Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State Treasury company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Lista barier i czynników wpływających na przekształcenia w jednoosobowych Spółkach Skarbu Państwa jest długa i z pewnością nie wyczerpuje wszystkich możliwych przeszkód, na jakie dany podmiot może napotkać w procesie szeroko pojętej restrukturyzacji (w tym własnościowej). Niemniej autor, w miarę swoich możliwości, starał się wskazać najważniejsze, szerzej przedstawiając te szczególnie istotne w przypadku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W każdym razie nie może ulegać wątpliwości, i ̋ przeszkód na drodze do przeprowadzenia skutecznych przekształceń w jest bardzo dużo, zaś wiele z nich musi budzić poważny niepokój, a nawet bulwersować. A zatem w kwestiach restrukturyzacji i prywatyzacji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa pozostało jeszcze dużo do zrobienia (przede wszystkim wprowadzenie nowoczesnych i przejrzy- stych procedur pozwalających na zminimalizowanie wpływu polityki oraz nieformalnych układów na działalność i przekształcenia w jsSP), zaś konieczne zmiany winny mieć bardzo głęboki i zasadniczy charakter. (abstrakt autora)
Cel - Artykuł prezentuje systemy premiowania członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa i ich zastosowanie w spółkach. Metodologia badań - Badania przeprowadzone zostały w dwóch dużych grupach kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa. Objęły one łącznie 25 spółek, w tym dwie duże spółki matki z branży surowcowej oraz 23 spółki zależne. Analizie poddane zostały uchwały Rad Nadzorczych spółek, dotyczące oceny stopnia realizacji celów i sposobie powiązania premii z osiągniętymi wynikami. Wyniki - Badania pokazują, iż przyjęte do premiowania cele nie są w pełni dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności i aktualnej sytuacji rynkowej spółek. W większości są to cele krótkoterminowe, a przyjęte dla poszczególnych mierników wagi, nie odzwierciedlają kompetencji poszczególnych członków zarządu. Oryginalność/wartość - Ze względu na krótki okres obowiązywania rozwiązań prawnych i poufność danych w literaturze brak jest badań dotyczących premiowania członków zarządu spółek Skarbu Państwa. Wyniki badań pozwolą na poprawę systemów premiowania członków zarządu i zwiększenie ich skuteczności w osiąganiu celów spółek zawartych w ich strategiach.(abstrakt oryginalny)
Do dnia 31.08.1995 r. Minister Przekształceń Własnościowych dokonał sprzedaży 146 jssp. Tabela zamieszczona w "Prywatyzacji" prezentuje wykaz tych spółek w układzie działowo-branżowym.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA są jednoosobową spółką skarbu państwa od 2 sierpnia 1990 r. Artykuł przedstawia cele i wyniki działania spółki.
Opracowanie porusza zagadnienia genezy, zakresu oraz znaczenia społecznej odpowiedzialności biznesu. Punktem wyjścia w prowadzonej analizie jest stwierdzenie, że obecne uwarunkowania cywilizacyjne powodują, iż zysk w czystej postaci przestaje być jedynym celem działalności gospodarczej. W związku z tym od przedsiębiorstw oczekuje się przestrzeganie określonych norm, reguł i zasad. Istotne są działania na rzecz wszystkich zasobów w organizacji biznesowej oraz otoczenia, w którym organizacja funkcjonuje. W praktyce sprowadza się to do realizacji idei społecznej odpowiedzialności. Opracowanie, oprócz charakterystyki teoretycznej społecznej odpowiedzialności biznesu, przedstawia także konkretne działania realizowane w jej ramach w spółkach Skarbu Państwa na przykładzie PKN Orlen, Grupy Tauron oraz KGHM Polska Miedź.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Realizacja polityki dywidendy w wybranych spółkach z udziałem Skarbu Państwa
75%
Celem opracowania była ocena zgodności polityki dywidendy realizowanej w wybranych spółkach akcyjnych z udziałem Skarbu Państwa z założeniami określonymi przez zarządy tych spółek. Stwierdzono, że w latach 2010-2012 coraz częściej występowała sytuacja, gdzie faktycznie wypłacona dywidenda była wyższa od proponowanej przez zarząd spółki. Podwyższenie dywidendy często mieściło się jednak w ramach określonej przez spółki polityki dywidendy. (abstrakt oryginalny)
Raport Ministra Skarbu Państwa o sytuacji w "wybranych" spółkach, nad którymi sprawuje ono pieczę, jest bulwersujący. Obecnie najważniejsza jest jednak odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby przypadki błędnego zarządzania i korupcji nie zdarzały się.
