Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 821

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public debt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
Artykuł przedstawia problematykę długu publicznego w okresie II Rzeczypospolitej, a w szczególności kontrolę nad długami państwa oraz problemy związane z definicją długu publicznego. Kontrola nad długami państwa była jednym z elementów jawności finansów publicznych i była sprawowana przez parlamentarną Komisję Kontroli Długów Państwa. Kolejne KKDP były powoływane na mocy ustaw o kontroli nad długami Państwa (z 1922 r. i 1936 r.).
This study investigates the relationship between public debt and economic growth in Azerbaijan by applying FMOLS model to data from 1995 to 2020. The findings of the study show that government debt negatively affects economic growth. They also indicate that a 1% growth in export and real exchange rate increases GDP by 0.209% and 0.202%, respectively. The results of this study are useful for policymakers and they advance the economic literature to facilitate further research into developing oil-rich countries. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja najistotniejszych zmian w zakresie procedur emisyjnych amerykańskich skarbowych papierów wartościowych, obserwowanych w ostatnich piętnastu latach. Dotyczyły one zasad przeprowadzania przetargów na rynkowe skarbowe instrumenty dłużne. Analiza doświadczeń amerykańskich w tych obszarach może stanowić jedną z przesłanek podejmowania decyzji w zakresie przekształceń instrumentarium zarządzania długiem publicznym w Polsce. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest analiza przyczyn kryzysu w strefie euro i metod podjętych w celu jego przezwyciężenia na podstawie doświadczeń krajów najbardziej dotkniętych kryzysem. Analiza dotychczasowych reform przeprowadzanych w strefie euro uwzględnia doświadczenia Grecji i Irlandii, dwu krajów z tzw. krajów PIGS znacznie różniących się pod względem otwartości zewnętrznej i udziału sektora publicznego w gospodarce. Chociaż kryzys w strefie euro zwalczano w tych krajach głównie klasycznymi metodami krótkookresowej interwencji, to efektywna polityka antykryzysowa wymagała również przeprowadzenia głębokich działań strukturalnych oraz skoordynowanej polityki gospodarczej w ramach UE(abstrakt oryginalny)
5
80%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest związek między długiem publicznym a inflacją. Kryzys wywołany zadłużeniem krajów europejskich na nowo skupia zainteresowanie badaczy na konsekwencjach długu publicznego i ekspansjonistycznej polityki pieniężnej dla rozwoju cen konsumenckich. W artykule najpierw omawia się teoretyczne drogi przeniesienia, jakie wiodą od długu publicznego przez podaż pieniądza i stopy długoterminowe do rozwoju cen konsumenckich. Następnie zmienne dotyczące zadłużenia państwa, indeksu cen konsumenckich, podaży pieniądza M3 i stóp długoterminowych bada się w ramach wektorowego modelu korektury błędów. W analizie empirycznej wzięte zostały pod uwagę dane kwartalne tychże zmiennych dla Niemiec od 1991 do 2004 roku. Z pomocą procedury Johansena oceniono stosunki kointegracji i parametry wektorowego modelu korektury błędów, pozwalające na interpretację wzajemnych związków między zadłużeniem, polityką pieniężną i cenami.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie koncepcji optymalizacyjnej metodologii zarządzania długiem Skarbu Państwa, opracowywanej w Ministerstwie Finansów w ciągu ostatnich kilku lat. Jego treść opiera się na uzyskanych dotychczas wynikach oraz propozycjach dalszego rozwoju przedstawionych koncepcji.
