Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka samorządu terytorialnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule omówiono znaczenie strategii regionalnej w kreowaniu warun-ków życia społeczno-gospodarczego, określono podstawowe elementy systemu polityki regionalnej oraz wskazano na nowe wyznaczniki oraz mechanizmy w systemie tworzenia i aktualizacji strategii rozwoju województwa. (tekst z oryginału)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny wybranych priorytetowych działań realizowanych w latach 1999--2004 przez władze samorządu województwa pomorskiego pierwszej i częściowo drugiej kadencji. Przykładowe przedsięwzięcia i obszary interwencji mieszczą się w tzw. priorytecie II Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego. Niniejsze opracowanie jest próbą opisu i oceny tej polityki. Czy przedsięwzięcia te wpłynęły na wzrost konkurencyjności gospodarki regionu? Zadanie to jest trudne, ze względu na to, że strategia rozwoju województwa pomorskiego zawiera jedynie ogólne zapisy dotyczące monitoringu jej realizacji (Gorzelak, Jałowiecki 2001, s. 51). Do 2004 roku władze samorządowe nie zdecydowały się na opracowanie systemu monitorowania strategii. Zgodnie ze strategią, do 2010 roku region pomorski ma wykorzystać szansę tkwiącą w jego potencjale rozwojowym. Pesymistyczny scenariusz rozwoju regionu zakłada jego peryferyzację, optymistyczny zaś- wzrost konkurencyjności gospodarki regionu, napływ inwestycji, kapitału oraz zasobów ludzkich. (abstrakt oryginalny)
Analiza materiałów sprawozdawczych i statystycznych jednostek samorządu terytorialnego Podkarpacia oraz wyniki badań ankietowych pozwalają stwierdzić, że samorządowcy wiedzą, iż w procesie absorpcji środków Unii Europejskiej równie istotny jak zasoby finansowe jest czynnik ludzki i organizacyjny. Od przygotowania i wiedzy merytorycznej kadry uzależniony będzie ostateczny wskaźnik absorpcji środków z poprzedniego okresu finansowania Unii Europejskiej, a także sukces wykorzystania planowanej alokacji na lata 2007-2013. Ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ Podkarpacie charakteryzuje się najwyższym w Polsce obciążeniem wydatkami inwestycyjnymi wspieranymi środkami UE. (abstrakt oryginalny)
4
75%
Various development scenarios for different types of communes are being implemented. The development is carried out in a number of directions and at various pace, depending on their resources and ability to use them. The aim of the text is displaying the selected socio-economic aspects of the development of agricultural communities in Poland, based on the example of the commune of Godzianów. This community is characterised by two social processes, adversely affecting the development: ageing of the population and migration. The basis of the commune's economy has been agriculture and it is the most important factor determining the contemporary features of this still traditional rural community. The negative phenomena, which are also rooted in macro-social processes, are not effectively suppressed by active local government policies. This is probably due to the lack of financial resources, but also insufficient vision of the future of the commune. In the period 2011-2014, there can be seen manifestations of the investment policy pursued by the mayor of the commune in the area of sport and recreation development. However, no action was taken by him to support economic activity, and especially the agriculture-related one. Social policy remains outside the sphere of interest of the authorities. (original abstract)
Celem podjętych rozważań było uporządkowanie instrumentów polityki turystycznej wykorzystywanych na poziomie samorządu terytorialnego oraz wskazanie na jego możliwości nie tylko jako podmiotu lokalnej lub regionalnej polityki turystycznej, ale także podmiotu kształtującego funkcjonowanie gospodarki turystycznej. (fragment tekstu)
