Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Self-government employees
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł ten jest próbą analizy ewolucji sytuacji pracowników w systemie samorządu terytorialnego III RP na przestrzeni trzech koalicji. Przedmiotem zasadniczym rozważań są tu nie tyle teoretycznoprawne przemiany w statusie pracownika samorządowego, co praktyka funkcjonowania osób związanych zawodowo z jednostkami samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Stanowisko sekretarza gminy należy do grupy najwyższych kierowniczych stanowisk urzędniczych gminnej administracji samorządowej. Jest to stanowisko obligatoryjne, które musi być utworzone w każdym urzędzie gminy, niezależnie od obowiązującej w nim struktury organizacyjnej. Ustawodawca powierzył sekretarzowi gminy mocno ograniczony zakres obowiązków, w praktyce więc obowiązki sekretarza gminy wynikają z upoważnień udzielanych mu przez wójta. Zdaniem autora określona w ten sposób przez ustawodawcę pozycja prawna sekretarza gminy jest zbyt słaba, aby mógł on wypełniać przypisaną mu przez doktrynę i orzecznictwo rolę pierwszego urzędnika gminy. Aby uczynić sekretarza gminy faktycznym pierwszym urzędnikiem gminy, ustawodawca powinien wprowadzić zmiany przepisów ustawowych wzmacniające jego pozycję prawną. (abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy różnorodnych form ograniczających prawo do pracy pracowników samorządowych, wynikających z pragmatyki samorządowej i innych ustaw.
Glosowany wyrok dotyczy problematyki zbiegu postępowania prowadzonego na podstawie przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych oraz postępowania prowadzonego na podstawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości.
Omówiono problematykę efektywności zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego w kontekście ustroju samorządowego.
Omówiono definicje funkcjonariusza samorządowego zawarte w różnych regulacjach prawnych.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników dotyczących wstępnych badań empirycznych w zakresie rozwoju pracowników w jednostkach samorządu terytorialnego na bazie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce w perspektywie 2007-2013 oraz zidentyfikowanie możliwych kierunków usprawnień projektów realizowanych z EFS. Badania zrealizowano w 50 jednostkach samorządu terytorialnego w I kwartale 2016 roku w województwie dolnośląskim i opolskim, wykorzystując metodę CATI. Konkluzje z badań dotyczą motywów wnioskowania o dofinansowanie unijne, rodzajów działań szkoleniowo-rozwojowych, problemów, z jakimi borykali się beneficjenci, a także możliwych kierunków usprawnień projektów realizowanych z EFS(abstrakt oryginalny)
Wyróżnienie dwóch kategorii członków samorządowego kolegium odwoławczego znajduje skutki w obszarze pracowniczym. Członkowie etatowi zatrudnieni są w reżimie pracowniczym, z kolei członkowie pozaetatowi nie są pracownikami. Powołanie etatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego stanowi w swej istocie mianowanie w rozumieniu przepisów Prawa pracy i rodzi skutki w postaci nawiązania stosunku pracy z kolegium. Doktrynalne próby wyjaśnienia statusu pracowniczego członków kolegium dodatkowo utrudniają jego określenie z uwagi na posługiwanie się pojęciem nienormatywnym. Zdaniem autora ustawodawca powinien nowelizacją jednoznacznie wskazać na mianowanie jako podstawę nawiązania stosunku pracy z członkiem kolegium. Pożądane zmiany wiążą się również z wyraźnym uregulowaniem zagadnień związanych z przenoszeniem członków pomiędzy kolegiami, w tym dotyczących sumowania okresów zatrudnienia sprzed i po poniesieniu dla potrzeb ustalania uprawnień związanych z zakładowym stażem pracy. W tym kontekście niezbędne jest również dookreślenie statusu pracowniczego członka kolegium powoływanego na prezesa innego kolegium. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestię tzw. nauczycieli wspomagających w kontekście możliwości zakwalifikowania ich jako pracowników samorządowych. W artykule najpierw zostało ustalone pojęcie "pracownik samorządowy", następnie zostało przeprowadzone badanie, czy pracownikami samorządowymi są nauczyciele edukacyjni oraz pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkołach oraz placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a na końcu zostało zweryfikowane, czy nauczyciele wspomagający zatrudnieni w szkołach oraz placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego są pracownikami samorządowymi. Ostatecznie autor wskazuje, że nauczyciele wspomagający zatrudnieni w szkołach lub placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego nie są pracownikami samorządowymi. (abstrakt oryginalny)
