Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Specjalny Program Akcesyjny na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Rolnictwo w większości państw kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej jest ważnym elementem gospodarki narodowej. Jednocześnie polityka rolna i rozwój obszarów wiejskich, wraz z przepisami związanymi z jakością żywności, stanowią ważny i bardzo obszerny fragment prawodawstwa wspólnotowego. Dlatego też, uznając dostosowanie w dziedzinie rolnictwa za szczególnie ważne, trudne i kosztowne, Unia Europejska zdecydowała się na wyodrębnienie środków pomocowych dla sektora rolniczego i rozwoju wsi w państwach kandydujących, tworząc program SAPARD. (fragment tekstu)
Program SAPARD czyli Przedakcesyjny Instrument Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Support or Pre-accesion Programme for Agricultural and Rural Development) przeznaczony był dla kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Środki finansowe z tego funduszu miały pomóc w stymulowaniu rozwoju obszarów wiejskich, a ponadto ułatwić proces integracji sektora rolnego i przystosować go do standardów i wymagań unijnych. Program miał poza tym przyczynić się do płynnego włączenia się tych krajów w system wspólnej polityki rolnej i programów strukturalnych. (fragment tekstu)
Założeniem pracy była analiza wykorzystania środków finansowych z funduszu SAPARD na terenie województwa podkarpackiego. Powyższy cel zrealizowano w głównej mierze dzięki analizie materiałów udostępnionych przez Rzeszowski Oddział Regionalny ARiMR. Program SAPARD -obok znaczącego wsparcia inwestycji na terenach wiejskich umożliwił upowszechnienie wiedzy o przepisach i zasadach stosowanych w Unii Europejskiej. Analizując wydatkowanie środków przez rolników na Podkarpaciu daje się zauważyć, że gospodarstwa są niedoinwestowane, brak jest infrastruktury i podstawowych maszyn, które to były głównym przedmiotem dofinansowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była prezentacja przestrzenna końcowych wyników SAPARD w Polsce oraz ocena tego programu z punktu widzenia poprawy konkurencyjności zakładów przemysłu spożywczego, z uwzględnieniem podziału na zakłady przemysłów mleczarskiego, mięsnego, rybnego i owocowo-warzywnego. Analizę powyższych branż przemysłu spożywczego przeprowadzono na podstawie 3 mierników (liczby zrealizowanych wniosków na 1 zakład; średniej dotacji UE na 1 wniosek - w tys. zł; całkowitej wartości zrealizowanych inwestycji na 1 zakład - w tys. zł), które poddano procedurze standaryzacji i przedstawiono w formie średniej wartości znormalizowanej. Wskaźnik ten przyjęto jako podstawę oceny zakładów danej branży z punktu widzenia oddziaływania programu SAPARD na podniesienie ich konkurencyjności. Podstawą opracowania były materiały dotyczące realizacji Programu SAPARD udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz dane Głównego Inspektoratu Weterynarii (G1W) dotyczące liczby podmiotów przemysłu mleczarskiego, mięsnego i rybnego) i rejestru REGON (dotyczące zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego). (fragment tekstu)
W opracowaniu autor przywołuje historię, i przyczyny powstania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oraz określa jej misję. Prezentuje również główne kierunki działania Agencji, ze szczególnym uwzględnieniem programu SAPARD.
Autorka przedstawiła zagadnienia dotyczące aktywności i skuteczności beneficjentów woj. lubelskiego w pozyskiwaniu środków z Programu SAPARD. Aktywność oceniono na podstawie liczby złożonych wniosków, natomiast skuteczność na podstawie liczby zawartych umów w stosunku do liczby złożonych wniosków. Zdaniem autorki, te dwie charakterystyki świadczą o tym, że beneficjenci woj. lubelskiego, którzy aplikowali o finanse z SAPARD-u, są dobrze przygotowani do absorpcji środków w ramach funduszy strukturalnych.
Celem artykułu jest przedstawienie dotychczasowej działalności Biura SAPARD w zakresie wdrażania Programu Operacyjnego SAPARD. Charakterystyki działań Programu SAPARD dokonano w trzech płaszczyznach (działaniach): 1) poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych, 2) inwestycje w gospodarstwach rolnych, 3) rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich. Materiał źródłowy stanowi dokumentacja pozyskana w Zachodniopomorskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa.
Artykuł omawia przygotowania ARiMR do pełnienia funkcji agencji SAPARD.
