Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 314

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ownership capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Autorzy podjęli w artykule kwestię wyceny rynkowej sektora bankowego w Europie w dobie kryzysu. Poddano analizie czynniki mogące mieć wpływ na wspomnianą wartość. Badanie zostało przeprowadzone dla wybranych banków europejskich na koniec 2010 r. W celu weryfikacji wpływu kredytów międzybankowych, zysku (straty) netto oraz kapitału własnego na kapitalizację rynkową wykorzystano metodę najmniejszych kwadratów. Statystycznie istotny wpływ na wycenę rynkową ma zysk(strata) netto oraz kapitał własny spółki.(abstrakt oryginalny)
Kapitał własny służy finansowaniu zasobów majątkowych niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz jest źródłem pokrycia ewentualnych strat. Informacjami na temat wielkości, struktury i zmian kapitału własnego są zainteresowani różni interesariusze jednostki gospodarczej. Podstawowym nośnikiem informacji na ten temat jest zestawienie zmian w kapitale własnym, będące rozwinięciem pozycji kapitału własnego wykazywanego w bilansie. W artykule dokonano oceny pojemności informacyjnej tego zestawienia na tle zapotrzebowania na informacje finansowe ze strony interesariuszy jednostki. Główną uwagę zwrócono na decyzyjną przydatność informacji prezentowanych w zestawieniu zmian w kapitale własnym oraz ich wykorzystanie w ocenie działalności jednostki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja kosztu kapitału na stałe przeniknęła do teorii finansów oraz do podręczników z tej dziedziny. Stało się tak w dużej mierze dzięki wynikom badań prowadzonych m.in. przez Modiglianiego i Millera oraz Solomona. Pomimo olbrzymiego znaczenia tego parametru stanowi on przedmiot wielu kontrowersji nawet w przypadku rynków rozwiniętych, gdzie problematyka zarządzania wartością stała się w ostatnich latach obszarem niezwykle dynamicznego rozwoju w sferze rozwiązań o charakterze zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. W artykule przedstawiono uwagi dotyczące obszarów zastosowania kosztu kapitału własnego, szczególnie zaś wyeksponowano dziedziny zastosowań nie znajdujące odpowiedników w warunkach gospodarki polskiej, które to jednak, zdaniem autorki, będą się pojawiać wraz z rozwojem gospodarki rynkowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie na fakt, że: stosowanie zasad ładu korporacyjnego wymaga dodatkowych ujawnień w sprawozdaniu finansowym - co do kapitału własnego - (np. wycena aktywów i pasywów - ustalanie np. wartości godziwej, ocena kosztu kapitału itp.) a także ujawnień informacji związanych z uzyskiwaniem, alokacją i zarządzaniem kapitałami. (abstrakt oryginalny)
Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym sporządzane jest przez grupy kapitałowe na podstawie obowiązujących regulacji prawnych. Pomimo dynamiki zmian na rynku światowym, polskie przepisy nie wprowadziły zmian w treści i w sposobie informowania inwestorów o zmianach w kapitałach własnych. Prezentacja zestawienia odzwierciedla tytuły i kierunki zmian, prezentując je w ujednoliconej formie jako odrębny element sprawozdania, którego wzór znajduje się w ustawie. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kapitały własne i ich znaczenie w zachowaniu kontynuacji działalności
80%
