Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Normowanie czasu pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest prezentacja i ocena podstawowych relacji oraz tendencji w zakresie regulowanego normatywnie oraz faktycznie przepracowanego czasu pracy w Polsce na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej w latach 2004-2015. Szczególną uwagę poświęcono tu przy tym kwestiom związanym ze statystyczną oceną kształtowania się faktycznego czasu pracy w Polsce i pozostałych państwach UE i jego zróżnicowania przy wyodrębnieniu aspektów takich jak: wymiar czasu pracy (pełny i niepełny), płeć, status zatrudnienia (pracownicy najemni, samozatrudnieni i pracodawcy, jak również pomagający członkowie rodzin).(abstrakt oryginalny)
Wiedza o czasie wciąż jest niepełna. I chociaż nie można jasno i jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym jest czas, to jednak posiadaną w tym zakresie wiedzą można się posługiwać w życiu praktycznym i nauce. Często za przyczynę tego stanu rzeczy uważa się pierwotność analizowanego pojęcia, powodującą jego niedefmiowalność. Wzrost zainteresowań problematyką czasu nastąpił w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Jest to różnie interpretowane. Dość rozpowszechniony jest pogląd, że szczególne zainteresowanie czasem związane jest z przesileniem kulturowym i - szerzej - z zagrożeniami cywilizacyjnymi. Dla współczesnego stanu badań nad czasem i sposobu zajmowania się tą problematyką charakterystyczna jest powszechność i wielokierunkowość dociekań naukowych. Ponadto właściwe dla nauki współczesnej są różne formy instytucjonalizacji tych badań. (fragment tekstu)
Skracanie czasu pracy w przemyśle, w tym w przemyśle włókienniczym, wywołuje liczne konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Artykuł zawiera omówienie jednej z nich, a mianowicie - przewidywane zmiany możliwości produkcyjnych zakładów włókienniczych po wprowadzeniu pięciodniowego i czterdziestogodzinnego tygodnia pracy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zarządzanie czasem pracy w hutnictwie - analiza sektorowa i studium przypadku
84%
W artykule poruszone zostały podstawowe zagadnienia związane z tematyką zarządzania czasem pracy. Celem pracy było ustalenie przyczyn niezagospodarowanego czasu pracy w krajowym przemyśle stalowym wraz z podaniem przykładów działań prewencyjnych. Korzystając z danych statystycznych, przedstawiono strukturę przyczyn nieprzepracowanego czasu pracy w przemyśle stalowym w latach 2000-2015.(fragment tekstu)
Po wykonaniu zadania przewozowego można porównać czas wykonania zadania z czasem wyznaczonym na podstawie norm pracy. Porównując wykonanie procesu przewozowego z planem określonym w harmonogramie można ustalić, kiedy oraz z jakich przyczyn wystąpiły odchylenia. Montowanie urządzeń kontrolnych w pojazdach samochodowych (tachografów) pozwala na dokładną ewidencję przebiegu pojazdu oraz czasu jazdy i przerw w pracy, co ułatwia kontrolę przebiegu pracy. Jeżeli rzeczywisty czas wykonania zadania przewozowego jest dłuższy od czasu planowanego, a nie zachodziły okoliczności, które to usprawiedliwiają z przepisami prawa pracy można zgodnie skorygować czas pracy kierowcy do poziomu określonego normą pracy. Skorygowany czas pracy będzie podstawą ustalenia wynagrodzenia kierowcy. Mobilizuje to kierowcę do przestrzegania harmonogramu pracy oraz uzyskiwania planowanej wydajności. Doświadczenia z praktyki transportowej potwierdzają że powszechne i umiejętne wykorzystywanie funkcji organizacyjnej i kontrolnej norm pracy przy wykonywaniu samochodowych procesów przewozowych przyczynia się do wzrostu wydajności pracy oraz poprawy terminowości przewozów. (fragment tekstu)
System zarządzania przedsiębiorstwem podlega restrukturyzacji, co przejawia się m.in w zmieniającym się podejściu do potrzeb związanych z wykorzystaniem norm czasu pracy w tym systemie. W nowych warunkach stają się one bowiem potrzebne do realizacji wszystkich funkcji zarządzania, co wymaga zmian w samym procesie ich kształtowania. Autorka w tym opracowaniu podjęła próbę weryfikacji tej hipotezy.
