Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 172

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółki publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Zabieganie o drobnych inwestorów oraz ochrona ich interesów jest więc w gruncie rzeczy gwarancją najbardziej podstawowych interesów spółki, mimo, że inwestorzy tacy nie są ekonomistami, lecz odwrotnie - przeważnie wręcz laikami. Równocześnie troska o nich jest wyrazem godnego wymiaru praw obywatelskich. (fragment tekstu)
Polski współczesny kapitalizm jest jeszcze bardzo świeżej daty. Obserwując go, jego przeobrażenia, kolejne - nowe na tle wątłej tradycji - wydarzenia, by nie dać się im omamić, trzeba widzieć je na tle dojrzałych doświadczeń zagranicznych. Wedle takiego mechanizmu zrodziły się dalej podane spostrzeżenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony analizie postanowień i ocenie stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wykonywania wymogów dotyczących wezwań na podstawie ustawy z 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz art. 69a, 73 i 89 tej ustawy. W szczególności przedmiotem opracowania jest analiza - z odwołaniem się do piśmiennictwa i praktycznych aspektów wynikających z orzecznictwa - realizacji obowiązków wezwaniowych przez podmioty zależne działające w ramach grupy kapitałowej, jak również analiza sankcji prywatnoprawnej, która to sankcja znajduje zastosowanie w przypadku naruszenia wyżej wskazanych obowiązków.(abstrakt oryginalny)
Spółki wchodzące na giełdę konkurują z innymi spółkami o kapitał inwestorów i próbują przyciągnąć ich uwagę do swojej oferty. Z tego powodu w okresie poprzedzającym pierwszą ofertę publiczną manipulują danymi o swojej działalności operacyjnej w sprawozdaniach finansowych. Ponieważ spółki wykazują lepsze wyniki przed przeprowadzeniem IPO, po przeprowadzeniu oferty następuje korekta i wyniki z działalności operacyjnej spadają. Im późniejszy debiut, tym spadki te były coraz bardziej znaczące. Dodatkowo wbrew oczekiwaniom autorki wykazano, że na GPW w Warszawie wchodzą spółki o coraz wyższej marży zysku operacyjnego(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wpływu zmian w akcjonariacie na rotację kadry kierowniczej na przykładzie polskich spółek publicznych. Badanie zostało przeprowadzone na próbie spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie w okresie 2006-2010. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny ujawnień na temat modelu biznesu w raportach zintegrowanych publikowanych przez spółki publiczne w Polsce. Autorzy przeanalizowali raporty zintegrowane spółek publicznych notowanych w ramach indeksów WIG30 i mWIG40 za lata 2013-2015. W tym celu wykorzystano metody badawcze takie jak analiza literatury przedmiotu, analiza publikacji korporacyjnych, analiza treści (content analysis) oraz analiza porównawczą. (abstrakt oryginalny)
Prawidłowa identyfikacja informacji poufnych przez publiczne spółki akcyjne, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, jest operacją teoretycznie trudną i w praktyce przysparzającą niemałych kłopotów. Szczególnie zawiłych problemów dostarcza ocena pośrednich etapów zdarzeń rozciągniętych w czasie. W świetle ustaleń poczynionych przez TS UE w wyroku w sprawie Geltl v. Daimler należy uznać, że informacja o etapie pośrednim stanu faktycznego rozciągniętego w czasie może stanowić informację poufną ze względu na charakter tego zdarzenia pośredniego, jako pewnego faktu historycznego, który sam w sobie jest na tyle doniosły, że informacja o nim spełnia wymogi precyzyjności oraz cenotwórczości. Zaistnienie tego etapu pośredniego może być także zdarzeniem, które samo w sobie nie ma istotnego znaczenia, jednakże informacja o nim jest informacją poufną z uwagi na fakt, że od tego momentu prawdopodobnym stało się zaistnienie przyszłego skutku całego zdarzenia rozciągniętego w czasie, który to skutek ma niewątpliwie cenotwórczy charakter. Nie oznacza to jednak, że zapoczątkowanie jakiegokolwiek ciągu zdarzeń, które prowadzić mogą do skutku o cenotwórczym charakterze zawsze, automatycznie stanowi informację poufną. Jest tak jedynie wtedy, gdy prawdopodobieństwo dojścia do skutku całego "procesu" jest większe niż 50 procent.