Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Background. Design in public service organisations is an important context, possibly influencing many aspects of public management. Yet it has not been well included in the main research stream as a variable, mostly due to elusive understanding of the phenomenon and its weak operationalisation. Research aims. This paper aims to further the understanding of design within Public Service Organisations (PSOs), in order to propose the main dimensions for measuring design within PSOs. Methodology. This study uses a literature review and deconstruction based on a narrative analysis. Literature has been hand-picked according to snowball effect logic. Key findings. The obtained results of deconstruction allowed for proposing a consistent and comprehensive framework of design within PSOs. It facilitates research by giving the ground for developing concrete measures. (original abstract)
W artykule przedstawiono prawne i ekonomiczne podstawy oceny przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Zaprezentowano misję i kryteria oceny przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Autor pokazuje obiektywny i subiektywny pomiar stopnia zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej na przykładzie przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji.
"Celem niniejszego artykułu jest wskazanie konieczności rozpatrywania efektywności usług użyteczności publicznej w ujęciu różnych płaszczyzn oraz przedstawienie modelowej propozycji w tym zakresie."
Optymalizacja produkcji i zużycia energii elektrycznej jest obecnie podstawowym wezwaniem stawianym państwom członkowskim Unii Europejskiej. Celem tych działań jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne i odpowiednie wykorzystanie pierwotnych i wtórnych źródeł energii. Technologie, które jeszcze niedawno były w fazie eksperymentów, dziś stały się rzeczywistością. Fotowoltaika, pojazdy napędzane energią elektryczną czy inteligentne sieci w ciągu najbliższych kilkunastu lat staną się częścią naszego codziennego życia. Stopniowe wdrażanie inteligentnych systemów pomiarowych reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 2009/72/WE, która określa prawa i obowiązki użyteczności publicznej wszystkich państw członkowskich Unii. Niniejszy artykuł poświecony jest kwestii inteligentnych sieci i problemów z ich wdrażaniem na przykładzie Republiki Słowackiej. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa, chcąc utrzymać swoją pozycję na rynku i zapewnić trwałość, muszą na bieżąco diagnozować sytuację, w jakiej się znajdują. Funkcjonowanie na zmieniającym się rynku wymaga stworzenia pewnych warunków i ustalenia zasad, zgodnie z którymi przedsiębiorstwa będą planowały swoje działania. Narzędziem pozwalającym na ocenę warunków funkcjonowania i stworzenie strategii działania jest analiza strategiczna. W zależności od specyfiki rynku przedsiębiorstwa mogą stosować różne metody analizy strategicznej zgodnie z potrzebami i uwarunkowaniami rynkowymi. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej charakteryzują się swoistymi zasadami organizacji rynku, specyfika ta jednak nie staje na drodze do wykorzystania analizy strategicznej jako narzędzia stanowiącego stały element zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem zainteresowania instytucjami użyteczności publicznej wydaje się być wymiar ekonomiczno-gospodarczy, ponieważ budowa gospodarki opartej na wiedzy wiąże się z ciągłymi inwestycjami w kapitał ludzki. Niestety, ze wzrostem wydatków państwa na te cele nie idzie w parze wzrost zadowolenia z tych usług, a tym samym nie wzrasta też dobrobyt społeczny. Stąd potrzeba oceny, kontroli i poprawy jakości tych usług. W rozdziale tym przedstawiono problem i propozycje pomiaru efektywności tych instytucji. (fragment tekstu)
7
75%
Przedmiotem rozważań jest przedstawienie wpływu specyficznego charakteru przedsiębiorstw użyteczności publicznej na sposób realizacji usług przemieszczania w ramach komunikacji miejskiej (na przykładzie Trójmiasta). Dominujące na tym rynku promarketingowe zachowania podmiotów komunikacji miejskiej są efektem zaspokajania w pierwszym rzędzie potrzeb pasażerów, a realizacja celów ekonomicznych jest konsekwencją realizacji celu głównego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Niektóre problemy komunalnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej
75%
Pojawienie się instytucji samorządu terytorialnego stwarza nowe szanse dla gospodarki naszego kraju, która znalazła się w katastrofalnej wręcz sytuacji. Długotrwałe funkcjonowanie zbiurokratyzowanego systemu nakazowo-rozdzielczego w warunkach braku kontroli społecznej doprowadziło do degradacji zasobów naturalnych, dekapitalizacji infrastruktury, marnotrawienia środków oraz nieefektywnej gospodarki podmiotów gospodarczych. W rezultacie procesy te przyczyniły się do obniżenia poziomu życia ludności. (fragment tekstu)
We współczesnym funkcjonowaniu podmiotów użyteczności publicznej niezwykle istotna jest kwestia sposobu ich finansowania oraz postrzegania aspektu efektywności w tym zakresie. Przedsiębiorstwa omawianej sfery można sklasyfikować w dwóch grupach. Pierwszą z nich są podmioty działające w oparciu o mechanizmy gospodarki budżetowej, drugą stanowią przedsiębiorstwa funkcjonujące na zasadach rynkowych. Wynika to z faktu, że na rynku transportu miejskiego mamy do czynienia zarówno z organizatorami, jak i operatorami usług użyteczności publicznej. Dla podmiotów z pierwszej grupy podstawowym kryterium efektywności jest umiejętne zbilansowanie wpływów i wydatków wynikających z prowadzonej działalności. Dla sfery rynkowej o efektywności świadczy przede wszystkim klasyczny rachunek ekonomiczny wymagający od zarządzających generowania dodatniego wyniku finansowego. Sposób pomiaru obu wymiarów efektywności dla podmiotów transportu miejskiego jest zdeterminowany w dużej mierze prawnymi regulacjami dotyczącymi sposobów finansowania tego typu działalności. (fragment tekstu)
Autor omawia ekonomiczne uwarunkowania interwencji państwa w transport kolejowy w Polsce i Unii Europejskiej. Konkluduje, że władza publiczna powinna stopniowo wycofywać się z regulacji cen w transporcie kolejowym. Głównym zadaniem państwa jako regulatora powinno być aktywne usuwanie barier tworzonych przez niedawnych monopolistów w dostępie do tego rynku.
