Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 266

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Meat industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Producenci żywca wieprzowego oraz zakłady branży mięsnej są zasadniczymi ogniwami rynku mięsnego w Polsce. Przebiegi towarowe zwierząt rzeźnych, które stanowią pewien wycinek całego systemu organizacji rynku mięsnego oraz wynikające z nich relacje rolnik - zakład przedstawione zostaną na przykładzie ankietowanej zbiorowości zakładów przetwórstwa mięsnego oraz producentów trzody chlewnej. (oryg. streszcz.)
Celem niniejszego artykułu jest podzielenie się kilkoma refleksjami o strategiach produktu możliwych do zastosowania na rynku Unii Europejskiej. W postępowaniu badawczym wykorzystano metodę ankiety i wywiadu. Badania ankietowe przeprowadzono wśród 49 przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego z obszarów woj. lubuskiego. Uzupełnieniem badań ankietowych był wywiad zogniskowany, przeprowadzony z siedmioma przedstawicielami kadry zarządzającej badanych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie przyczyn podjętych przez badane przedsiębiorstwo strategii oraz metod i technik wykorzystywanych do analizy optymalizacji realizowanych procesów. (fragment tekstu)
Funkcjonujące grupy producenckie w Polsce północno-wschodniej są w stanie pogodzić życzenia jakie wobec producentów wysuwają zakłady mięsne (pod względem jakości, wielkości partii i rytmiczności dostaw), pozwalają też obniżać koszty produkcji i uniknąć niekorzystnych zjawisk jakie towarzyszą produkcji żywca wieprzowego w fermach przemysłowych. Grupy producenckie są alternatywą i szansą na rozwój produkcji trzody chlewnej w Polsce, które z powodzeniem funkcjonują w krajach UE i spotykają się z ogólną aprobatą społeczną. (oryg. streszcz.)
W niniejszym artykule przedstawiono etapy metody parametryzacji struktury organizacyjnej jednostki przemysłu mięsnego.
6
100%
Celem artykułu jest przedstawienie historii organizacji chowu i miejsc uboju zwierząt rzeźnych w Polsce, z uwzględnieniem uboju rytualnego. Podjęto również próbę określenia roli rzeźni, ich znaczenia i pełnionych przez nie funkcji w polskim przemyśle mięsnym. W tym celu dokonano przeglądu literatury krajowej i zagranicznej oraz scharakteryzowano rzeźnie jako miejsce uboju zwierząt rzeźnych w dawnej Polsce. W artykule podjęto próbę uporządkowania i usystematyzowania podstawowych pojęć związanych z hodowlą i ubojem. W opracowaniu wykazano, że wskutek rozwoju miast, zwiększenia liczby ludności, a tym samym wzrostu zapotrzebowania na żywność pochodzenia zwierzęcego chów i ubój przestały być prywatną sprawą, a stały się przedmiotem zainteresowania i wnikliwej uwagi państwa ze względu na strategiczne znaczenie i wymóg bezpieczeństwa żywności na poziomie indywidualnego konsumenta. Na przestrzeni wieków miejsca uboju uległy znacznym przeobrażeniom, na stałe wpisując się w krajobraz kompleksowych, nowoczesnych zakładów przetwórstwa mięsa(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono znaczenie monitorowania i nadzorowania alergenów w zidentyfikowanych dziesięciu obszarach, które powinny być brane pod uwagę w zarządzaniu alergenami. Odniesiono się do wymagań prawnych oraz normalizacyjnych. Badanie przeprowadzono wśród przedsiębiorstw przetwórstwa mięsa drobiowego. Aby zbadać podejście firm do nadzorowania alergenów, do badania wytypowano przedsiębiorstwa z certyfikatem BRC działające w Polsce i Wielkiej Brytanii. W wyniku przeprowadzonego badania w kilku obszarach nadzorowania alergenów stwierdzono istotne różnice między krajami. Dotyczyły one również postrzegania istotności zidentyfikowanych obszarów nadzorowania alergenów. Przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii oceniły m.in. istotność obszaru "Informacje podawane konsumentowi na etykiecie produktu" jako średnio istotny obszar, a część z tych przedsiębiorstw w ogóle nie bierze go pod uwagę w swoim systemie zarządzania alergenami.(abstrakt oryginalny)
Ubojnie zwierząt rzeźnych od kilku lat zaliczane są do podmiotów, które coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki. W związku z tym obserwuje się wzrost produkcji urządzeń automatycznych, robotów i integratorów systemów sterujących dostosowanych do pracy w liniach uboju i obróbki poubojowej tusz zwierząt rzeźnych. Automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych wykonywanych na liniach uboju przyczynia się m.in. do: poprawy higieny, zmniejszenia kosztów jednostkowych, zwiększenia produkcji, poprawy efektywności i powtarzalności wykonywanych czynności, skrócenia czasu wykonywania poszczególnych operacji jednostkowych, co istotnie wpływa na jakość surowca. W niniejszej pracy omówiono w pełni zautomatyzowane linie uboju i obróbki poubojowej tusz trzody chlewnej i bydła z jednoczesnym opisem operacji jednostkowych. Podano również typy robotów stosowanych w liniach uboju trzody chlewnej produkowanych przez firmy będące liderami w branży.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie wpływu nowego podziału administracyjnego na lokalizację przedsiębiorstw przemysłu mięsnego, jako reprezentacyjnej branży przemysłu spożywczego w województwie mazowieckim. Kolejne rozdziały odnoszą się do nowego trójszczeblowego podziału administracyjnego, tj.: gmin, powiatów i województwa.