7
80%
Rosnące zadłużenie, będące rezultatem utrzymywania się przez długi okres deficytu budżetowego może osiągnąć poziom, który będzie zagrażał stabilności nie tylko finansów publicznych, ale i całej gospodarki1. Państwo, płacąc odsetki od długu, potrzebuje dodatkowych dochodów, które otrzymuje z podatków. Natomiast wyższe podatki zmniejszają korzyści, jakie ludzie mogą osiągać z produktywnych zachowań, takich jak praca, podnoszenie kwalifikacji, oszczędzanie i inwestowanie czy wprowadzanie innowacji2. Aby nie nastąpił nadmierny wzrost zadłużenia, ustawodawca ograniczył możliwość zaciągania przez jednostki sektora finansów publicznych zobowiązań, wprowadzając limit długu do Konstytucji. W celu zwiększenia jego skuteczności wprowadził również tzw. procedury ostrożnościowe i sanacyjne, które są uruchamiane, gdy państwowy dług publiczny do PKB przekroczy kolejne trzy progi: 50%, 55% i 60%3. Zatem celem opracowania jest zaprezentowanie długu publicznego w świetle konstytucyjnego limitu zadłużenia.(fragment tekstu)
8
Content available remote Problem długu publicznego w stabilizowaniu finansów publicznych w Polsce
80%
W niniejszym opracowaniu zostanie podjęta próba przedstawienia wybranych działań mających na celu stabilizowanie długu publicznego na bezpiecznym poziomie dla rozwijającej się gospodarki Polski. Dla rozważań przyjęto stabilizowanie długu (łącznie krajowego i zagranicznego) w relacji do PKB. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba oceny pomocy udzielanej Argentynie w latach 1991-2001 przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Problemem badawczym jest analiza pomocy, świadczonej Argentynie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz ocena jej efektywności. Zawarte wnioski zostały oparte na dorobku nauki oraz danych publikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wywód oparto na analizie literatury przedmiotu oraz dostępnych danych. Na wstępie zostały przedstawione zasady, na których Fundusz udziela kredytów oraz narzędzia wykorzystane w Argentynie. Następnie w sposób chronologiczny zostały przedstawione wydarzenia w Argentynie i kroki podejmowane przez MFW. W ostatniej części pracy opisano znaczenie udzielanych kredytów. Porozumienia podpisywane pomiędzy Funduszem i Argentyną nie były aż tak znaczące ze względu kwotę przyznanych kredytów. Najważniejszym skutkiem podjęcia przez Fundusz decyzji o udzieleniu kredytu było ułatwienie dostępu do międzynarodowych rynków finansowych oraz wysłanie sygnału zagranicznym inwestorom, iż kraj ten jest dobrym miejscem na lokowanie kapitału. Niestety, podejmowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy działania oraz zalecane reformy nie doprowadziły do ustabilizowania gospodarki w Argentynie. Fundusz wspierał nieodpowiednią politykę gospodarczą, brakowało mu konsekwencji w egzekwowaniu wyznaczonych celów, nie zarekomendował on też odejścia od niewłaściwego reżimu walutowego, gdy był na to odpowiedni moment oraz często kierował się interesem wierzycieli, a nie dobrem państwa, w wyniku czego przyczynił się do wybuchu kryzysu w Argentynie. Porażka w stabilizacji gospodarki argentyńskiej, powinna skutkować reformą programów dostosowawczych MFW, opartych na dogmatycznych zaleceniach, nie uwzględniających specyficznych warunków w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
Concerns about new debt restructuring episodes are on the rise as the measures necessary to combat the COVID-19 inflict harsh fiscal pressure. The decision to restructure debt is a particularly difficult one that countries should only seek as a last resort. An important question is; how can a country avoid 'deceptive reputational risk' whilst attempting to reduce the cost of debt? To address this question, this study investigates the effect of 'deceptive reputational risk' on the outcome of debt restructuring. That is, unintentional consequence of an increase in debt levels and the decline in gross domestic product (GDP), up to 10 years affect debt restructuring. The paper utilizes Fixed Effects Panel approach to study data for Greece, Italy, Cyprus and Ireland for the period of 2000-2020. The study finds that investments, interest rate on debt and stable exchange rates can aid in minimizing 'deceptive reputational risk'. The findings are important addition to the literature on debt restructuring. To the best of the author's knowledge, this study is the first to consider reducing deceptive reputation risk in fiscal policy through the use of macroeconomic variables - real effective exchange rate, interest rate on debt and investments. (original abstract)
11
Content available remote Dług publiczny. Przypadek Polski
80%
Państwowy dług publiczny (nazywany dalej długiem publicznym) obejmuje zadłużenie skarbu państwa, sektora samorządowego i ubezpieczeń społecznych. W ostatnim czterdziestoleciu polski dług publiczny ulegał nieustannemu powiększeniu. Światowy kryzys gospodarczy spowodował w Polsce i w wielu innych krajach eskalację problemu. Celem pracy było chronologiczne zaprezentowanie narastania polskiego długu publicznego, jego istoty oraz przyczyn. Główna hipoteza badawcza głosi, iż na skutek niepodjęcia przez Polskę drastycznych programów oszczędnościowych dług publiczny będzie w najbliższych latach permanentnie wzrastał. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy województwa samorządowe są na tyle zadłużone, że istnieje potrzeba wprowadzenia obligatoryjnych mechanizmów limitowania tego zadłużenia (poza ograniczenia wynikające z art. 243 ustawy o finansach publicznych), czy wręcz przeciwnie, są to stabilne jednostki samorządu terytorialnego, które same stabilizują i ograniczają zaciągany dług. Próby tej oceny podjęto na podstawie danych dotyczących zadłużenia województw w latach 2012-2015 oraz prognozy tego zadłużenia na lata 2016-2020.(abstrakt oryginalny)
Wybuch kryzysu finansowego doprowadził do gwałtownego pogłębiania się deficytowości i skokowego wzrostu długów publicznych. W wyniku przeprowadzenia konsolidacji fiskalnej oraz przyśpieszenia wzrostu gospodarczego, a także wsparcia ze strony Europejskiego Banku Centralnego, udało się wypracować dodatnie saldo pierwotne w finansach publicznych i odwrócić trend dalszego narastania zadłużenia. Celem głównym referatu jest wykazanie, że proces wyrastania z długu przez Europę w krótkiej perspektywie nabierze trwałego charakteru, w dalszej perspektywie natomiast będzie napotykać istotne trudności związane z odwrotem od luźnej polityki monetarnej ECB oraz procesem starzenia się ludności starego kontynentu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest polemiką z tezami przedstawionymi przez prof. M. Skousena, amerykańskiego ekonomistę, podczas wykładu Co napędza gospodarkę: C, I, czy G?, który wygłosił 28 maja 2012 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono pojęcie i przyczyny długu publicznego. Przedstawiono poziom i strukturę oraz koszty obsługi długu publicznego w Polsce w latach 1999-2003.