Rozwój rynkowej gospodarki rynkowej sprawił, że nastąpił wzrost znaczenia działalności przedsiębiorstw i zapotrzebowania na informacje o ich funkcjonowaniu. Informacje przedstawiające faktyczny obraz sytuacji majątkowej i kapitałowej przeznaczone są dla osób zarządzających przedsiębiorstwem oraz dla odbiorców zewnętrznych. Informacje te powinny być weryfikowane, aby przedstawić realny obraz funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zapewnić to ma kontrola sprawozdań finansowych zwana audytem lub rewizją sprawozdań finansowych. Sprawozdania przedsiębiorstw użyteczności publicznej realizujących przewozy w komunikacji miejskiej podlegają audytowi. Ma to na celu nie tylko sprawdzenie poprawności sporządzenia sprawozdania, ale również minimalizację ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej oraz podejmowanie bardziej efektywnych decyzji. W wyniku audytu kierownik przedsiębiorstwa użyteczności publicznej uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę funkcjonowania jednostki gospodarczej w zakresie gospodarki finansowej pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności, przejrzystości i jawności. Audyt jest niezależną, obiektywną (opartą na podstawach prawnych - Ustawa o rachunkowości i Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie) działalnością o charakterze weryfikacyjnym i doradczym, prowadzoną w celu wniesienia do organizacji dodatkowej wartości i usprawnienia jej funkcjonowania. Audyt wspiera przedsiębiorstwo w osiąganiu wytyczonych celów poprzez systematyczne i konsekwentne działanie służące ocenie i poprawie skuteczności zarządzania ryzykiem, systemu kontroli oraz procesów zarządzania. (abstrakt autora)
Wyjaśniono pojęcie i istotę przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (PUP). Przedstawiono zależności pomiędzy wyborem formy prawno-organizacyjnej PUP a modelem zarządzania gospodarką komunalną. Omówiono kryteria wyboru formy prawno-organizacyjnej w sferze przedsiębiorstw użyteczności publicznej.
