Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 164

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social justice
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote The system of social justice in the vision of Henry Kamieński
100%
Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej myśli ekonomiczno-społecznej XIX wieku był Henryk Kamieński (1813-1866), autor dzieła "Filozofia ekonomii materialnej ludzkiego społeczeństwa", wydanego w latach czterdziestych XIX wieku. W pracy tej Kamieński rozwijając szereg interesujących wątków na temat roli stosunków własnościowych w procesie zmian stosunków społecznych, czy też dróg realizacji postępu społecznego, tworzy zarazem utopijną wizję ustroju sprawiedliwości społecznej. Model sprawiedliwego ustroju społecznego Henryka Kamieńskiego to model dwufazowy. W pierwszej fazie podstawą stosunków społecznych jest interes drobnych producentów - właścicieli środków produkcji. Kamieński nazywa ten etap rozwoju stosunków społecznych stosunkami opartymi na "dobrej woli" lub zamiennie "społeczeństwem opartym na interesie wzajemnym", czy też stosunkami społecznymi, które realizują "jedność pomiędzy ludźmi". Tworząc wizję ustroju sprawiedliwości społecznej, Kamieński postuluje prawo każdej jednostki do własności indywidualnej i wyraźnie wysuwa ideał jej upowszechnienia. W stosunkach opartych na "dobrej woli" jednostka nabywa więc prawo do posiadania kapitału, czyli "narzędzi do pracy", co, w pojęciu Kamieńskiego, jest równoznaczne z likwidacją wyzysku człowieka przez człowieka, stwarzając przy tym realną szansę pogodzenia interesu osobistego każdego producenta z interesem powszechnym całej zbiorowości ludzkiej. W społeczeństwie opartym na stosunkach "dobrej woli" wytworzony dochód narodowy dzieli się według ilości i jakości pracy, a praca staje się obowiązkiem każdego człowieka. Dzięki temu ustrój ten zdolny jest zaspokoić rosnące potrzeby ludności, gwarantując zarazem każdemu człowiekowi prawo do pracy. System stosunków społecznych realizujących "jedność pomiędzy ludźmi" jest integralnie sprzęgnięty z samoczynnym mechanizmem rynkowym. W modelu wolnej konkurencji drobnych producentów Kamieński widzi najskuteczniejszy mechanizm funkcjonowania gospodarki, i gwaranta sprawiedliwych zasad podziału dochodu narodowego. W drugiej fazie społeczeństwa sprawiedliwości społecznej, o ile taka możliwość zaistnieje, podstawą ułożenia stosunków międzyludzkich będzie - według: Kamieńskiego - zmiana stosunku do wykonywanej pracy, przekształcenie mentalności ludzkiej, tak aby wykonywana praca stała się "pracą powołania". Podobnie jak Robert Owen, Kamieński sądzi więc, że zbudowanie idealnego ustroju społecznego może nastąpić jedynie poprzez zmianę postaw ludzi, w żadnym wypadku nie może być natomiast dziełem aparatu władzy państwowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie idei sprawiedliwości społecznej i jej krytyka w myśli Friedricha Augusta von Hayeka. Autor Drogi do zniewolenia poświęcił wiele lat i wysiłku na walkę z, jak to nazywał, ułudą sprawiedliwości społecznej. Zdaniem Hayeka za piękną z pozoru koncepcją kryje się chęć wprowadzenia systemu redystrybucji bogactwa. Takie dążenie stanowi przykład zgubnej pychy rozumu. Słowo społeczny stało się zaś wyrażeniem "pasożytem", radykalnie zmieniając znaczenia rzeczownika, który opisuje. W rezultacie zakłamanie języka grozi nam potencjalnie niemożnością właściwego opisu rzeczywistości, a w konsekwencji nawet utratą wolności. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Janus-Face of The Family 500 Plus Programme
80%
