Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 532

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social security system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
1
Content available remote Kierunki zmian systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce - wybrane aspekty
100%
Warunki do wyeliminowania przyczyn nieefektywnie funkcjonującego systemu zabezpieczenia społecznego mogą być tworzone jedynie na podstawie prawidłowo działającej gospodarki. Dbając o utrzymanie niskiego deficytu sektora finansów publicznych, nie można ustawowo ograniczać zakresu świadczeń społecznych. Po pierwsze, istnieje wówczas ryzyko niewywiązywania się państwa z konstytucyjnych zobowiązań względem obywateli. Po drugie, jak dowodził J.M. Keynes, ograniczanie wydatków państwa wcale nie sprzyja wyjściu gospodarki z kryzysu. (fragment tekstu)
Przedkładane opracowanie stanowi przegląd najważniejszych instytucji polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, dokonany z punktu widzenia realizowanego przez ów system zakresu ochrony socjalnej. Ukazano w nim genezę zabezpieczenia społecznego, jego współczesne definiowanie oraz charakter prawny, źródła prawa międzynarodowego i europejskiego oraz techniki administracyjno-finansowe służące realizacji jego zadań. Przedstawiono najważniejsze elementy polskiego systemu zabezpieczenia społecznego obejmujące; pozarolnicze ubezpieczenia społeczne(tzw. powszechny system ubezpieczeń społecznych), ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych, zaopatrzenie emerytalne służb mundurowych, świadczenia rodzinne i opiekuńcze, świadczenia z tytułu bezrobocia, szczególne formy świadczeń zaopatrzeniowych obejmujące rentę socjalną, zaopatrzenie wypadkowe oraz świadczenia w związku z udzieleniem pomocy policji, powszechne ubezpieczenie zdrowotne, publiczną pomoc społeczną.
O powstaniu Centrum Doskonalenia ISSA poinformowaliśmy czytelników w numerze 4/2014 "Ubezpieczeń Społecznych", w relacji z międzynarodowej konferencji naukowej w Gdańsku w czerwcu 2014 roku na temat "Wyzwania XXI wieku a systemy emerytalne". W tym numerze - zgodnie z zapowiedzią - zamieszczamy szerszą informację na ten temat. (abstrakt oryginalny)
Europejską koordynację systemów zabezpieczenia społecznego czekają nowe wyzwania. Od instytucji zabezpieczenia społecznego przyszłość wymagać będzie dalszego rozwoju stosowanego instrumentarium, wzmocnienia analityki w obszarze międzynarodowym oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii. (abstrakt oryginalny)
Zabezpieczenie społeczne jest jednym z większych osiągnięć rozwoju cywilizacyjnego ludzkości. Powstało jako instytucja państwa narodowego w epoce uprzemysłowienia. Powszechność zabezpieczenia społecznego oraz decydująca rola państwa w jego wprowadzaniu i rozwijaniu spowodowała, że nadano mu szerszą nazwę – welfare state – co w języku polskim przyjęto nazywać państwem opiekuńczym. Państwo opiekuńcze jest ważnym elementem tradycyjnego państwa narodowego. Autorka w bardzo rzeczowy sposób przedstawia argumenty używane w krytyce państwa opiekuńczego, głównie jego wysokie koszty, jak i to, że instytucje welfare state nie odpowiadają na nowe wyzwania społeczne, nie uwzględniają nowych potrzeb i ignorują lub lekceważą pojawienie się nowych kwestii społecznych. Kwestie te są odmienne od kwestii robotniczej sprzed ponad stu lat, kiedy rodziło się welfare state. Autorka pokrótce przybliża te nowe kwestie społeczne. W artykule prezentuje także reformy państwa opiekuńczego, które były odpowiedzią na jego krytykę, m.in. przesuwanie odpowiedzialności ku innym aktorom społecznym, prywatyzacja odpowiedzialności i komercjalizacja, decentralizacja, współdziałanie z NGOs, zmiana dotychczasowych priorytetów. Na zakończenie wspomina także o zmianie koncepcji zabezpieczenia społecznego, którą wymusza zmiana charakteru pracy i trudny rynek pracy. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono regulacje dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w systemie niemieckim, austriackim i brytyjskim. Na tym tle przedstawiono polskie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.
Poświęcony jest gwarancjom absolutnego zabezpieczenia społecznego postulowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w krajach o niskich dochodach, które obejmują: dostępność niezbędnych usług zapewnianej opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo dochodowe dzieci i ich dostęp do oświaty, zabezpieczenie osób starszych i niepełnosprawnych oraz ochronę socjalną osób bezrobotnych i wsparcie ich w podejmowaniu działań aktywizujących. Ocenia się, że tylko niewielka część ludności świata faktycznie ma dostęp do pełnego systemu zabezpieczenia. W pracy przedstawiono wysiłki zmierzające do zmiany tej sytuacji podejmowane w ostatnich latach.
