Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 168

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pozarolnicza działalność gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Non-Farming Entrepreneurship in the Farm Activity Diversification Process
100%
W artykule pokazano skalę i przyczyny regionalnego zróżnicowania poziomu rozwoju wybranych form działalności wielofunkcyjnej rolników w Polsce, będących przejawem dywersyfikacji działalności gospodarstw rolnych. Ponadto zaprezentowano korzyści, jakie uzyskują rolnicy w wyniku podejmowania i prowadzenia wybranych form działalności wielofunkcyjnej. Materiał empiryczny artykułu stanowią dane pierwotne oraz wtórne. Pierwotny materiał pozyskano w drodze badań ankietowych gospodarstw rolnych (wywiad z kwestionariuszem z rolnikami), zaś materiał wtórny stanowią dane z Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono duże regionalne zróżnicowanie poziomu rozwoju analizowanych w artykule form działalności wielofunkcyjnej rolników w Polsce. Największe różnice występują w przypadku odsetka gospodarstw ekologicznych, mniejsze w przypadku odsetka gospodarstw rolnych z pozarolniczą działalnością gospodarczą, w tym agroturystycznych, najmniejsze zaś w przypadku odsetka gospodarstw rolnych prowadzących sprzedaż bezpośrednią. Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród rolników wynika, że w wyniku prowadzenia analizowanych w artykule form działalności wielofunkcyjnej uzyskują oni szereg rozmaitych korzyści zarówno dla gospodarstwa domowego i rodziny rolniczej, jak i dla gospodarstwa rolnego. Z opinii rolników wynika przy tym, że nie dostrzegają oni większych korzyści z tego tytułu dla obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była próba zdiagnozowania i oceny warunków rozwoju działalności pozarolniczej w wybranych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2018-2019 w wybranych 4 powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, posiadających potencjał rozwoju działalności pozarolniczej i charakteryzujących się problemami rozwojowymi, tj.: wysoką stopą bezrobocia, stosunkowo niskim udziałem dochodów z działalności pozarolniczej i wysokim udziałem gruntów pozostających do zagospodarowania z Zasobu Skarbu Państwa. Liczba gospodarstw objętych badaniem z 4 powiatów wyniosła 86. Na podstawie analizy można stwierdzić, że zarówno w gospodarstwach, jak i w ich otoczeniu istnieje pewien potencjał do rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej, ale obecnie wykorzystywany w niskim stopniu. Rolnicy prowadzą różnorodną działalność pozarolniczą. Wiele osób rozważa dalszy rozwój prowadzonej przez siebie działalności pozarolniczej. Dotyczy to w szczególności sprzedaży surowych produktów rolnych do przetworzenia, rozwijania własnego przetwórstwa żywności lub świadczenia usług agroturystycznych. Dominującym czynnikiem stymulującym była większa kwota funduszy UE przeznaczonych na ten cel, ponadto uproszczone procedury administracyjne przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej.(abstrakt autora)
Zaspokajając swoje potrzeby dotyczące ambicji, niezależności, uzyskiwania dochodów, podejmujemy decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej. Motywów, które pozwolą podjąć taką decyzję, jest znacznie więcej i każdy indywidualnie je rozpatruje. Wśród rolników także można zaobserwować coraz większą chęć podejmowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność ta może wiązać się z wykorzystaniem nadwyżek zasobów pochodzących z gospodarstwa rolnego, ale także może pozostawać w oderwaniu od gospodarstwa i jego zasobów. Celem niniejszego opracowania było zdefiniowanie oraz opisanie podstawowych motywów podejmowania pozarolniczej działalności gospodarczej przez rolników na podstawie analizy literatury przedmiotu. Uzupełnieniem jest prezentacja obszarów i rodzajów, w których ta działalność jest najchętniej podejmowana. Podstawowymi metodami badawczymi wykorzystanymi przez autorkę były metoda analizy i krytyka literatury przedmiotu oraz metody formalne, w tym metoda opisu tabelarycznego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozpoznanie i ocena endogenicznych uwarunkowań rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym także prowadzonej przez rolników i rodziny rolnicze w gminach wiejskich Polski Wschodniej. Materiał empiryczny artykułu stanowią przede wszystkim dane z Głównego Urzędu Statystycznego. W artykule pogrupowano gminy wiejskie Polski Wschodniej według wartości autorskiego wskaźnika koniunktury dla rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej. Analiza zgromadzonego materiału empirycznego pozwala stwierdzić, że w gminach o najwyższej wartości tego wskaźnika występują przede wszystkim bardzo dobre demograficzne i infrastrukturalne warunki