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym artykułu jest identyfikacja zmian poziomu koncentracji na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. Celem dodatkowym jest identyfikacja zmian poziomu rotacji wśród firm świadczących usługi audytorskie na rzecz spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. Wnioski badawcze sformułowano na podstawie analizy 2652 raportów rocznych sporządzonych w latach 2011-2016 przez te spółki. Raporty pochodziły ze stron internetowych badanych spółek. Dane były zbierane ręcznie. W ramach badania ustalono, że w latach 2011-2016 zwiększyła się koncentracja na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych. Sześć firm audytorskich, określanych w artykule jako "czołowe" firmy, świadczyło swoje usługi na rzecz ponad połowy spółek publicznych. Ich udział w rynku usług audytorskich był różny w poszczególnych sektorach. Różny był również poziom rotacji firm audytorskich świadczących swoje usługi na rzecz spółek publicznych należących do poszczególnych sektorów. Wskazać należy, że poziom koncentracji na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych w Polsce jest mniejszy od średniego poziomu koncentracji dla wszystkich krajów UE. W Polsce w 2015 roku wskaźnik CR4 wynosił ok. 41%, podczas gdy średnia wartość tego wskaźnika dla krajów UE wynosiła ok. 70%. W literaturze przedmiotu nie przedstawiono dotychczas w sposób kompleksowy analizy polskiego rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych. Zagadnienie to stanowi lukę badawczą, której uzupełnienia podjęto się w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Analiza przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw prowadzona jest w różnych obszarach - jednym z nich może być rynek giełdowy, miejsce notowań akcji spółek publicznych. Celem opracowania jest ocena pozycji konkurencyjnej giełdowego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Analizą objęto spółki notowane na giełdzie w latach 2002-2007. W świetle wyników analizy małe i średnie spółki są mniej konkurencyjne w porównaniu ze spółkami dużymi. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosunkowo niski poziom ich rentowności.(abstrakt oryginalny)
10
75%
This study examines the relationships between financial distress and financial ratio (liquidity, leverage, profitability, firm's performance, and dividend) among public listed companies, using the Altman Z-Score to determine the financial distress levels among public listed companies in Malaysia. Five-year data has been collected (2010 to 2014) from the annual financial statements and from Data Stream of public listed companies in Malaysia. The findings indicate significant relationships between liquidity, leverage, profitability, firm's performance, and dividend with the financial distress levels among the companies in question. This study also examines the interaction effects of financial ratios and the year after implementation of the Malaysian Code on Corporate Governance (MCCG) in 2012 on financial distress levels. The results suggest that only liquidity and firm's performance have stronger effects on financial distress levels in two years after MCCG implementation. This indicates that after the implementation of the Code, liquidity and firms' performance ratios had strong and significant effect on financial distress levels. Overall, this study could help investors, creditors as well as external regulators in monitoring companies from being classified as financially distressed companies. (original abstract)
The paper presents the results of studies on the use of Blume's beta to identify systematic risk of companies listed on the Warsaw Stock Exchange. For this purpose, beta values for WIG20 companies for 2014-2016 were calculated. Weekly rates of return on stocks of certain companies were used in the calculations. Once the annual betas were estimated, the author conducted regression of the results to develop an equation that would enable an estimation of parameters for the future period. In most of the analyzed cases, values of beta parameters calculated on the basis of historical data and the data obtained by Blume's method were similar. Therefore, Blume's adjustment method is a good tool for forecasting market risk level of shares of companies listed on the Polish stock exchange.(original abstract)