Doświadczenia ponad 5 lat obowiązywania ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych pozwalają ocenić efektywność regulacji dotyczących m.in. naborów, służby przygotowawczej, zasad podejmowania dodatkowych zajęć, składania oświadczeń majątkowych w trybie jej przepisów oraz systemu wynagradzania pracowników samorządowych. W prezentowanym opracowaniu autorzy w szczególności analizują status prawny kluczowego urzędnika w systemie osób zarządzających gminą, czyli sekretarza jednostki samorządu terytorialnego, którego status ustrojowy nie został jednoznacznie rozstrzygnięty. (abstrakt oryginalny)
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wraz z jednoczesnym działaniem na rzecz większej spójności społecznej, jest jednym z priorytetowych celów zarówno polskiej, jak i unijnej polityki społecznej. Natomiast samo pojęcie "wykluczenia społecznego", mimo że "w dokumentach UE pojawiło się stosunkowo niedawno, bo w 1988 r. to obecnie występuje w ponad sześciu tysiącach oficjalnych dokumentów" i jest jednym z najbardziej popularnych, a także poprzez swoje powiązanie z pojęciami ubóstwa, pod- klasy i marginalizacji społecznej, najbardziej niejednoznacznie definiowalnych terminów społecznych. Temat ten będzie w najbliższych latach zyskiwał na znaczeniu, głównie dzięki wprowadzeniu i realizacji przez poszczególne państwa unijne krajowych planów działania na rzecz integracji społecznej. W Polsce za wprowadzenie tego planu odpowiada przede wszystkim Ministerstwo Polityki Społecznej, natomiast na poziomie lokalnym władze samorządowe województw, powiatów i gmin, które powinny stworzyć i realizować lokalne strategie rozwiązywania problemów społecznych.
Wejście w życie 1.01.2009 r. nowej ustawy o pracownikach samorządowych stworzyło możliwość wyeliminowania licznie zgłaszanych niedoskonałości poprzedniej ustawy z 1990 W opracowaniu autor podejmuje próbę oceny zakresu definicji pracownika samorządowej regulowanej zarówno w nowym, jak i w starym akcie prawnym. Analiza prowadzi do wniosku, że odpowiedź na pytanie - czy szansa ujednolicenia kwestii z tym związanych została wykorzystana - nie może być niestety pozytywna. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor charakteryzuje problematykę ograniczenia aktywności pracowniczych radnego. Zdaniem autora obowiązujące instrumenty prawne służące ograniczeniu aktywności pracowniczej radnych w sposób prawidłowy korespondują z interesem publicznym i mają charakter współmierny do rangi tego interesu. Wśród omawianych przez autora zagadnień znalazły się m.in.: ograniczenia w wykonywaniu przez radnych określonych czynności jako podstawa wyeliminowania społecznie negatywnych zachowań; zakaz nawiązywania przez radnego stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat; zakaz pełnienia przez radnego funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej lub jego zastępcy; zakaz wykonywania przez radnego pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat, oraz funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy, a także zakaz powierzania radnemu wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy najczęściej występujących problemów interpretacyjnych pojawiających się w samorządzie terytorialnym, a odnoszących się do pracowników samorządowych. Opracowanie odwołuje się do wykładni ustawy z 2008 r., dokonywanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz poglądów literatury i innych ustaw tworzących system prawa publicznego. Ustawa z 2008 r. generalnie spełnia oczekiwania społeczne i zawodowe, ale nie wszystkie jej przepisy dają się łatwo stosować, stąd powstał materiał na ten artykuł. (abstrakt oryginalny)
Omówiono regulacje dotyczące pracowników samorządowych oraz przedstawiono propozycje utworzenia samorządowej służby cywilnej, jej uprawnienia i zadania.
