publiczne. Jako główne słabości profilowania badani wskazali efekty szufladkowania i stygmatyzacji bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i klasyfikacja determinant długotrwałego bezrobocia w różnych rodzajach lokalnych gospodarek w Polsce. W badaniu wykorzystano dane pobrane bezpośrednio z systemu publicznych służb zatrudnienia SyriuszStd z sześciu powiatów w Polsce, które objęły populację liczącą 44 tysięcy osób zarejestrowanych jako bezrobotne w dniu 31 grudnia 2010 roku. Każdy z powiatów reprezentował inny typ lokalnej gospodarki. Do identyfikacji czynników determinujących długotrwałe bezrobocie zastosowano metodę regresji logistycznej i analizę ilorazów szans. Uzyskane rezultaty pokazują, że spośród szerokiego zestawu analizowanych czynników tylko siedem ma charakter uniwersalny, oddziałując na ryzyko długotrwałego bezrobocia w każdej gospodarce w taki sam sposób. Wśród nich znalazły się: płeć, wiek do 29 i powyżej 50 lat, znajomość języków obcych, posiadanie dzieci w wieku do 6 lat i zamieszkiwanie na terenie gminy wiejskiej. Pozostałe czynniki, których oddziaływanie w poszczególnych rodzajach gospodarek było zróżnicowane - osłabiane bądź wzmacnianie przez warunki panujące lokalnie - określono jako specyficzne. Zaliczono do nich m.in.: różne poziomy wykształcenia, niepełnosprawność, liczbę posiadanych zawodów. Oznacza to, że grupy zagrożone długotrwałym bezrobociem w ujęciu lokalnym mogą istotnie różnić się między sobą. Bezcelowe wydaje się więc sztywne, odgórne definiowanie kategorii bezrobotnych, którym należy oferować określoną formę pomocy w pierwszej kolejności. W zamian do precyzyjnego wyłaniania adresatów działań aktywizacyjnych na lokalnym rynku pracy sugeruje się zastosowanie procedur profilowania bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zebranie w syntetycznej formie informacji dotyczących realizacji robót publicznych w Polsce przez powiatowe urzędy pracy oraz zbadanie skuteczności tego instrumentu w aktywizacji osób bezrobotnych. Zakres analizy został zawężony do lat 2015-2017, przy czym ze względu na dobrą sytuacje gospodarczą szczególnie brano pod uwagę uczestnictwo w nich osób długotrwale bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.