W ostatnich latach w powiecie jarosławskim obserwuje się niekorzystne tendencje zwiększania się liczby bezrobotnych. Ze względu na charakter gospodarki powiatu jarosławskiego przeważająca większość jego mieszkańców mieszka i związana jest zawodowo z obszarami wiejskimi. Programy przekwalifikowań, szkolenia kwalifikacyjne i lobbing na rzecz wspierania MSP w powiecie to główne zadania PUP w Jarosławiu. Dlatego też w planie strategicznym powiatu jarosławskiego uwypuklono konieczność rozwijania wszelkich form przedsiębiorczości, połączoną z aktywną promocją lokalnego rynku i dalszą rozbudową nowoczesnej infrastruktury. W chwili obecnej do najważniejszych problemów regionu zalicza się wysoki poziom bezrobocia, poziom wykształcenia niedostosowany do potrzeb rynku oraz niedoinwestowanie w zakresie infrastruktury drogowej . Członkostwo w Unii Europejskiej zwiększyło także dostępność analizowanego regionu, do zewnętrznych źródeł finansowania, dlatego też Starostwo Powiatowe w Jarosławiu jako priorytet traktuje pozyskanie środków unijnych, szczególnie przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich oraz wspieranie doradztwa dla rolników i przedsiębiorców. Ta forma wsparcia finansowego pozwoli bowiem ożywić gospodarczo biedne obszary powiatu jarosławskiego. (fragment tekstu)
10
61%
W pracy przedstawiono plan finansowy, alokację środków na poszczególne działania, jak i lata, skalę zrealizowanych projektów oraz liczbę środków przypadającą na pracującego, hektar UR, statystyczne gospodarstwo oraz udział w wartości dodanej brutto w ramach programu SAPARD w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w latach 2000-2006.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym instrumentem wspierającym przemiany strukturalne w rolnictwie i rozwój obszarów wiejskich w okresie przedakcesyjnym w krajach kandydujących do UE, w tym i w Polsce jest program SAPARD. Celem tego programu jest ułatwienie integracji sektora rolnego w tych krajach z Unią Europejską poprzez: przyspieszenie przyjmowania dorobku Wspólnot, stymulowanie rozwoju obszarów wiejskich restrukturyzację gospodarki żywnościowej. Wynika stąd, że realizowane ze środków programu SAPARD przedsięwzięcia mają przygotować administrację do zagospodarowania wielokrotnie większych środków, jakie wieś otrzyma po przystąpieniu do Wspólnoty. Winny one służyć również płynnemu włączeniu rolnictwa i obszarów wiejskich krajów kandydujących w system polityki rolnej i polityki strukturalnej realizowanej w tej organizacji. Komisja Europejska zastrzegła jednak, że ze środków tego programu nie mogą być dofinansowane przedsięwzięcia mające na celu wzrost produkcji rolnej. (fragment tekstu)
12
Content available remote Samorząd terytorialny beneficjentem programów SAPARD
61%
Artykuł ma na celu udowodnienie tezy, że program SAPARD, który miał za zadanie przygotować polską administrację, rolników, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego do sprawnego wykorzystania środków dostępnych dla Polski po przystąpieniu do UE, w tym zakresie bardzo dobrze zrealizował wyznaczone cele. Realny sprawdzian tego, jak Polska wykorzystała program SAPARD następował w kolejnych latach poprzez rozdysponowanie środków przyznanych Polsce w budżecie UE na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
13
61%
Celem artykułu jest charakterystyka i analiza wykorzystania przez Polskę wsparcia finansowego z unijnego funduszu SAPARD do 2006 roku. Środki finansowe SAPARD przeznaczone dla Polski miały przede wszystkim wpłynąć na poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego na rynku krajowym i międzynarodowym, a także na zwiększenie jego wydajności i efektywności. Ponadto doprowadzić miały do podniesienia jakości wytwarzanych produktów, sprostania normom fitosanitarnym, weterynaryjnym i higienicznym oraz szeroko pojmowanego unowocześnienia poprzez inwestycje w gospodarstwach rolnych. Ważnym zadaniem funduszu było podniesienie poziomu życia ludności wiejskiej dzięki poprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej, rozwojowi infrastruktury obszarów wiejskich zarówno pod względem rozbudowy sieci drogowej, jak i polepszenia dostępności do wody i zaopatrzenia w energię, zagospodarowania ścieków, utylizacji odpadów oraz rozwoju telekomunikacji. Ważnym celem tego programu było też spełnienie funkcji edukacyjno-informacyjnej, która polegała na przygotowaniu potencjalnych beneficjentów do korzystania z szerokiego wachlarza pomocy strukturalnej dostępnej po akcesji. (abstrakt oryginalny)
Autor poddał analizie metodę podziału regionalnej części programu SAPARD na poszczególne województwa. Są to środki przewidziane w ramach limitów z lat 2000 oraz 2001. Przeznaczono je na "rozwój i poprawę infrastruktury wiejskiej" oraz na "inwestycje w gospodarstwach rolnych". Program ten uruchomiono w drugiej połowie 2002 r.
