Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 222

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo bilansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Środki trwałe w polskim i białoruskim prawie bilansowym
100%
Celem artykułu jest przedstawienie ujęcia problematyki środków trwałych w polskim i białoruskim prawie bilansowym. W Polsce ujęcie księgowe środków trwałych unormowane jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości. Na Białorusi ujęcie księgowe środków trwałych jest unormowane w ustawie o rachunkowości i sprawozdawczości oraz w licznych innych aktach prawnych wydawanych przez Radę Ministrów i Ministerstwo Finansów. Występuje wiele podobieństw i różnic w ujęciu środków trwałych. W białoruskim ustawodawstwie inaczej jest definiowany środek trwały wykorzystywany w przedsiębiorstwach nastawionych na zysk, a inaczej w podmiotach działających non profit.(abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości jest to obszerny akt prawny zawierający 86 artykułów ujętych w jedenastu rozdziałach. Obecna zmiana ustawy o rachunkowości, ma na celu przede wszystkim uwzględnienie w polskich przepisach unormowań dyrektywy 2006/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. Ponadto celem nowelizacji ustawy jest również dostosowanie niektórych jej przepisów do aktualnych realiów gospodarczych oraz unormowań innych ustaw (np. ustaw o podatkach dochodowych), a także dalsze udoskonalanie i ułatwienie jej stosowania przez mniejsze jednostki. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Uwarunkowania doboru modelu wyceny aktywów jednostki gospodarczej
100%
Polish and international law of accounting indicates two models of valuation assets. The first model is historical cost model, the second one is fair value model. This is an accounting convention (particularly international accounting) which departs from historical cost to recognize the increased value of assets. The resulting gains or losses are reflected either in the profit and loss account immediately or taken to equity (and recognized later in the profit and loss account upon disposition).(original abstract)
Cel - Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie o treść nadrzędnych zasad rachunkowości w systemie rachunkowości w Rosji po przemianach ustrojowych. Metodologia - Analiza literatury przedmiotu oraz aktów prawnych, dedukcja. Oryginalność/wartość - Wykazanie obecności nadrzędnych zasad rachunkowości w obowiązującym obecnie rosyjskim prawie bilansowym oraz przedstawienie ich wcześniejszej obecności w teorii i praktyce rosyjskiej rachunkowości. Wynik - W artykule wskazano nadrzędne zasady rachunkowości oraz dokonano analizy ich stosowania we współczesnym systemie rachunkowości w Rosji.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ewolucji pojęcia, zakresu i warunków tworzenia rezerw w ciężar kosztów i strat nadzwyczajnych, na zasadach jasnego i rzetelnego obrazu oraz ostrożności w wycenie, w przedsiębiorstwach - z wyłączeniem banków i ubezpieczycieli. Z rozważań wyłączono zatem rozliczenia międzyokresowe, będące rezerwami kreowanymi na mocy zasady współmierności oraz rezerwy o charakterze kapitałowym. (fragment tekstu)
Połączenia i przejęcia spółek były dotychczas związane z rynkiem kapitałowym. Uczestniczą w nich udziałowcy, którzy nie zawsze mają wpływ na politykę w tych przedsięwzięciach, ale jednak chcieliby znać korzyści wynikające z tytułu uczestnictwa w kapitale własnym danej jednostki gospodarczej. Tym wymaganiom powinna sprostać rachunkowość, która w postaci skonsolidowanego sprawozdania finansowego ma dostarczyć rzetelnych i porównywalnych informacji dla obecnych i przyszłych inwestorów. Artykuł przedstawia zmiany w międzynarodowej sprawozdawczości wynikające z wprowadzenia MSSF 3 "Połączenia jednostek gospodarczych" i zmienionego MSR 27 "Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe", które wyznaczyły nowy kierunek w zakresie ujęcia i pomiaru udziałów mniejszości. Na kolejne zmiany w sprawozdawczości skonsolidowanej miały wpływ koncepcje podmiotowe rachunkowości, zwłaszcza teoria podmiotu gospodarczego ukierunkowała propozycje w zakresie udziałów mniejszości. W nowej terminologii zastąpiono je terminem "udziały niezapewniające kontroli" (non - controlling interest). Zaproponowano odmienny sposób ujmowaniem różnic powstałych w wyniku transakcji z udziałami mniejszości. Te wszystkie zmiany mają służyć rozwojowi rynku finansowego poprzez dostarczenie rzetelnej informacji dla właścicieli kapitałów w spółkach giełdowych oraz dla przyszłych inwestorów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie rozwiązań w zakresie utraty wartości jednego ze składników aktywów, jakimi są należności w świetle prawa bilansowego i prawa podatkowego oraz praktycznych sposobów wyceny należności.
