Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Options to purchase shares
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Strategie stosowane na rynku terminowym polegają na łączeniu instrumentów pochodnych i tworzeniu z nich nowych instrumentów o pożądanych własnościach, tzw. instrumentów syntetycznych. Mają one na celu osiągnięcie określonego profilu ryzyka inwestora, czyli określenie zależności dochodu od ceny instrumentu podstawowego. Z instrumentów pochodnych dostępnych na polskim rynku najwięcej możliwości konstruowania różnych strategii inwestycyjnych dają opcje. Teoretycznie, gdyby na rynku dostępne były opcje europejskie o wszystkich możliwych cenach wykonania, możliwe byłoby stworzenie dowolnej funkcji dochodu końcowego. W artykule przedstawiony zostanie przykład wykorzystania opcji akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie do konstruowania strategii rozpiętościowych. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa notowane na rynku kapitałowym stosują różne formy wynagradzania akcjonariuszy. Oprócz nagrody w postaci wzrostu kursu akcji po dobrych wynikach, spółka może podzielić się częścią zysku w postaci dywidendy lub przekazać część zysku na wykup własnych akcji celem umorzenia, tzw. buy-back. Proces wykupu akcji własnych występuje zazwyczaj, gdy przedsiębiorstwo posiada nadmiar kapitału, którego nie może efektywnie zainwestować lub kiedy rynkowa wycena przedsiębiorstwa znacząco odbiega (jest niedowartościowana) od faktycznej jego wartości. Wtedy właściciele podejmują decyzję o skupowaniu akcji przez spółkę, aby w końcu całego procesu je umorzyć. (abstrakt oryginalny)
Cel - Wskazanie, rozpoznanych w literaturze przedmiotu, optymalnych z punktu widzenia podejmowania działalności badawczo-rozwojowej kontekstów dla włączania opcji na akcje do struktury wynagrodzenia menedżera. Metodologia badania - Przegląd literatury. Wynik - Wyniki empiryczne dotychczas proponowanych w literaturze badań, wskazują na trudności w wykazaniu bezpośredniego wpływu wynagrodzenia w postaci opcji na akcje na podejmowanie przez menedżerów działalności badawczo-rozwojowej. Badacze związani z behawioralną teorią agencji poszukują więc czynników moderujących powyższą relację. W artykule zaprezentowano wyniki badań wskazujące na dwa z nich: rentowność przedsiębiorstwa oraz fazę kadencji menedżera. Oryginalność/wartość - Powszechnie spotykane w literaturze agencyjnej założenie wskazuje na pozytywny wpływ wynagrodzenia w postaci opcji na akcje, na chęć podejmowania przez menedżerów projektów długoterminowych, w tym projektów z zakresu B + R. Poniższy artykuł wskazuje, że założenie to sprawdza się jedynie w pewnych warunkach, tj. przy odpowiednim poziomie rentowności przedsiębiorstwa oraz w odpowiedniej fazie kadencji menedżera. Ponadto, autorka analizuje przytoczony problem przez, wciąż rzadko spotykany na gruncie polskim, pryzmat finansów behawioralnych.(abstrakt oryginalny)
Powodzenie głębokich zmian restrukturyzacyjnych w polskiej gospodarce zależało głównie od skuteczności reformy dotyczącej restrukturyzacji własności we wszystkich sektorach. Wymagało to nowego podejścia do własności prywatnej, określenia nowej roli i miejsca pracowników w procesie zmian oraz tworzenia spółek pracowniczych. Spółki pracownicze powstawały w wyniku prywatyzacji bezpośredniej, tzw. likwidacyjnej, kiedy to majątek przedsiębiorstwa zostaje przekazany do odpłatnego korzystania z prawem wykupu spółce założonej przez większość pracowników danego przedsiębiorstwa (leasing). W celu przeprowadzenia tego typu prywatyzacji i zgromadzenia niezbędnego kapitału, ci, którzy inicjują proces, muszą przekonać pracowników do kupna udziałów. Należy pamiętać, że metoda ta okazała się skuteczna w stosunku do przedsiębiorstw małych i średnich, które nie wymagały uruchomienia tak znacznych środków