Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model gospodarki rynkowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Objęcie przez Finlandię przewodnictwa w Unii Europejskiej zwróciło na ten kraj baczniejszą uwagę mediów. Chociaż Finlandia członkiem UE jest dopiero 4 lata, jest już w światowej czołówce gospodarczej. Szczególnym przykładem jest powiązanie tam procesu prywatyzacyjnego z pobudzaniem badań naukowych mających na celu szybki rozwój ekonomiczny tego kraju.
Funkcjonujący w Republice Federalnej Niemiec model społecznej gospodarki rynkowej jest cennym źródłem inspiracji dla licznych państw chcących reformować swoje systemy polityczne i społeczno-gospodarcze. Stanowi również wdzięczny "obiekt" badań i analiz. Społeczna gospodarka rynkowa początkowo wprowadzona była jedynie na terenie zachodnich stref okupacyjnych, następnie, po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, rozszerzona została na obszar byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz w pewnym zakresie stanowiła punkt odniesienia dla reform w państwach Europy Środkowej. Niniejszy artykuł próbuje odpowiedzieć na pytanie, na ile niemieckie doświadczenia ze społeczną gospodarką rynkową mogą być użyteczne dla państw przechodzących proces przemian systemowych, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki realizacji pierwszej fazy projektu CCI: Circular Economy and Place, w której dokonano identyfikacji wyzwań i problemów w procesie wypracowania i wdrożenia w Regionie Morza Bałtyckiego modelu gospodarki odpowiadającego założeniom unijnego planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. Circular Economy Action Plan). Konfrontacja pierwotnych założeń projektu ze stwierdzonymi uwarunkowaniami uświadomiła jego twórcom ko- nieczność przeformułowania metod i sposobów działania (w drugiej fazie), urealniając perspektywę osiągnięcia zasadniczego celu: zmniejszenia różnicy w zakresie zdolności prowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym na peryferyjnym Regionie Morza Bałtyckiego w stosunku do centrum Unii Europejskiej. Celowość analizy wniosków sformułowanych po pierwszej fazie projektowej wynika z ukazania znaczenia uwarunkowań makroregionalnych w procesach wdrażania mechanizmów unijnych, które powinny być identyczne we wszystkich częściach Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W literaturze ekonomicznej zidentyfikowane zostały cztery podstawowe modele funkcjonowania gospodarki tynkowej, to jest: anglosaski, nadreński, skandynawski oraz japoński. Każdy z modeli charakteryzuje się pewnymi rozróżniającymi go cechami. Idzie za tym możliwość uporządkowania oraz opisania zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz innych jednostek funkcjonujących w danym państwie według ogólnych reguł opisujących dobrany model gospodarki rynkowej. Celem artykułu jest próba odnalezienia oraz scharakteryzowania modeli dla rynku ubezpieczeniowego. W opracowaniu postawiona została hipoteza mówiąca, że ogólny model funkcjonowania gospodarki rynkowej bezpośrednio kreuje kształt tynku ubezpieczeniowego oraz grupowanie państw zgodnie z modelami gospodarki jest tożsame z grupowaniem państw zgodnie z modelami rynków ubezpieczeniowych. Analiza wykorzystuje dane pozyskane z baz OECD, opisujące najważniejsze wskaźniki oraz cechy rynku ubezpieczeniowego, to jest: gęstość, wskaźnik udziału w ubezpieczeniach na życie, współczynnik penetracji, wskaźnik składek na pracownika, udział w rynku oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw na rynku krajowym oraz udział zagranicznych firm na rynku krajowym. Do analizy wykorzystana została metoda grupowania Warda, która pozwala na wyodrębnienie grup najbardziej podobnych elementów - państw o najbardziej zbliżonych modelach rynku ubezpieczeniowego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona w artykule analiza modelu społecznej gospodarki rynkowej zostanie przeprowadzona na dwóch poziomach: teoretycznym oraz w oparciu o doświadczenia niemieckie. W warstwie teoretycznej autor spróbuje poszukać odpowiedzi na pytanie, na czym polega kompromis modelowy społecznej gospodarki rynkowej i jak daleko może sięgać w praktycznych rozwiązaniach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono matematyczne aspekty makroekonomicznego modelu gospodarki rynkowej, a w szczególności zaś - dwa rodzaje decyzji podejmowanych na podstawie tego modelu. Przedstawiono dwa warianty stabilizacyjnej polityki finansowej.