Pracownikom samorządowym zatrudnionym na kierowniczych stanowiskach urzędniczych przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Pracownikom tym przysługują obligatoryjne składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka). W przypadku spełnienia określonych przez ustawodawcę warunków powyższe składniki wynagrodzenia muszą być pracownikowi samorządowemu przyznane i wypłacone. Oprócz powyższego pracownikom samorządowym zatrudnionym na kierowniczych stanowiskach urzędniczych może zostać przyznany dodatek funkcyjny, a także dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Ponadto za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej może zostać im przyznana nagroda. Powyższe składniki wynagrodzenia mają jednak charakter fakultatywny, w przypadku spełnienia określonych przez ustawodawcę warunków mogą być pracownikowi samorządowemu przyznane w zależności od uznania kierownika jednostki. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych z tymczasowym aresztowaniem pracownika samorządowego, które wiąże się z zawieszeniem z mocy prawa stosunku pracy. Stanowi środek zapobiegawczy uregulowany w art. 35 ustawy o pracownikach samorządowych, a w sprawach nieuregulowanych zgodnie z art. 43 ust. 1 stosuje się przepisy Kodeksu pracy. W niniejszym artykule starano się przybliżyć na podstawie aktualnego orzecznictwa i doktryny najistotniejsze kwestie dotyczące pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego takie jak: okoliczności rozwiązania umowy o pracę, sposób obliczania terminu tymczasowego aresztowania, przysługujących zasiłków i świadczeń, wysokości wynagrodzenia, przysługujących kompetencji etc. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor charakteryzuje problematykę urlopu bezpłatnego radnego w świetle art. 24b ustawy o samorządzie gminnym oraz wyjaśnia, dlaczego krytyka tego przepisu prawa, jako zbyt daleko idącego, nie wydaje się słuszna. W tym celu autor odwołuje się do racji, które legły u podstaw przedmiotowej regulacji prawnej, tzn. potrzeby zagwarantowania bezstronności radnego i wyeliminowania niebezpieczeństwa korupcji. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in.: termin na złożenie wniosku o urlop bezpłatny; długość okresu, na jaki zostaje udzielony urlop bezpłatny; przedłużenie urlopu bezpłatnego; wypowiedzenie stosunku pracy radnemu przebywającemu na urlopie bezpłatnym; umowa o pracę na czas zastępstwa; skrócenie urlopu bezpłatnego; wykonywanie przez radnego funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej, przejętej lub utworzonej przez gminę w czasie kadencji oraz uzyskanie mandatu wskutek wyborów uzupełniających. (abstrakt oryginalny)
Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym w urzędzie gminy na podstawie powołania. Stosunek pracy zastępcy charakteryzuje brak stabilności ze względu na możliwość odwołania przez wójta w każdej chwili w ramach posiadanej władzy dyskrecjonalnej. Ustawodawca wprowadził również liczne kryteria, jakie winien spełniać zastępca oraz określił katalog obowiązków (np. złożenie oświadczenia majątkowego) i zakazów (np. prowadzenia działalności gospodarczej) dotyczących zastępcy, których niespełnienie skutkować będzie poniesieniem odpowiedzialności w postaci obligatoryjnego odwołania go ze stanowiska. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza wymiarów odpowiedzialności ponoszonej przez zastępcę wójta. Przedstawiona zostanie odpowiedzialność zastępcy wójta jako pracownika samorządowego, przeanalizowane będą wymiary odpowiedzialności zastępcy na gruncie ustaw szczególnych, zaś na zakończenie omówiona zostanie odpowiedzialność polityczna zastępcy wobec swojego bezpośredniego przełożonego - wójta. (abstrakt oryginalny)
Radni powinni brać udział w sesjach rady gminy, w posiedzeniach jej komisji oraz wykonywać inne obowiązki pozwalające na utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami. Wykonywanie przez radnego mandatu wiąże się z potrzebą poświęcenia czasu, a tym samym ograniczeniem możliwości zarobkowania. Ustawodawca dostrzegł taką zależność i wprowadził do ustawy o samorządzie gminnym obowiązek podjęcia uchwały w przedmiocie diet dla radnych. Dieta radnego nie jest formą wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy. Taka dieta stanowi wynagrodzenie za koszty ponoszone przez radnego w związku z wykonywaniem mandatu. Problematyczne wydaje się być ograniczenie możliwości pobierania przez radnych diet tylko za udział w sesji rady gminy lub w posiedzeniu jej komisji. Wprawdzie taki pogląd niepodzielnie panuje tak w doktrynie, jak i w orzecznictwie, tym niemniej dieta powinna być tak skonstruowana, aby obejmowała wszystkie koszty ponoszone przez radnego związane z wykonywaniem mandatu. Dieta sołtysa oparta jest na odmiennych zasadach niż dieta radnego, a podstawowa różnica wynika stąd, że sama rada gminy decyduje, czy w ogóle jakakolwiek dieta będzie przysługiwała sołtysom. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.