finansowych, jak to miało miejsce przy prywatyzacji dużych przedsiębiorstw. Wstępnie można stwierdzić, że warunki do wprowadzania nowych rozwiązań w zakresie wzrostu udziału pracowników we własności czy partycypacji w innych programach finansowych są mało sprzyjające. Można nawet postawić tezę, że w polskich przedsiębiorstwach i wśród pracowników, szczególnie niższego szczebla istnieje świadomościowa bariera, utrudniająca proces dalszych zmian własnościowych czy wdrażania nowych form demokracji ekonomicznej w kierunku powstania nowego typu odpowiedzialności za firmę. Przełamanie tej bariery może nastąpić po pewnym czasie, kiedy to pracownik już jako właściciel zaczyna rozumieć ekonomiczny sens dywidendy, nabiera nawyku myślenia w kategoriach wzrostu wartości firmy, bo to przekłada się wprost na wzrost wartości jego akcji. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote O pewnych kryteriach inwestowania w opcje na akcje
75%
W artykule scharakteryzowano opcje na akcje. Wyjaśniono podstawowe pojęcia, takie jak: termin wykonania, termin wygaśnięcia, cena wykonania, cena opcji. Do opisu ewolucji cen akcji wykorzystano geometryczny ruch Browna. Sformułowano kilka problemów dotyczących inwestowania w opcje na akcje otrzymując zadania programowania stochastycznego. Korzystając z własności ruchu Browna pokazano, w jaki sposób szacować prawdopodobieństwa zdarzeń polegających na osiągnięciu przez inwestora zysków na żądanym poziomie lub przy ustalonym poziomie ryzyka. Dla każdego z zadań dokonano przykładowych obliczeń. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, jak duże jest ryzyko inwestycji pieniędzy w opcje na akcje. Miarą tego ryzyka będzie funkcja określająca prawdopodobieństwo zdarzenia, że opcja kupna zostanie zrealizowana.Głównym problemem przy tego typu zagadnieniach jest prawidłowe oszacowanie przyszłej ceny instrumentu bazowego. Śledząc wysokość stóp zwrotu z instrumentu bazowego można prognozować ich rozkład, lecz nigdy nie będziemy mieć pewności, że ich zachowanie nie zmieni się w czasie, szczególnie, gdy termin wygaśnięcia opcji jest odległy. W związku z tym interesujące jest to, czy można znaleźć jakieś elementy wspólne dla dowolnego rozkładu cen instrumentu bazowego, które sprawią, że będzie można określić prawdopodobieństwo realizacji opcji w każdym przypadku. (fragment tekstu)
7
Content available remote The Use of Dynamic Vega Hedging to Mitigate Share Price Risk. Assessment Attempt
63%
The aim of the study is to present the possibility and effectiveness of using a dynamic vega hedging transaction to mitigate the risk of share price risk on the Warsaw Stock Exchange. The study assumes the following research hypothesis: a dynamic transaction securing vega hedging effectively hedges the share price risk. The implementation of the hypothesis was based on the use of a modified Black-Scholes model and the method of dynamic hedging indexed with vega index. Selected European call options for the WIG30 index, traded on the Warsaw Stock Exchange in 2015 and 2017, were analysed in detail. As a result of the conducted research, it can be stated that the effectiveness of dynamic hedging vega has increased in limiting the risk of share prices. (original abstract)
W 2008 mija 10 lat istnienia rynku instrumentów pochodnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwsze tego typu instrumenty zostały wprowadzone w styczniu 1998 roku. Były to kontrakty na WIG20. Obecnie w obrocie znajduje się 14 instrumentów pochodnych, w tym od 2003 roku – opcje giełdowe.
Opcje na akcje są już w obrocie giełdowym od 6 miesięcy. Debiutowały na GPW w Warszawie 17 października 2005 r. Pierwsze podsumowania nie wypadają żle, biorąc pod uwagę specyfikę tego instrumentu, liczbę animatorów a także dotychczasowe doświadczenia związane z wprowadzaniem do obrotu instrumentów pochodnych.