Określenia "prawo bilansowe" i "regulacje rachunkowości" nie są prawnie zdefiniowane, a to drugie nie doczekało się powszechnie akceptowanej definicji, także w literaturze przedmiotu. Czasami - niesłusznie - oba wspomniane terminy uznaje się za równoznaczne. Celem artykułu jest: po pierwsze - zaproponowanie definicji regulacji rachunkowości i porównanie jej z definicjami prawa bilansowego, po drugie - zidentyfikowanie zakresu regulacji rachunkowości w Polsce i dokonanie ich kategoryzacji, po trzecie - przedstawienie ogólnej charakterystyki polskiego prawa bilansowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat modyfikacji polskiego prawa bilansowego, ukierunkowanej na małe przedsiębiorstwa. Propozycja autorów odnosi się do podmiotów uprawionych do sporządzania sprawozdań finansowych w formie uproszczonej. Polega ona na integracji rozwiązań wynikających z prawa podatkowego i prawa bilansowego oraz na uproszczeniu części narracyjnej sprawozdawczości finansowej. Proponowane rozwiązania mogą zostać ujęte w istniejącym prawie bilansowym albo w odrębnej ustawie adresowanej do małych podmiotów prowadzących rachunkowość.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z polskim prawem bilansowym, w obszarach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości (uor) oraz krajowymi standardami rachunkowości jednostki gospodarcze mają prawo odwoływać się do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości(MSR) oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena wpływu zmian zasad sprawozdawczych dla jednostek mikro na poziom ryzyka kredytowego, ocenianego na podstawie wybranych modeli punktowej oceny ryzyka. Na potrzeby artykułu przyjęto hipotezę, że zmiana zasad sprawozdawczych dla mikrojednostek utrudnia przeprowadzenie oceny ryzyka kredytowego i powoduje pogorszenie tej oceny. W celu weryfikacji postawionej hipotezy zastosowano studium przypadku, stosując trzy modele punktowej oceny ryzyka kredytowego. Wyniki analizy wskazują, że w każdym z zastosowanych modeli wynik oceny ryzyka uległ pogorszeniu, liczba przyznanych punktów była średnio o 10% gorsza niż przed zmianami zasad sprawozdawczych. Jest to konsekwencja większego zagregowania danych finansowych w sprawozdaniu finansowym mikrojednostek. Przyjęta w artykule hipoteza badawcza została zweryfikowana pozytywnie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja istoty ekonomicznej kategorii rozliczeń międzyokresowych czynnych oraz propozycje zmian w polskim prawie bilansowym w zakresie jej wyceny i prezentacji. RMC wzbudza obecnie wiele kontrowersji w polskiej praktyce rachunkowości. Może ono bowiem obejmować trzy różne kategorie ekonomiczne - przedpłaty przekazane przez jednostkę, koszty rozliczane w czasie oraz przyszłe należności z tytułu osiągniętych przychodów, których skutki finansowe w przyszłości są odmienne. Obecnie ustawa o rachunkowości nie reguluje szczegółowych zasad wyceny i prezentacji RMC, co powoduje stosowanie różnych rozwiązań w praktyce. Aby zapewnić porównywalność sprawozdań finansowych, należy - korzystając z rozwiązań przyjętych przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej - zmienić polskie prawo bilansowe w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie znaczenia i miejsce odroczonego podatku dochodowego w rachunkowości przedsiębiorstwa. Autor omówił autonomiczność prawa bilansowego względem prawa podatkowego oraz różnice przejściowe w odroczonym podatku dochodowym w przedsiębiorstwie.
Metody oceny utraty wartości aktywów są ściśle związane z systemu budżetowym przedsiębiorstwa. Wiarygodna wycena bilansowa aktywów i pasywów przedsiębiorstwa przedstawionych w sprawozdaniu finansowym warunkują przydatność informacji generowanych przez systemu finansowo-księgowy. Dlatego system budżetowy w przedsiębiorstwie musi spełniać pewne wymagania, zgodnie z zasadami rachunkowości. Celem niniejszej pracy jest analiza kryteriów jakościowych, które system budżetowy przedsiębiorstwa musi spełniać, a które są kluczowych dla wyceny aktywów, które przedsiębiorstwo posiada. W artykule przedstawiono jedną z wielu dziedzin, w których coraz bardziej integracja narzędzi rachunkowości, budżetowania i kontroli wraz z systemu finansowo-księgowego są widoczne, odzwierciedlając osiągnięcia i ekonomiczny potencjał przedsiębiorstwa.