gospodarowania. Ponadto gminy te odznaczają się wysoką atrakcyjnością turystyczną, a także najlepiej rozwiniętą pozarolniczą działalnością gospodarczą rolników i rodzin rolniczych. Dodatkowo w analizowanej grupie gmin najlepiej rozwinięta jest również pozarolnicza działalność gospodarcza rolników i rodzin rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest rozpoznanie powodów zainteresowania i sposobów realizacji idei gospodarstw opiekuńczych przez polskich rolników. W analizie wykorzystano dane wtórne pochodzące z GUS i raportów oraz literaturę przedmiotu. Ustalono, że zapotrzebowanie na świadczenie usług opiekuńczych na wsi jest bardzo duże. O podjęciu decyzji dotyczącej uruchomienia działalności opiekuńczej w gospodarstwie rolnym decydowały zarówno motywy ekonomiczne, jak i pozaekonomiczne. Osoby, które miały doświadczenie w opiece nad członkami rodziny zdecydowanie częściej niż pozostałe interesowały się dziennym domem pobytu. Forma ta ma największą szansę na upowszechnienie i dalszy rozwój, ponieważ organizator posiada dużą swobodę w zakresie wymagań infrastrukturalnych i oferowanych usług.(abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę przede wszystkim na szczególne cechy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, rzutujące na sposób i zakres jego praktycznego stosowania. Dla zobrazowania przedstawiono symulacje ilustrujące porównanie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z podatkiem dochodowym o proporcjonalnej skali podatkowej, a także mające na celu ustalenie poziomu stawek ryczałtu ewidencjonowanego zapewniającego porównywalną z zasadami ogólnymi wysokość obciążeń podatkowych. Wefekcie zawarto konkretne propozycje rozwiązań modyfikujących zasady regulowania ryczałtów podatkowych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto analizę wybranych aspektów zróżnicowania pozarolniczej aktywności gospodarczej mieszkańców trzech peryferyjnie położonych subregionów Karpat Polskich, tj. Beskidu Śląskiego i Żywieckiego (łącznie), Podhala i Tatr (części zamieszkałej) oraz Beskidów (z częścią Gór Sanocko-Turczańskich), zwanych też Bieszczadami Niskimi. Za podstawową jednostkę taksonomiczną, dla której zestawiono dane, przyjęto gminę, której granice administracyjne nie zawsze są zbieżne (lub zbliżone) z granicami regionów geograficznych. Stąd też pozostawał do rozstrzygnięcia problem delimitacji gmin położonych w dwóch subregionach. W przypadkach takich o przynależności do danego regionu decydowało położenie miejscowości będącej siedzibą gminy. Do analizy przyjęto gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, pomijając gminy stanowiące odrębne miasta, które swe funkcje gospodarcze opierają w decydującym stopniu na usługach, handlu i wytwórczości materialnej. Na tle charakterystyki przestrzeni produkcyjnej i gospodarki rolnej poszukiwano odpowiedzi na kwestie decydujące o rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej. Hipotezą wyjściową badań, którą starano się dowieść (lub zanegować), jest stwierdzenie, że w miarę przesuwania się w obszarze Karpat z zachodu na wschód spada aktywność gospodarcza ludności, w tym także jej przedsiębiorczość. Prezentowane w pracy dane pochodzą z bazy statystycznej SAGRA 2004. (fragment tekstu)
8
Content available remote Dolnośląskie wsie tematyczne - miejsce edukacji i zabawy
75%
Od końca lat 80. XX w. na obszarach wiejskich zauważyć można szereg przemian spowodowanych zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. W znacznym stopniu prowadzą one do zmian dotychczasowych funkcji wsi. Model wsi rolniczej odchodzi coraz częściej w niepamięć, a możliwość utrzymania mieszkańców wsi zapewniają działalności pozarolnicze, które nie tylko oferują nowe miejsca pracy, ale również integrują mieszkańców, mają wpływ na zmianę otoczenia obejść oraz terenów wspólnych, a często również całkowicie zmieniają wizerunek wsi i sposób ich postrzegania. Wsie stają się aktywne, innowacyjne, kreatywne. Pomysły ich mieszkańców dotyczą zarówno działalności ekonomicznej, jak i społecznej i przyczyniają się do szybkiego rozwoju turystyczno-rekreacyjnego regionu. W ostatnich dziesięciu latach na Dolnym Śląsku dużą popularnością cieszy się tworzenie wiosek tematycznych. Dobrze obmyślony motyw przewodni może przynieść korzyści zarówno mieszkańcom, którzy znajdą dla siebie nowe miejsca pracy i dodatkowe źródło dochodu, jak również turystom, którzy często w bliskiej odległości od domu będą mogli ciekawie spędzić czas wolny. Jest to również szansa na regionalną edukację ekologiczną młodzieży i dzieci, które bezpośrednio w terenie mają szansę poznawać i uczyć się otaczającej ich przyrody. Skorzystać może także przestrzeń wiejska, w której świadomi mieszkańcy pielęgnować będą tradycję i miejscową kulturę oraz dbać będą o zachowanie ładu przestrzennego. Celem badań było ukazanie roli, jaką w rozwoju obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego pełni nowa funkcja pozarolnicza - wioski tematyczne oraz ich potencjalny wkład w promowanie turystyki edukacyjnej w regionie. Wykorzystano następujące metody badań: analizę literatury źródłowej i danych statystycznych zawartych w księgach meldunkowych, badania ankietowe z liderami wiejskimi oraz analizę dostępnych ofert badanych wsi. Wyniki przedstawione zostały na mapie województwa, wykresach słupkowych oraz w tabeli.