Sporządzając sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, wiele spółek publicznych nie będzie mogło sobie pozwolić na przyznanie swoim menedżerom prawa do objęcia akcji po preferencyjnych cenach. Jednostki muszą liczyć się z tym, iż w związku ze stosowanymi przez większość spółek programami menedżerskimi pokażą skokowy wzrost kosztów. Dlatego też nasze przedsiębiorstwa, korzystając z wzorów krajów zachodnich, będą musiały zmodyfikować swoje programy. W Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych opcje najczęściej dają prawo do objęcia akcji po cenie rynkowej z dnia przydzielenia. W ten sposób kadra menedżerska zarabia na opcjach jedynie wówczas, gdy kurs akcji rośnie, czyli wtedy, gdy zyskują również akcjonariusze spółki. Również w Polsce coraz więcej emitentów wprowadza podobne programy. Przykładem może być Mieszko S.A., który ustalił cenę emisyjną na podstawie średniej wyceny rynkowej. Podobną konstrukcję ma również program menedżerski w Eurocash S.A., w którym cena emisyjna będzie równa cenie sprzedaży akcji z publicznej oferty (w pierwszej transzy programu) lub średniej cenie rynkowej z listopada 2005 r. (dla drugiej transzy). (fragment tekstu)
Wprowadzanie kolejnych instrumentów finansowych o różnorodnym charakterze na giełdę warszawską powinno nie tylko poszerzyć ofertę, lecz również stopniowo poprawić płynność, przez co GPW byłaby rynkiem znacznie bardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Autorka postuluje również wprowadzenie opcji azjatyckich na warszawską giełdę, co miałoby wiele zalet.
Celem artykułu jest przedstawienie badań nad wpływem opcji na wyniki działalności przedsiębiorstwa oraz próba zbadania - na przykładzie grupy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. - czy wdrożenie opcji ma efekt motywacyjny, czyli czy obecność programu opcyjnego w jednostce wpływa na stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Analizując wyniki badań można postawić tezę, iż przedsiębiorstwa, które wdrożyły systemy motywacyjne oparte na opcjach na akcje, osiągają wyższe stopy zwrotu dla akcjonariuszy w porównaniu do przedsiębiorstw, które nie mają programów motywacyjnych. Z tego powodu należy spodziewać się, iż coraz więcej spółek będzie wprowadzać dla swoich pracowników i menedżerów systemy motywacyjne.(fragment tekstu)
Opcje na akcje szybko stały się jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych na świecie. W 2004 r. zanotowano prawie 30 procent wzrost obrotów opcjami na akcje, a łączny wolumen obrotu wyniósł ponad 2 mld kontraktów.
Strategii opcyjnych jest wiele, jednak każda jest obarczona pewnym ryzykiem. Jedną z najbardziej popularnych strategii na rynku opcji jest strategia "spread byka" (ang. bull call spread). Ze względu na swój charakter uważana jest za najbezpieczniejszą, bo "podwójnie ubezpieczoną". Ceną, jaką płaci się za to podwójne ubezpieczenie jest jednak ograniczenie zysku.
15
51%
Okresowi kryzysu finansowego towarzyszyła ogromna dywersyfikacja wynagrodzeń oraz bulwersujące opinię publiczną przypadki wypłacania wysokich premii i bonusów menedżerom, którzy doprowadzali przedsiębiorstwa do kryzysu. Wywołało to potrzebę ponownego przeanalizowania systemów motywacji pod kątem nie tylko teorii agencji, ale również hazardu moralnego towarzyszącego motywacji menedżerów i pracowników do pomnażania swojego bogactwa kosztem właścicieli i społeczeństwa. Analiza teoretyczna, liczne debaty oraz doświadczenia własne autora doprowadziły do konkluzji zawartych w rekomendacjach Europejskiego Kongresu Finansowego, mających na celu doskonalenie systemów motywacyjnych dla potrzeb zrównoważonego wzrostu wartości spółek kapitałowych w dłuższym okresie. (abstrakt oryginalny)
Modyfikowanie parametrów opcji jest przeprowadzane po to, aby pozycja ekonomiczna inwestorów, którzy zawarli na takiej opcji transakcje przed pojawieniem się operacji na instrumencie bazowym nie uległa w jej efekcie istotnej zmianie. W przypadku dywidendy modyfikowany jest wyłącznie kurs wykonania opcji.
Polscy pracownicy zachodnich koncernów otrzymują akcje firm-marek. Kilka zagranicznych koncernów w Polsce od ponad 10 lat wynagradza i motywuje do pracy opcjami na zakup akcji firmy. Przeważnie mamy do czynienia z premiowaniem menedżerów pakietami opcji na akcje lub z programem oszczędnościowym, w którego ramach każdy z pracowników może kupić po preferencyjnej cenie akcje swojej firmy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.