Przedstawiono proces łączenia spółek w prawie handlowym i metody rozliczania połączeń w prawie bilansowym. Omówiono stosowanie metody łączenia udziałów w prawie polskim oraz metody nabycia zgodnie z polskim prawem bilansowym. Zaprezentowano kierunki zmian w prawie bilansowym.
16
Content available remote Koszty restrukturyzacji w świetle prawa bilansowego i prawa restrukturyzacyjnego
75%
Artykuł przedstawia ujęcie kosztów restrukturyzacji w prawie bilansowym oraz w prawie restrukturyzacyjnym. Przedsiębiorstwa mogą podejmować decyzję o restrukturyzacji fakultatywnie lub obligatoryjnie. Wdrożona ustawa Prawo restrukturyzacyjne ma umożliwić przedsiębiorcom mającym kłopoty finansowe kontynuowanie działalności gospodarczej. Celem artykułu jest pokazanie, jak przedsiębiorstwo powinno ujmować koszty restrukturyzacji w księgach rachunkowych oraz jakie koszty są uznawane za koszty postępowania restrukturyzacyjnego w ujęciu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. W artykule zaprezentowano rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego, czym są koszty restrukturyzacji, jak ujmuje się je w ustawie o rachunkowości oraz co na ich temat mówią Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, ustawa o rachunkowości oraz Krajowe Standardy Rachunkowości. W artykule zastosowano następujące metody badawcze: analiza piśmiennictwa, indukcja, dedukcja, analiza aktów prawnych(abstrakt oryginalny)
W prawie bilansowym powinny być dokonane zmiany, które pozwolą na dostosowanie ewidencji do potrzeb prawa podatkowego. Takie wymogi spełnia rachunkowość podatkowa, informująca o aktualnych zobowiązaniach podatkowych firm Skarbu Państwa, odraczanych podatkach i antycypowanych ich wielkości w planowanych wariantach przedsięwzięć gospodarczych przedsiębiorstwa. Doskonalenie prawa bilansowego i podatkowego staje się koniecznością a wprowadzenie koncepcji rachunkowości podatkowej do przedsiębiorstwa jest zależne od jego indywidualnych warunków, celów i potrzeb. (fragment tekstu)
Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo nieściągalności należności, można przypuszczać, że nie przyniesie ona jednostce w przyszłości korzyści ekonomicznych. To upoważnia do utworzenia odpisu aktualizującego wartość należności, który zostanie zaliczony do pozostałych kosztów operacyjnych. Tylko odpowiednie udokumentowanie zagrożenia spłaty wierzytelności pozwoli zaliczyć odpis do kosztów podatkowych. W związku z różnym podejściem do tego zagadnienia w prawie bilansowym i podatkowym możemy mieć do czynienia z powstaniem trwałych i przejściowych różnic między wynikiem podatkowym i bilansowym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na problematykę zdarzeń mających miejsce po dniu bilansowym i ich prawidłowego ujęcia w sprawozdaniu finansowym. Badania empiryczne przeprowadzone na spółkach notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (WIG20 oraz mWIG 40) pozwalają zauważyć, że występowanie takich zdarzeń jest częste w praktyce gospodarczej. Regulacjami prawnymi stanowiącymi źródło prawa w tym zakresie są ustawa o rachunkowości, Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 oraz Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 10. Na podstawie przeprowadzonej krytycznej analizy aktów prawnych przedstawiono syntetyczny schemat klasyfikacji zdarzeń po dniu bilansowym. Podsumowanie rozważań stanowi analiza porównawcza rozwiązań proponowanych przez KSR nr 7 z założeniami MSR 10.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Klasyfikacja umowy leasingowej w polskim i niemieckim prawie bilansowym
75%
Leasing jest jedną z najczęstszych form finansowania zakupu środków trwałych używanych w przedsiębiorstwach. Dla grup przedsiębiorstw działających zarówno na rynku polskim, jak i niemieckim szczególnie ważna jest bilansowa klasyfikacja poszczególnych umów leasingowych, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwa należą do segmentu SME i nie są zobligowane do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). W niniejszym artykule oprócz przedstawienia podstaw prawnych klasyfikujących umowy leasingowe w Polsce i Niemczech w oparciu o lokalne prawo bilansowe, przedstawiono na modelu możliwą odmienną klasyfikację tej samej umowy leasingu w ramach wyznaczonych przez prawo bilansowe każdego z dwóch krajów. Celem opracowania jest wskazanie różnic w lokalnym podejściu do transakcji leasingu oraz wpływu takiej reklasyfikacji dokonywanej najczęściej na potrzeby grupy przedsiębiorstw na ostateczny kształt sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów lokalnych oraz celów grupowych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.