Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Równowaga rynku pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
One of the key tasks of the provincial labour offices is the regular monitoring of the situation on the labour market. It includes assessment of the equilibrium in each profession, in order to determine a deficit, balance or excess in professions. In this paper the results of a study designed to determine the condition of groups of occupations have been presented. The study was based on a multidimensional analysis of the data collected in regard to demand and supply of labour in terms of the individual data, which allowed for a relative assessment of the situation in the various professions. (original abstract)
W artykule spróbowaliśmy udzielić odpowiedzi na pytanie czy można zakładać istnienie jednoznacznie określonej stopy bezrobocia równowagi na polskim rynku pracy. W tym celu wykorzystaliśmy dane pochodzące z oficjalnych rejestrów i oszacowaliśmy dwa typy modeli autoregresyjnych dla stopy bezrobocia, tzn. jeden, który zakłada istnienie jednej równowagi (AR), oraz alternatywne (TAR, LSTAR), które nie wymagają takiego założenia. Oszacowana rożne typy modeli i na podstawie ich właściwości prognostycznych wskazano zdanie autorów najlepszy model. Na podstawie uzyskanych oszacowań wydaje się, że w okresach normalnego, umiarkowanego wzrostu gospodarczego stopa bezrobocia jest niższa, ale w sytuacjach nagłych zmian, stopa bezrobocia przestaje być stacjonarna. Dzieje się tak, ponieważ z każdym z dwóch stanów związana jest charakterystyczna ścieżka prowadząca do stanu równowagi. Zatem odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest twierdząca. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy istoty i funkcjonowania przedsiębiorczości lokalnej oraz jej dominującej roli w ograniczaniu bezrobocia na terenach wiejskich, stanowiąc próbę rozpoznania tego zjawiska zarówno w skali kraju, jak i na przykładzie byłych województw, opartą na publikowanych wynikach badań prowadzonych przez pracowników IRWiR i lERiGŻ, na materiałach statystycznych GUS oraz studiach literaturowych. Stwierdzono, że najwięcej inicjatyw gospodarczych powstało w branży handlowej i drobnego przemysłu rolno-spożywczego, co przyczynia się do kształtowania równowagi na wiejskim rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wielopłaszczyznową analizę rynku pracy w kontekście przystąpienia Polski do UE. W pierwszej części przeprowadzono charakterystykę polskiego rynku pracy ( aktywność zawodowa i bezrobocie). Następnie oceniono zasady i założenia polityki zatrudnienia w krajach UE. W zakończeniu podano propozycje rozwiązań wykorzystujących doświadczenie UE i jej rynku pracy pod kątem zastosowania ich na polskim rynku.
Omówiono pojęcia lokalnych i regionalnych rynków pracy, definicje i miary równowagi rynku pracy jako elementu ogólnej równowagi ekonomicznej, a także praktyczne aspekty mierzenia równowagi na rynkach pracy.
Wysoka stopa bezrobia jest problemem, na który napotyka nie tylko gospodarka Polski, lecz także większość krajów Unii Europejskiej. Z tego względu ważne wydaje się zagadnienie działania mechanizmów dostosowawczych rynku pracy oraz sposobów obniżania stopy bezrobocia, gdy te mechanizmy zawodzą. W artykule poruszono kwestie działania mechanizmów dostosowawczych w warunkach elastycznych i nieelastycznych płac, a także przeanalizowano - na bazie teorii oraz przykładów z współczesnych gospodarek - przyczyny zawodzenia mechanizmów dostosowawczych na rynku pracy. Następnie za pomocą danych z Eurostatu i prostej analizy regresji dokonano oceny sytuacji na rynku pracy w Polsce. W podsumowaniu zamieszczono konkluzje na temat kierunków radzenia sobie z problemem bezrobocia w Polsce, z położeniem głównego nacisku na czynniki strukturalne. (abstrakt oryginalny)
Obecne ramy prawne Unii Europejskiej przewidują ograniczone zachęty dla mężczyzn do przyjęcia równego udziału w obowiązkach opiekuńczych. Brak płatnego urlopu ojcowskiego i wychowawczego w wielu państwach członkowskich przyczynia się do niewielkiego wykorzystania urlopu przez ojców. Brak równowagi w projektowaniu polityk równowagi między życiem zawodowym a prywatnym kobiet i mężczyzn wzmacnia stereotypy związane z płcią oraz różnice między pracą a opieką. Polityki dotyczące równego traktowania powinny mieć na celu rozwiązanie problemu stereotypów w zawodach i rolach zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Partnerów społecznych zachęca się do działania zgodnie z ich kluczową rolą w informowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz zwiększania ich świadomości w zakresie zwalczania dyskryminacji. Ponadto wykazano, że stosowanie przez ojców ustaleń dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, takich jak urlop lub elastyczne warunki pracy, ma pozytywny wpływ na ograniczenie względnej liczby godzin nieodpłatnej pracy rodzinnej wykonywanej przez kobiety i pozostawia im więcej czasu na płatną pracę. Dyrektywa 2019/1158 określa minimalne wymagania dotyczące urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu zawodowego oraz elastycznych warunków pracy dla pracowników będących rodzicami. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji, czy zezwolić pracodawcom na odroczenie przyznania urlopu rodzicielskiego w określonych okolicznościach, z zastrzeżeniem wymogu, aby pracodawcy przedstawili na piśmie uzasadnienie takiego odroczenia. Zgodnie z art. 8 dyrektywy 2019/1158 państwa członkowskie są zobowiązane do ustalenia poziomu wynagrodzenia i zasiłku w odniesieniu do minimalnego okresu urlopu ojcowskiego, który jest co najmniej równy poziomowi krajowego wynagrodzenia chorobowego. Pracownicy korzystający z prawa do urlopu lub żądania elastycznych warunków pracy przewidzianych w dyrektywie 2019/1158 powinni być chronieni przed dyskryminacją lub wszelkim mniej korzystnym traktowaniem z tego powodu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego referatu będzie zwrócenie uwagi na nierówności związane z dostępem do rynku pracy na terenie województwa podkarpackiego. Zakładając istnienie prawa do pracy oraz wolnego dostępu do niej, stopa bezrobocia może być wskaźnikiem nierówności w dostępie do tego rynku. Analiza tego wskaźnika pozwala na prześledzenie upośledzenia poszczególnych grup społecznych z punktu widzenia dostępności rynku pracy. (fragment tekstu)
Omówiono społeczne koszty fluktuacji. Przedstawiono istniejące teorie cyklu koniunkturalnego i ich nieadekwatność z rozumieniem przez decydentów cyklu koniunkturalnego. Zaprezentowano alternatywne podejście do zjawiska cyklu koniunkturalnego, które spełnia nowoczesny wymóg metodologiczny. Podjęto problematykę skuteczności polityki gospodarczej i pokazano miejsce keynesizmu w nowoczesnej metodologii. Poruszono także problem bezrobocia, które może być wynikiem w pełni racjonalnych działań ze strony podmiotów gospodarczych, oraz braku równowagi na niektórych rynkach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.