Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  PN-EN ISO 9001
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł jest wynikiem badań autorskich przeprowadzonych w przedsiębiorstwach działających w Polsce, posiadających wdrożony system zarządzania jakością zgodny z normą EN ISO 9001:2000. Autor dokonał oceny spełniania kilku najbardziej podstawowych wymagań wspomnianej normy, a mianowicie wymagań związanych z nadzorem nad dokumentami i nad zapisami. Ponadto zidentyfikował kierunki rozwoju systemów zarządzania w zakresie nadzorowania dokumentów i zapisów jakości, a także potencjalne ograniczenia we wdrażaniu nowoczesnych i efektywnych sposobów nadzorowania dokumentacji oraz zapisów, powstających w systemie zarządzania jakością.
System Zarządzania Jakością w sektorze usług medycznych ze względu na specyfikację działalności odgrywa istotną rolę. Norma PN-EN ISO 9001:2009 jest najpopularniejszym standardem wdrażanym w placówkach medycznych. Jego zadanie to określenie oraz późniejsze stosowanie proceduralnych rozwiązań, zapewniających odpowiedni poziom jakości usług. Cel opracowania to ocena skuteczności wdrożenia i funkcjonowania w Dziale Pomocy Doraźnej (DPD) wymogów normy PN-EN ISO 9001:2009 z punktu widzenia pracowników danej jednostki. Realizację postawionego celu uzasadnia potrzeba przeprowadzenia badań empirycznych ze względu na fakt, iż DPD jest specyficzną organizacją, wymagającą wykonywania zadania pod presją czasu oraz ze szczególnym naciskiem na osiągnięcie pozytywnego wyniku. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Proces szkolenia personelu w doskonaleniu systemu zarządzania jakością
84%
Wdrażanie i doskonalenie systemu zarządzania jakością rozpoczyna wiele pozytywnych zmian w funkcjonowaniu organizacji, m.in. podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia. Planowanie i organizowanie szkoleń jest jednym z fundamentów normy ISO 9001:2000, a zamieszczone tam wymagania są dobrymi podstawami do prowadzenia szkoleń i doskonalenia procesu kształcenia personelu. Zagadnienie prowadzenia szkoleń w polskich przedsiębiorstwach stało się celem badań ankietowych przeprowadzonych w 2008 roku, których analizę zamieszczono w artykule.
4
Content available remote Uwarunkowania wdrażania systemów zarządzania w outsourcingu logistycznym
84%
Obserwowany w Polsce rozwój przedsiębiorstw o charakterze międzynarodowym odznacza się gwałtowną eksplozję zjawiska outsourcingu. W praktyce niemożliwe byłoby zarządzanie firmą zajmującą się wszystkimi drobiazgami samodzielnie w kilkudziesięciu krajach. Skupienie się na zadaniach kluczowych pozwala sprawnie rozwijać nawet sieci obejmujące setki czy tysiące punktów i oddziałów. W skrajnych przypadkach skutkuje to nawet takimi rozwiązaniami, że na zewnątrz można zlecić podwykonawcom wszystko, zachowując jednocześnie zasadę, że produkowane u podwykonawców wyroby oznaczymy własnym logo i marką. (fragment tekstu)
The article deals with one of the most important aspects of the local control transformation in the direction from sectoral approach to territorial one based on the combination of functional and spatial development. The forms and methods of transformation on the basis of the public management culture and administration are disclosed, namely cultural phenomenon, particularly in the sphere of self-government and self-organization of the population of the city territory and municipal management. The first experience of implementation in Ukraine of one of the modern technologies of city management based on the international quality management standards ISO 9001:2000, for example, the Spa town Berdyansk in the Zaporozhye region is analyzed and summarized. The prospects for the spread of the municipal governance practice in post-Soviet countries are discussed. (original abstract)
W systemie zarządzania jakością zgodnym z normą PN-EN ISO 9001:2009 kluczową rolę odgrywa klient oraz jego wymagania. Jednym z wymogów tego standardu jest konieczność monitorowania przez przedsiębiorstwa informacji dotyczących percepcji i zadowolenia nabywców oraz odpowiednie wykorzystywanie tych danych do doskonalenia organizacji, procesów i produktów. Jedną z metod oceny satysfakcji klientów jest analiza zgłaszanych przez użytkowników skarg i reklamacji. Reklamacje są elementem kosztów jakości, a dokładniej kosztów niezgodności zewnętrznych. Powstają one w trakcie procesu produkcyjnego, a ujawniane są podczas eksploatacji. Stanowią cenne źródło informacji dla przedsiębiorstwa o wadach, które powstały w przedsiębiorstwie, ale nie zostały wykryte w trakcie kontroli. Powinny być podstawą podejmowania działań doskonalących w celu zmniejszenia niezgodności i poprawy jakości produktów. Sprawność sytemu zarządzania reklamacjami może wpłynąć na sukces przedsiębiorstwa w zakresie utrzymania klientów. Skuteczne postępowanie reklamacyjne spełnienia wymagania normy PN-EN ISO 9001:2009, aby ciągle doskonalić system zarządzania oraz dążyć do usatysfakcjonowania klienta. (abstrakt autora)