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie regulacji prawa ubezpieczeń społecznych, które z punktu widzenia osób prowadzących pozarolniczą działalność rodzą wątpliwości interpretacyjne bądź odbierane są jako społecznie niesprawiedliwe. Na przykładzie ubezpieczonych posiadających tytuł "pozarolnicza działalność" i "pozarolnicza działalność gospodarcza" autorka wskazuje, iż nienależyta precyzja legislatora w formułowanych przez siebie przepisach może skutkować wątpliwościami adresatów normy co do ich praw i obowiązków. Za konieczną i pożądaną uważa nowelizację przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. art. 9 ust. 4c, art. 8 ust. 2, art. 18, art. 18a i art. 14 ust. 2 pkt 2, a także art. 6 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych. Autorka uważa bowiem, iż działania ustawodawcy powinny zmierzać w kierunku likwidowania barier prawnych ograniczających warunki do zakładania i rozwoju mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest porównanie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby objęte powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeniem społecznym rolników w latach 2013-2017. W pierwszym przypadku uwzględniono ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne oraz składki na fundusz pracy. Ubezpieczenia społeczne rolników określono na podstawie ubezpieczeń emerytalno-rentowych, chorobowych, wypadkowych i macierzyńskich. Miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą były ponad trzykrotnie wyższe w powszechnym systemie ubezpieczeń (ZUS). Natomiast po uwzględnieniu składek na ubezpieczenia zdrowotne i fundusz pracy pięciokrotnie przewyższały koszty ubezpieczeń społecznych rolników (KRUS). Udział składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w dochodach osób rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą był ponaddwukrotnie wyższy niż w dochodach osób ubezpieczonych w KRUS.(abstrakt oryginalny)
This study investigates the problems of convergence between objectives of agricultural producers and consumers. It states that nowadays, increasingly often, the farmers' products have no market price (are not marketed) but are either demanded by the society (positive externalities) or the society is interested in discontinuing their production (negative externalities). This study also outlines the key problems that arise from costs and benefits associated with agricultural externalities. The social costs that may be generated by modern agriculture, and the solutions used to restrict the same, were covered by this analysis. The literature on the subject and the Polish FADN databases were used. It was found that farms of environmentally friendly producers failed to collect enough payments to compensate for running a green business. (original abstract)
This article aims to evaluate the economic activity of residents living in Polish border districts. Economic activity is measured via non-agricultural business activity development, with particular focus on financial support received from the European Union (EU). The spatial scope of the research covers Polish border districts, and the temporal scope includes the years 2004-2017 and 2007-2013. Empirical data were obtained from the Local Data Bank of the Main Statistical Office in Warsaw. We conducted comparative analyses, using dynamics indicator and coefficients of variation. Results of our analyses suggest that the level and dynamics of non-agricultural business activity development after Poland's integration with EU are similar in the border districts as compared with all Polish districts. The most dynamic development was observed in the western border districts, whereas the least dynamic growth and the lowest level is observed along the eastern border. Residents of the border districts are less active in raising EU funds to develop non-agricultural businesses in comparison with Polish districts as a whole. (original abstract)
Celem artykułu jest określenie czynników wpływających na podejmowanie działalności pozarolniczej wśród rolników na podstawie porównania, pod względem wybranych cech gospodarstw prowadzących działalność pozarolnicza z gospodarstwami prowadzącymi wyłącznie działalność rolniczą. (skróc. oryg. streszcz.)