Głównym celem artykułu jest zbadanie poziomu długoterminowego zrównoważenia finansów publicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej należących do Unii Europejskiej. Tak postawionemu celowi towarzyszy następująca hipoteza badawcza: brak zdolności do generowania pierwotnych nadwyżek budżetowych i szybko rosnące wartości zadłużenia publicznego uniemożliwiają osiągnięcie zrównoważonego systemu finansów publicznych. Metoda badawcza oparta jest na wskaźnikach wzrostu PKB i długu publicznego oraz na zdyskontowanych wartościach pierwotnych sald sektora finansów publicznych na poziomie wartości zrealizowanych oraz strukturalnych. Okres badań stanowią lata 2000-2014. Dane pozyskano z Eurostatu, Dyrektoriatu Generalnego Komisji Europejskiej ds. Ekonomicznych i Finansowych oraz z Europejskiego Banku Centralnego. (abstrakt oryginalny)
Wraz z gwałtownym wzrostem długu publicznego w wielu krajach coraz więcej uwagi poświęca się tematowi zdolności do obsługi zadłużenia. W niniejszym artykule za bezpieczną wysokość długu uważa się taką, która powoli państwu (społeczeństwu) unieść ciężar zadłużenia bez dokonywania istotnych korekt wydatków i przychodów budżetu państwa i bez zwiększenia stosunku długu do PKB. Artykuł przedstawia analizę zdolności Polski do obsługi jej długu publicznego. Przygotowano w tym celu trzy scenariusze zmian w saldzie pierwotnym Polski do 2021 r. Pierwszy, zwany podstawowym lub konserwatywnym, wskazuje, jakie byłoby zadłużenie kraju w 2021 r., gdyby nie nastąpiły żadne korekty w przychodach i wydatkach sektora publicznego (saldzie pierwotnym). Pozostałe dwa scenariusze odpowiadają na pytanie, do jakiego stopnia Polska musiałaby skonsolidować swoje saldo pierwotne, gdyby zamierzała utrzymać obecny poziom długu do PKB albo sprowadzić dług w stosunku do PKB do progu 50%. Artykuł stanowi przyczynek do teorii długu publicznego i ustalania jego bezpiecznej wysokości. Do zaprojektowania scenariuszy wykorzystano metodologię Deutsche Bank Research.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje przyczyny długu publicznego w krajach Unii Europejskiej oraz stara się usytuować je w instytucjonalnej perspektywie. Problem długu publicznego i suwerenności pojawił się w centrum dyskusji o europejskiej integracji. Jednak niewielką bezpośrednią uwagę zwrócono na pytanie o centrum tych kontrowersji. Kto tak naprawdę jest suwerenem długu publicznego w państwach Europejskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej?(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje podstawy prawne kształtowania samorządowego długu publicznego. Autorka odnosi się do kształtowania się poziomu zadłużenia jednostek samorządowych w województwie zachodniopomorskim na tle polityki zarządzania długiem. W artykule scharakteryzowano podstawowe założenia dotyczące polityki zarządzania samorządowym długiem publicznym na tle podstawowych rodzajów ryzyka oraz wysunięto tezę, że konieczna jest analiza wielkości zagregowanych, gdyż ma to znaczenie dla rozwoju regionu oraz dla polityki zarządzania państwowym długiem publicznym. Polityka zarządzania samorządowym długiem publicznym musi być kształtowana indywidualnie z powodu występowania ryzyka specyficznego oraz posiadanego władztwa publicznego (swobody decyzyjnej). (abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje podstawy teoretyczne długu publicznego. Wskazuje na elementy składowe długu publicznego oraz na jego istotę. W artykule autor sformułował przesłanki zaciągania wewnętrznego kredytu publicznego. Rozważania kończą konkluzje na temat charakteru długu i jego społeczno-gospodarczego znaczenia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.