Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sports joint stock company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nabywanie akcji własnych w celu ich umorzenia stanowi alternatywną wobec dywidendy pieniężnej metodę transferu kapitałów spółki do udziałowców. Na najbardziej rozwiniętych rynkach kapitałowych obserwuje się rosnące znaczenie wykupów akcji własnych kosztem dywidendy. Zasadniczym celem prowadzonych rozważań jest analiza i ocena skali stosowania wykupów akcji własnych w celu ich umorzenia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jako metody dystrybucji gotówki na rzecz akcjonariuszy. Z analizy przeprowadzonych badań wynika, iż wykupy akcji własnych na GPW w Warszawie są przeprowadzane stosunkowo rzadko.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Udział różnych grup akcjonariuszy w nadzorze nad spółką akcyjną
100%
Artykuł prezentuje zagadnienie udziału poszczególnych grup akcjonariuszy w zarządzaniu spółką akcyjną. Grupy uwzględnione w artykule to akcjonariusze instytucjonalni, akcjonariusze indywidualni, w tym pracownicy spółki. Dokonano analizy sposobów, w jaki poszczególne grupy mogą wpływać na zarządzanie spółką i jakie korzyści wynikają z takiego udziału. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich działania największych polskich firm, można zauważyć znaczny, a zatem pozytywny wzrost wdrażania strategii Koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (Corporate Social Responsibility CSR). Wydaje się, że koncepcja ta, staje się coraz bardziej elastyczna i uniwersalna, bowiem zasady CSR mogą być skutecznie wykorzystane w strategii nie tylko dużych organizacji, ale także w organizacjach sportowych, szczególnie w klubach piłkarskich. Model zarządzania z wykorzystaniem strategii CSR, wprowadzony przez największe organizacje piłki nożnej w Europie, może być dobrym przykładem dla polskich związków, aby skopiować niektóre dobre praktyki. Polskie kluby piłkarskie w miarę zainteresowania tym zagadnienie, podejmują próby wykorzystania niektórych elementów strategii CSR. Przykładem może być GKS Bełchatów. Należy mieć jednak świadomości, że jest dużo do zrobienia w tej dziedzinie dla klubów piłkarskich w Polsce. Ważne jest jednak, że pierwsze kroki zostały poczynione.
4
Content available remote Wyniki finansowe a wynik sportowy w profesjonalnych klubach piłkarskich w Polsce
100%
Cel - Celem artykułu jest zbadanie, czy wyniki finansowe oraz wynik sportowy są ze sobą silnie skorelowane. Badanie ma również na celu ustalenie, czy w Polsce można zaobserwować profesjonalizację ligi piłkarskiej oraz czy występuje duża zmienność wyników finansowych. Metodologia badania - W badaniu zastosowano analizę danych wykorzystując współczynnik korelacji oraz współczynnik zmienności. Wynik - Na podstawie badań wykazano, że wynagrodzenia, przychody, koszty oraz wyniki ze sprzedaży są skorelowane z wynikami sportowymi. W badanym okresie stwierdzono, że wyniki finansowe oraz wyniki z działalności operacyjnej nie są związane z sukcesem sportowym. Oryginalność/wartość - Pierwsze w Polsce badanie związku pomiędzy wynikami finansowymi a wynikami sportowymi dotyczące klubów z Ekstraklasy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje najważniejsze, zdaniem autora, przepisy ustawy z 16.12.2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym w zakresie funkcjonowania klubu sportowego - spółki akcyjnej. Ustawa ta wprowadza przede wszystkim trzy warianty nadzoru: uzyskanie zgody walnego zgromadzenia na dokonanie określonych czynności prawnych, uzyskanie zgody organu nadzorczego na dokonanie określonych czynności prawnych, jak też określenie zasad zbywania składników aktywów trwałych przez zastosowanie trybu przetargu oraz wyjątki od obowiązku jego zastosowania. W określonej sytuacji obowiązki te muszą być stosowane przez kluby sportowe, funkcjonujące np. w formie spółki akcyjnej. Celem artykułu jest także wyjaśnienie wątpliwości, jakie wiążą się z przedmiotowymi przepisami.