Przedstawiono sytuację małych zakładów mięsnych na rynku polskim. Omówiono problemy dostosowawcze małych zakładów mięsnych do wymagań Unii Europejskiej.
Celem artykułu jest ocena zależności między efektywnością finansową a efektywnością środowiskową w przemyśle mięsnym i drobiarskim w Polsce w latach 2010-2020. W pierwszej kolejności przeprowadzono ocenę efektywności finansowej w obszarze rentowności, a następnie ocenę efektywności środowiskowej w zakresie wybranych elementów realizowanej polityki środowiskowej w badanych przedsiębiorstwach. W oparciu o wyniki analiz zbudowany został model ekonometryczny mierzący wpływ zmiennych binarnych na poszczególne wskaźniki efektywności finansowej. Opracowanie składa się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej zastosowano metody analizy, syntezy, porównań i graficznej prezentacji danych. W części praktycznej zastosowano metody ilościowe: wskaźnikową analizę finansową, metodę ANOVA, panelowe modelowanie ekonometryczne oraz metody jakościowe - studia przypadków. Z badania wynika, że dla efektywności finansowej w obszarze rentowności statystycznie istotne są wartości wskaźnika rentowności sprzedaży netto. Dla efektywności środowiskowej najważniejsza jest konsekwentnie realizowana, przejrzysta polityka środowiskowa. Praktyczna implikacja badania wskazuje na konieczność wsparcia finansowego dla przemysłu mięsnego i drobiarskiego w Polsce. Społeczną implikacją badania jest potrzeba wdrożenia i promocja zrównoważonej konsumpcj(abstrakt oryginalny)
Rynek mięsa wołowego jest powiązany z dwoma innymi sektorami produkcji zwierzęcej, tzn mleczarskim i mięsa wieprzowego, w stosunku do których pełni rolę uzupełniającą. W związku z rozpowszechniającą się w krajach Unii Europejskiej chorobą BSE, sytuacja na rynku wołowiny, i tak od wielu lat kryzysowa, jeszcze bardziej się pogorszyła. Artykuł poświęcony został zmianom jakie zaszły na rynku wołowiny w Polsce (ceny, handel zagraniczny, spożycie, przetwórstwo). Autorka przedstawiła także działania podejmowane przez Agencję Rynku Rolnego na rynku wołowiny. Artykuł zamyka analiza sytuacji na rynku mięsa wołowego w Krajach UE (produkcja i spożycie).
Potrzeba spełnienia standardów unijnych postawiła przed zakładami przetwórstwa żywca wieprzowego poważne wyzwania. Wiązały się one z koniecznością wprowadzenia systemów bezpieczeństwa żywności, takich jak HACCP, czy sytemu klasyfikacji tusz wieprzowych EUROP. Miarą dostosowania zakładów mięsnych stała się kategoria nadawana przez wojewódzki inspektorat weterynarii (WIW). Efektem zachodzących przeobrażeń jest otwieranie się jednolitego rynku europejskiego dla coraz większej grupy przedsiębiorstw oraz możliwość dalszego działania na rynku krajowym czy lokalnym. Z drugiej jednak strony pogorszyła się sytuacja ekonomiczna wielu zakładów mięsnych, które zostały zmuszone do poniesienia często wysokich koszty związanych z dostosowaniem. (fragment tekstu)
Osiąganie wysokiego poziomu rentowności ekonomicznej i finansowej przedsiębiorstw na polipolistycznym rynku mięsnym to przejaw ich skutecznej i efektywnej konkurencji, szczególnie w warunkach naszego kraju, gdzie pod koniec 2004 r. prowadziło działalność 3245 przedsiębiorstw przetwórstwa mięsa czerwonego.Podstawowymi determinantami rozpatrywanej konkurencji przedsiębiorstw może być ich polityka ilości lub jakości oraz zadłużenia. Celem pracy jest analiza wpływu tych determinant na poziom efektywności konkurowania dwóch przedsiębiorstw przemysłu mięsnego z województwa śląskiego. Efektywność tę wyrażono za pomocą wskaźników rentowności ekonomicznej i finansowej. Podjęte badania mogą poszerzyć teorię i wzbogacić politykę konkurencji przedsiębiorstw przemysłu mięsnego. (fragment tekstu)