Problem warunków ważności referendum lokalnego i jego skutków od dawna jest przedmiotem dyskusji, której rezultatem są zmiany legislacyjne. W następstwie nowelizacji ustawy referendalnej z 2005 roku powiązano przesłanki ważności referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich z frekwencją wyborczą notowaną przy wyborze tego organu. Rozwiązanie to należy uznać za racjonalne. Analiza skutków rozstrzygnięcia referendalnego jest prowadzona w niniejszym artykule dwutorowo: odrębnie w odniesieniu do referendum w sprawie odwołania organu i odrębnie dla referendum w pozostałych sprawach. Istotne kontrowersje wywołuje m.in. regulacja wprowadzająca swoistą sankcję dla rady gminy, która podjęła nieudaną próbę odwołania wójta z przyczyny innej niż nieudzielenie absolutorium. Wówczas rada kończy działalność z mocy prawa. Takie rozwiązanie prowadzi do nieusprawiedliwionego osłabienia pozycji organu stanowiącego i kontrolnego wobec wójta. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie postaw społecznych oraz nastawienia liderów politycznych wobec problemów integracji zarządzania terytorialnego w Aglomeracji Poznańskiej. W pracy wykorzystano wyniki badan ankietowych wśród ponad 1 tys. mieszkańców Poznania i 20 gmin podmiejskich oraz wnioski z wywiadów bezpośrednich przeprowadzonych z najważniejszymi politykami Aglomeracji, działającymi na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono funkcjonowanie spółek z udziałem gminy Bielsko-Biała. Dla realizacji obowiązków nałożonych na samorząd, konieczne było wyposażenie go w mienie komunalne oraz utworzenie jednostek wykonujących te zadania. Zmiany systemowe przyczyniły się do tego, że usługi komunalne coraz częściej są realizowane przez spółki kapitałowe z udziałem jednostek samorządu terytorialnego(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Cykl polityczny w opłatach za lokalne usługi publiczne w Polsce
75%
Koncepcja politycznego cyklu wyborczego została pierwotnie sformułowana w odniesieniu do decyzji podejmowanych na szczeblu centralnym (przez rządy i parlamenty), ale można ją zastosować także do szczebla lokalnego. Większość dotychczasowych opracowań empirycznych dotyczyła wydatków publicznych (jak zmienia się ich wysokość i struktura w zależności od cyklu wyborczego). Nieco rzadziej badano również związek z lokalną polityką podatkową. W polskich badaniach lokalnych finansów publicznych koncepcja cyklu wyborczego (politycznego) była dotychczas rzadko stosowana. W artykule sprawdzamy, czy tytułowa koncepcja teoretyczna nadaje się do interpretacji decyzji odnoszących się do opłat za lokalne usługi publiczne. Związek testowany jest na przykładzie opłat za wodę i ścieki, czynszów w mieszkaniach komunalnych, cen w lokalnym transporcie zbiorowym i opłat parkingowych. Drugie pytanie badawcze odnosi się do czynników wpływających na wystąpienie cyklu politycznego w poszczególnych usługach. Na ten temat artykuł stawia cztery hipotezy szczegółowe. Problemem metodycznym jest oddzielenie wpływu cyklu wyborczego od innych czynników, takich jak inflacja czy zmiana sytuacji finansowej samorządów wiążąca się m.in. z tempem wzrostu ekonomicznego. Zastosowane metody ilościowe odwołują się do panelowych modeli regresji logistycznej i modeli regresji liniowej. (abstrakt oryginalny)
Raport o propozycji Rady Europy odnośnie przyjęcia zasady samorządności regionalnej, tj. uwzględnienia samorządu regionalnego w organizacji ustroju państw członkowskich. Zasadzie tej w prawie wewnętrznym należy nadać odpowiednią rangę, zamieszczając ją w konstytucji bądź ustawie. Jest to wymóg formalny stawiany regulacji dotyczącej samorządu regionalnego. Pozostałe warunki są materialne, tj. określają treść właściwych norm prawa wewnętrznego.
