Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1318

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 66 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka pieniężna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 66 next fast forward last
Podsumowując okres rocznej kadencji Leszka Balcerowicza na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego przedstawiono jakie nastąpiły zmiany. Ocenia się, że do końca bieżącego roku bank centralny Polski będzie gotów do członkostwa w Europejskim Systemie Banków Centralnych.
Artykuł przedstawia różnorodne podejście banków centralnych do celów pośrednich i operacyjnych w realizacji polityki pieniężnej. Analiza polityki pieniężnej NBP obejmuje lata 1982-1995.
Polski model niezależności banku centralnego był kwestionowany przez grupę polityków już od dość dawna, ale ich naciski na zmiany w ustawach, określających cele, uprawnienia i metody pracy Rady Polityki Pieniężnej, nasiliły się wraz ze zmianą koalicji rządzącej. Przedstawiono opinie analityków z banków, czy zmiany w konstrukcji Rady Polityki Pieniężnej są potrzebne, a jeśli tak - to jakie? Opinie te wskazują również sposób myślenia inwestorów.
Omówiono kolejno cele i uwarunkowania polityki pieniężnej, cele pośrednie polityki pieniężnej (prognoza monetarna na 1995 r.), realizacje polityki pieniężnej w 1995 r. i jej zagrożenia.
5
Content available remote New challenges after the crisis : a monetary policy perspective
80%
Major economic and financial crises usually had an impact on central banks and their policies. Is this the case with the recent crisis? To answer this question several issues concerning both the strategic and operational levels of monetary management are discussed. First, we outline the monetary policy consensus before the crisis and address its weaknesses. Second, we shortly describe monetary developments during the crisis. Third, we investigate the following problems: (i) recent changes in economic thinking on monetary policy and financial markets, (ii) the issue of exit strategies from the crisis monetary management, and (iii) the question of a more durable impact of the crisis on monetary policy conduct. In relation to the last problem it is stressed that monetary authorities must fully recognise all the implications resulting from two facts: that their activities are related to credit-monetary systems, in which bank credit is the ultimate source of money, and that of inherent instability of financial markets. Consequently, central banks must pay more attention to financial stability issues. On the one hand, this implies the idea of "leaning against the wind" as concerns credit expansion and asset price increases, while on the other, at the operational level, it implies that proper macroprudential instruments must be developed and perfected. (original abstract)
W artykule przedstawiono podstawowe zasady teoretyczne polityki pieniężnej oraz jej rolę w transformacji polskiej gospodarki.
Celem opracowania jest poznanie podstawowych obszarów odpowiedzialności banku centralnego w gospodarce rynkowej i instrumentów pieniężnych, którymi się posługuje, poznanie i zrozumienie warunków stosowania wybranych wskaźników oceny skuteczności polityki pieniężnej banku centralnego.
Poznanie zakresów i modeli niezależności banku centralnego na wybranych przykładach Niemiec i Unii Europejskiej. Poznanie i zrozumienie warunków stosowania wybranych wskaźników oceny skuteczności polityki pieniężnej banku centralnego.
W artykule poruszono problem funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego i wpływ polityki pieniężnej na jego rozwój.
10
Content available remote Polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego w latach 2012-2013
80%
Narodowy Bank Polski realizuje politykę pieniężną zgodnie z uprawnieniami nadanymi przez Konstytucję RP oraz inne ustawy. Podstawowym organem NBP jest Rada Polityki Pieniężnej, która określa strategię, cele polityki pieniężnej na dany rok oraz instrumenty ich realizacji. Do podstawowych narzędzi NBP należą operacje otwartego rynku, operacje depozytowo-kredytowe oraz stopa rezerwy obowiązkowej. Rentowność instrumentów polityki pieniężnej określają stopy procentowe NBP. Niniejszy artykuł prezentuje politykę pieniężną NBP w latach 2012-2013, a zatem w okresie, w którym Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawowe stopy procentowe do poziomu najniższego w historii.(abstrakt oryginalny)
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim przewiduje możliwość oprocentowania rezerwy obowiązującej do dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Skalę tego oprocentowania ustalałby zarząd NBP w porozumieniu z ministrem finansów.