W artykule rozważany jest dwuwymiarowy model otwartej gospodarki opisujący wielkość produkcji oraz kursu walutowego. Podane zostały warunki wystarczające do istnienia równowagi, jej stabilności oraz istnienia cykli. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiamy prosty, behawioralny model imitujący dynamikę małej gospodarki wchodzącej do unii gospodarczej i walutowej (UGW). Model uwzględnia m.in. proces konwergencji cen nominalnych w unii i jego wpływ na bilans handlowy, kształtowanie się cen w zależności od poziomu zapasów oraz przepływy kapitału finansowego niwelujące różnice w stopach procentowych na obszarze unii. Przy pomocy znanych metod analizy układów równań różniczkowych, badamy warunki stabilności gospodarki. Wykazujemy, że mają one postać ograniczeń na parametry behawioralne modelu, odzwierciedlające siłę reakcji podmiotów gospodarczych na nierównowagę. W celu zilustrowania tych wniosków, przedstawiamy symulacje komputerowe. Na koniec, przedstawiamy dynamiczną analizę procesu przejścia pomiędzy dwoma stanami równowagi, wywołanego przez ekspansję fiskalną. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest ukazanie założeń, przebiegu i konsekwencji reformy edukacyjnej wprowadzonej przez władze Chile w latach 80. poprzedniego wieku. Reforma ta często jest określana jako podręcznikowe zastosowanie rynkowego modelu zmian w oświacie. Artykuł ten ukazuje jej blaski i cienie. Czy powszechne bony oświatowe sprzyjają naprawie edukacji?(abstrakt oryginalny)
Omówiono fazy ewolucji systemu finansowego: kapitalizm właściwy, kapitalizm menedżerski i kapitalizm instytucjonalny oraz zaprezentowano obecnie występujące na świecie modele systemu finansowego: model niemiecko-japoński (kontynentalny) i model anglo-amerykański.
Przedstawiono argumenty przeciw społecznej gospodarce rynkowej w Polsce, następnie argumenty za społeczną gospodarką rynkową. Na koniec autor zamieszcza własne wnioski.
W publikacji testowano zmiany występujące w wartości współczynników mierzących wrażliwość inwestycji i eksportu netto na stopę procentową. Autor wykorzystał nowy model gospodarki rynkowej.
Niniejsze opracowanie ma na celu interpretację wybranych koncepcji sprawiedliwości społecznej we współczesnej literaturze z dwóch punktów widzenia: po pierwsze, przez wczuwanie się w intencje autora danej koncepcji i uwarunkowania jego poglądów; po drugie przez ujawnianie struktury logicznej systemu społecznego, którego znajomość ułatwia ocenę badanych koncepcji. (fragment tekstu)
Proponowany przez autora model rynku ułatwia badanie zależności pomiędzy zastosowanym narzędziem makroekonomicznym a zmianą globalnych wielkości i wartości wszelkich transakcji, tzn. globalną kondycją gospodarki. Wydaje się on być przydatny również do badań części zależności w skali mikro. Jego podstawową zaletą jest możliwość dotarcia do maksymalnej ilości adresatów i stosunkowo łatwe uzyskanie wyników badań przy wykorzystaniu danych syntetycznych.