Przedstawiono plan prywatyzacyjny Ministerstwa Skarbu Państwa. Ministerstwo zakłada, że do 2011 roku sprywatyzuje większość swoich spółek, a roczne przychody ze sprzedaży udziałow sięgną od 5 do 7 mld zł. Przyczynią się one do znacznego zmniejszenia długu publicznego. Zwrócono uwagę na działania, które Ministerstwo chce podjąć by przyspieszyć prywatyzację.
Spółki Skarbu Państwa co do zasady działają według tych samych reguł co prywatne spółki kapitałowe. Jednak, ponieważ ich akcjonariuszem jest Skarb Państwa, wpływ na funkcjonowanie ich organów mają urzędnicy Ministerstwa Skarbu Państwa. Celem artykułu jest wykazanie, w jaki sposób urzędnicy wpływają na strukturę organizacyjną spółki kapitałowej oraz relacje między jej organami, a także rozstrzygnięcie czy wpływ ten jest konstruktywny, czy destruktywny na realizację przez spółki celów biznesowych, z którymi może być także związana realizacja interesu publicznego. Badania przeprowadzone przez autora miały charakter interdyscyplinarny, składały się na nie analiza regulacji prawnych oraz badania ankietowe przeprowadzone wśród członków zarządów i rad nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa (JSSP) oraz spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SWSP), a także wśród pracowników MSP (PMSP) nadzorujących spółki. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Problemy polityki personalnej w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa
75%
Przedmiotem artykułu jest polityka personalna w radach nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa (JSSP). Badania przeprowadzone przez autora mają na celu rozstrzygnięcie, czy polityka personalna gwarantuje, iż nadzór sprawowany przez rady nadzorcze JSSP zabezpiecza interesy tych spółek. Aby zrealizować główny cel badań, autor rozstrzygnął kilka problemów szczegółowych. W artykule wykazano, czy polityka personalna w radach nadzorczych JSSP sprzyja zabezpieczeniu interesów tylko Skarbu Państwa jako jedynego akcjonariusza, czy także innych interesariuszy spółek, tj. zwłaszcza ich pracowników. Kolejnym szczegółowym celem badawczym jest rozstrzygnięcie, czy obowiązujące regulacje prawne gwarantują, iż w skład rad nadzorczych JSSP wchodzą osoby posiadające kwalifikacje odpowiednie dla członka rady nadzorczej spółki kapitałowej. Autor rozstrzyga także kwestię, czy polityka personalna sprzyja realizacji przez JSSP obiektywnie rozumianego interesu publicznego, czy też generuje niebezpieczeństwo wpływów politycznych na spółki. Badania mają charakter interdyscyplinarny i składają się z analizy przepisów prawnych oraz badań ankietowych wśród członków zarządów i rad nadzorczych JSSP. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Polityka dywidendy spółek z udziałem Skarbu Państwa
75%
Polityka dywidendy jest deklaracją zarządu spółki, która obejmuje ogólne założenia co do sposobu podziału wypracowanego zysku w przedsiębior - stwie. Jasno i precyzyjnie określona polityka dywidendy stanowi ważne źródło informacji w zakresie budowania oczekiwań względem spółki przez inwestorów. Zasadniczym celem artykułu jest analiza i ocena realizowanych polityk wypłat dywidend przez przedsiębiorstwa z udziałem Skarbu Państwa notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Analiza przeprowadzonych badań wskazuje na to, iż spółki z udziałem Skarbu Państwa posiadały zdefiniowane polityki wypłat dywidend, które znajdowały swój wyraz w regularnych i stabilnych wypłatach dywidend. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Kształtowanie się corporate governance w spółkach Skarbu Państwa
75%