Celem artykułu jest analiza zmian poziomu ujawnień środowiskowych informacji finansowych w raportach rocznych dotyczących lat 2005-2015 wybranych 20 spółek notowanych na GPW w Warszawie, charakteryzujących się znaczącym negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Do oceny poziomu tych ujawnień (zakresu i jakości) wykorzystano metodę analizę zawartości. Analiza wykazała, że w latach 2005-2015 wystąpiła słaba tendencja wzrostowa poziomu ujawnień. Kształtowanie się poziomu ujawnień było w większym stopniu skutkiem zmian zakresu prezentowanych informacji niż zmian jakości tych ujawnień. Ze względu na brak zmian regulacji prawnych w zakresie prezentowania środowiskowych informacji finansowych w raportach rocznych spółek publicznych w analizowanym okresie można uznać, w świetle teorii legitymizacji, że wzrost poziomu ujawnień informacji był wynikiem wzrastających oczekiwań społeczeństwa wobec przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności minimalizującej negatywny wpływ na środowisko naturalne(abstrakt oryginalny)
13
75%
Celem artykułu jest weryfikacja faktycznego, dobrowolnego stosowania MSSF w wybranych krajach Europy Zachodniej w przekroju branżowym. W artykule zaprezentowano zarówno wady, jak i zalety stosowania MSSF. Przedstawiono najważniejsze prace naukowe w ramach omawianej problematyki. Analizie poddano 1252 spółki z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Luksemburga, Portugalii, Irlandii w zakresie dobrowolnego stosowania MSSF. Badaną zbiorowość podzielono na sektory gospodarki na podstawie klasyfikacji NACE Code. W wybranych krajach w roku 2010 31,7% spółek giełdowych stosowało dobrowolnie MSSF. W większości branż w latach 2005-2010 zaobserwowano stały wzrost stosowania MSSF, jednak dynamika ich wdrażania ulega zahamowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba określenia czy w Polsce występuje odmienna od występujących w podstawowych modelach corporate governance struktura własności korporacji oraz, czy struktura ta różni się między poszczególnymi branżami. Hipotezami postawionymi dla realizacji celu są stwierdzenia, że: 1) struktura własności występująca w spółkach notowanych na GPW w Warszawie jest różna od struktur własności występujących w podstawowych modelach corporate governance. 2) w przypadku spółek publicznych występuje branżowe zróżnicowanie struktury własności. W wyniku przeprowadzonej analizy struktury własności spółek zdiagnozowano, że różni się ona pod względem udziału poszczególnych inwestorów od struktur własności występujących w podstawowych modelach corporate governance. Zidentyfikowano również branżowe zróżnicowanie struktury własności. (abstrakt oryginalny)
Własność jest to instytucja społeczna i tym samym wzorzec zachowań odziedziczony z przeszłości, odnoszący się do refleksji jednostki i zbiorowości wobec rzeczy i dóbr w sytuacjach zawierających zamiar ich wykorzystania.(fragment tekstu)
Paper's objectives: The main purpose of the article was to identify the level of concentration on the market of audit services provided to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. The additional aim of the article was to identify the level of rotation among companies providing audit services to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Methods applied: The research conclusions were formulated based on the analysis of 3,960 annual reports prepared in the years between 2011 and 2019 by companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Findings: The study found that over the years from 2011 to 2016 the concentration (measured by BIG4, CR4, CR8, and 10KAP indicators) on the market of auditing services provided to public companies increased. However, as of 2017, this concentration began to decline. This demonstrates the effectiveness of the new regulations on the audit market. In the analyzed period, eight audit firms, referred to in the article as "leading", provided their services to an average of >62% of public companies. Their share in the market of auditing services varied from sector to sector. At the turn of 2016 and of 2017, a significant increase in the level of rotation on the market of audit services provided to public companies was observed. This level varied from sector to sector. Originality/value: The literature on the subject has not yet presented a comprehensive analysis of the impact of EU directives on the structure of the Polish market of audit services provided to public companies. This issue is a research gap, which has been filled in this article.(original abstract)