W artykule dokonano próby oszacowania nieobserwowalnych wartości oczekiwanej realnej stopy procentowej w Polsce w latach 1999-2005. W tym celu zastosowano odpowiednio wyspecyfikowany na gruncie teorii ekonomii gaussowski liniowy model przestrzeni stanów oraz metodę filtracji Kalmana. Uzyskane wyniki empiryczne są statystycznie istotne i nie wskazują na występowanie ujemnych wartości realnych stóp procentowych. Tak otrzymane oszacowania oczekiwanej realnej stopy procentowej w dalszej części artykułu wykorzystano do weryfikacji hipotezy Fishera, głoszącej, że nominalna stopa procentowa rośnie dokładnie o oczekiwaną stopę inflacji. Na podstawie przeprowadzonych w tym celu testów stacjonarności należy uznać, iż dla badanego okresu rozważana hipoteza nie znalazła potwierdzenia. (fragment tekstu)
13
Content available remote Polityka pieniężna i jej wpływ na zatrudnienie - ujęcie teoretyczne
80%
W systemie gospodarczym procesy realizacji potencjalnych (teoretycznie) celów finalnych polityki pieniężnej, takich jak wysoki poziom zatrudnienia, wzrost gospodarczy, stabilizacja inflacji, równowaga bilansu płatniczego, są ściśle powiązane z nastawieniem (restrykcyjnym lub ekspansywnym) polityki pieniężnej w danym okresie.(fragment tekstu)
System Rezerwy Federalnej (Fed) pełni obecnie niekwestionowaną, wiodącą rolę w światowym systemie finansowych. Fed jest bankiem centralnym emitującym pieniądz międzynarodowy, a jego polityka pieniężna oddziałuje na całą gospodarkę światową. Od momentu utworzenia amerykańskiego banku centralnego w 1913 r. cel oraz strategia jego polityki pieniężnej podlegały ciągłym modyfikacjom. Istotne zmiany w tym zakresie miały miejsce zarówno w latach 70., jak i 90. XX w. Ostatni globalny kryzys finansowy również przyczynił się do dyskusji na temat mandatu Fed. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ewolucji strategii polityki pieniężnej Fed w ciągu ostatnich czterdziestu lat.(abstrakt oryginalny)
Indeks restrykcyjności polityki monetarnej (Monetary Condition Index, MCI) wyznaczany jest w Polsce od kilku lat. Opiera się on na zmianach poziomu realnych stóp procentowych oraz realnego efektywnego kursu walutowego względem okresu bazowego. W artykule zaproponowano alternatywny sposób wyznaczania indeksu restrykcyjności monetarnej, który wydaje się lepiej pasować do specyfiki krajów wchodzących do Unii Europejskiej. Bazuje on na różnicach odchyleń REER oraz realnej stopy procentowej od trendów. Pojęciem równoległym do indeksu restrykcyjności monetarnej jest indeks restrykcyjności fiskalnej (Fiscal Condition Index, FCI). Wzajemny układ polityk prowadzonych przez władze monetarne i fiskalne może być przedstawiony przy wykorzystaniu indeksu restrykcyjności polityki gospodarczej ogółem PMI (Policy Mix Index) będącego kombinacją MCI i FCI, oraz mapy policy mix. W opracowaniu opisano metodę wyznaczania FCI opartą na koncepcji deficytu strukturalnego budżetu państwa, przedstawiono koncepcje towarzyszące konstrukcji indeksu PMI oraz mapy policy mix i wskazano na niejednoznaczności, które mogą się pojawić przy ich interpretacji.
Po wybuchu ostatniego kryzysu finansowego banki centralne szeregu krajów zaczęły wykorzystywać niekonwencjonalne instrumenty polityki pieniężnej, zaś inne, choć pozostały przy bardziej tradycyjnych instrumentach, stosowały mało restrykcyjną politykę. Celem artykułu jest omówienie niebezpieczeństw i potencjalnych konsekwencji traktowania pieniądza w sposób instrumentalny (luzowanie ilościowe i finansowanie długu publicznego przez bank centralny). Władze państwowe mają tendencję do kładzenia nacisku na tylko jedną funkcję pieniądza, a mianowicie jako środka cyrkulacji, by w sztuczny sposób zwiększyć sprzedaż oraz produkcję towarów i świadczenie usług, przy jednoczesnym lekceważeniu innej ważnej funkcji: środka tezauryzacji. Szybko rosnące agregaty monetarne, świadomość, że nie ma tak naprawdę ograniczeń w kreacji pieniądza, jak również pomysły typu "pieniądz z helikoptera" powodują, że na znaczeniu zyskują pomysły, jak przechowywać bogactwo w innej formie, np. w kryptowalutach. Rozważania w artykule są prowadzone z perspektywy dwóch konwencjonalnych banków centralnych (EBC, NBP) i jednego islamskiego (Bank Centralny Iranu).(abstrakt oryginalny)