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób przyjęcie określonej orientacji w długookresowej polityce społeczno-gospodarczej determinuje procesy długofalowego wzrostu i rozwoju gospodarczego? W tym celu rozważania w pracy oparto na przykładzie Irlandii. Analiza doświadczeń tego kraju pozwala na sformułowanie wniosków dotyczących polskiej polityki społeczno-gospodarczej, istotnych również dla innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej – nowych członków Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zweryfikowanie zespołu hipotez o pośrednim i bezpośrednim wpływie otwartych funduszy emerytalnych na kursy akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie od października 1999 roku do marca 2000 roku, przy użyciu metodologii wypracowanej przez teorię analizy zdarzeń, opierającej się na badaniu tzw. zwyżkowych stóp zwrotu (ang. abnormal returns). Do estymacji zwyżkowych stóp zwrotu użyto dwóch modeli: prostej regresji liniowej ze stopą zwrotu portfela rynkowego w charakterze regresora oraz bardziej adekwatnego do opisu szeregów finansowych dwurównaniowego modelu ARMA-GARCH, który uwzględnia autokorelację stóp zwrotu oraz niestałość wariancji w czasie.
Osiągnięcia gospodarki są określane przez funkcję systemu ekonomicznego, politycznego i warunków otoczenia. Przyjęte paradygmaty rozwoju w systemie gospodarki rynkowej oznaczają różną efektywność gospodarczą w poszczególnych modelach tej gospodarki. Najbardziej sprzyjające warunki napływu kapitału zagranicznego odnajdujemy w modelu anglosaskim oraz azjatyckim. W przypadku Chin wzrost atrakcyjności inwestycyjnej tego kraju łączył się ze wzrostem umiejętności wykorzystania tego kapitału dla wzrostu gospodarczego, na skalę niespotykaną w innych krajach gospodarki rynkowej w świecie. Osiągnięcia te możliwe były/są przy mocno rozwojowej polityce ekonomicznej (długookresowej), wykorzystaniu wszystkich możliwości, jakie daje proces globalizacji oraz silnej pozycji kierowniczej państwa w gospodarce. (fragment tekstu)
Koncepcje bonów oświatowych stały się w ostatnich latach przedmiotem wielu dyskusji i sporów. Żywotność debaty na ich temat wynika przede wszystkim z tego, że są one propozycją niezwykle kontrowersyjną, naruszającą fundamenty systemów edukacyjnych. Szczególnie wiele obaw budzi koncepcja powszechnych bonów oświatowych. Jej przeciwnicy obawiają się, że stanowi zagrożenie dla spójności społecznej oraz prowadzi do segregacji i nierówności społecznych. Czy istnieje zatem możliwość wprowadzenia uniwersalnych bonów oświatowych bez szkody dla publicznej oświaty, demokracji i spójności społecznej? Wydaje się, że tak. Przykładem jest Szwecja.(abstrakt oryginalny)
W dniach 8-10 lutego 2017 r. odbył się wyjazd studyjny dla dziennikarzy do Holandii mający na celu prezentację, jak działa tamtejszy model gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce przy współpracy z organizacją Circle Economy. Uczestnicy mieli okazję poznać najciekawsze inicjatywy podejmowane ku transformacji linearnego modelu gospodarki na zamknięty i przekonać się, dlaczego Królestwo Niderlandów nazywane jest europejskim liderem we wdrażaniu cyrkularnego modelu gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaproponowano wprowadzenie alternatywnego sposobu konceptualizacji modelu międzyorganizacyjnej bliskości, opierając się na myśli filozoficznej Martina Heideggera. Filozofia przestrzeni Heideggera pozwala bowiem na identyfikację innej logiki bliskości, opierającej się nie na podobieństwie czy przynależności, ale na subiektywnie rozumianej użyteczności relacji. Przedstawione rozumowanie zakończono próbą operacjonalizacji bliskości międzyorganizacyjnej według zidentyfikowanej nowej logiki subiektywnej znajomości użyteczności relacji w model pozwalający na badanie w odmienny niż dotąd sposób współpracujących ze sobą podmiotów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.