Research background: In recent decades, companies have paid increasing attention to corporate social responsibility (CSR) and its related performance. Scandinavian countries lead the world in CSR and sustainability. The good CSR performance of Scandinavian companies has motivated studies on this phenomenon, particularly on the connection between a company's CSR and its performance. One of the most important performance indicators and value drivers is the cost of debt. Purpose of the article: This study assessed the impact of CSR on the cost of debt in Scandinavian public companies. Methods: The research was divided into two stages. In the first stage, Scandinavian public companies were divided into two groups (with and without ESG (environmental, social, governance) disclosure scores) to reveal differences in the cost of debt. In the second stage, a fixed-effects regression model for balanced panel data sets was applied from 2011 to 2020 to assess the impact of ESG and its pillars on the cost of debt. Findings & value added: The results revealed that the cost of debt of companies in Scandinavian countries with ESG disclosure scores was significantly lower. The ESG disclosure scores of these companies have increased significantly over the past 10 years. We found a positive impact of CSR on the cost of debt in Scandinavian public companies. The increase in ESG disclosure and pillar scores reduced the cost of debt. These findings are valuable from a scientific perspective. Scandinavian public companies with ESG scores have higher financial risk, but lower cost of debt. These results support the importance of investors' behavior, information asymmetry, and signaling. The findings have several implications for shareholders, managers and creditors. They suggest that creditors consider ESG disclosures when determining a borrower's creditworthiness. Additionally, it is a message to regulators that the debt market values ESG disclosures. (original abstract)
Dokonania w zakresie ESG i ich pomiar stają się w ostatnich latach kluczowymi elementami działalności spółek. Rośnie też liczba badań poświęconych działaniom spółek oraz raportowaniu na temat aspektów społecznych, środowiskowych i ładu korporacyjnego. Niniejszy artykuł wpisuje się w ten nurt. Jego celem jest zbadanie związków pomiędzy dokonaniami spółek (firm performance) w zakresie ESG polskich spółek giełdowych z indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 a ich strukturami własnościowymi, wynikami finansowymi oraz wybranymi charakterystykami. Analiza regresji zgromadzonych danych pozwoliła stwierdzić, iż korzystny wpływ na dokonania spółek w zakresie ESG mierzone współczynnikiem ESG Score-Refinitiv mają wielkość spółki oraz własność zagranicznych akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
Na podstawie ustawy z 16.10.2019 r. zmieniającej ustawę z 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, na spółki publiczne nałożono nowy obowiązek w posta- ci przyjęcia przez walne zgromadzenie uchwały w sprawie polityki wynagrodzeń oraz obowiązek sporządzania przez radę nadzorczą sprawozdania o wynagrodzeniach. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów związanych z podejmowaniem uchwały przez walne zgromadzenie w sprawie polityki wynagrodzeń i jej skutków w zakresie systemu wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych oraz zawierania umów z członkami zarządów. Przedstawiona także zostanie problematyka sporządzania sprawozdania z wynagrodzeń i związanej z tym odpowiedzialności.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Practices of Strategy Committees of Supervisory Boards
75%
Tło badań. W artykule przedstawiono wyniki badania komitetów strategii w polskich radach nadzorczych. Badanie to jest pierwszym tego rodzaju badaniem europejskim prowadzonym w dwuszczeblowym systemie nadzoru korporacyjnego. Cele badań. Celem badań było poznanie praktyki działania komitetów strategii w radzie nadzorczej, w tym określenie czynników warunkujących jego powołanie oraz kryteriów powołania jego członków, jego funkcji i zadań oraz sposobu działania tego komitetu. Metodologia. Badanie zostało zrealizowane przy wykorzystaniu techniki wywiadu. W badaniu udział wzięło 10 celowo dobranych rozmówców, posiadających praktykę działania w radach nadzorczych spółek publicznych i osobiste doświadczenie w zakresie funkcjonowania komitetów strategii (jako ich członek lub członek rady nadzorczej, w której został on stworzony). Kluczowe wnioski. Zgromadzone przez badanych członków rad doświadczenia wskazują, że komitet strategii jest strukturalnym rozwiązaniem wspierającym zaangażowanie rady w proces strategii. Ważnym wymiarem pracy tego komitetu jest możliwość lepszego poznania problemów o istotnym znaczeniu w procesie formułowania strategii. Komitet strategii może mieć charakter stały lub być tworzony ad hoc; czynnikami sprzyjającymi jego tworzeniu są wielkość rady oraz złożoność spółki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.