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zastosowanie modelowania ekonometrycznego do opisania wartości karty zawodniczej w zależności od charakterystyk jakości gry zawodnika oraz wartości klubu. Realizacja tak postawionego problemu wymaga przeprowadzenia studiów literaturowych i wyszukania proponowanych modeli wyceny, a następnie podania własnej propozycji i oszacowania modeli. W związku z powyższym postawiono hipotezę, że aktywność sportowa zawodnika, w zależności od pozycji, na której występuje na bois ku,istotnie statystycznie wpływa na wartość rynkową jego karty zawodniczej. Dodatkowym założeniem, jakie poczyniono w badaniu, jest założenie o konieczności szacowania modeli w grupach uwzględniających funkcje zawodników w grze (napastnicy, pomocnicy, obrońcy i bramkarze). Do realizacji celu wykorzystano liniowe i linearyzowane modele ekonometryczne oraz przestrzenną bazędanych opisującą wszystkich zawodników reprezentujących wszystkie kluby niemieckie, występujące w Bundeslidze w sezonie 2013/2014. Wynikiem przeprowadzonych analiz jest wskazanie zmiennych silnie wpływających na wartość rynkową kart zwodniczych (w przenośni zawodników) oraz lepszej postaci analitycznej modelu, z punktu widzenia miar dobroci dopasowania. Tekst nawiązuje do badań prowadzonych w Europie od 1999 roku i wskazuje nowe możliwości wykorzystania popularnych narzędzi, jakimi są potęgowe modele ekonometryczne. Jest również przyczynkiem do dalszych badań nad polepszaniem własności modeli. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zarządzanie ligą zawodową w systemie sportu profesjonalnego
84%
W artykule podjęto problematykę organizacji rozgrywek lig profesjonalnych w Polsce. Przedstawiono ramy prawne i ekonomiczne funkcjonowania lig zawodowych w wybranych dyscyplinach sportowych. Wyeksponowano również problem roli marketingu sportowego w promocji wizerunkowej klas rozgrywkowych. W tym celu nakreślono cele strategii rozwoju lig zawodowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest próba ukazania zależności pomiędzy rozmiarami i strukturą kapitałów zakładu ubezpieczeń a rentownością kapitałów własnych oraz zbadanie wpływu przedmiotu działalności zakładu ubezpieczeń na strukturę i rentowność kapitałów własnych. Specyficzne wymagania stawiane zakładom ubezpieczeń i odrębność ich struktur kapitałowych Zakłady ubezpieczeń jako przedsiębiorstwa finansowe, w odróżnieniu od pozostałych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i innych usługowych mogą działać wyłącznie w formie spółek akcyjnych1. Właściwości i technologia działalności tych przedsiębiorstw Wymagają dużej skali działania. Cechą odzwierciedlającą działalność przedsiębiorstw finansowych od przedsiębiorstw działających w pozostałych dziedzinach gospodarki jest oparcie ich działalności na zaufaniu społecznym. Bank komercyjny czy zakład ubezpieczeniowy, ma szanse istnieć tak długo, jak otoczenie darzy go zaufaniem. Zaufanie wiąże się z możliwością sprostania wymaganiom w zakresie płynności, czyli możliwości terminowego realizowania zobowiązań. Krótkofalowo patrząc jest to warunek bezpiecznego funkcjonowania. Jego uwzględnienie jest niezbędne w strategiach zarządzania przedsiębiorstwami finansowymi. Jako przedsiębiorstwa z definicji o dużej skali działania nastawione są, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, na osiąganie rentowności zapewniającej maksymalizację korzyści właścicieli. Oznacza to, że w zarządzaniu przedsiębiorstwem finansowanym należy uwzględnić kompromis pomiędzy istotnymi czynnikami warunkującymi jego funkcjonowanie a więc rentownością, płynnością i bezpieczeństwem. (fragment tekstu)
