Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 155

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scholarly achievements estimating
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Janina Jóźwiak and EAPS - a fruitful collaboration
100%
2
Content available remote In memory of Janina
100%
3
Content available remote Profesor Janina Jóźwiak (1948-2016)
80%
Profesor Dirk Jan van de Kaa w ciągu swojej wieloletniej kariery naukowej odegrał ważna rolę jako teoretyk, badacz, pomysłodawca oraz organizator i kierownik placówek naukowych, a także międzynarodowych projektów badawczych.(fragment tekstu)
Profesor Dirk J. van de Kaa zajmuje szczególne miejsce w europejskiej i światowej demografii. Składa się na to jego dorobek naukowy, osiągnięcia w inicjowaniu i kierowaniu badaniami demograficznymi w skali krajowej i międzynarodowej, a także działalność na rzecz organizacji międzynarodowych zajmujących się problematyką ludnościowa.(fragment tekstu)
7
Content available remote Laureaci Medalu im. Jerzego Spławy-Neymana
80%
Przedstawiono sylwetki laureatów medalu im. Jerzego Spławy-Neymana wręczonych podczas Kongresu Statystyki Polskiej.
W dniu 6 stycznia 2018 roku Profesor Stanisław Sudoł ukończył 90 lat. Jako środowisko jesteśmy bardzo wzruszeni tą chwilą. Jest to równocześnie dobry moment, aby tę Wybitną Postać polskich nauk o zarządzaniu i jej dokonania ponownie przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Prof. dr hab. Stanisław Sudoł, doktor honorowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, to jeden z najbardziej zasłużonych dla rozwoju nauk o zarządzaniu pracowników naukowych. Profesor jest jednym z ostatnich żyjących w Polsce nestorów tych nauk, a zarazem jednym z ich twórców od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Posiada wybitne osiągnięcia naukowe, przede wszystkim w zakresie tworzenia teoretycznych założeń poznawczych i metodycznych podstaw dla ich rozwoju. Równocześnie Profesor nie zaniedbuje empirycznych procesów poznawczych, dokonując skutecznego transferu założeń teoretycznych do praktyki gospodarczej. (fragment tekstu)
Wiadomość o śmierci Pani Profesor Zofii Mikołajczyk napełniła nas ogromnym żalem. Jest to wielka strata dla polskiej nauki, a dla nauk o zarządzaniu w szczególności. Pani Profesor należała do grona tych naukowców, którzy od połowy XX wieku odbudowywali i rozwijali nauki o zarządzaniu, zwane wtedy nauką o organizacji i zarządzaniu. Niewątpliwą Jej zasługą było to, że zapoczątkowała badania nad problematyką technik organizatorskich, a później metod zarządzania. Znany jest i często przytaczany Jej artykuł Metody i techniki organizacji i zarządzania - próba klasyfikacji ("Przegląd Organizacji", 1976, Nr 7). W artykule tym zachęcała do badań w tym zakresie. Zaangażowała się w długoletnie analizy, prowadzone łącznie z zespołem profesora Zbigniewa Martyniaka z ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Krakowie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona jest osoba dr. inż. Mirosława Recha, ważnej postaci w historii współczesnej jakości w Polsce i inicjatora Polskiej Nagrody Jakości.
11
Content available remote Recenzja osiągnięć Profesora Fransa Willekensa
80%
Niniejsza recenzja dorobku naukowego Profesora Fransa Willekensa została przygotowana w odpowiedzi na uchwałę Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2017 r., otwierającą procedurę przyznania mu tytułu doktora honoris causa. W recenzji omówiłem trzy obszary aktywności Fransa Willekensa: badania naukowe, działalność dydaktyczną oraz działalność kierowniczą. Poniżej przedstawiam wynik oceny wraz z przykładami licznych osiągnięć Profesora i moją rekomendację. (fragment tekstu)
12
Content available remote Doktorat honoris causa SGH dla Profesora Fransa Willekensa
80%
Wybitny uczony Profesor Frans Willekens, którego prace naukowe wpłynęły na rozwój narzędzi analitycznych w badaniach procesów ludnościowych oraz reorientację perspektywy badawczej i w efekcie wyznaczyły zakres problemów podejmowanych w tych badaniach, otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uroczyste posiedzenie Senatu SGH odbyło się 23 maja 2018 roku. (fragment tekstu)
13
Content available remote Recenzja osiągnięć Profesora Fransa Willekensa
80%
Niniejsza recenzja skupia się na wkładzie Fransa Willekensa w rozwój nauk społecznych, kształcenie i promowanie kolejnych pokoleń demografów, a także na jego działalności kierowniczej i organizacyjnej na rzecz środowiska naukowego. Recenzję kończy konkluzja z rekomendacją dotyczącą nadania Profesorowi Fransowi Willekensowi tytułu doktora honoris causa przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie (SGH), w związku z uchwałą Senatu SGH z dnia 22 listopada 2017 roku. (fragment tekstu)
14
Content available remote Laudacja
80%
Wasza Magnificencjo, Wysoki Senacie, Szanowny Profesorze, Panie i Panowie, jestem zaszczycona możliwością wygłoszenia laudacji dla Profesora Fransa Willekensa, wybitnego uczonego i myśliciela. Poprzez rozwój metod analiz oraz reorientację perspektywy badawczej przyczynił się do zasadniczej zmiany demografii jako dyscypliny naukowej, jej miejsca wśród nauk społecznych oraz warunków jej uprawiania w Europie. Wyznacza on także nowe kierunki rozwoju demografii, postulując odejście od typological approach, stosowanego dotychczas paradygmatu badawczego, na rzecz population thinking, ujmującego bezpośrednio heterogeniczność populacji. (fragment tekstu)
15
Content available remote Recenzja osiągnięć Profesora Fransa Willekensa
80%
Podstawą niniejszej recenzji było pismo rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie profesora Marka Rockiego z dnia 30 listopada 2017 roku. Zadanie przygotowania recenzji dorobku naukowego Profesora Fransa Willekensa zostało powierzone mi przez Senat Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Uchwała nr 181 Senatu SGH z dnia 22 listopada 2017 roku) w związku z procedurą nadania Profesorowi tytułu doktora honoris causa, co jest dla mnie wielkim zaszczytem. Frans Willekens jest wybitnym demografem i uznanym na świecie autorytetem w analizie i modelowaniu procesów demograficznych opartych na demografii wielostanowej i podejściu badawczym przebiegu (cyklu) życia. (fragment tekstu)
Przedstawiono przykłady błędów lub potknięć popełnianych przez autorów opracowań przeznaczonych do druku w czasopismach naukowych.