15
61%
Nieustannie wzrasta znaczenie polityk rozwoju o charakterze terytorialnym, w tym dotyczących obszarów wiejskich, w aktywności Unii Europejskiej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Modelowy program stymulowania pomysłów przedsiębiorczych na wsi stanowi Inicjatywa Wspólnotowa LEADER, we wdrażaniu której "stare" kraje członkowskie dysponują wieloma cennymi doświadczeniami, często możliwymi do przeszczepienia na grunt polski. Pierwszym, zakrojonym na dużą skalę programem zarządzania rozwojem obszarów wiejskich w Polsce był SAPARD, współfinansowany ze środków unijnych. Pomimo początkowych trudności z jego implementacją wyzwolił imponującą dynamikę po stronie wnioskodawców, w rezultacie czego złożono ponad 31 tys. wniosków o wsparcie różnego rodzaju inwestycji. Nasz sposób rozumienia mechanizmów zarządzania obszarami wiejskimi wzbogacają teoretyczne koncepcje typów kapitału, w tym kapitału społecznego i ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił stan zaawansowania wykorzystania funduszy z programu SAPARD w Polsce i w województwie zachodniopomorskim. Dokonał oceny regionalnego zróżnicowania liczby składanych wniosków i wielkości środków pomocowych.
W artykule przedstawiono najważniejsze wnioski z przebiegu realizacji programu SAPARD w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Doświadczenie zdobyte w trakcie wdrażania tego instrumentu polityki strukturalnej miało pozytywny wpływ na procesy dostosowawcze w sektorze rolno-spożywczym oraz poziom absorpcji funduszy strukturalnych po akcesji nowych państw do Wspólnoty. (oryg. streszcz.)
Programy rozwoju rolnictwa i regionów wiejskich, współfinansowane z budżetu UE, są oceniane trzykrotnie przez zespoły niezależnych ekspertów. Program podlega ocenie (zwanej również ewaluacją) po zakończeniu prac nad jego projektem, ale przed przekazaniem Komisji Europejskiej (KE) do zatwierdzenia (ocena ex ante), w połowie okresu realizacji (ocena mid - term) i po zakończeniu (ocena ex post). Oceny są wykonywane zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi (guidelines), przygotowanymi przez Dyrekcję Generalną Rolnictwa KE. Autorzy ocen muszą przeanalizować wymienione w wytycznych problemy, stosując opracowane przez KE kryteria i wskaźniki. Jak wynika z analizy guidelines, potwierdzonej przez wykonujących ewaluację programu polskiego SAPARDU, niektóre obowiązujące kryteria i wskaźniki niewiele wyjaśniają, a nawet mogą być przyczyną mylnych opinii. Ponadto większości wskaźników nie można wiarygodnie obliczyć na podstawie danych statystyki masowej, a także na podstawie danych, którymi dysponuje agencja obsługująca program. Wykonywane z konieczności pospiesznie dla potrzeb oceny badania ankietowe nie zawsze spełniają kryterium statystycznie istotnej próby, a także nie zawsze są w pełni wiarygodne. Stąd też uzyskane na ich podstawie wyniki muszą budzić wątpliwości. Aby rozwiązać istniejące trudności, KE powinna znaleźć rozsądny kompromis między potrzebą uzyskania możliwie pełnej informacji o programie, a nakładem pracy niezbędnym do ich uzyskania. Przede wszystkim jest jednak niezbędna reorganizacja systemu zbierania danych statystycznych. Ponieważ system statystyki masowej jest niewystarczający, jego uzupełnieniem powinien być system dodatkowy, prowadzony przez agencję obsługującą program. Musi on dysponować wszystkim danymi, niezbędnymi do wykonania ocen zgodnie z wymaganiami KE. (abstrakt oryginalny)
Omówiono znaczenie funkcji rolniczej w małych miastach województwa kujawsko-pomorskiego, a następnie realizację programu SAPARD w gminach miejskich i miejsko-wiejskich.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.