Juventus Football Club Turyn S.p.A. jest spółką akcyjną (debiut giełdowy na Borsa Italiana nastąpił 19 grudnia 2001 r.) kontrolowaną przez EXOR S.p.A., który posiada 63,8% akcji, mniejszościowym udziałowcem jest Lindsell Train Ltd. (5%), a 31,2% akcji znajduje się w wolnym obrocie. Główne źródła przychodów spółki pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na organizacji meczów sportowych (piłkarskich), eksploatacji marki i wizerunku drużyny profesjonalnej Juventus, ale także z mediów, sponsoringu i sprzedaży powierzchni reklamowych. Przychody w sezonie 2013/2014 wyniosły 315,8 mln euro (w tym: 151 mln euro z telewizji i innych mediów, 60,3 mln euro ze sponsoringu i reklam; 41 mln euro z biletów i karnetów, 36,4 mln euro z transferu zawodników, 27,1 mln euro pozostałe - w tym m.in. 4,423 mln euro z zwiedzania stadionu i muzeum). W celu poprawy sytuacji ekonomicznej spółka akcyjna Juventus zawarła w październiku 2013 r. 6-letnią umowę (wejdzie w życie od sezonu 2015/2016) o łącznej wartości 139,5 mln euro z nowym sponsorem technicznym (Adidas) oraz przedłużono umowę ze sponsorem strategicznym (Fiat Group Automobiles S.p.A (od sezonu 2015/2016 roczna płatność będzie wynosić 17 mln EUR). Juventus Turyn według rankingu Brand Finance zajmuje 13 miejsce wśród marek piłkarskich w 2014 r. (181 mln euro, rating AAA). Juventus Turyn to także jeden z najbardziej popularnych klubów piłkarskich we Włoszech - z potencjałem 11,2 mln fanów. Warto zaznaczyć, że Juventus od 2011 r. dysponuje nowym stadionem, który przyczynił się do poprawy jego pozycji i wzrostu popularności. (fragment tekstu)
Wciągu ostatnich kilkunastu lat kluby piłkarskie jako spółki akcyjne doświadczyły niespotykanej patologii (chodzi nр. o ogromną skalę korupcji, brak innowacji i niekompetentną kadrę kierowniczą). W znacznym stopniu sytuacja taka spowodowana była brakiem etyki i odpowiedzialności. Celem artykułu będzie ukazanie konieczności wprowadzenia szczególnego rodzaju przywództwa do zarządzania sportowymi spółkami akcyjnymi, wspierającego postawy etyczne oraz kształtującego organizację działającą w sposób odpowiedzialny.(abstrakt oryginalny)
Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, która we własnym imieniu może nabywać prawa, w tym własność nieruchomości. Nabycie nieruchomości to pojęcie szerokie, w poniższym artykule znaczenie tego pojęcia zostało zawężone do umowy sprzedaży. Czynność nabycia nieruchomości przyjmuje formę aktu notarialnego, co ma zapewnić pewność obrotu nieruchomościami. To notariusz czuwa nad tym, aby ta czynność była ważna i wywołała skutki prawne. Nabycie nieruchomości jest czynnością prawną, którą na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych możemy zakwalifikować zarówno jako prowadzenie spraw spółki, jaki i reprezentację spółki. Autor w artykule omawia oba zagadnienia i rozważa potencjalną konieczność uzyskania zgody walnego zgromadzenia na nabycie nieruchomości, gdyż art. 146 k.s.h. nie wymaga tej zgody, jednakże literatura w tym względzie jest podzielona. Należy również rozważyć kwestię prawidłowej reprezentacji spółki, jeżeli drugą stroną czynności prawnej jest wspólnik tej spółki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki wprowadzenia rachunku odpowiedzialności i wyodrębnienia poszczególnych centrów w klubie sportowym. Autorka twierdzi, że nie można jednoznacznie przyporządkować, jak również oddzielić centra kosztowe od ośrodków wyników. Transfer sportowca, przychody związane ze sprzedażą biletów, reklama z udziałem zawodnika są nierozerwalnie związane z wydatkami klubu poniesionymi na zawodnika.