Artykuł jest próbą oceny aktualnego stanu oraz możliwości rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich województwa świętokrzyskiego. W opracowaniu oceniono również warunki prowadzenia własnej działalności gospodarczej w opinii drobnych przedsiębiorców. Na podstawie przeprowadzonych badań wśród prowadzących własną działalność gospodarczą na obszarach wiejskich woj. świętokrzyskiego zaprezentowano ich opinie o warunkach funkcjonowania na rynku, ocenę opłacalności i sugerowane możliwości jej poprawy. Opracowanie określa najczęściej wymieniane przez przedsiębiorców trudności, z jakimi się borykają oraz przybliża perspektywy ich działań w najbliższej przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the article is to identify and evaluate endogenous conditions for the development of non-agricultural economic activity in rural communes of eastern and western regions of Poland. Design/methodology/approach: The article identifies and evaluates endogenous conditions for the development of non-agricultural economic activity in rural communes of eastern and western regions of Poland. The empirical material of the article concerns both all rural communes in the country and all rural communes in the eastern and western regions of Poland. The figures come from the Local Data Bank of the Central Statistical Office in Warsaw and concern the years 2020-2021. The empirical material collected and ordered was developed in descriptive, tabular, and graphical form, using comparative analysis. In addition, a score assessment was made of all diagnostic features illustrating the endogenous determinants of the development of non-agricultural economic activity in rural communes of eastern and western regions of Poland against the background of the entire country for 2021. Findings: The analysis of statistical data confirmed the research hypothesis, which assumes that the activity of inhabitants of rural communes in eastern and western regions of Poland in the development of non-agricultural economic activity is diverse and shows a relationship with the quality of its endogenous conditions, with these conditions being clearly the best in units with high activity of inhabitants in this regard. Originality/value: The originality of the work lies in the approach to the analysis of the research issues undertaken. For the purposes of research, the author's indicator of activity of residents in the development of non-agricultural economic activity in a given local government unit (commune) against the background of the country and other local government units (communes) was compiled and used. In addition, a point assessment of endogenous conditions for the development of non-agricultural economic activity in the surveyed local government units against the background of the country was made. The work is directed primarily to local government officials responsible for the conditions, opportunities, and directions of local socioeconomic development of rural communes in Poland. (original abstract)
16
Content available remote Problematyka prawna pojęcia obszaru wiejskiego
75%
W polskim ustawodawstwie nie ma legalnej definicji obszaru wiejskiego, ale czy to oznacza, że polski ustawodawca popełnił błąd, nie wprowadzając takiego pojęcia? Otóż unijny ustawodawca również go nie zdefiniował, a jednak istnieje wiele aktów prawnych, które się nim posługują, jednocześnie nie definiując jego treści. Pojęcie obszaru wiejskiego determinowane jest przez rozwój czynników ekonomicznych, społecznych, demograficznych czy kulturalnych. Oczywiste jest, że obszar wiejski wciąż ewoluuje. Koncepcja monofunkcyjnego rozwoju obszaru wiejskiego została przekształcona w koncepcję wielofunkcyjnego rozwoju. Wielofunkcyjny rozwój terenów wiejskich to z jednej strony rozwój pozarolniczej działalności gospodarczej, a z drugiej restrukturyzacja rolnictwa. Pojęcie obszaru wiejskiego w starej i nowej polityce rolnej determinują trzy czynniki: struktura społeczna, struktura przestrzenna oraz struktura produkcyjna. Nowa polityka rolna to także kwestia dofinansowania szeroko rozumianego rolnictwa ze środków Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ich ramach definicja obszaru wiejskiego ulega modyfikacjom w zależności od konkretnego działania, na rzecz którego przyznawane jest unijne dofinansowanie. Braku jednej definicji obszaru wiejskiego w polskim systemie prawnym nie należy rozpatrywać w kategoriach negatywnych dla polskiego ustawodawcy. Poszukiwanie kryteriów wyodrębnienia obszaru wiejskiego powinno być oparte na elastycznych i zróżnicowanych przesłankach, m.in. na umiejscowieniu obszaru wiejskiego w kraju, zagospodarowaniu przestrzeni wiejskiej, zależnościach środowiskowych czy zależnościach związanych z jakością lokalnej społeczności. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja czynników wynikających z prowadzenia działalności pozarolniczej w małych gospodarstwach rolnych oraz zbadanie ich wpływu na prowadzoną w nich rolniczą działalność produkcyjną. Poznanie tych prawidłowości umożliwi świadome stymulowanie ze strony państwa małych gospodarstw w celu rozwijania działalności pozarolniczej, która zapewni im dodatkowe, a często wiodące źródło dochodów. Zaprezentowano wyniki własnych badań ankietowych przeprowadzonych wśród osób posiadających małe gospodarstwa rolne, prowadzących równocześnie działalność rolniczą i pozarolniczą. Wyniki badań wykazały, iż w większości przypadków prowadzona działalność pozarolnicza pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów gospodarstwa rolnego dzięki możliwości zastosowania ich również na potrzeby prowadzenia działalności pozarolniczej. Charakter wpływu działalności pozarolniczej na działalność rolniczą zależy jednak w dużym stopniu od jej rodzaju i stopnia powiązania z gospodarstwem rolnym. (abstrakt oryginalny)
The objective of this study was to assess the potential for growth of non-agricultural rural activities in northwest Poland. The analysis was performed within a linear regression framework. The results demonstrated that non-agricultural activities were determined by entrepreneurship, infrastructure and small size of farms. The estimated potential of nonagricultural activities was highest in Zachodniopomorskie voivodeship, moderate in Wielkopolskie voivodeship, and lowest in Lubuskie voivodeship. The results also suggest that in order to fully tap into the potential of non-agricultural activities, some institutional support needs to be provided by the local government. (original abstract)
W opracowaniu zaprezentowano część wyników badań nad instrumentami polityki regionalnej i strukturalnej oraz polityki spójności, które mają wpływ na rozwój przedsiębiorczości. W pierwszej kolejności zdefiniowano wymienione polityki oraz przeprowadzono klasyfikację instrumentów przez nie stosowanych. Podstawą zastosowanych definicji i klasyfikacji była literatura przedmiotu. Celem takiego podejścia było natomiast uzasadnienie dalszych badań nad infrastrukturą jako instrumentem polityki wspierania rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Po weryfikacji znaczenia infrastruktury określone zostały relacje zachodzące pomiędzy wsparciem finansowym Unii Europejskiej dla gminnych inwestycji infrastrukturalnych a rozwojem pozarolniczej działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Z biegiem lat obserwuje się zjawisko podejmowania przez rolników działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym (OGA), co wpływa na osiągane przez nich wyniki ekonomiczne. Celem pracy jest ukazanie znaczenia i specyfiki OGA w polskich gospodarstwach rolnych. Działalność gospodarczą zilustrowano na podstawie danych z indywidualnych gospodarstw rolnych Polskiego FADN z 2019 roku (1086 jednostek). W analizie zastosowano grupowanie gospodarstw według typów rolniczych, klas wielkości ekonomicznej i regionów FADN. Zdecydowana większość gospodarstw prowadzących OGA to gospodarstwa z przewagą produkcji rolniczej. Wśród gospodarstw z OGA najwięcej jest małych obszarowo, słabszych ekonomicznie oraz specjalizujących się w uprawach polowych. Wartość produkcji z OGA wynosiła w badanej grupie gospodarstw średnio 12 295 zł na gospodarstwo. Najczęściej prowadzonym rodzajem działalności OGA są usługi wykonywane sprzętem gospodarstwa oraz przetwórstwo produktów rolniczych. Zaprezentowane w pracy wyniki badań wskazują, że OGA jest zjawiskiem, które może zyskiwać na znaczeniu i w istotny sposób wpływać na dochody rolników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.