Artykuł przedstawia rozwój koncepcji teoretycznych, które w ostatnich latach stosowano w badaniach nad polityką wielkomiejską. W centrum uwagi znajduje się propozycja teoretyczna rescaling, u której podstaw leży uznanie konieczności przestrzennej reorganizacji badań i praktyki polityki miejskiej. Wobec reterytorializacji szczególne znaczenie zyskuje szczebel lokalny, regionalny i miejski, na których rozgrywa się globalizacja. Procesy globalizacji, stawiając wielkie miasta wobec konieczności konkurencji międzynarodowej, wpływaj ą między innymi na ich organizację. Obecny dyskurs nad zarządzaniem metropolitalnym znacznie odbiega od debaty prowadzonej w duchu starego regionalizmu. Zarządzanie metropolitalne doświadczyło przekształcenia - nastąpiło odejście bowiem odejście od relacji wertykalnych, redystrybucyjnych i koordynacyjnych przebiegających w ramach struktur i polityk państwowych, ku horyzontalnemu konkurowaniu z innymi światowymi metropoliami o przyciąganie kapitału zewnętrznego. W obrębie mało elastycznych ram instytucjonalnych wykształcają się relacje przekraczające tradycyjnie zdefiniowane poziomy organizacji. Rozwijanie dla nich ram konceptualizacyjnych stanowi tym poważniejsze wyzwanie dla współczesnych badań polityki wielkomiejskiej, gdyż skuteczność instytucjonalnych rozwiązań metropolitalnych często pozostawia wiele wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie samorządowych kolegiów odwoławczych jako organów, które na trwałe wpisały się w funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego, mających znaczną część władzy publicznej na gruncie lokalnym i regionalnym. Zawiera przegląd historyczny, wskazujący na istotne wydarzenia determinujące ewolucję kolegiów w ciągu kilkunastu lat (od 1990 r.). Autor podejmuje też próbę pozycjonowania kolegiów z punktu widzenia współczesnych standardów demokratycznego państwa prawnego ze szczególnym uwzględnieniem pozycji jednostki i jej praw w procedurze administracyjnej. Skupia się m.in. na takich zagadnieniach, jak: dwuinstancyjność, prawo do sądu czy merytoryczne i bezstronne rozstrzyganie sporów. Osobna część artykułu odnosi się do bieżących problemów, artykułowanych zarówno przez doktrynę, jak i środowisko związane z kolegiami. W ostatniej części odnosi się do perspektyw i postulatów legislacyjnych w zakresie funkcjonowania samorządowych kolegiów odwoławczych w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano obserwacji proces integracji społecznej osób niepełnosprawnych z perspektywy szczebla samorządowego na tle innych poziomów władzy. Z badań Autora wynika, że w zakresie postrzeganych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, szczebel samorządowy lokuje się między najwyżej ocenianą działalnością administracji rządowej a najgorzej ocenianą działalnością organizacji pozarządowych. Zdaniem Autora nadzieję budzi rosnące zainteresowanie działalnością organizacji pozarządowych młodszej grupy wiekowej wśród osób niepełnosprawnych. Wnioski 2 badań zostały powiązane z krytyczną analizą obrazu prowadzonych działań integracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Samorząd terytorialny i polityka miejska podlegają zmianom łączącym się ze zmianą tradycyjnego modelu welfare state. Zmiany te dotyczą wymiaru gospodarczego, politycznego i związanego z modelami zarządzania. Opisując te procesy, wielu autorów odwołuje się często do pojęcia nowego zarządzania w sektorze publicznym (New Public Management). Artykuł omawia trzy koncepcje teoretyczne powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat, które są stosowane do interpretacji opisanych przemian. Teoria "nowej kultury politycznej" N. Clarka wychodzi od przemian zarówno w systemie wartości, jak i w systemie ekonomicznym i zwraca uwagę na nowe elementy w sposobie uprawiania polityki lokalnej. Koncepcja "zarządzania lokalnego" (local governance) rozwinięta zwłaszcza przez Petera Johna koncentruje się przede wszystkim na kształcie instytucji samorządowych. Kolejna koncepcja T.N. Clarka "miasta jako maszyna rozrywki" zwraca uwagę na zmieniające się mechanizmy lokalnego rozwoju gospodarczego i ich wpływ na kształt polityki miejskiej. Artykuł stawia także pytania (i wstępne hipotezy) dotyczące możliwości zastosowania omawianych koncepcji w warunkach polskich. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie opinii indywidualnych rolników, dotyczących wpływu samorządów lokalnych z siedmiu gmin wiejskich województwa podkarpackiego na funkcjonowanie gospodarstw rolnych. Zagadnienie scharakteryzowano według płci, wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia oraz powierzchni gospodarstw rolnych. Z opinii badanych rolników wynikało, że samorządy lokalne relatywnie słabo angażują się w świadczenie pomocy właścicielom indywidualnych gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
O ile w przypadku krajowej sceny politycznej można mówić o względnej trwałości i stabilizacji jej składu osobowego, o tyle w przypadku sejmików województw tak nie jest. W artykule omówiono rolę sejmików jako regionalnych scen politycznych. Scharakteryzowano trwałość aspiracji samorządowych radnych sejmików oraz ich preferencji politycznych. Opisano problem efektywności lub jej braku w przypadku emigracji partyjnej. Wskazano na rolę pozycji na liście wyborczej jako determinanty uzyskania mandatu radnego sejmiku.
