Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja naprawcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule przedstawiono typologię procesów restrukturyzacyjnych zaplanowanych i zrealizowanych w przedsiębiorstwach powstałych po zagospodarowaniu majątku z państwowych gospodarstw rolnych przejętych do zasobu WRSP. Badaniami objęto jednostki prowadzące działalność na terenie OT AWRSP w Poznaniu w latach 1994-1999. Do zgromadzenia materiału badawczego zastosowano metody: obserwacji pośredniej, studiów literaturowych, wywiadu standaryzowanego, ekspercką i kwestionariuszową. Po zebraniu bazy danych przetworzono je i zinterpretowano za pomocą następujących metod: statystycznych, rozumowania dedukcyjnego, rozumowań niepewnych, taksonomicznej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba wskazania na rekomendowane sposoby wspierania restrukturyzacji naprawczej w małych przedsiębiorstwach. Potrzeba poruszenia tego tematu wynika z wielu czynników, takich jak np.: znaczenie MSP dla polskiej gospodarki, wzrastająca zmienność i niepewność otoczenia, skracanie się cyklu życia przedsiębiorstw, konsekwencje ekonomiczne i społeczne upadłości przedsiębiorstw. W coraz bardziej zmiennym otoczeniu kryzys może dotknąć każde przedsiębiorstwo, stan ten należy więc uznać za normalny i dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na możliwości i instrumenty, które pomogą małym przedsiębiorstwom nie tylko unikać kryzysów, ale przede wszystkim radzić sobie w sytuacji kryzysowej, szczególnie w procesie przygotowania i realizacji restrukturyzacji naprawczej.(fragment tekstu)
Celem artykułu było omówienie znaczenia działań restrukturyzacyjnych w toku realizacji planu naprawczego badanego przedsiębiorstwa. Zwrócono uwagę na niewielki odsetek prowadzonych postępowań naprawczych w Polsce. W opracowaniu dokonano analizy literatury przedmiotu dotyczącej restrukturyzacji przedsiębiorstw, przede wszystkim w obszarze finansowym. Zagadnienia teoretyczne uzupełniono o studium przypadku. Na przykładzie postępowania naprawczego, które było skutecznie przeprowadzone przez Polski Koncern Mięsny Duda SA, zwrócono uwagę na najważniejsze etapy tego procesu. Autorka omówiła szczegółowo elementy planu naprawczego badanego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przyczyny i przebieg procesu restrukturyzacji naprawczej w Grupie Kapitałowej PKM Duda. Na podstawie sprawozdania finansowego holdingu wykazano, że działania naprawcze przynoszą korzyści finansowe i ekonomiczne. Restrukturyzacja przeprowadzona w latach 2009-2011 pozwoliła spółce utrzymać się na rynku i uzyskać szanse rozwojowe w trudnych warunkach rynkowych. Jej realizacja nie tylko ocaliła koncern przed bankructwem, ale także umożliwiła osiągnięcie znacznych korzyści ekonomicznych i finansowych. Wpływają one na zwiększenie konkurencyjności Grupy Kapitałowej w długim okresie i tworzą szanse na rozwój w warunkach zmiennej koniunktury. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia jako studium przypadku autorską koncepcję pomiaru efektywności w realnym przedsiębiorstwie projektowym. Celem wdrożenia owego pomiaru było uzyskanie lepszej kontroli zasobów oraz zwrócenie uwagi na problemy i przestarzałe rozwiązania techniczne, co skutkowało niskimi wynikami w stosunku do ponoszonych nakładów. Stanowiło jednocześnie zagrożenie dla dalszej egzystencji przedsiębiorstwa. Dodatkowo niższe wartości kontraktów osiągane w przetargach, stały się wyraźnym sygnałem do wprowadzenia zmian, przy jednoczesnym wdrożeniu nowych rozwiązań w dziedzinie stosowanego oprogramowania inżynierskiego. Polegały one m. in. na wdrożeniu precyzyjnej i sformalizowanej struktury podziału pracy oraz pomiarze efektywności pracy członków zespołów projektowych na poziomie pojedynczych zadań. (skrócony abstrakt oryginalny)
Będąca od przeszło półtora roku szefem Hewlett-Packard Carleton Fiorina wprowadza w firmie radykalne zmiany. Pod jej rządami HP ma stać się firmą bardziej agresywną, innowacyjną i zyskowniejszą.