W artykule przedstawiono genezę i ewolucję programów polityki społecznej w Szkocji od referendum w 1997 r. Władze regionalne w Szkocji uzyskały znaczne prerogatywy w zakresie wypłaty świadczeń społecznych, aktywnie korzystały ze stworzonych przez brytyjskie ustawodawstwo uprawnień, w efekcie czego częściowa decentralizacja systemu zabezpieczenia społecznego w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej stała się faktem. Nie jest to decentralizacja pełna, ponieważ w wyłącznych kompetencjach rządu centralnego w Londynie pozostaje administrowanie świadczeniami emerytalnymi, zasiłkami z tytułu bezrobocia i ubóstwa oraz rodzinnymi. Jedną z cech brytyjskiej polityki społecznej stała się terytorialna asymetryczność, polegająca na występowaniu częściowo odmiennych programów i instytucji polityki społecznej w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa. Najważniejszym efektem reform jest stworzenie od podstaw instytucji oraz projektów programów polityki społecznej, które mogą zostać wdrożone w życie w momencie, w którym proces emancypacji politycznej w Szkocji doprowadzi do nowego referendum regionalnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia działania Międzynarodowej Organizacji Pracy na rzecz krajów Południa na świecie, przy czym Brazylia jest głównym punktem odniesienia. Ponieważ MOP zmieniła swój paradygmat w ciągu stu lat prowadzenia działalności, polityka wobec krajów Południa na świecie również została zmieniona. Brazylia jest krajem często przywoływanym w raportach MOP jako przykład dobrych praktyk, co oznacza, że jest krajem, który pomógł milionom swoich mieszkańców wyjść z ubóstwa. Badania wykazały, że standardy MOP można łatwiej osiągnąć, gdy spełnione są również inne ważne warunki: szczególnie dobra sytuacja gospodarcza i rząd sprzyjający przemianom społecznym, jak również aktywne społeczeństwo obywatelskie dążące do reform i zmian. (abstrakt oryginalny)
This paper focuses on the actions of the ILO towards Global South, with Brazil as a focal point. As the International Labour Organization has changed its paradigm during one hundred years of existence, the policies toward Global South have also altered. Brazil is a country often evoked in the ILO reports as an example of good practices, i.e. the country that has taken millions of its inhabitants out of poverty. The study shows that ILO standards can be easier achieved when other important conditions are also fulfilled: especially good economic situation and government favourable to social change as well as active civil society and its pressure on reform and change. (original abstract)
W przypadku jurydyzacji prawa do zabezpieczenia społecznego na poziomie konstytucyjnym jednym z bardziej interesujących zagadnień zarówno teoretycznych, jak i praktycznych jest pytanie o możliwość domagania się na podstawie przepisu konstytucji wyrażającego przedmiotowe prawo świadczenia w określonej wysokości. Stąd też w powoływanych w artykule porządkach konstytucyjnych mamy do czynienia albo z konstytucyjnym prawem podmiotowym, albo wyłącznie z odesłaniem do przepisów konkretyzujących to prawo. W tym drugim przypadku nie ulega wątpliwości, że konkretna treść danego prawa ma być dopiero ustalona w aktach prawnych niższego rzędu. Natomiast w sytuacji, gdy prawo do zabezpieczenia społecznego wyrażone jest w konstytucji wprost, pojawia się pytanie o jego materialny (konkretny) substrat. Jest to zazwyczaj źródłem wielu kontrowersji, zarówno w piśmiennictwie jak i orzecznictwie. Problem ten dotyczy również prawa do zabezpieczenia społecznego uregulowanego w polskiej Konstytucji z 1997 r. Celem artykułu jest przedstawienie kontrowersji związanych z powyższym zagadnieniem w polskim porządku konstytucyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono doświadczenia niemieckie i innych wybranych krajów Unii Europejskich w zakresie long-term care. Omówiono opracowaną przez OECD definicję LTC, zgodnie z którą na opiekę długoterminową składa się cały szereg usług dla osób mających problemy w codziennym funkcjonowaniu, powodujące konieczność korzystania ze wsparcia osób trzecich. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy tekst poświęcony został prezentacji debat studencko-eksperckich, organizowanych przez Zakład Zabezpieczenia Społecznego IPS UW oraz Studenckie Koło Naukowe Zabezpieczenia Społecznego i Ubezpieczeń "Solidaritatis" we współpracy z innymi podmiotami w okresie od 2010 r. do roku bieżącego. Są one owocem inicjatywy studentów z IPS UW, WPiA UW oraz SGH i stanowią wyraz ich zainteresowania aktualnymi zagadnieniami z obszaru zabezpieczenia społecznego ujmowanego interdyscyplinarnie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest prawna problematyka nabycia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Nabycie prawa do świadczeń w ramach systemu zabezpieczenia społecznego było omawiane w literaturze prawa socjalnego wielokrotnie, jednak uwagi te odnosiły się przede wszystkim do nabywania prawa do świadczeń pieniężnych - emerytalnych - i to w kontekście ochrony praw nabytych. Tymczasem analiza procesu nabywania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej musi uwzględniać tę szczególną okoliczność, że tzw. fazy gwarancyjna i realizacyjna mogą w stosunku opieki zdrowotnej występować jednocześnie, co więcej inne są obowiązki świadczeniodawcy (świadczenie opieki zdrowotnej) i organizatora systemu (świadczenie gwarancji opieki zdrowotnej). Autor omawia możliwość konstruowania ekspektatywy, obowiązki organizatora i świadczeniodawców w kontekście subiektywnego charakteru ryzyka niezdrowia, a także relacje między obowiązkami zgłoszeniowymi i opłaceniem składek a nabyciem prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Padające obecnie propozycje przesunięcia terminu wdrażania w życie nowego systemu wypłat emerytur są bardzo niebezpieczne. Przedstawiciel jednego z PTE na zorganizowanej przez Business Centre Club konferencji „System emerytalny a nadzór finansowy w Polsce: Czy pieniądze obywateli są bezpieczne?” zaproponował, by ze względu na opóźnienia w pracach nad ustawą o wypłacie świadczeń finansowanych ze środków zgromadzonych w OFE przez okres przejściowy – 1-2 lata zamiast emerytur dożywotnich wypłacać środki w ramach tzw. wypłat programowanych. Jest to rozwiązanie, które pozwoliłoby OFE dłużej zarządzać środkami, które powinny być przeznaczone na zakup emerytur dożywotnich. Niestety, miałoby ono istotne konsekwencje dla emerytów. (abstrakt oryginalny)
9 października 2015 r. minęła czterdziesta rocznica zawarcia przez Polskę oraz Republikę Federalną Niemiec umowy o zaopatrzeniu emerytalnym i wypadkowym. Spośród wielu aktualnie stosowanych przez Polskę bilateralnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym ta z Niemcami z 1975 r. jest jedną z najdłużej realizowanych. Jest ona także na tym tle aktem szczególnym w swojej konstrukcji prawnej, ale również w zakresie stosowania. Warto przy tej okazji przyjrzeć się polsko-niemieckim relacjom społeczno-gospodarczym na przestrzeni kilku ostatnich dekad, aby zrozumieć, jak bardzo istotnymi partnerami są dla siebie te dwa państwa, a w konsekwencji, dlaczego poszczególne instytucje ubezpieczeń społecznych Polski i Niemiec tak intensywnie ze sobą współpracują. (fragment tekstu)
W wyroku z 12 grudnia 2019 r. w sprawie C-450/18, WA przeciwko Instituto Nacional de la Seguridad Social (INSS), Trybunał Sprawiedliwości UE zajmował się problematyką równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Zdaniem Trybunału prawo Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, który ze względu na wkład demograficzny kobiet w system zabezpieczenia społecznego ustanawia prawo do dodatku rentowego w przypadku kobiet mających przynajmniej dwoje dzieci biologicznych lub przysposobionych i otrzymujących rentę składkową z tytułu trwałej niezdolności do pracy w ramach krajowego systemu zabezpieczenia społecznego, podczas gdy znajdujący się w identycznej sytuacji mężczyźni nie mają prawa do takiego dodatku. (abstrakt oryginalny)
Death of the breadwinner is one of the "old" social risks. Benefit addressing this risk is survivor's pension. Originally it was a benefit for widows and their children. Due to changes in family structure and labor market changes the scope of beneficiaries became wider covering widowers as well as - due to increasing divorce rate - more than one surviving spouses. Changes in other social security segments like sickness insurance or old age pension insurance should be coordinated with survivor's pension system. In Poland it is not always the case and reforms addressing these discrepancies are necessary.(original abstract)
When analyzing "old" and "new" social risks many authors claim countries differ in terms of efficiency in addressing those risks. Scandinavian countries (representing social democratic model according to Gosta Esping Andersen typology) are generally considered, more than others, efficient in this respect. However they still face social risks and their social institutions are not perfect. To this end new concept of "new new" social risks has been introduced. Finland is one example of countries trying to address those risks. Among others, new technics of distribution of social benefits in this country may be considered as creating "new new" social risks.(original abstract)
Termin "zabezpieczenie społeczne" używany jest często na określenie funduszy pieniężnych przeznaczonych na indywidualne i zbiorowe zaspokajanie potrzeb w ramach socjalnej ochrony określonych grup społecznych. Zakres tej ochrony oraz wysokość środków na nią przeznaczonych są określone przez politykę socjalną państwa. W tej dziedzinie zachodzą obecnie duże zmiany będące skutkiem systemowych zmian gospodarczych. W naszym przypadku interesują nas jednak nie fundusze przeznaczone przez państwo z budżetu na cele socjalne (tu zmiany są oczywiste), lecz zakres i rozmiary potrzeb zaspokajanych na podstawie tych funduszy.
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.