Celem artykułu jest spojrzenie na program 500 Plus z dwóch stron. Z jednej przeanalizowano program jako sposób realizacji zasady sprawiedliwości społecznej i rzeczywistego zmniejszenia ubóstwa i społecznego wykluczenia, co było częściowo rezultatem transformacji społeczno-gospodarczej po 1989 r. Z drugiej strony redystrybutywny charakter programu skłania do pytania, czy w społecznej, kulturowej i gospodarczej rzeczywistości program może utrwalić klientelistyczne relacje między rządzącymi a dużą częścią społeczeństwa. Krótki czas trwania programu i brak wyborów po jego wprowadzeniu nie pozwalają na wysuwanie wniosków o ryzyku jego wprowadzenia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje problem racjonowania, czyli podziału pojedynczego, jednorodnego i doskonale podzielnego dobra pomiędzy agentów o różnych cechach, zwanych typami. Jeśli typ agenta jest dodatnią liczbą rzeczywistą (interpretowaną np. jako "roszczenie" agenta), twierdzenie Younga mówi, że przy założeniu ciągłości, metoda racjonowania jest spójna i symetryczna wtedy i tylko wtedy, gdy posiada reprezentację w postaci ciągłej funkcji parametrycznej. Twierdzenie to zostało uogólnione w niniejszym artykule na wszystkie ośrodkowe przestrzenie typów. Kolejne wyniki charakteryzują wszystkie, nie tylko ciągłe, metody parametryczne oraz podają proste kryterium rozstrzygające, kiedy metoda binarna (zdefiniowana jedynie dla dwóch agentów) może być rozszerzona do spójnej metody zdefiniowanej dla dowolnej liczby agentów. Omówione jest też zastosowanie do wielowymiarowego problemu bankructwa, ilustrujące korzyści z uogólnienia twierdzenia Younga. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję "epikea" w rozumieniu świętego Tomasza z Akwinu. Autor analizuje problemy ściśle związane z tą ideą, więc nie odnosi się do racjonalizmu świętego Tomasza, idei dobra wspólnego, koncepcji bytu lub praw naturalnych. To pozwala dostrzec złożoność idei epikea. W ten sposób idea nadsprawiedliwości została poddana analizie w kontekście cnoty i sprawiedliwości społecznej sensu largo i sensu stricte.
6
80%
Realizacja założeń sprawiedliwości społecznej jest zadeklarowanym celem SGR i przedmiotem rozważań teoretycznych pierwszej części opracowania. Druga część ma na celu zweryfikowanie jego realizacji w ostatniej dekadzie na wybranych przykładach. W tej części, będącej zarazem analizą danych empirycznych, przedstawiono m.in. wysokość redystrybucji środków publicznych oraz jej wpływ na zmniejszenie się - o ile takie wystąpiło - rozwarstwienia dochodowego. Analiza koncentruje się w szczególności na sytuacji w Niemczech, odnosi się jednak także, w celu dokonania porównań, do sytuacji w Polsce. W podsumowaniu zawarto wnioski wynikające z analizy i wskazano sprzeczności wynikające z założeń społecznej gospodarki rynkowej na drodze ku realizacji sprawiedliwości społecznej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zasada sprawiedliwości w paradygmacie rozwoju trwałego a koncepcja Johna Rawlsa
80%
Kwestia sprawiedliwości od wieków stanowi przedmiot licznych rozważań i to nie tylko wśród naukowców. Postulat sprawiedliwości wewnątrz- i międzypokoleniowej został również zawarty w koncepcji rozwoju trwałego. O ile sprawiedliwość wewnątrzpokoleniowa doczekała się względnie obszernego wyjaśnienia i uzasadnienia, o tyle sprawiedliwość międzypokoleniowa w dalszym ciągu budzi wiele wątpliwości. W artykule przedstawiono istotę sprawiedliwości społecznej i kontrowersje wynikające z jej praktycznej realizacji. Zdaniem autora, w rozstrzygnięciu istniejących dylematów jest pomocna teoria sprawiedliwości Johna Rawlsa. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote O realokacji dóbr i sprawiedliwości międzypokoleniowej
80%
W artykule omówiono zagadnienia z obszaru teorii międzypokoleniowej sprawiedliwości - w zakresie dystrybucji (redystrybucji) dóbr oraz filozofii ewaluacji i porównań nieskończonych (w czasie) strumieni wielkości ekonomicznych (konsumpcji, oszczędności, użyteczności). Formalizacja i realizacja idei wyrównywania dystrybucji w tzw. przypadku skończonym jest klarowna i można ją zaliczyć do klasyki przedmiotu. Z kolei konflikt postulatów typu efektywności oraz sprawiedliwości w nieskończonym horyzoncie czasowym nie jest jednoznacznie rozstrzygnięty na gruncie formalnym (ani "pragmatyczno-etycznym"). Zwrócono uwagę na rozliczne konotacje i głębokie korzenie omawianej tematyki, jej znaczenie dla idei trwałego rozwoju oraz na współczesne modele matematyczne tych zagadnień (i ich - czasami zaskakujące - implikacje).