W opracowaniu przedstawiono przesłanki i cele etatyzacji w procesach restrukturyzacji zatrudnienia. Zaprezentowano metodę benchmarkingowej analizy etatyzacyjnej, jej założenia, cele i tok postępowania badawczego. Przedstawiono systemy oceny poziomu techniczno-organizacyjnego jednostek sfery zarządzania i sfery eksploatacyjnej w przedsiębiorstwach sektora komunalnego. Omówiono wyniki zastosowania metody w wybranym przedsiębiorstwie gospodarki komunalnej. (abstrakt oryginalny)
Celem zaprezentowanych badań jest ocena, w jakim stopniu przedsiębiorcy respektują przepisy dotyczące czasu pracy kierowców oraz przedstawienie potencjalnych skutków ich niestosowania. Ponadto artykuł ma za zadanie wykazać powiązania pomiędzy różnymi czynni-kami a liczbą popełnianych przez kierowców wykroczeń. Należy przy tym zaznaczyć, że występuje znaczna luka w opracowaniach naukowych ogólnie tylko opisujących analizowany problem. Jedynym zweryfikowanym źródłem wiedzy są dane gromadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego, które z powodu wartości dowodowej nie są one powszechnie dostępne. Hipotezą badawczą niniejszej pracy jest stwierdzenie, że istnieje zależność pomiędzy liczbą popełnianych przez kierowców wykroczeń a czynnikami takimi, jak: wiek, liczba godzin pracy w porze nocnej oraz wykorzystywane urządzenie rejestrujące. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano ważniejsze zagadnienia związane z organizacją czasu pracy (długość dnia pracy). Omówiono metody ruchomego czasu pracy, organizację czasu pracy w niepełnym wymiarze, indywidualny czas pracy oraz metodę job-sharing.
W artykule podjęto próbę ukazania normowania czynności obsługi klienta w roli narzędzia standaryzacji procesów w sektorze publicznym. Na wstępie autor przedstawił problematykę standaryzacji procesów obsługi klienta w instytucjach publicznych. Następnie omówiona została specyfika normowania pracy o charakterze administracyjno-biurowym oraz metody organizatorskie wykorzystywane w tym obszarze. W końcowej części opracowania zaprezentowano przykłady wyznaczania norm czasowych dla czynności obsługi klienta w instytucjach sektora publicznego ze wskazaniem problemów jakie zostały napotkane w warunkach praktycznych. W podsumowaniu podkreślono korzyści jakie niesie normowanie i w dalszym kroku standaryzacja czynności obsługi klienta w instytucjach sektora publicznego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest dostosowanie liczby pracowników administracyjno-biurowych do konkretnych warunków instytucji. Przedstawiono techniki ustalania norm pracy tj. metody szacunkowe, analizy statystycznej, pomiaru czasu pracy, analizy wartości.
Autorka przedstawia formy czasu pracy, możliwości jego uelastycznienia i rozwiązania jakie ma do dyspozycji przedsiębiorstwo handlowe. Podstawowymi formami czasu pracy są: klasyczna; zadaniowo-wynikowa; elastyczna (dzieli się ona na: chronometryczną; chronologiczną). Czas pracy w handlu będzie determinowany czynnikami zewnętrznymi jak: wygoda dokonywania zakupów, dostępność produktów, dogodność godzin otwarcia dla osób pracujących. Z tych powodów nastąpi rozwój elastycznych form zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracy kontraktowej i sezonowej wykonywanej w nietypowych godzinach. Rozwój w tym kierunku spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w Kodeksie Pracy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.