17
Content available remote Adam Tytus Działyński we wspomnieniach Anny Potockiej i Jadwigi Zamoyskiej
80%
Artykuł skupia się na ukazaniu portretu Adama Tytusa Działyńskiego jaki wyłania się na podstawie pamiętników dwóch jego córek Anny Potockiej oraz Jadwigi Zamoyskiej. Obie autorki przedstawiły swojego ojca bardzo kompleksowo, lecz w odmienny sposób. Z relacji córek Działyńskiego można dowiedzieć się na temat rodzinnych stosunków Tytusa z autorkami oraz ogólnie podejście Działyńskiego do dzieci. Ponadto pamiętnikarki przedstawiają również jego poglądy oraz działania polityczne. Nie pomijają także działalności społeczno-politycznej oraz gospodarczej Tytusa Działyńskiego.(abstrakt oryginalny)
Czy wspomnienie o Profesor Marii Dudzikowej jest wyzwaniem? Skondensowanie cech osobowości i konsekwencja działań Profesor wywołują wyrazistość obrazu tej postaci. Namalować powidokowy portret ułożony z tak barwnych akcentów jest przez samo ich nasycenie zadaniem ciekawym. Podstawowy koloryt tej postaci tworzyłyby: bogata eseistyka naukowa, oryginalne i niepokorne wobec utartych klasyfikacji książki, organizacja i prowadzenie 25 Letnich Szkół Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, które wespół z działającym pod opieką Profesor Zadaniowym Zespołem Samokształceniowym i Samopomocy Koleżeńskiej Doktorów przy KNP PAN owocują rozwojowymi i naukowymi awansami. Dodajmy założony przez Profesor Zadaniowy Zespół Pedagogiki Szkolnej, a ujrzymy trudne do policzenia rzesze badaczy i praktyków edukacji, którzy wiążą z Marią Dudzikową swoją drogę rozwojową. (fragment tekstu)
Profesor Zbigniew Messner urodził się w 1929 r. w Stryju. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej (WSE) w Katowicach. Będąc studentem studiów pierwszego stopnia, rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Rachunkowości WSE w Katowicach. Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1961 r. Na podstawie oceny dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej w 1969 r. Akademia Ekonomiczna w Katowicach nadała dr. Z. Messnerowi stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk ekonomicznych. Tytuł profesora nadzwyczajnego Zbigniew Messner uzyskał w 1972 r., a profesora zwyczajnego - w 1977 r. Treści zawarte w Jego pracy doktorskiej i rozprawie habilitacyjnej wniosły istotny wkład w rozwój rachunku kosztów. Profesor Zbigniew Messner jest autorem licznych publikacji naukowych i dydaktycznych z zakresu rachunku kosztów, rachunkowości finansowej, wykorzystania informatyki na potrzeby rachunkowości. W istotny sposób przyczynił się On także do kształcenia i rozwoju kadry naukowej. Wkładał wiele wysiłku w działania mające zapewnić w skali krajowej wysoką pozycję Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którą kierował do 2008 r. Oprócz kierowania Katedrą, Profesor Z. Messner pełnił również inne funkcje w macierzystej uczelni, w tym najwyższą - funkcję Rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Obok działalności naukowej i dydaktycznej aktywnie uczestniczył w działalności uznanych organizacji środowiskowych, w tym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, pełniąc w nich zaszczytne funkcje. (abstrakt oryginalny)
Kwartalnik "Studia Medioznawcze" jest obecnie jednym z kilkunastu periodyków naukowych, wydawanych przez uczelnie kształcące dziennikarzy i ośrodki naukowo-badawcze realizujące badania nad mediami1. W pierwszym numerze - w odredakcyjnej deklaracji - stwierdza się m.in., że "idea pisma zrodziła się w końcu lat dziewięćdziesiątych wśród pracowników Instytutu. Wywodziła się ona z potrzeby stworzenia drugiego, obok »Zeszytów Prasoznawczych«, forum dyskusji środowiska medioznawczego, a także krytycznej oceny istniejącego systemu edukacji dziennikarzy, w szkolnictwie państwowym i prywatnym". Powyższą informację wypada sprostować: w momencie powstania "Studia Medioznawcze" były nie drugim, ale trzecim - po krakowskich "Zeszytach Prasoznawczych" (1960) i "Roczniku Historii Prasy Polskiej" (1998) - naukowym periodykiem medioznawczym.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.