Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Zarys podstawowych elementów efektywnego zarządzania BHP w Wielkiej Brytanii. Kontrole (audyty) i przeglądy wyników są ostatnim etapem w cyklu zarządzania BHP. Tworzą one pętlę informacji zwrotnych, umożliwiającą przedsiębiorstwu zachowanie i rozwijanie umiejętności zarządzania ryzykiem w możliwie największym stopniu.
W artykule przedstawiono proces wdrażania zintegrowanego systemu zapewnienia jakości i systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w Hucie Katowice S.A., oraz wynikające z tego korzyści. Proces integrowania odbywał się w zakresie odpowiedzialności, dokumentacji, doskonalenia i rozwoju, co omówiono szczegółowo.
Stworzony w XX wieku model prawa pracy jest na wyczerpaniu, o czym świadczy między innymi coraz więcej wypowiedzi o potrzebie modernizacji prawa pracy. Przy założeniu, iż w praktyce mamy już elementy (zalążki) nowego modelu prawa pracy, uwagę należy skierować na zagadnienia ogólniejsze, systemowe. Próba w tym kierunku wyłania obraz trzech podstawowych problemów prawa pracy, dotyczących płacy, umów o zatrudnienie i ochrony pracy. "Płaca" wymaga bliższego określenia partnerów społecznych powołanych do ustalania płacowych standardów (soft law), z myślą o układach zbiorowych pracy i umowach o zatrudnienie, oraz do wykorzystania przez organy władzy w celu określenia proporcji wynagrodzenia i danin (składki, płacowego podatku). Zagadnienie umów o zatrudnienie (wyodrębnionych wedle kryterium osobistego wykonywania pracy w zarobkowym celu) jest zagadnieniem odrębnym. Wykonywanie pracy na podstawie umowy o zatrudnienie podlega publicznoprawnej ochronie pracy (w zakresie czasu pracy, urlopów, bezpieczeństwa i higieny pracy i in.), adresowanej do zatrudniającego, który ponosi odpowiedzialność prawną w razie naruszenia przepisów o ochronie pracy. (abstrakt oryginalny)
Konieczność objęcia samozatrudnionych ekonomicznie zależnych, tj. grupy osób świadczących pracę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umów nieprowadzących do nawiązania stosunku pracy, a jednak w warunkach zbliżonych do pracowników, regulacjami w zakresie ochrony pracy nie powinna budzić wątpliwości, zwłaszcza w kontekście art. 24 Konstytucji RP. Celem artykułu jest zwięzłe zaprezentowanie możliwych kierunków regulacji przedmiotowej problematyki, w szczególności z perspektywy systemowej, oraz przedstawienie podejścia, zdaniem autorki, optymalnego. Występujące w tym zakresie propozycje obejmują różne koncepcje objęcia ochroną samozatrudnionych ekonomicznie zależnych, począwszy od utrzymania status quo, aż do włączenia samozatrudnienia ekonomicznie zależnego w zakres stosunku pracy. Żadna z tych skrajnych koncepcji nie wydaje się jednak właściwa i konieczne jest poszukiwanie złotego środka. Za najbardziej pożądane można uznać wyodrębnienie przedmiotowego samozatrudnienia jako osobnej kategorii prawnej, w powiązaniu z przyznaniem członkom tej grupy określonych praw. Przyjęcie takiego kierunku pozwoli na delimitację samozatrudnienia ekonomicznie zależnego od stosunku pracy oraz zapewnienie wymaganej ochrony podmiotom świadczącym pracę w tej formie, dostosowanej do jej specyfiki. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorka omawia problemy interpretacyjne związane z ustawowym wymogiem uprzedniego uzyskania przez pracodawcę zgody organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Przepisy ustaw ustrojowych stanowią, że rada lub sejmik odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Autorka stawia pytanie o zakres swobody odpowiednich organów w ramach wyrażania zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy, analizując trzy grupy poglądów. Autorka stoi na stanowisku, że organ ma obowiązek odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy jedynie w przypadku, gdy podstawą rozwiązania są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, zaś