Celem poniższego artykułu jest zaprezentowanie systemu zarządzania jakością w oparciu o normę serii PN-EN ISO 9001: 2001 w ujęciu procesualnym i strukturalnym. System zarządzania jakością jest opisany na przykładzie studium przypadku, którym jest prywatna ogólnopolska firma edukacyjna. Wdrożona i rozwiana w badanej organizacji norma stanowi przykład kompleksowego podejścia do projektowania, realizacji i ewaluacji oferowanych usług edukacyjnych. Procesualny i strukturalny aspekt funkcjonowania systemu widoczny jest w samej budowie normy – opartej na cyklu doskonalenia PDCA oraz ścisłych wytycznych co do budowy procedur. Zintegrowane procesy organizacyjne strukturujące organizacyjne procedury tworzą całość mającą na celu spełnienie wymagań określonych przez daną normę zarządzania jakością. Normę, która stanowi zbiór wytycznych do konstruowania procedur i instrukcji, i która określa jednocześnie poszczególne etapy funkcjonowania procesów, strukturyzujących organizacyjną rzeczywistość. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Problemy implementacji podejścia procesowego opartego na normie ISO 9001:2000
84%
W artykule zaprezentowane zostały doświadczenia z wdrażania podejścia procesowego w jednym z przedsiębiorstw przemysłowych na bazie normy ISO 9001:2000. Opisane problemy i utrudnienia mogą stanowić podstawę do doskonalenia zasad i procedur implementacji omawianego podejścia w innych organizacjach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane aspekty zarządzania jakością, w kontekście dyskusji na temat relacji między pomiarem kapitału intelektualnego w przedsiębiorstwie a wymaganiami normy jakości PN-EN ISO 9001:2001. Kapitał intelektualny został zdefiniowany w odniesieniu do różnych dziedzin, a przegląd metod jego pomiaru pokazał ewentualne konsekwencje dla podejmowanych decyzji przez menedżerów. Artykuł kończy się dyskusją dotyczącą możliwości włączenia i pomiaru kapitału intelektualnego w rozwiązania normatywne. Zdaniem autorki, posiadanie przez przedsiębiorstwo certyfikatu ISO, uznawane jest w procesie wyceny wartości przedsiębiorstwa za składnik kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa, powstaje jednak pytanie, na ile system ten umożliwia tworzenie i pomiar jego wewnętrznej struktury?
Przedstawiono porównanie 16 regionów Polski pod względem liczby certyfikowanych systemów zarządzania jakością ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. Podstawowym kryterium opisującym badane zjawisko jest liczba organizacji posiadających certyfikowany system zarządzania jakością w danym województwie. Zaprezentowano również genezę i wymagania normy PN-EN ISO 9001:2001 oraz opis procedury wdrożenia.
Artykuł przedstawia propozycję wybranych działań projakościowych w procesie wytwarzania oprogramowania. Prezentowane szkieletowe działania projakościowe wykorzystują podejście GQM i bezpośrednio wywodzą się z wymagań normy PN-EN ISO 9001-2001. Ich uszczegółowienie jest wykonane na podstawie standardów dziedzinowych i doświadczenia autorów. Przedstawiona propozycja zostanie praktycznie zweryfikowana w ramach projektu "Dependable Distributed Systems" 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej, w którym reprezentowana przez autorów jednostka uczelniana jest odpowiedzialna m.in. za zarządzanie jakością. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania: jaki charakter mają zmiany powodowane przez działania związane z systemem zarządzania jakością, jakim koncepcjom zarządzania są one najbliższe i dlaczego kierownictwo wybiera dany rodzaj postępowania przy wprowadzaniu zmian w przedsiębiorstwie.
"Podejście oparte na ryzyku" w ramach systemowego zarządzania jakością, zgodnego z wymaganiami ISO 9001:2015, stanowi główny nurt niniejszego opracowania i zagadnieniom poprzedzającym oraz uszczegóławiającym, zarówno w ujęciu teoretycznym jak i praktycznym, podporządkowany został układ zawartości. Po wprowadzeniu w zagadnienia systemowego zarządzania jakością zasygnalizowane zostały koncepcje zarządzania ryzykiem oraz zarządzania ciągłością działania, które oscylują w sferze jakości i ryzyka, implikując działania w obszarze systemowego zarządzania jakością. W dalszej części przedstawiona została koncepcja podejścia opartego na ryzyku w ramach funkcjonowania systemowego zarządzania jakością. W końcowej części rozdziału przedstawiono praktyczne aspekty podejścia uwzględniającego ryzyka w zarządzaniu jakością. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka rynkowa wymaga sprawdzania bezpieczeństwa zachowań przedsiębiorstw działających w gospodarce globalnej. Badanie ksiąg finansowych przestało być podstawową formą nadzorowania jednostek gospodarczych. Coraz częściej przedsiębiorstwa korzystają z kontroli wewnętrznej, bowiem dzięki nadzorowi istnieje możliwość bieżącego monitorowania działalności i przeciwdziałania trudnościom już w momencie pojawienia się pierwszych sygnałów. Celem artykułu jest przedstawienie istoty kontroli wewnętrznej w kontekście praktycznego zastosowania nadzoru systemu zarządzania w przedsiębiorstwie branży spożywczej. (fragment tekstu)
15
67%
Zjawisko korupcji może wystąpić w każdej organizacji i w każdym przypadku ma ono negatywny wydźwięk. Szczególnie wrażliwym społecznie obszarem jest ochrona zdrowia. Mając tego świadomość w 2010 r. w Szpitalu MSW w Olsztynie podjęto decyzję o wdrożeniu Systemu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym. Opracowujący wyszli z założenia, że będzie on stanowił zintegrowany system zarządzania organizacją z wcześniej wdrożonym systemem zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i higieną pracy, systemem bezpieczeństwa informacji oraz standardami akredytacyjnymi. Konsekwencją wdrożenia tego systemu jest zadeklarowanie woli uczciwości i rzetelności w działaniu, w zakresie wdrażania polityki rozwiązań ograniczających i eliminujących możliwość wystąpienia zagrożeń związanych z korupcją oraz ciągłe ich doskonalenie, zgodnie z wymaganiami zawartymi w systemie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.