7
Content available remote Sposoby restrukturyzacji banków. Analiza porównawcza i wnioski na przyszłość
75%
W artykule przeanalizowano i oceniono trzy podstawowe rodzaje restrukturyzacji naprawczej banków i ich stosowanie w Polsce i w innych krajach od początku lat 80. XX w., tj. restrukturyzację długu, pomoc bankom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej oraz zmiany właścicielskie w takich bankach. Żadna restrukturyzacja nie da jednak rezultatu, jeżeli bankom dalej będzie się pozwalać na ryzyko nadużycia. Według autora warunkami zmniejszenia w przyszłości ryzyka nadużycia przez banki są przede wszystkim: 1) rozszerzenie zakresu nadzoru i regulacji na firmy inwestycyjne i holdingi finansowe istotne ze względu na ryzyko systemowe, 2) oparcie finansowania sanacji banków m.in. na środkach zgromadzonych przez nie na specjalnych celowych funduszach interwencyjnych, 3) zgoda na podział dużych banków systemowych na osobne linie biznesowe, by ułatwić ich sprzedaż inwestorom prywatnym, 4) stworzenie przejrzystych i jednolitych procedur upadłościowych dla banków, które nie dają szansy udanej restrukturyzacji, 5) zwiększenie funduszy interwencyjnych tworzonych przez banki (w tym funduszy gwarancyjnych dla depozytów) do poziomów wskazanych przez testy warunków skrajnych, oparte na ostrożnych założeniach, 6) stworzenie scentralizowanych niezależnych funduszy jako zabezpieczenia przed globalnym ryzykiem systemowym, które powstałyby ze składek holdingów finansowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie okoliczności wymuszających konieczność sporządzenia programu naprawczego doprowadzającego do równowagi finansowej w publicznych szkołach wyższych. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat przeprowadzonego badania opinii pracowników w INCO-VERITAS SA. Opisano problemy jakie zostały potwierdzone przez przeprowadzone badanie. Omówiono programy naprawcze zaprezentowane w programie zmian w poszczególnych zakładach przedsiębiorstwa.
Autor przeprowadził analizę porównawczą 10 przedsiębiorstw w latach 1991-1997 w regionie częstochowskim, według 9 kryteriów. Są to: forma własności, oferta produktów lub usług, wielkość i struktura zatrudnienia, nowoczesność i konkurencyjność produktów, nakłady inwestycyjne, aktywa przedsiębiorstwa, przychody netto ze sprzedaży, wynik finansowy, analiza wskaźnikowa.
Celem artykułu było pokazanie złożoności procesu restrukturyzacji zmierzającej do komercjalizacji w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Zostały przedstawione podstawowe pojęcia dotyczące restrukturyzacji, komercjalizacji oraz prywatyzacji. Wskazano na procedurę, jaka powinna być zachowana przy przeprowadzaniu programu naprawczego oraz opisano wymagania prawne regulujące proces restrukturyzacji SP ZOZ. Następnie opisano proces restrukturyzacji jednego z Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Obszary wymagające restrukturyzacji naprawczej w firmach sektora MSP
75%
Współczesne przedsiębiorstwa działające w turbulentnym otoczeniu, zmuszone są do stosowania permanentnych procesów restrukturyzacyjnych, które pozwalają na przywrócenie równowagi z otoczeniem a tym samym przesądzają często o możliwości ich przetrwania i rozwoju. Procesy te znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach zarówno dużych jak i małych, będących w stanie kryzysu jak i dobrze prosperujących. Badanie zrealizowane przez PARP na grupie polskich przedsiębiorstw diagnozujące ogólną sytuację firm wykazało, że w ponad 51% polskich przedsiębiorstwach, (z czego w znacznej większości należących do sektora MSP), konieczne są działania naprawcze. Mając na uwadze, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią dominującą część całej zbiorowości przedsiębiorstw niefinansowych (99,8%) oraz odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzrostu gospodarczego, istotnym wydała się dla autora próba identyfikacji obszarów działalności, stanowiących główną barierę rozwoju tych firm, wymagających zastosowania działań restrukturyzacyjnych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote PRE-PACK szansą dla restrukturyzowanych i upadłych przedsiębiorstw w Polsce