w innych przypadkach ma obowiązek wyrazić zgodę po stwierdzeniu, iż zwolnienie ma inne tło niż wykonywanie mandatu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce pojmowania ochrony pracy uregulowanej w art. 24 Konstytucji. Autor stawia tezę, że konstytucyjna ochrona pracy nie sprowadza się wyłącznie do realizacji funkcji ochronnej prawa pracy, ale ma znacznie szerszy zakres oddziaływania, wpływając również na stosunki gospodarcze. Przedmiotem ochrony analizowanego przepisu jest praca jako wartość sama w sobie. Zdaniem autora ochrona pracy staje się czynnikiem determinującym sposób definiowania społecznej gospodarki rynkowej, przepisu tego nie można bowiem pojmować w oderwaniu od innych kształtujących ustrój gospodarczy norm konstytucyjnych. Tak rozumiana ochrona pracy przyczynia się do bardziej efektywnej ochrony pracownika, biorąc pod uwagę także interes pracodawców jako uczestników rynku pracy dostarczających pracy. (abstrakt oryginalny)
Propozycje nowych regulacji prawnych w odniesieniu do Państwowej Inspekcji Pracy. Analiza i wykładnia prawna proponowanych zmian.
Na mocy ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy z 29 grudnia 1993 roku, powołano Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz ten jako m.in. instrument ochrony miejsc pracy, finansował wypłaty jednorazowych świadczeń na rzecz pracowników zatrudnionych u pracodawców przechodzących chwilowe trudności finansowe. Wyniki badań przeprowadzonych przez autora w jednym z Terenowych Funduszy Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dowiodły, że ta forma ograniczania rozmiarów bezrobocia nie przyniosła spodziewanych rezultatów.
Przedmiotem artykułu są prawne ramy funkcjonowania ponadzakładowych układów zbiorowych oraz ich faktyczna sytuacja. Podstawę dla wniosków stanowią badania przeprowadzone w rejestrze prowadzonym przez ministra właściwego do spraw pracy. Autorzy starają się przedstawić szerszy kontekst rokowań wielozakładowych oraz zastanawiają się nad ich przyszłością. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono system uregulowań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w krajach Unii Europejskiej, jego niektóre rozwiązania i kierunki przekształceń polskiego systemu ochrony pracy w aspekcie dostosowania go do wymagań UE.
Szczególna ochrona stosunku pracy działaczy związkowych od wielu lat budzi emocje w praktyce i doktrynie prawa pracy. Przedmiotem analizy podjętej przez autora jest zagadnienie liczby działaczy szczególnie chronionych w przypadku, gdy w zakładzie pracy działa jedna organizacja związkowa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problematykę praworządności w stosunkach pracy, w tym kwestie dotyczące ochrony pracy, jako konstytucyjnego obowiązku państwa, a także działalności Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), jako instytucji powołanej do kontroli i egzekwowania regulacji prawa pracy. Autorzy stawiają tezę o braku możliwości skutecznego oddziaływania PIP w zakresie podstawowych przepisów, wskazując przyczyny tego stanu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono mechanizmy, które sprawiają, że ustawowa gwarancja autonomii związków zawodowych w wielu przypadkach jest fikcją. Autor opisał także dwie zasady działania ruchu związkowego (wolności, niezależności) oraz pozycję związków zawodowych w systemie politycznym.
Wskutek wzrostu wymagań jakościowych wykreowanych przez rynek, menedżerowie zajmujący się systemami kompleksowego zarządzania jakością (TQM) coraz częściej zwracają się w stronę ergonomii i jej związków z jakością wyrobów. Z punktu widzenia przedmiotu zainteresowania ergonomię dzieli się na: ergonomię wyrobu, która bada stopień prawidłowości rozwiązań konstrukcyjnych, oraz ergonomię środowiska pracy zajmującą się analizą warunków, w których wyrób powstaje. Zagadnienia te są tematem rozważań autorów niniejszego artykułu.