Restrykcyjna polityka monetarna mająca na celu zwalczanie inflacji przyniosła w Polsce zamierzone skutki. Od kilku lat Rząd Federacji Rosyjskiej i Bank Centralny także prowadzą politykę monetarną mającą na celu walkę z inflacją. Emisja pieniądza w Rosji jest ściśle kontrolowana, płaca minimalna utrzymuje się na niezmienionym poziomie, a pensje pracowników sfery budżetowej rosną tylko w miarę wzrostu PKB. Tak więc na rynku nie ma nadmiernej ilości pieniądza. Jednak stopa inflacji w dalszym ciągu jest zbyt wysoka, mimo że w niektórych regionach Rosji pensje wypłacane są z opóźnieniem. Wydaje się, że na sukcesy Polski w walce z inflacją miała wpływ bardzo kon-sekwentna polityka monetarna, prowadzona od samego początku transformacji gospodarczej, pomimo dość częstych zmian ekip rządowych. Reformy w Rosji przeprowadzane były w sposób bardziej chaotyczny, nie miały tak silnego poparcia społecznego,. a polityka monetarna charakteryzowała się brakiem dyscypliny, zwłaszcza w początkowym okresie reform. Nawet w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy uczyniono walkę z inflacją jednym z priorytetów gospodarczych, polityka monetarna i kredytowa Rosji nie była tak restrykcyjna i konsekwentna, jak w Polsce. Chociaż ostatnie lata przyniosły Rosji niewątpliwe sukcesy w walce z inflacją, to w dalszym ciągu utrzymuje się ona na poziomie znacznie wyższym niż w większości krajów Europy Środkowej. Z drugiej jednak strony, zbyt restrykcyjna polityka fiskalna może również niekorzystnie wpłynąć na wzrost gospodarczy, a to oznacza, że rząd Rosji najprawdopodobniej nie zamierza walczyć z inflacją za wszelką cenę. (abstrakt autora)
The purpose of this article is to evaluate if cryptocurrencies that have robust technology and anonymous features can be the money of the future. In this study, the transition phases of paper money, which started to be used at the beginning of the 17th century, to bank money, then banknotes and fiat money are examined. It is pointed out that the fiat money system has developed within the conditions of humanity's search for democracy and freedom. Fiat money can only be successful in democratic systems where institutions operate freely, and therefore it is an instrument of democracy. Authoritarian tendencies, which have started in the world since the 21st century due to nationalism, migration, and climate change, are an important factor in the widespread use of cryptocurrencies however. It has been concluded that the spread of cryptocurrencies is directly dependent on the democratic practices of countries and if authoritarianism rises, the use of cryptocurrencies will inevitably grow.(original abstract)
Research background: Effects of monetary and fiscal policy on output growth has been one of the major topics that economists have been investigating. Monetary and fiscal policies are tools for economists and policymakers to correctly direct the economy and facilitate the growth and development of the country. Accordingly, it is critically important for policy-makers in the area of economy to study the efficiency and the effectiveness of such policies. But, so far, there has been no generally accepted evidence suggesting the effectiveness of either the policy in Turkey or around the world. Instead, the dominance of either policy is subject to a change period to period and country to country.Purpose of the article: The purpose of this study is to analyze the growth effectiveness of fiscal and monetary policies and then determine which of these two policies is more powerful in promoting economic growth in Turkey over the period 1998 and 2016.Methods: To investigate the growth effectiveness of monetary and fiscal policies, we use some of the time series econometric techniques, such as ARDL Bounds testing, structural break unit root tests and Granger causality tests.Findings & Value added: Monetary policy variable is creating only short-run effects on growth; but, it's not causing any Granger causality on it. On the other hand, fiscal policy variable has a long-run significant effect and causing to growth. Thus, the fiscal policy seems to be more effective than monetary policy during examination period, implying the rethinking the implementation of both policies in Turkey. To the best of our knowledge, this study is the first attempt to investigate the relative effectiveness of economic policies on growth in Turkey in terms of both methods used and period chosen. (original abstract)
Artykuł poświęcono empirycznemu porównaniu skuteczności polityki fiskalnej i monetarnej polegającej na stabilizacji cyklu koniunkturalnego. Przyjęte podejście polega na zbadaniu skutków obu polityk dla poziomu PKB za pomocą panelowego modelu wektorowo- -autoregresyjnego (Panel VAR). W tym kontekście badana będzie hipoteza, że polityka monetarna jest generalnie skuteczniejsza od polityki fiskalnej w przypadku wahań koniunkturalnych. Badanie empiryczne wskazuje, że polityka monetarna jest polityką skuteczniejszą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 66 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.