Autorka rozważyła projekt wprowadzenia controllingu, jako ponadfunkcyjnego instrumentu zarządzania klubami sportowymi, w związku z ustawą o Kulturze Fizycznej z 1996 roku, wprowadzającej pojęcie sportu profesjonalnego i mobilizującej kluby do większej odpowiedzialności finansowej. Autorka jest przekonana o tym że, wprowadzenie controllingu spowoduje, iż kluby sportowe zaczną wykazywać większą samodzielność i odpowiedzialność za podejmowane decyzje, uwzględniając przy tym własne koszty, a respektując zasady rachunkowości, będą zmuszone do kierowania się w swojej działalności rachunkiem ekonomicznym.
Komercjalizacja sportu i rywalizacja globalna spowodowała konieczność dokonania zmian w strukturach organizacyjnych niemieckich klubów sportowych. Obok stowarzyszeń sportowych zaczęły powstawać spółki prawa handlowego, a wraz z nimi nowo wybrane władze, które implementowały rozwiązania znane z praktyki gospodarczej. Nadal ważne pozostaje znalezienie balansu w kompetencjach ekonomicznych i sportowych wśród zarządzających przedsiębiorstwem. Podniesienie poziomu organizacyjnego, spowodowało wzrost konkurencyjności i jednocześnie atrakcyjności dla podmiotów zewnętrznych. Przedsiębiorstwa piłkarskie z RFN zaczęły skuteczniej rozwijać współpracę ze sferą gospodarki. Rozpoczęły się również żmudne poszukiwania nowych źródeł finansowania działalności. Akcje jednej ze spółek (Borussia Dortmund) są notowane na giełdzie. Dochody osiągane ze sponsoringu stanowią obecnie drugie źródło finansowania działalności przedsiębiorstw sportowych. Postępująca internacjonalizacja niemieckiej ligi przynosi korzyści, jednocześnie powoduje ona większe narażenie na różnego rodzaje ryzyka i wzmacnia "siłę uderzeniową" kryzysu, co przejawia się trudnościami w pozyskiwaniu nowych sponsorów strategicznych (przykładem VfL Bochum) i zmniejszeniem wartości umów z partnerami zewnętrznymi. (fragment tekstu)
Z perspektywy współczesnego prawa prywatnego mechanizm działania osób prawnych, w tym spółek kapitałowych, jest tak oczywisty, iż nie podlega żadnej dyskusji, stanowiąc niemalże aksjomat leżący u podstawy konstrukcji tych spółek. Ustawodawca różnie co prawda rozkłada akcenty, przewidując raz obligatoryjność, raz fakultatywność jednych organów, np. komisji rewizyjnej, przyjmując jednocześnie konieczność występowania innych, jak np. zarządu. Spółki kapitałowe nie są jednak rozwiązaniami współczesnymi, zaś ich geneza sięga wielu wieków wstecz, zatem proces ich kształtowania się, jak również ustrojowego porządkowania, jest bardzo złożony i stanowi wypadkową bardzo wielu czynników: społecznych, politycznych, cywilizacyjnych oraz prawnych, których skumulowanie się w XIX w. doprowadziło do nadania najpierw spółce akcyjnej, jako pierwszej spółce kapitałowej, ostatecznej - znanej nam dzisiaj - postaci instytucjonalno-organizacyjnej, a następnie do wykorzystania modelu spółki akcyjnej jako punktu odniesienia dla koncepcji spółce z o.o.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Oznaczanie klubów sportowych - dodatek "sportowa spółka akcyjna"
51%
Współcześnie w lidze zawodowej w grach zespołowych mogą występować jedynie spółki akcyjne. Jednakże, pomimo że sportowa spółka akcyjna została usunięta z polskiego systemu prawnego na mocy ustawy o sporcie kwalifikowanym z 2005 r., a wyznaczony przez ustawodawcę termin na dostosowanie form działania klubów sportowych do wymogów tejże ustawy już dawno upłynął, dalej można zaobserwować wiele klubów sportowych posługujących się oznaczeniem zawierającym dodatek "sportowa spółka akcyjna". Niniejszy artykuł ma na celu zbadanie przyczyn, a następnie dokonanie oceny zgodności z prawem posługiwania się powyższym oznaczeniem. Ponadto stanowi także próbę wskazania potencjalnie najkorzystniejszego rozwiązania w przedmiotowym zakresie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.