W ramach organizowanych od kilku lat Seminariów Szubertowskich 16 października 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się międzynarodowa konferencja pt "Przyszłość prawa pracy" zorganizowana dla uczczenia Jubileuszu 50-lecia pracy naukowej Profesora Michała Seweryńskiego, wybitnego specjalisty z zakresu prawa pracy, autora licznych publikacji naukowych znanych w kraju i za granicą, b. rektora Uniwersytetu Łódzkiego, b. konsula honorowego Francji w Łodzi, b. ministra nauki i szkolnictwa wyższego, honorowego przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. (abstrakt oryginalny)
Oczekiwania pracowników nie pozostają bez odzewu ze strony pracodawców. Ich interesy pozostają zbieżne. Jednym z czynników umożliwiających osiągnięcie celu gospodarczego jest praca. Jej przydatność mierzona jest między innymi czasem. Niezależnie od tego należy wskazać, że w nowoczesnej gospodarce rynkowej znaczenie ma zatrudnienie nie jakiegokolwiek pracownika, ale takiego, który posiada wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Deficyt w tym zakresie skłania pracodawców do zatrudniania pracowników, którzy związani są już więzią pracowniczą. Wspólne dążenia podmiotów oferujących i świadczących pracę napotykają na przeszkodę w postaci norm prawa pracy. Funkcja ochronna właściwa dla zatrudnienia pracowniczego, w tym wypadku jest tarczą nie tylko przeciw zamierzeniom pracodawców, ale również skutecznie chroni pracowników "przed samym sobą". Postrzeganie jej roli w kategoriach biegunowych (interes pracodawcy w opozycji do praw pracownika) nie wyczerpuje złożonych sytuacji występujących na rynku pracy . Przepisy regulujące czas pracy zawierają ograniczoną elastyczność, szczególnie w zakresie wymiaru ilościowego. Zważywszy na oczekiwania pracodawców i pracowników alternatywą pozostaje ze strony tych pierwszych rozłożenie kapitału i tworzenie wielości podmiotowej w obrębie jedności majątkowej. Z kolei pracownicy mogą poszukiwać dodatkowego zatrudnienia. Wskazane rozwiązania niejednokrotnie prowadzą do obejścia gwarancyjnych przepisów o czasie pracy. (fragment tekstu)
Autor analizuje regulacje zawarte w art. 37 i 47 ustawy z 5 kwietnia br. o europejskich radach zakładowych. Zawierają one gwarancje ochrony stosunku pracy przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym. Autor przedstawia podmiotowy i przedmiotowy zakres tej ochrony, jej charakter i czas trwania, a także swoisty jej mechanizm przy zwolnieniach z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Zbudowanie sprawnego i racjonalnego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych jest bardzo trudne i nadal wymaga modydfikacji. Realizowany obecnie w Polsce system rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych oparty jest na ustawie z 27 sierpnia 1997 r. Deklaracje państwa dotycząca jego obowiązków wobec osób niepełnosprawnych zawiera uchwała Sejmu RP z 1 sierpnia 1997 r.
Z historycznoprawnej i porównawczej perspektywy istota zatrudnienia wydaje się wspólna i trwała, drugorzędne różnice wynikają ze zmiennego kontekstu ustrojowego, społeczno-gospodarczego i politycznego, oraz z dwóch odmiennych kultur prawnych, systemów civil law i common law. Klasyczny najem pracy uległ zwyrodnieniu w epoce przemysłowego kapitalizmu, ustąpił niemieckiej konstrukcji umowy o pracę, regulowanego ustawą i układem zbiorowym stosunku pracy przy zaniku zobowiązaniowych elementów zatrudnienia. Współcześnie w kulturze common law odżywa umowna i zobowiązaniowa problematyka zatrudnienia. Ten kierunek prawniczej myśli zasługuje na uwagę, z uwzględnieniem odrębności publicznoprawnych instytucji ochrony pracy i ochrony płacy (płacy brutto, źródła finansowania zdrowotnych i rentowych ubezpieczeń społecznych). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.