Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 262

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacja przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W artykule omówiono formy i funkcje skonsolidowanych podmiotów oraz korzyści i ograniczenia wynikające z konsolidacji.
Celem pracy jest przedstawienie propozycji procedury badania czynników strukturotwórczych. Procedura ta obejmuje dwie fazy: preparacyjną, służącą ustaleniu bazowego zestawu czynników i realizacyjną, czyli użytkową badania czynników determinujących strukturę konkretnej instytucji.
Autor przewiduje zmianę w podejściu do wewnętrznej dokumentacji organizacyjnej polskich przedsiębiorstw. Omawia jej rolę w procesie prywatyzacji. Sygnalizuje również pożądane kierunki działań związane z doskonaleniem dokumentacji organizacyjnej w sprywatyzowanych firmach.
Znaczenie decyzji lokalizacyjnej dla przedsiębiorstwa ma wymiar strategiczny, gdyż wpływa bezpośrednio nie tylko na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, ale także m.in. na dostępność oferowanych klientom produktów, co może zadecydować o uzyskaniu przez firmę przewagi konkurencyjnej. Celem artykułu jest wskazanie roli, jaką pełni decyzja o wyborze lokalizacji w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej i skutecznego funkcjonowania organizacji, przy jednoczesnym uwzględnianiu innych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W takim ujęciu, zaprezentowane przez autorów badania potwierdziły istotność lokalizacji geograficznej w odniesieniu do współczesnych warunków sprawnego funkcjonowania organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono genezę, istotę i pierwsze zastosowanie reengineeringu oraz jego zasady i metodykę.
W referacie zwrócono uwagę na potrzebę stosowania nowoczesnych rozwiązań w sferze organizacji i zarządzania w małych przedsiębiorstwach. Starano się potwierdzić tezę o istotności tej potrzeby. Wskazano także na ograniczenia w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Opisano zjawisko demokratyzacji oraz megatrendy we współczesnym zarządzaniu. Przedstawiono współczesne tendencje w zarządzaniu z podziałem na epokę industrialną i postindustrialną. Zaprezentowano cechy współczesnej organizacji i wyzwania przed jakimi stoją współczesne przedsiębiorstwa.
W artykule zaprezentowano różne klasyfikacje komponentów konstytuujących modele biznesu. Analiza wykazała, że stopień skomplikowania proponowanej struktury modeli biznesu jest różny Geometria modelu biznesu powinna wymagać identyfikacji tych komponentów, które mają szczególne znaczenie w procesie kreacji wartości. Artykuł przedstawia autorskie podejście autora do identyfikacji komponentów modeli biznesu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wielkość przedsiębiorstwa a sposób komunikowania międzypracowniczego
76%
W niniejszym opracowaniu podjęto problematykę odmienności w procesach komunikacji interpersonalnej przebiegających w małym i dużym przedsiębiorstwie. Celem podjętych badań było wskazanie owych kluczowych różnic w komunikacji pracowników firm o małym i dużym zatrudnieniu. Opracowanie składa się z części teoretycznej i empirycznej. W pierwszej z wymienionych części dokonano opisu zagadnień oraz zdefiniowano podstawowe dla podejmowanej tematyki pojęcia. Do wyraźniejszego zobrazowania dynamiki i zmian zachodzących w krajowych przedsiębiorstwach pod względem ich ilości, wielkości, a także zatrudnienia posłużono się danymi GUS opublikowanymi w latach 2014-2015. Część praktyczna pracy prezentuje wyniki przeprowadzonego badania ankietowego w małym i dużym przedsiębiorstwie województwa śląskiego. Całość artykułu wieńczy podsumowanie, w którym starano się zebrać wnioski z przeprowadzonych badań wraz ze wskazaniem najistotniejszych różnic w sposobie komunikacji w małej i dużej firmie, ich słabych punktów oraz możliwości usprawnienia.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zostały przedstawione założenia i wymiary wdrażania jednej z nowoczesnych metod organizacji i zarządzania jaką jest lean management, w celach poznawczych oraz wywołania twórczej dyskusji na temat efektów jej stosowania w polskiej praktyce gospodarczej. (oryginalne streszczenie)
Transakcje podziału są najczęściej pochodną wcześniej stosowanej strategii dywersyfikacji. Strategia dywersyfikacji jest z kolei uznawana za nieefektywną stąd jej odwrócenie może przynosić wartość dla akcjonariuszy. Podział spółki na dwa lub więcej segmentów działalności może podnieść efektywność managementu dzięki skoncentrowaniu jego uwagi na pojedynczym rodzaju biznesu. Pojawienie się zysków w obszarze efektywności jest najbardziej prawdopodobne w spółkach o złożonej strukturze. Shipper i Smith zauważyły, iż spółki z ich próby charakteryzowały się dużym stopniem dywersyfikacji a także zanotowały w swojej historii operacje eks-pansywne. średnio, u każdej ze spółek w ciągu 5 lat przed ogłoszeniem spin-off u, wielkość sprzedaży rosła o 20% rocznie, natomiast liczba pracowników o 19%. Z 93 badanych firm, w 72 podmiot macierzysty i usamodzielniona jednostka działały w odrębnych przemysłach. Spin-off'y pozwalają również związać mocniej rezultaty zarządzania mana-gementu z wynikami spółki mierzonymi przychodami netto czy też ceną rynkową oddziału spun-off. Dezinwestycje interpretuje się często jako korektę nietrafionych fuzji i przejęć - ich fale nadchodzą bowiem rok lub dwa po pojawiających się falach fuzji. Po-dejście to niekoniecznie musi kwestionować wagę działań fuzyjnych. Firmy dokonują przejęć innych z zamiarem ich reorganizacji i odsprzedaży tych rodzajów ich aktywności, które nie uzupełniają podstawowej linii biznesu. Również zmiany w technologii i na rynkach produktowych mogą spowodować, iż kombinacja nie-których z zasobów stanie się nieefektywna. Odsprzedane zasoby uzyskają wyższą wartość w innych formach wykorzystania. (abstrakt autora)