W Polsce, pomimo ciągłego wzrostu gospodarczego, nie wzrasta subiektywne odczucie dobrobytu. Badania CBOS pokazują, że dla Polaków największą wartością jest zdrowie (97%) oraz że 75% osób jest niezadowolonych z działalności służby zdrowia. Zatem tylko w tych liczbach można zaobserwować brak optymalizacji dobrobytu społecznego w Polsce. Usługi użyteczności publicznej mają charakter osobisty, więc w bezpośredni sposób wpływają na odczucie dobrostanu. Niewątpliwie jakość tych usług wpływa pozytywnie lub negatywnie na dobrobyt całej populacji. W artykule pokazana jest możliwość oceny instytucji użyteczności publicznej w pięciu wymiarach: 1) profesjonalnym, czyli efektywność; 2) ekonomicznym, czyli wydajność; 3) procesowym, czyli TQM; 4) personalnym, czyli satysfakcja konsumenta, 5) społecznym, czyli poprawa dobrobytu społecznego. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie usługi świadczonej w ogólnym interesie gospodarczym jest pojęciem, którego znaczenie ewoluuje i zależy między innymi od potrzeb obywateli, zmian technologicznych i zmian na rynku, a także od preferencji społecznych i politycznych w państwie członkowskim. Z art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wynika, że przedsiębiorstwa, którym powierzono wykonywanie UOIG to przedsiębiorstwa, którym powierzono "szczególne zadanie". Zasadniczo powierzenie "określonego zadania z zakresu usług publicznych" oznacza świadczenie usług, których dane przedsiębiorstwo, ze względu na swój własny interes gospodarczy, nie podjęłoby się lub nie podjęłoby się w tym samym zakresie lub na tych samych warunkach. Zgodnie z art. 107 ust. 1 Traktatu reguły pomocy państwa zasadniczo mają zastosowanie jedynie wtedy, gdy beneficjent jest "przedsiębiorstwem". Dlatego do celów stosowania reguł pomocy państwa kluczową kwestią jest ustalenie, czy dany podmiot świadczący usługę użyteczności publicznej należy uznać za przedsiębiorstwo.(fragment tekstu)
Usługi socjalne użyteczności publicznej stanowią jeden z kluczowych elementów europejskiego modelu społecznego, służąc przezwyciężeniu społecznego wykluczenia i izolacji oraz zapewniając właściwą ochronę socjalną. Rodzi się pytanie o ich faktyczne usytuowanie w otoczeniu unijnej wysoce konkurencyjnej gospodarki rynkowej. Celem artykułu jest wyjaśnienie, czy unijny porządek prawny, uznając szczególną misję usług socjalnych użyteczności publicznej, zwalnia je z obowiązku respektowania zasad konkurencji. Jako materiały źródłowe posłużyły dokumenty UE, które poddano analizie pod tym kątem. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Giełdy jako przedsiębiorstwa użyteczności publicznej
63%
Giełdy papierów wartościowych poddawane są coraz większej presji konkurencyjnej ze strony platform alternatywnych. Z drugiej strony surowe wymogi regulacyjne nie pozwolą na zaoferowanie tak niskich kosztów transakcyjnych, jak mogą to zrobić MTF-y. W konsekwencji zachodzić będzie proces przesuwania obrotów z giełd w kierunku MTF-ów, co powodować będzie fragmentację obrotu, obniżenie płynności giełd, a przez to - niższą jakość wyceny kapitału. W rezultacie rynek kapitałowy w coraz mniejszym stopniu będzie się przyczyniał do transformacji i właściwej alokacji kapitału, ze szkodą dla rozwoju gospodarczego. Rozwiązaniem - z pozoru brzmiącym nieprawdopodobnie, ale w obliczu interwencjonizmu państwowego, jaki mogliśmy obserwować podczas ostatniego kryzysu finansowego całkowicie wyobrażalnym - byłoby potraktowanie giełd papierów wartościowych jako instytucji użyteczności publicznej, wspomaganych przez budżety poszczególnych krajów. Dotowanie giełd byłoby ceną płaconą za realizację misji właściwej wyceny kapitału, która przyczyniałaby się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania spółek powołanych przez gminy. Zdecydowana większość z nich realizuje zadania o charakterze użyteczności publicznej. Ustawodawca pozostawił jednak możliwość powołania w pewnych przypadkach spółek gminnych podejmujących w szerszym zakresie działalność gospodarczą. Autor analizuje interdyscyplinarne pojęcia odnoszące się do tych spółek zawarte w ustawie o gospodarce komunalnej oraz porównuje zakres funkcjonowania spółek gminnych i związanych z tym zależności (statystycznych) w polskich województwach (ze szczególnym wskazaniem na województwo zachodniopomorskie). (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił metodologię oraz wyniki badań, których celem była ocena efektywności stosowania benchmarkingu w doskonaleniu działalności organizacji nie zorientowanych na zysk. Na potrzeby badań, autor określił te organizacje jako "instytucje użyteczności publicznej". Badania oceniające efektywność wykorzystania benchmarkingu do doskonalenia działalności instytucji użyteczności publicznej, przeprowadzone zostały na podstawie analizy usług pocztowych i zdrowotnych.
Kraje wysoko rozwinięte, usprawniając i pobudzając gospodarkę, zaczęły ją bardziej liberalizować. Objawiło się to poprzez procesy przekształceń własnościowych oraz demonopolizację i deregulację sektorów państwowych. Objęło to również tzw. sektory infrastrukturalne - użyteczności publicznej. Większość z tych sektorów zaliczanych jest do monopoli naturalnych. W artykule omówiono atrybuty monopolu naturalnego związane i niezwiązane z ekonomią skali. Na tym tle rozważono, które z branż nadal posiadają cechy monopolu naturalnego, a które w znacznym stopniu je utraciły.
Spośród różnych przesłanek wyboru formy organizacyjnej przedsiębiorstw użyteczności publicznej autor skoncentrował się na tych, które są jego zdaniem najczęściej niewłaściwie interpretowane lub niedoceniane (przedsiębiorstwo nie wydzielone z administracji komunalnej i spółka akcyjna).
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.