Przemysł mięsny jest jednym z największych sektorów przemysłu spożywczego w Polsce. Produkcja sprzedana przemysłu mięsnego stanowi około 25% wartości produkcji sprzedanej przemysłu spożywczego. Integracja z Unią Europejską pozytywnie wpłynęła na rozwój produkcji przemysłu mięsnego w Polsce oraz poprawę wydajności pracy, a kilkuletni okres dostosowawczy do wymogów UE istotnie zmienił wizerunek polskich firm mięsnych na wspólnym rynku europejskim. Polskie zakłady przetwórstwa mięsa uważane są obecnie za jedne z najnowocześniejszych w UE, a polski przemysł mięsny stał się liczącym producentem mięsa i przetworów mięsnych w Unii. Polska jest ich piątym producentem, z prawie 11% udziałem w unijnej produkcji przemysłu mięsnego. Poprawa wydajności pracy i wzrost wartości obrotów przedsiębiorstw w polskim przemyśle mięsnym pozwoliły zmniejszyć dystans dzielący Polskę od najbardziej rozwiniętych krajów UE i tym samym wzmocnić pozycję konkurencyjną Polski na wspólnym rynku europejskim. (abstrakt oryginalny)
Dokonujący się w ostatnich latach proces transformacji spowodował zmiany mechanizmu rynkowego. Rynek mięsa, pozbawiony w krótkim czasie wielu form wsparcia, nie potrafił w pełni dostosować się do nowych warunków. Rezultatem tego procesu były głębokie wahania pogłowia i produkcji trzody chlewnej oraz spadek zainteresowania chowem bydła. Towarzyszyły temu zmiany sytuacji cenowej i popytowej. (oryg. streszcz.)
17
Content available remote Determinants of Profitability of Enterprises of Meat Industry in Poland
76%
Celem badań było określenie siły i kierunków oddziaływania wybranych czynników na rentowność kapitału własnego przedsiębiorstw z branży mięsnej w Polsce w latach 2008-2012. Szczegółową analizą objęto 86 przedsiębiorstw, które zajmowały się ubojem żywca wieprzowego i przetwórstwem wieprzowiny oraz publikowały sprawozdania finansowe w analizowanym okresie. Rentowność badanych przedsiębiorstw określono na podstawie wskaźnika rentowności kapitału własnego. W celu określenia przyczyn jego zmian wykorzystano układ strukturalny, zwany analizą Du Ponta. Z badań wynika, że sektor mięsny charakteryzuje się stosunkowo małą rentownością. Związane jest to z dużymi kosztami produkcji, zwłaszcza pozyskania surowca oraz niskimi cenami sprzedaży produktów. Na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw wpływa także duże rozdrobnienie branży oraz ograniczona specjalizacja. Dodatkowym utrudnieniem są skandale wybuchające w mediach dotyczące produktów spożywczych, które ograniczają zaufanie konsumentów do produktów mięsnych. Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwami mięsnymi wymaga zatem dokładnej analizy wskaźników rentowności. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienia związane z jakością produktów mięsnych i przydatnością zakładowego systemu jakości. Ważnym elementem w sprostaniu konkurencji na rynku żywnościowym jest wysoka jakość produkowanych towarów. Kierowanie organizacją i działanie w sposób przynoszący sukces wymaga, aby przedsiębiorstwo było zarządzane i nadzorowane w sposób systematyczny i przejrzysty. Sukces może zależeć od wdrożenia i utrzymania systemu zarządzania jakością. Zaprezentowano system zarządzania jakością według normy ISO serii 9000 na przykładzie Zakładów Mięsnych "Sokołów" S.A. w Sokołowie Podlaskim. (oryg. streszcz.)
W latach 1991-1995 w Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego we Wrocławiu nastąpiło zmniejszenie rozmiaru produkcji ogółem i większości grup asortymentowych. Wzrosła tylko produkcja wędlin podrobowych. Przyczyną tej sytuacji były trudności surowcowe, spadek konsumpcji mięsa i nasilająca się konkurencja.Na pozytywną ocenę zasługuje szeroki i ciągle uzupełniany asortyment wyrobów.W strukturze produkcji dominują uboje trzody chlewnej i bydła. Wśród wędlin przeważają kiełbasy nietrwałe i wędliny mięsne.Przedsiębiorstwo nie wykorzystuje posiadanych mocy produkcyjnych, przy czym najniższy wskaźnik ich wykorzystania osiągnięto w przypadku uboju bydła.Mimo tendencji do zmniejszania produkcji rosną koszty, co wpływa na pogorszenie efektywności ekonomicznej.W strukturze kosztów najwyższy udział mają materiały i wynagrodzenia. (fragment tekstu)
Producenci żywca wieprzowego oraz zakłady branży mięsnej są zasadniczymi ogniwami rynku mięsnego w Polsce. Autor skupił uwagę na przedstawieniu zależności pomiędzy producentami żywca wieprzowego a zakładami przetwórstwa mięsnego oraz na przedstawieniu form zaopatrzenia badanych zakładów mięsnych w żywiec wieprzowy. W ostatnim rozdziale autor scharakteryzował sposoby sprzedaży żywca wieprzowego w badanych gospodarstwach domowych.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.