Aggressive competition, expansion of new technologies, choppy situation at the world markets, unstable fiscal and economic policy of governments, tendency for growing complication of processes taking place within companies and excessive corporate growth are just some of the areas faced by management staff of a modern company. Efficient company management is becoming more of "tough business", and less of "intuitive art". Controlling is the tool for solving the quoted external and internal problems in a company's operation. It constitutes a universal management mechanism ensuring informative and advisory support, and plays a coordinative and supervisory role towards the entire economic organisation. Controlling is a super-functional management system involving result-oriented guidance processes implemented via planning, control and reporting. The term "controlling" may express different aspects of operation connected with this management system, resulting from the scope of application of controlling tools in a particular company. In order to ensure effectiveness of controlling solutions, those actions ought to be directed at key elements of the organisation, so that the controlling system can actually support the management in decision-making, and even constitute a modern managerial tool. Those elements include: company goals, influence of present actions upon the future situation, the market, the client, and bottlenecks. (fragment of text)
Celem niniejszego artykułu jest ocena procedury przebiegu procesu restrukturyzacji w funkcjonującym przedsiębiorstwie. W pierwszej kolejności przedstawiono różne strategie rozwoju przedsiębiorstwa, a następnie dostosowano do danej strategii technikę i kierunek restrukturyzacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja metodyki określania prymatu jednej struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa nad drugą w funkcji podległości i stopnia rzetelności jej pracowników. Struktury przełożono bezpośrednio na język teorii grafów, po czym określono liczebności i prawdopodobieństwa ich rozróżnialnych stanów niezawodnościowych. Rzetelności pracowników scharakteryzowano w ujęciu hierarchicznym: dyrektor, kadra kierownicza i wykonawcy. Entropie wyznaczono wg wzoru Shannona [4]. Przejęto dwa założenia, z których pierwsze głosi, że pracownika można uważać za nierzetelnego jeśli przy pełnej rzetelności czynionych mu prac, wykonana przez niego praca jest nierzetelna, natomiast drugie, że - praca wykonana przez pracownika będzie nierzetelna, jeśli którakolwiek z czynionych mu prac tez będzie nierzetelna. Wyniki badań wskazują, że wyboru należy dokonywać miedzy strukturami: amorficzną, liniową płaską i macierzową, ze wskazaniem na pierwszą z wymienionych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego w firmie Atlas sp. z o.o. - dużym, wielozakładowym przedsiębiorstwie branży budowlanej. Celem artykułu jest prezentacja systemu zarządzania wiedzą badanej firmy ze wskazaniem na jego organizację i instrumentarium.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie prezentuje koncepcję strukturalizacji wnętrza przedsiębiorstwa, wspierającej proces budowy organizacji opartej na wiedzy. Jej elementem składowym jest dostarczanie podmiotom otoczenia nie tylko oferty w sensie materialnym, ale też niematerialnym (doradztwo, informowanie). Na klasyczną strukturę funkcjonalną zostaje nałożona strukturalizacja oparta o kompetencje doradcze poszczególnych, wyznaczonych podmiotów. Każdy z nich pełni określoną funkcję w procesie dostarczania wartości niematerialnych klientom bądź interesariuszom. Działania te są wzajemnie skoordynowane oraz oparte na najlepszych praktykach rozwijanych wewnątrz firmy bądź kopiowanych od konkurencji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wyniki badań, których celem było ustalenie kierunku przebiegu działań, ich rodzaju i skali oraz określenie uwarunkowań związanych z dokonywaniem zmian w systemach zarządzania przedsiębiorstw, a na tej podstawie - ocena działań, jakie podejmują w tej sferze poddawane restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Badania obejmowały rejestrację zmian w przedziale lat 1990-1996.
W artykule przedstawiono metody matematyczne kształtowania optymalnego systemu organizacji służb utrzymania ruchu. W modelu wyróżniono dwa poziomy struktury organizacyjnej - zarząd i ruch. Propozycję modeli systemu organizacji służb utrzymania ruchu opracowano dla przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę struktur grup kapitałowych. Autorka dokonała krytycznego przeglądu literatury dotyczącego wybranych charakterystyk struktur grup kapitałowych oraz wskazała na deficyt badań tego zagadnienia. Artykuł zawiera również autorską metodę identyfikacji struktury grupy kapitałowej, którą wyprowadzono z klasycznych wymiarów strukturalnych. Metoda została przetestowana na dwóch grupach kapitałowych. Okazało się, że opracowane narzędzie pozwala na kompleksowy opis struktury grupy kapitałowej i jednocześnie dobrze różnicuje struktury badanych grup, pozwalając na identyfikację specyficznych cech ich organizacji.(abstrakt oryginalny)
Na podstawie literatury przedmiotu, doświadczeń i badań prowadzonych w przemyśle maszynowym przedstawiono problematykę niezawodności funkcjonowania podsystemów organizacyjnych na tle systemowej analizy przedsiębiorstwa przemysłowego. Ponadto podjęto próbę przedstawienia metodyki postępowania przy wyborze do badań, badaniach i analizie niezawodności poszczególnych podsystemów przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.