(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy problemu niesprawiedliwości odczuwanej oraz wynikających z niej napięć społecznych. Na początku zostały przypomniane klasyczne koncepcje sprawiedliwości F.A. von Hayka, J. Rawlsa, M. Walzera i A. Sena oraz inne współczesne koncepcje i metody badawcze związane z tym tematem. (Nie)sprawiedliwość społeczna jest rozpatrywana i badana w dwu aspektach: czy dana osoba czuje się dotknięta niesprawiedliwością oraz czy dystrybucja dóbr dokonuje się (nie)sprawiedliwie. W pracy podane są wyniki badań dotyczących zarówno "starych landów" w Niemczech, jak i terenów dawnej NRD. Oprócz badania indywidualnej odczuwalnej niesprawiedliwości zamieszczone zostało w pracy badanie niesprawiedliwości społecznej, kolektywnej. Ponadto omówione zostały konsekwencje społeczne niesprawiedliwości odczuwanej. Jak wynika z przeprowadzonych badań, zależą one od historii poszczególnych landów.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu skupiono się na podstawowej zasadzie publicznego kontraktu międzypokoleniowego - zasadzie sprawiedliwości międzypokoleniowej. Jest ona odpowiednikiem rudymentarnych zasad kontraktu prywatnego, którymi są wzajemność (...), uczucie (...) i obowiązek. (fragment tekstu)
Autor w artykule pt. "Globalizacja gospodarcza, kryzys finansowy a sprawiedliwość społeczna" przeciwstawia neoliberalną koncepcję "niewidzialnej ręki rynku", bogacenia się za wszelką cenę, uznawanie zysku za bożka - koncepcji kapitalizmu z "ludzką twarzą", to jest przeciwdziałającemu procesom wykluczenia społecznego, łączącego wolny rynek z jego społeczną kontrolą ze strony instytucji demokratycznych i państwa, dążącego do sprawiedliwości społecznej i godnego życia. Aby uzasadnić swoją tezę powołuje się na wielkie autorytety, a w tym na Ernsta F. Schumachera, Hansa-Petera Martina i Haralda Schumanna, oraz Josepha E. Stiglitza. Wyraża m.in. przekonanie, że w kapitalistycznej gospodarce nastąpi - w wyniku skutków kryzysu finansowego - budowa nowego globalnego sprawiedliwego społeczeństwa. Pomoc w tym procesie może przyjść ze strony etyki religijnej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Social Economy and Household Resilience
61%
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących roli podmiotów ekonomii społecznej w budowaniu rezyliencji gospodarstw domowych i społeczności lokalnych. Celem badania było określenia warunków i wzorców działania, które wspierają lub ograniczają i hamują rezyliencję gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji. Badania zostały zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu RESCuE - Patterns of Resilience during Socioeconomic Crises among Households in Europe (2014-2017). Podstawę empiryczną referowanych wyników badań stanowiły wywiady indywidualne przeprowadzone w badanych środowiskach lokalnych z członkami gospodarstw domowych dotkniętych różnymi typami trudności życiowych i sytuacji kryzysowych (m.in. ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność itp.) oraz wywiady z ekspertami społecznymi. W artykule wskazano ograniczoną skuteczność działania podmiotów ekonomii społecznej w badanych społecznościach, która w dużej mierze wynika z braku ich osadzenia w społeczności lokalnej - bądź to z powodu braku zaufania społecznego, bądź braku wiedzy członków społeczności na temat ich działalności czy potencjału tych podmiotów dla rozwoju społeczno-ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Sustainable Development - the Way of Building Just Society
61%
Human use of the environment often gives us a presupposition that the Earth and its resources play only instrumental value in our lives. Generally the biggest global threads, which occurred at the end of XX century, are rooted in bigger accumulation of antropopression on natural environment, unsatisfied needs of meaningful number of people, wider destabilization of natural and socio-economical systems. Discussion around those escalated threads and the model of a new modern global development brought up the conception of the sustainable development. A big impact on the idea of sustainable development came from Gro Brundland Raport in 1987. One of the most meaningful purpose of sustainable development is to build society where the rights of the individuals are free from "political bargaining" and protected from "the calculations of social institutions". The World order in social, economical and environmental spheres became unquestionable necessity. (original abstract)