75%
Niniejszy artykuł ma na celu ustalenie, jak w przygotowana likwidacja zwana pre-packiem wpisuje się w przestrzeń gospodarczą Polski oraz czy przedsiębiorcy skorzystają z tej instytucji. W pracy wykorzystano przede wszystkim metody ilościowe, wskazujące intensywność zainteresowania podmiotów gospodarczych na rynku polskim, zastosowaniem nowego narzędzia, przygotowanej likwidacji pre-pack oraz jakościowe, wskazujące merytoryczne przygotowanie do skutecznego stosowania pre-packa w postępowaniu sądowym. Wykorzystano również porównania danych międzynarodowych w celu wykazania intensywności zainteresowania wykorzystania narzędzia przygotowanej likwidacji pre-pack na innych rynkach gospodarczych. Opisy stanów faktycznych zostały uzyskane ze stron internetowych kancelarii doradców restrukturyzacyjnych, rejestrów sądowych KRS oraz portali biznesowych zawierających dane o spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Opisano zmiany w prawie upadłościowym w zakresie postępowania naprawczego i ich wpływ na procesy uzdrawiania przedsiębiorstwa. Przedstawiono zasady zarządzania strategicznego w postępowaniu naprawczym i wskazano na duże znaczenie takich metod jak: lean management, outsourcing, metoda zrównoważonej karty wyników, controlling, analiza strategiczna. Przeanalizowano oczekiwane efekty programu naprawczego, zawarte w przepisach prawa upadłościowego i naprawczego.
15
75%
Procesy restrukturyzacji przemysłu pociągają za sobą konieczność przystosowanie się poszczególnych firm i gałęzi do nowych warunków. Szczególnie trudna sytuacja zaznacza się w przemyślę węglowym, a w reformowaniu tej gałęzi występuje wiele trudności. Przedmiotem niniejszej analizy jest zaprezentowanie wyników działań związanych z reformowaniem górnictwa węgla kamiennego w wyniku wdrażania kolejnych programów naprawczych.(abstrakt oryginalny)
Autor omówił pojęcie restrukturyzacji przedsiębiorstwa i jej rodzaje, skupiając się na restrukturyzacji naprawczej przedsiębiorstwa państwowego.
Artykuł poświęcony jest interpretacji następujących pojęć: restrukturyzacja w makro i mikroskali, restrukturyzacja podmiotowa i przedmiotowa oraz restrukturyzacja naprawcza i rozwojowa.
Procesy restrukturyzacji naprawczej przedsiębiorstw w UE będą zyskiwać na znaczeniu; m.in. wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie "drugiej szansy dla przedsiębiorstw" wymagają reformy dotychczasowych rozwiązań instytucjonalnych, wspierających procesy naprawcze w Polsce. Brakuje w naszym kraju publicznego funduszu restrukturyzacyjnego (lub funduszu złych długów), który wspólnie z bankiem finansującym zapewniałby tzw. kapitał przetrwania. System podatkowy nie sprzyja procesom naprawczym. Trudno też przedsiębiorcom uzyskać wsparcie z innych instytucji państwowych. Nie jest oczywiście uzasadnione wspieranie każdego procesu naprawczego. Podstawą uruchamiania dźwigni finansowej procesu naprawczego powinna być analiza efektywności pomocy dla przedsiębiorstwa i kryterium niezawinionych strat. W artykule przedstawiono podstawowe modele i mierniki analizy efektywności dźwigni finansowej, służące podejmowaniu decyzji o naprawie lub upadłości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proces restrukturyzacji spółek Nucor Corporation. Omówiono najważniejsze wydarzenia związane z jego ponad 100-letnią historią i jej restrukturyzacją. Wskazano na przyczyny i zakres wprowadzonych zmian i oceniono ich skuteczność w kontekście poprawy sytuacji na rynku firmy.
Celem artykułu jest usystematyzowanie prezentowanych w literaturze ekonomicznej definicji restrukturyzacji i jej zakresów oraz omówienie najważniejszych przyczyn tego zjawiska.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.