17
Content available remote Typologia gmin z punktu widzenia doświadczeń w wykorzystaniu funduszy UE
75%
Artykuł ma charakter empiryczny, a jego celem jest próba identyfikacji typów gmin z punktu widzenia wybranych aspektów problematyki funduszy UE. Dane do analizy pochodziły z BDL, bazy Mojapolis.pl oraz badań przeprowadzonych w 2014 r. wśród skarbników gmin. Informacje te stanowiły podstawę klasyfikacji przeprowadzonej za pomocą uogólnionej metody EM. W jej wyniku zbiór 909 gmin podzielony został na trzy rozłączne, różnoliczne zbiory, tj. I, II i III. Średnio, największą wartością absorpcji funduszy UE na mieszkańca charakteryzowała się grupa III, a najniższą II(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba ujęcia rozwiązania/odwołania organów samorządu terytorialnego jako środka nadzoru w sposób obrazujący całość problematyki w jej głównych zarysach i zasygnalizowania podstawowych problemów. Zaprezentowano zakres przedmiotowy oraz podmiotowy tego środka nadzoru. Przedstawiono zagadnienia proceduralne oraz skutki rozwiązania/odwołania organu samorządu terytorialnego.
The aim of this paper is to discuss the problems of children and adolescents within the activities and programs carried out by Polish boroughs (gmina; the basic local self-government entity in Poland) in light of the opinions of the representatives of social assistance centers (OPS). The information from the survey is completed with the analysis of selected boroughs and their strategies for solving the social problems, which is aimed at demonstrating whether, and to what extent, those strategies cover in their scope both children and adolescents. (fragment of text)
Polityka regionalna musi być traktowana jako ważna i integralna część polityki publicznej. Jednocześnie cele, zadania, narzędzia i inne elementy polityki regionalnej powinny być w sposób właściwy skorelowane z ogólną polityką społeczno-gospodarczą. Pomimo istnienia podziałów polityki regionalnej przedstawionych w niniejszej pracy istotne jest racjonalne współdziałanie wszystkich podmiotów prowadzących politykę regionalną w celu uzyskiwania efektów synergicznych i mnożnikowych. Należy również dążyć do osiągnięcia optymalnego stopnia spójności między polityką interregionalną a polityką intraregionalną oraz harmonizacji pośredniej polityki regionalnej z bezpośrednią. Przykładowo przyjęcie wariantu wyrównawczego w bezpośredniej polityce regionalnej w założeniu służące zmniejszeniu międzyregionalnych lub wewnątrzregionalnych zróżnicowań społeczno-gospodarczych może nie prowadzić do oczekiwanych efektów w sytuacji preferowania w praktyce pośredniej polityki regionalnej wariantu efektywnościowego. Możliwe relacje między dziedzinami polityki regionalnej ogólnie charakteryzuje się jako: • synergiczne (pozytywne), gdy realizacja jednej polityki sprzyja realizacji drugiej czy innych polityk, • neutralne (obojętne), gdy realizacja jednej polityki nie wpływa na możliwość oddziaływania innych, • desynergiczne (sprzeczne, przeciwstawne, negatywne), kiedy działania jednej polityki osłabiają realizację drugiej czy innych polityk. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.