Znacznie trudniej jest ustalić czym jest sprawiedliwość społeczna, aniżeli badać empirycznie jej percepcję. Chodzi bowiem o różnicę między "substancją" a oceną, ta pierwsza konstytuowana jest bardziej obiektywnie, wedle jakichś mniej lub bardziej wyraźnych kryteriów i zasad, ta druga bardziej subiektywnie (aż do fałszywej świadomości włącznie i to w obie strony) i emocjonalnie. Inne wyobrażenie o sprawiedliwości społecznej miał niewolnik czy chłop pańszczyźniany, a inne związkowiec czy polityk - populista. (fragment tekstu)
15
Content available remote Sociálna Spravodlivosť Ako Zásada Sociálnej Politiky a Sociálnej Práce
61%
The article deals with the problem of social justice, its reflections in current social conditions. At the same time, it analyzes the presence of social justice in areas of social policy and social work too. The basic aim of the text is to characterize the importance of social justice at present in the given areas in the context of the sense and coexistence of people's lives and thus to reveal sense of social policy and social work as such. (original abstract)
Teoria wyboru społecznego zajmuje się warunkami nakładanymi na sposoby realizacji pożądanych dla społeczeństwa rozwiązań, przy ustalonych preferencjach i użytecznościach członków grupy lub społeczeństwa. Zadanie tej teorii może być jednak sformułowane również ogólniej - badanie teorii normatywnych, które wskazują, jakie rozwiązania są bardziej pożądane ze społecznego punktu widzenia. Metody wyboru społecznego mają różne cele, na przykład podejmowanie decyzji demokratycznych, podejmowanie decyzji o charakterze poznawczym, respektowanie praw indywidualnych osób i grup, sprawiedliwy podział dóbr. Są one uzasadniane przez zestawy postulatów, które reprezentują różne podstawowe wartości społeczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia propozycję typologii zasad sprawiedliwości dystrybutywnej. Wyróżnia się w nim trzy podstawowe relacje, które są różnymi kryteriami społecznych ocen podziałów dóbr. Są to: relacja sprawiedliwości Suppesa, relacja mniejszej zazdrości oraz relacja akceptacji. Stanowią one podstawę wyróżnienia - ze względu na sposób uzasadniania - trzech typów zasad sprawiedliwości. Typologia ta jest związana z trzema wymaganiami: bezstronności, równości i jednomyślności. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Stan ochrony praw człowieka z perspektywy Rzecznika Praw Obywatelskich
61%
Stan ochrony praw człowieka w Polsce prawie 25 lat po odzyskaniu wolności i 26 lat od utworzenia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich wymaga uznania naszych polskich osiągnięć, ale i krytycznej refleksji. Jaki jest dziś właściwie stan naszej wolności i towarzyszących jej praw z perspektywy tego szczególnego organu kontrolującego władzę publiczną, jakim jest RPO?(fragment tekstu)
Celem opracowania jest zbadanie, czy nieprzestrzeganie zasad podatkowych może wpływać na skłonność podatników do uchylania się od opodatkowania (fragment tekstu)
W artykule prześledzono przemiany rozumienia sprawiedliwości w zdrowiu od utożsamiania jej ze sprawiedliwą dystrybucją opieki zdrowotnej do koncepcji sprawiedliwości zdrowotnej. Nakreślono koncepcję sprawiedliwego dostępu do opieki zdrowotnej, wskazując na trudności, które napotyka realizacja tej koncepcji w warunkach utowarowienia opieki zdrowotnej. Omówiono znaczenie, jakie dla przemian w myśleniu o sprawiedliwości w zdrowiu miało pojawienie się koncepcji społecznych determinant zdrowia oraz pojęcia gradientu społecznego w zdrowiu. Wskazano na teoretyczne ugruntowanie tych koncepcji w podejściu zdolnościowym, w którym zdrowiu przypisuje się wartość wewnętrzną i uznaje się je za nieodzowny składnik pełnego rozkwitu człowieka. Rozważono ograniczony charakter recepcji koncepcji społecznych determinant zdrowia i gradientu społecznego w dokumentach z zakresu polityki zdrowotnej.()
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.