Kapitały własne stanowią istotną kategorię w działalności każdej jednostki gospodarczej. Określają one wartość bilansową przedsiębiorstwa i są miarą jego siły finansowej. Wielkość i struktura kapitału własnego są podstawą oceny sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa, świadczą o jego wiarygodności i stabilności, jak również określają zdolność do kontynuacji działalności. Kapitały własne pełnią wiele różnorodnych funkcji w działalności jednostki. Jedną z nich jest zabezpieczenie możliwości kontynuowania działalności. Funkcja ta realizowana jest przede wszystkim poprzez kapitały rezerwowe, których tworzenie pozwala na zachowanie kapitału oraz utrzymanie jego siły nabywczej i odtworzeniowej. Artykuł podejmuje problematykę kapitałów własnych rozpatrywanych w aspekcie zdolności jednostki do kontynuacji działalności. Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia i roli kapitałów własnych tworzonych w rachunkowości w zachowaniu kontynuacji działalności przez jednostkę gospodarczą. Zastosowaną metodą badawczą jest analiza literatury i regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Real Option Approach to Equity Valuation
80%
Opracowanie przedstawia podejście opcyjne do wyceny kapitału własnego jako alternatywę dla metody dochodowej opartej na dyskontowaniu przepływów pieniężnych. W pierwszej części opracowania zaprezentowano istotę i podstawowe rodzaje opcji realnych oraz podstawowe modele wyceny. Następnie wyjaśniono rozumienie kapitału własnego jako europejskiej opcji kupna wystawionej na wartość całego przedsiębiorstwa, gdzie wystawcą są wierzyciele, a posiadaczami opcji akcjonariusze. Ostatnia część artykułu obejmuje studium przypadku, które wyjaśnia wpływ ryzyka i innych parametrów na wartość kapitału i stanowi ilustrację wyceny kapitału własnego za pomocą modelu Blacka-Scholesa(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Czynniki wpływające na pozyskiwanie kapitału własnego
80%
W artykule zostały przedstawione i omówione wyniki badania, mającego na celu identyfikację, które ze wskazywanych przez teorię determinant decyzji o pozyskaniu kapitału własnego są ważne w ocenie osób zarządzających finansami w publicznych spółkach akcyjnych w Polsce. Nawiązano m.in. do głównych teorii struktury kapitału: teorii substytucji, teorii hierarchii źródeł finansowania, teorii sygnałów oraz do ogólnych zasad z zakresu finansów przedsiębiorstw. Badanie oparto na standaryzowanym kwestionariuszu ankiety, wykorzystanym w badaniach światowych. Umożliwiło to omówienie wyników na tle wyników badań obcych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie zależności wyników ekonomicznych od poziomu kapitału własnego oraz jego przyrostu lub spadku w indywidualnych gospodarstwach rolniczych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Dylemat koncepcji kosztu kapitału własnego
80%
Niniejsza praca stanowi próbę wyartykułowania problematyki kosztu kapitału własnego. Autor, począwszy od jego koncepcji w świetle prawa bilansowego, poprzez koncepcję w świetle analizy finansowej, po analityczny a bilansowy dysonans idei kosztu kapitału własnego, wskazuje przesłanki wyrażające potrzebę udoskonalenia współczesnej teorii tego kosztu w dziedzinie nauk ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono istotę wkładów oraz omówiono model funduszowy i wynikowy jako sposoby ewidencji udziałów.
13
Content available remote Dylematy szacowania kosztu kapitału własnego w niewielkich przedsiębiorstwach
80%
Jednym z głównych czynników implikujących wartość rynkową (najczęściej zbliżoną do wartości ekonomicznej) kapitału własnego jest koszt kapitału. Koszt kapitału, wykorzystywany jako stopa dyskontowa, jest głównym parametrem oceny efektywności inwestycji, jaką jest nabycie przedsiębiorstwa1. W teorii istnieje wiele metod szacowania kosztu kapitału własnego. W praktyce zdarza się jednak, że większość z nich zawiera wiele problematycznych elementów oraz ma niewielkie zastosowanie w praktyce wyceny najmniejszych podmiotów. Powoduje to, że do wyceny, szczególnie mikroprzedsiębiorstw, podchodzi się nierzadko z dużą dawką subiektywizmu, co może powodować wypaczenie wartości przedmiotu wyceny. (fragment tekstu)
Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że w przypadku przedsiębiorstw tak specyficznych jak przedsiębiorstwa górnicze, model CAPM nie jest realistyczny. Wpływa na to duże rozproszenie współczynnika b oraz niska stopa zwrotu z indeksu WIG. Przedsiębiorstwa górnicze działają w niestabilnym otoczeniu, a sytuacja finansowa każdego z nich wiąże się z innym ryzykiem. W takch warunkach model wyceny aktywów kapitałowych nie powinien być stosowany. Zwroty z aktywów kapitałowych składają się z dwóch części: zysku i zwiększenia ceny. Wzrost ceny zależy m.in. od ryzyka oczekiwanych przepływów finansowych z aktywów. W CAPM ryzyko aktywów jest determinowane przez zmienność relatywnych zwrotów w stosunku do portfela rynkowego. Nie odnosi się bezpośrednio do najważniejszej części ryzyka aktywów: zmienności przepływów pieniężnych aktywów15. CAPM opiera się na redefiniowaniu ryzyka jako "zmienności oczekiwanych zwrotów", jednak ignoruje czynniki istotne z punktu widzenia przedsiębiorstw górniczych, które wpływają na oczekiwany zwrot. Kolejny problem pojawiający się w modelu CAPM to wyznaczenie współczynnika b w przypadku gdy cena rynkowa wycenianego kapitału nie jest dostępna. R. Fuller i H. Kerr16 zaproponowali technikę, w której analitycy selekcjonują "zastępstwo" dla danej firmy, bazując na analizie danych księgowych i czynników branżowych. Należy znaleźć podobną firmę zajmującą się działalnością w tej samej branży. Technika ta nie jest jednak w pełni wiarygodna w analizowanym przypadku. Koszt kapitału firm bardzo podobnych, nawet przy użyciu modelu CAPM, może nie dać miarodajnych wyników17. W wielu przypadkach dużą trudnością jest znalezienie w jednej branży firm bardzo podobnych choćby pod względem wielkości. Jednym z rozwiązań, proponowanych w literaturze przedmiotu w przypadku, gdy kapitał nie jest wyceniany na rynku, jest również wykorzystanie danych księgowych. R. Ball i P. Brown oraz W. Beaver i inni wykazali związek pomiędzy danymi księgowymi a współczynnikami b w modelu CAPM. Tzw. bety księgowe są porównywane do rynkowych odpowiedników. Inną alternatywę zaproponowali M. Gordon i P. Halpern21, budując model analityczny wydziałowych stóp zwrotu. Ich model opierał się na relacji kowariancji pomiędzy danymi księgowymi wydziałów (np. wzrost dochodów) a zdywersyfikowanym portfolio (np. rynkowym). Pomimo zachęcających rezultatów empirycznych, model ten nie jest szeroko stosowany. Przedstawiony powyżej model CAPM nie daje racjonalnych wyników dla kalkulacji kosztu kapitału własnego przeprowadzonej dla przedsiębiorstw górniczych. Wymaga spełnienia określonych założeń, między innymi stabilnego rynku finansowego. Założenia te często nie mogą być spełnione w branży górniczej i w realiach polskiego rynku. Ponadto model ten jest trudny do wykorzystania w przedsiębiorstwach, które nie są notowane na rynku kapitałowym. Należy jednocześnie zaznaczyć, że pomimo problemów ze stosowaniem CAPM w kalkulacji kosztu kapitału własnego przedsiębiorstw górniczych, nie ma w przypadku przedsiębiorstw tak specyficznych innej, pozbawionej podobnych trudności, alternatywy. Inne metody wyceny kosztu kapitału własnego również nie są pozbawione ograniczeń. Na przykład zastosowanie modelu dywidendy, zwanego też modelem zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF - discounted cash flow), jest ograniczone ze względu na brak regularnie wypłacanych dywidend w branży górniczej. Właściciel większości przedsiębiorstw górniczych - Skarb Państwa nie jest szczególnie zainteresowany zwrotem z kapitału własnego (kierują nim inne, głównie społeczne przesłanki). Ogranicza to możliwość zastosowania metody premii za ryzyko. (fragment tekstu)