Polski model corporate governance w spółkach Skarbu Państwa można scharakteryzować, dokonując przeglądu mechanizmów rynkowych i prawnych, które oddziałują na zachowanie jego głównych uczestników, czyli akcjonariuszy, rady nadzorczej oraz zarządu, jak również podnoszą kwestie związane z interesariuszami. W warunkach polskich, pomimo licznych procesów prywatyzacyjnych, sektor państwowy nadal odgrywa znaczącą rolę w gospodarce. Wobec tego rosnąca popularność teorii stakeholders implikuje konieczność rozpoczęcia szerszej dyskusji na temat ich udziału w kształtowaniu zasad funkcjonowania corporate governance w spółkach Skarbu Państwa. Celem niniejszego artykułu jest wyodrębnienie istotnych problemów nadzoru korporacyjnego w odniesieniu do podmiotów z udziałem państwowym, dotyczących rozwiązań niewystępujących w spółkach prywatnych. Przeprowadzona analiza problematyki wybranych grup interesariuszy uwzględniała otoczenie instytucjonalne i ekonomiczne, co pozwoliło przybliżyć znaczenie czynników politycznych i administracyjnych w kształtowaniu się corporate governance spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jest on szczególnie ważny z punktu widzenia analizowanych przedsiębiorstw, które mają działać na zasadach rynkowych i osiągać cele o charakterze biznesowym(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem pracy jest analiza wybranych kryteriów klasyfikacji spółek z udziałem Skarbu Państwa, które pozwalają na wyodrębnienie z nich grupy tzw. narodowych czempionów. Ponadto, artykuł weryfikuje trafność wskazanych kryteriów poprzez ich egzemplifikację przy wykorzystaniu wybranej spółki (PWPW). Metodologia badania - Artykuł wykorzystuje metodologię studium przypadku (PWPW) oraz analizę literatury przedmiotu. Wynik - Właściwymi kryteriami pozwalającymi na wyodrębnienie ze zbioru spółek z udziałem Skarbu Państwa podmiotów o strategicznym charakterze dla gospodarki, tj. narodowych czempionów, są: istotne znaczenie spółki dla gospodarki oraz duży potencjał własny spółki. Kryteria te wypełnia PWPW. Skarb Państwa, decydując się na udział tego rodzaju podmiotów w swoim portfelu, powinien jednak wytworzyć odpowiednie środowisko i uwarunkowania formalno-prawne faktycznie dające impuls do dalszego wzrostu i optymalnego wykorzystania tego rodzaju podmiotów. Udział Skarbu Państwa w akcjonariacie strategicznych dla narodowego interesu firm nie eliminuje możliwości ich rozwoju, a kontrolowane przez państwo firmy mogą być ekonomicznie sprawnymi organizmami przynoszącymi oczekiwane stopy zwrotu i zapewniać realizację strategicznych interesów państwa. Oryginalność/wartość - Rozwinięty w artykule koncept narodowych czempionów może posłużyć za podstawę do wypracowania polityki państwa w odniesieniu do kluczowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Tego rodzaju polityka może przyczynić się do zdynamizowania rozwoju gospodarczego Polski i realizacji kluczowych interesów gospodarczych państwa. (abstrakt oryginalny)
W wyniku likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, która nastąpiła 31 grudnia 2016 r., nadzór właścicielski nad 432 spółkami Skarbu Państwa, dotychczas sprawowany przez to ministerstwo, został przekazany 10 ministrom. Zmiana ta oznaczała decentralizację nadzoru właścicielskiego w Polsce. W ciągu kolejnych 5 lat następowały liczne, istotne zmiany organów i podmiotów nadzorujących poszczególne spółki Skarbu Państwa. Celem artykułu jest odpowiedzenie na pytanie, czy decentralizacja nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa oraz liczne zmiany organów i podmiotów nadzorujących poszczególne spółki dokonane w latach 2017-2021 przyczyniły się do poprawy jego efektywności. Krytyczna analiza wprowadzanych regulacji prawnych i piśmiennictwa