Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing produktów rolnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie stosowanych działań marketingowych przez właścicieli małych firm funkcjonujących w sferze agrobiznesu na obszarach wiejskich województwa podkarpackiego. Wskazano podstawowe narzędzia marketingu wykorzystywane przez wiejskich biznesmenów, do których należą: produkt, cena i promocja.
2
Content available remote Refleksje wokół koncepcji marketingu w agrobiznesie
63%
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na potrzebę rozwijania nowej dziedziny wiedzy, związanej z wykorzystaniem różnych typów i rodzajów współczesnych koncepcji marketingowych w agrobiznesie. Potrzeba rozwijania nowej dziedziny określanej jako marketing w agrobiznesie wiąże się przede wszystkim z biznesową naturą, specyfiką i charakterem poszczególnych ogniw agrobiznesu. Praktyczne zastosowania marketingu w agrobiznesie mają coraz większe znaczenie ze względu na konkurencyjność, innowacyjność i procesy globalizacji we współczesnym świecie. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny zakresu wykorzystania marketingu w gospodarstwach zajmujących się uprawą warzyw. Materiał do opracowania stanowiły dane zebrane podczas badań ankietowych przeprowadzonych w 50 gospodarstwach. (oryg. streszcz.)
Autor przedstawił specyfikę sprzedaży produktów rolno-żywnościowych, realizowaną za pośrednictwem sieci Internet. Jego zdaniem, dzięki Internetowi, dysponuje się kolejnym narzędziem usprawniającym rozwój agrobiznesu.
Chiński przemysł owocowy od czasu reformy gospodarczej przechodzi znaczące zmiany. Produkcja owoców w Chinach wzrosła wyraźnie, sięgając w 1998 roku 54,5 miliona ton, przez co Chiny stały się największym producentem owoców na świecie. Dystrybucja owoców poprawia się znacząco, głównie dzięki powstaniu owocowych rynków hurtowych. Wraz ze wzrostem dochodów gospodarstw domowych zmieniają się wzorce konsumpcji. Konsumenci żądają wysokiej jakości owoców, także importowanych. W ostatnich latach w Chinach rozwija się także handel owocami, zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Artykuł przedstawia tendencje konsumpcji i marketingu owoców w Chinach, w latach 1989-2002, również w porównaniu z innymi krajami (m.in. z Polską). Omówiono także główne problemy związane z marketingiem owoców i zasugerowano strategie rozwoju tego sektora. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu określenie uwarunkowań znajomości logo rolnictwa ekologicznego wśród polskich konsumentów. Przeprowadzono badanie ankietowe metodą CAWI. Próba składała się z 1000 mieszkańców Polski w wieku 15-65 lat. Próba była reprezentatywna dla populacji ogólnej pod względem wieku, płci, wykształcenia i wielkości miasta pochodzenia. 20,5% badanych podało, że dobrze zna unijne logo rolnictwa ekologicznego, 40,7% wskazało na słabą znajomość, a 38,8% - brak znajomości. W modelu regresji logistycznej przetestowano determinanty dobrej znajomości logo rolnictwa ekologicznego w ocenie respondentów. Otrzymano model z 7 statystycznie istotnymi determinantami. Obejmują one: wiek, wielkość gospodarstwa domowego, zamieszkiwanie na obszarach wiejskich, stosunek do produktów ekologicznych, zakupy żywności ekologicznej w Internecie, rolę oznaczeń jakości podczas zakupów żywności ekologicznej i percepcję europejskich oznaczeń jakości produktów regionalnych i ekologicznych. Czynniki te zwiększają prawdopodobieństwo dobrej znajomości unijnego logo rolnictwa ekologicznego, z wyjątkiem (rosnącego) wieku konsumenta i zamieszkiwania na obszarach wiejskich, które mają przeciwny efekt. (abstrakt oryginalny)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej tworzy nową sytuację gospodarczą. Jej przejawem w rolnictwie będzie wzrost podaży artykułów rolnych na rynku oraz zaostrzenie konkurencji jakościowej. W artykule przedstawiono warunki przyłączenia Polski do UE oraz instrumenty marketingowe stosowane na rynku rolnym
Omówiono zagadnienia związane z podażą ochrony roślin oraz przedstawiono prawne aspekty obrotem środkami ochrony roślin.
Celem opracowania jest ocena wykorzystania instrumentów rynku finansowego w systemie marketingowym produktów zbożowo-młynarskich. Na podstawie studiów literatury i badań przeprowadzonych w 17 przedsiębiorstwach przemysłu młynarskiego dokonano identyfikacji instrumentów finansowych wykorzystywanych w działalności operacyjnej, inwestycyjnej oraz w ograniczaniu ryzyka rynkowego. Analiza danych bilansowych przedsiębiorstw pozwoliła ponadto na określenie struktury i zmian aktywów i pasywów. Badania wykazały szczególną rolę w działalności firm młynarskich kredytów i pożyczek bankowych oraz pozabankowych kredytów handlowych. Analiza rynku kapitałowego w Polsce wykazała możliwość wykorzystania przez firmy zbożowo-młynarskie instrumentów finansowych pozwalających na ograniczenie ryzyka rynkowego, w tym przede wszystkim stóp procentowych i kursów walutowych. Ograniczenie ryzyka zmiany cen towarów odbywa się na rynku produktów zbożowych przede wszystkim przez kontrakty dostawne typu forward. Brak jest w Polsce rozwiniętego rynku kontraktów terminowych typu futures na surowce rolne. (abstrakt oryginalny)
Omówiono systemy zarządzania jakością, które przyczyniają się do wykreowania pozytywnego wizerunku firmy i jej produktów - również w odniesieniu do produktów spożywczych.