Od urynkowienia polskiej gospodarki zaszło wiele znaczących zmian w systemie regulacyjnym prowadzenia działalności bankowej. Zmiany te były inicjowane przez innowacyjne rozwiązania wprowadzane pierwotnie w skali międzynarodowej, a później krajowej. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu najważniejszych regulacji Komitetu Bazylejskiego III na kształtowanie się sytuacji ekonomiczno-finansowej polskich banków spółdzielczych (BS). Opracowanie przygotowano na podstawie aktualnych publikacji oraz wyników obserwacji i doświadczeń własnych autora. Wyniki przeprowadzonych analiz oraz studia aktualnej literatury przedmiotu wskazują, że implementacja regulacji Basel III do polskiej bankowości, bez wprowadzenia istotnych zmian w prawie określającym funkcjonowanie omawianych banków oraz dodatkowych systemów gwarantowania ich bezpieczeństwa działalności, może spowodować zagrożenie dalszej egzystencji najsłabszych kapitałowo, ale spełniających wszelkie normy ekonomiczne BS. Zdaniem autora wprowadzanie regulacji, takich jak Basel III, powinno uwzględniać wielkość banków, formę prawnoorganizacyjną, specyfikę ich działalności(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i analiza potencjału finansowego największych banków w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) w latach 2004-2009, zaprezentowane w sprawozdaniach rocznych lub raportach rocznych tych banków. Do potencjału finansowego banków zaliczono ich sumę bilansową i kapitały własne. Teza artykułu brzmi, że kryzys finansowy przyczynia się do silniejszego zróżnicowania kapitału własnego niż aktywów największych banków w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie, iż precyzyjne definiowanie kapitału własnego wpływa na jakość źródła informacji o jego wartości. Rozważania w artykule były dla autorki asumptem do sformułowania następujących pytań: czy istnieje jedna poprawna definicja kapitałów własnych oraz czy przyjęta definicja kapitału ma wpływ na metodę jego wyceny? (fragment tekstu)
18
Content available remote Koszt kapitału własnego - dylematy wyceny
61%
W pracy podjęto rozważania dotyczące istoty kosztu kapitału własnego, w świetle teorii kosztów transakcyjnych. Przeprowadzono badania empiryczne wśród przedsiębiorców rolnych, a następnie opracowano modele binarne, aby poddać weryfikacji hipotezę badawczą, że koszt kapitału własnego jest darmowy. Wśród praktyków nie ma jednolitego stanowiska co do potrzeby szacowania kosztu kapitału własnego i jego poziomu. Autorzy są zdania, iż należy skłaniać się ku traktowaniu kosztu kapitału własnego jako kosztu transakcyjnego, wynikającego z rzadkości dobra, jakim jest kapitał własny, oraz dążyć do lepszego gospodarowania tym zasobem, co wiąże się z wykorzystaniem pierwotnej funkcji praw własności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badania rachunkowości kapitału własnego, biorąc pod uwagę obowiązujące ustawodawstwo krajowe. Źródła powstawania oraz kierunki wykorzystania kapitału własnego określone są poprzez poszczególne elementy. Charakter kapitału własnego badano poprzez funkcje wykonujące w przedsiębiorstwie. Pod uwagę została wybrana procedura dokumentowania i wyświetlania informacji o kapitale własnym na rachunkach księgowych i w różnych formach sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. Podano zalecenia dotyczące oceny wkładów do kapitału docelowego, opracowywania formularzy dokumentów wewnętrznych oraz formularzy raportów wewnętrznych. Podkreślono konieczność wyświetlania informacji o księgowaniu kapitału własnego w Polityce dotyczące rachunkowości przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Świadomość istniejących różnic, choć nie wywodzących się z regulacji prawnych rachunkowości, jest niezbędna dla prawidłowego zrozumienia informacji przekazywanych przez sprawozdania finansowe. Aplikacja różnic pozalegislacyjnych wymaga jednak w pierwszym rzędzie znajomości podstawowych reguł rządzących sporządzaniem sprawozdań finansowych. Celem artykułu jest wskazanie czynników, które implikują informacje ujawniane w sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.