związanego z tematyką artykułu prowadzi do wniosku, że decentralizacja nadzoru właścicielskiego oraz liczne zmiany regulacji prawnych dotyczące umiejscowienia organów nadzorujących spółki Skarbu Państwa w strukturach państwa nie przyczyniły się do poprawy jego efektywności, gdyż nie wynikały z przesłanek merytorycznych. Wniosek ten wynika z faktu, że zarówno przed decentralizacją nadzoru właścicielskiego, jak i w czasie wprowadzania zmian nie wdrożono odpowiednich narzędzi do ich oceny, m.in. raportu z funkcjonowania spółek Skarbu Państwa wraz z ich wyceną. Rzeczywiste powody wprowadzanych zmian miały charakter polityczny i wynikały z walki politycznej poszczególnych frakcji wewnątrz koalicji rządzącej pragnących nadzorować jak największą liczbę spółek Skarbu Państwa i czerpać z tego odpowiednie korzyści polityczne. W związku z tym ostateczna ocena wprowadzonych zmian jest negatywna. (abstrakt oryginalny)
The following paper presents areas of trade unions activities in companies owned by the State Treasury, which may be a source of organizational pathologies. The author analyses the structure, privileges, and rights of trade unions in Poland. The functioning of trade unions in companies owned by the State Treasury is subject to deeper analysis. Indications have been identified in this area that the number of trade unions in companies owned by the State Treasury is significantly higher than in private companies, especially service ones. An important part of this paper is the analysis of specific trade unions activities leading to the development of organizational pathologies in companies owned by the State Treasury. (original abstract)
Tematem publikacji jest przedstawienie różnic istniejących w doktrynie i orzecznictwie związanych z prawidłowym zakwalifikowaniem czynów, których przedmiotem wykonawczym jest faktura VAT. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono model pozycjonowania przedsiębiorstw Skarbu Państwa, będących w obrocie na rynku regulowanym, które przeznaczone są do drugiego etapu prywatyzacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Skarb Państwa w roli właściciela przedsiębiorstw
75%
Skarb Państwa w imieniu państwa pełni funkcję właściciela spółek pozostających w jego władaniu. Jest on właścicielem ułomnym, który nie potrafi lub nie jest w stanie wyartykułować własnych interesów, co przejawia się w braku jasno sformułowanych założeń polityki właścicielskiej. W konsekwencji prowadzi to do braku skuteczności działania organów nadzorczych, sprawujących w imieniu właściciela nadzór nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Celem referatu była ocena roli Skarbu Państwa jako właściciela przedsiębiorstw. Przedstawiono uprawnienia oraz podstawy prawne działania Skarbu Państwa jako właściciela, a także zestawienie spółek pozostających we władaniu Skarbu Państwa. Badanie miało charakter eksploracyjny. Opracowanie zostało oparte na wtórnych źródłach informacji. Przeanalizowano literaturę ekonomiczną z zakresu przemian własnościowych w Polsce, publikacje Ministerstwa Skarbu Państwa, raporty i opracowania Głównego Urzędu Statystycznego oraz akty prawne(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote State Treasury Special Purpose Entities for Organisation of UEFA EURO 2012
75%
Na mocy przepisów ustawy o przygotowaniu EURO 2012 zostały powołane dwie spółki celowe Skarbu Państwa: PL 2012 sp. z o.o. i Narodowe Centrum Sportu sp. z o.o. Spółka PL 2012 pełni nadrzędną rolę w organizacji przygotowań do turnieju EURO, ponieważ została powołana w celu koordynacji oraz nadzoru nad działaniami przygotowawczymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.