Celem autorów była analiza zachowań marketingowych dwóch wybranych przedsiębiorstw rolnych z branży hodowlano-nasiennej. Autorzy przeanalizowali zakres wykorzystywania przez te przedsiębiorstwa poszczególnych elementów marketingu-mix w ramach aktywizacji sprzedaży swoich produktów.
Opracowanie ma na celu prezentację zmian zachodzących w sektorze produkcji rolnej. Przedstawione problemy mają jedynie wskazać na niektóre różnice pomiędzy zachowaniami podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na rynku a zachowaniami gospodarstw ogrodniczych. Podłożem ukazania tych różnic będzie charakter powiązań w kanałach dystrybucji, struktura agrarna gospodarstw, wybór rynku docelowego i sposoby gromadzenia informacji o konsumentach. (fragment tekstu)
Autor omawia problemy rynków rolniczych w kontekście gospodarstwa rolnego. W artykule zaprezentowano cele, dążenia, zasady działania marketingu w rolnictwie, a także reguły marketingowe podejmowania decyzji, zasady tworzenia, konstruowania planu marketingowego oraz inne czynności wynikające z orientacji rynkowej gospodarstw rolnych.
A more traditional marketing approach ought to be used in selling and promoting organic products. Instead of practising this, we assume that only environmentally conscious ("green") customers are targeted by ecological produets. However, if we concentrate on other tangible benefits that organic products offer to "green" shoppers, we can make them appealing to a wider range of consumers. An increase in the sales of organic food will in turn create greater demand for it, thus triggering expansion of ecological farming. It is now elear why I tend to disagree that sustainable farming generates "less need or no need for expensive marketing and advertising". I rather believe that marketing such products is a necessity (not necessarily advertising!). In this article, I shall try to pinpoint the difficulties in addressing the green consumer segment, as well as provide guidelines on how organic produce should be marketed. I shall also comment on the issue of ethnocentrism, as this also creates challenges in marketing organic produce. (fragment of text)
Autor, na przykładzie producentów rolnych (agrobiznesu), przedstawił działania związane z tworzeniem grup marketingowych, a także producenckich, opartych na zjawisku integracji. Podkreślił konieczność wprowadzenia metod zarządzania logistycznego (objęcie strategią logistyczną całego łańcucha partnerów w agrobiznesie) w celu budowania strategii konkurencji.
W artykule dokonano identyfikacji i oceny postępów realizacji działania 4.2. Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój jako źródła finansowania inwestycji podmiotów w ramach PROW 2014 - 2020. Wskazano na liczbę przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie, wysokość przyznawanych środków w ujęciu branż, cele przekrojowe oraz zróżnicowanie kosztów realizowanych inwestycji w ramach inwestycji. Przedstawiono stopień wykorzystania środków w ramach działania. Podkreślono znaczenie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, jako czynnika poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw już istniejących a pomocy podmiotom nowym, rozpoczynającym działania w obrębie sektora rolno-żywnościowego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono znaczenie i miejsce marki na rynku mleka spożywczego oraz przedstawiono elementy marketingu na tym rynku.
Przedstawiono wyniki badań nad kształtowaniem się cen i marż w łańcuchu marketingowym schabu środkowego z kością oraz szynki gotowanej w latach 1999-2005. Przeprowadzone analizy wskazują na największą zmienność i zróżnicowanie cen w pierwszym ogniwie rozpatrywanych łańcuchów marketingowych (sfera skupu żywca wieprzowego), mniejszą zmienność i zróżnicowanie cen w sferze produkcji i sprzedaży detalicznej szynki gotowanej niż schabu środkowego oraz malejący udział przetwórców mięsa w cenie finalnej tych produktów. (oryg. streszcz.)
Artykuł dotyczy problematyki sprzedaży bezpośredniej jako kanału dystrybucji produktów rolniczych. Sprzedaż bezpośrednia stwarza warunki do "przywiązania" odbiorcy do rolnika i jego gospodarstwa. Z punktu widzenia rolnika jej wartość polega przede wszystkim na eliminacji ogniwa pośredniego na drodze zbytu, prowadząc do obniżki kosztów i zwiększenia atrakcyjności oferty cenowej oraz do wzbogacenia sieci sprzedaży o nowe formy. W praktyce istnieje kilka podstawowych form sprzedaży bezpośredniej stosowanych przez rolników: sprzedaż "przy drzwiach" (sklep lub stragan gospodarski), "zbierz sam" lub "zbieraj swoją własność", sklepy prowadzone przez rolników oraz centra ogrodnicze, sprzedaż obwoźna i sprzedaż na zamówienie, sprzedaż na targowiskach. Każda z form sprzedaży ma swoje wady oraz zalety i jest bardziej lub mniej przydatna dla określonego gospodarstwa, miejsca, czasu czy produktu. Mając powyższe na względzie, autor analizuje każdą z nich.
Przedstawiono ogólne cele polityki podstawowych instrumentów marketingu-mix, takie jak: polityka kształtowania produktu, jego cen, oraz dystrybucji i promocji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.