Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia znaczenie sektora usług w krajach OECD w zależności od poziomu ich zamożności krajów, a także wzajemne relacje pomiędzy stopą wzrostu PKB per capita w krajach OECD a ekspansją sektora usług.
W artykule zwrócono uwagę na poziom oraz strukturę sektora usług w gospodarkach krajów OECD, co jest odzwierciedlone zarówno w wielkości ich produktu krajowego brutto, jak i w liczbie pracujących w sferze usług.
Cel: Celem artykułu jest wskazanie głównych zmian w podstawowych strukturach charakteryzujących polski sektor usługowy w latach 2009-2016. Materiał i metody: Dane liczbowe pochodzą z roczników statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego. W pracy wykorzystano metodykę analizy opisowej i porównawczej. Wyniki: Dokonano analiz wartości i struktur: liczby podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON, zatrudnienia i związanych z zatrudnieniem wynagrodzeń oraz wytwarzanego PKB. W analizowanych strukturach zdecydowanie dominowała sekcja G - handel i naprawa pojazdów samochodowych. Wnioski: Zaobserwowano wzrost znaczenia w analizowanych strukturach sekcji świadczących usługi zaspokajające potrzeby wyższego rzędu (intelektualne, informacyjne, finansowe), a spadek znaczenia sekcji, które świadczą usługi bytowe (handel, zakwaterowanie). (abstrakt oryginalny)
Omówiono wspólne cechy charakteryzujące różnego rodzaju usługi oferowane przez banki oraz zarysowano tendencje zmian w strukturze usług bankowych.
Sektor usług to rozległy i zróżnicowany dział gospodarki, a rynek usług ma pewne osobliwości, które mogą mieć znaczenie dla wyjaśnienia przyczyn występowania na nim określonych modeli struktur rynkowych. Celem artykułu jest zaprezentowanie tych czynników, które decydują o modelu struktury rynku usług wraz z opisaniem sposobu ich oddziaływania na formę rynku. Autor koncentruje się na następujących tematach: niematerialność usług, asymetria informacji na rynku usług, zróżnicowanie usług, bariery wejścia na rynek usług, stopień koncentracji na rynku usług oraz wpływ specyficznych cech usług na model struktury rynku usług na przykładzie wybranych typów usług.
Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest wyodrębnienie skupień województw o podobnych strukturach usług rolniczych w 1984 r. Kolejne zadanie stanowi charakterystyka usystematyzowanych obiektów z podjęciem próby wskazania cech wspólnych, właściwych dla województw znajdujących się w określonych grupach. Badania zamyka analiza porównawcza stopnia nasycenia rolnictwa usługami rolniczymi oraz agrochemicznymi, w przestrzennym układzie województw. (fragment tekstu)
Jakość techniczna odnosi się do oceny usługi, którą klient otrzymał, jest to więc jakość efektu pracy usługodawcy. Jakość ta może być oceniona dopiero po zakończeniu procesu świadczenia usługi. Biorąc pod uwagę, że, jak wspomniano, efekt świadczenia usługi handlowej jest materialny, powoduje to, iż ocenę jakości technicznej nabywcy dokonują na podstawie w miarę obiektywnych kryteriów. Jakość funkcjonalna obejmuje wszelkie działania mające doprowadzić do efektu świadczenia usługi handlowej, odnosi się więc do oceny procesu świadczenia usługi. W takim rozumieniu jest to m.in. jakość interakcji między usługodawcą a usługobiorcą. Jakość ta jest oceniana przez nabywców bardzo subiektywnie i trudna do pełnego zestandaryzowania. Przy ocenie jakości funkcjonalnej usługi ma duże znaczenie również otoczenie, w którym określona usługa jest świadczona - elementy wystroju pomieszczenia, wygląd wykorzystywanych urządzeń czy materiałów. (fragment tekstu)
W artykule podjęto kwestię wpływu regresu demograficznego w Polsce na zmianę struktury sektora usług. Zasygnalizowano konsekwencje ekonomiczne tego procesu, głównie skutki dla struktury polskiej gospodarki, finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
Struktura przestrzenna miast w Polsce w okresie ostatnich kilkunastu lat uległa poważnym przeobrażeniom. Transformacja ustrojowa, która dokonała się w naszym kraju po 1989 r. istotnie wpłynęła na przebieg procesów i zjawisk zachodzących wewnątrz tkanki miejskiej. Ważnym aspektem tych przeobrażeń były i są przebiegające na terenie miast przemiany funkcjonalne terenów przemysłowych. Jednym z procesów zachodzącym na terenach przemysłowych w miastach polskich po 1989 r. jest proces sukcesji funkcjonalnej, który powodował pojawianie się na terenach przemysłowych nowych podmiotów gospodarczych o innej funkcji, najczęściej o funkcji usługowej. W artykule zaprezentowane zostały, na przykładzie wybranych kilku małych miast województwa dolnośląskiego, procesy sukcesji funkcjonalnej na terenach przemysłowych obejmujących swym zasięgiem podmioty z III sektora gospodarki narodowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia dynamikę rozwoju usług biznesowych w Polsce oraz ich strukturę.
Artykuł wymienia czynniki, które przyczyniły się do wzrostu znaczenia usług w gospodarkach poszczególnych krajów oraz w obrotach międzynarodowych po II wojnie światowej. W obrocie międzynarodowym wyróżnia cztery rodzaje usług. W liczbach przedstawia usługi w bilansie płatniczym Polski w latach 1991-1995. Przedstawia strukturę udziałową eksportu i importu usług w tych latach.
12
Content available remote Zmiany struktury światowego handlu usługami w latach 1980-2006
63%
Celem artykułu jest analiza przekształceń w handlu usługami i wskazanie usług nowoczesnych, na które popyt w skali świata charakteryzuje się tendencją wzrostową. (fragment tekstu)
Przedstawiono wielkość i strukturę nabywanych usług budowlano-remontowych w gospodarstwach, czterech gmin różniących się warunkami społeczno-ekonomicznymi rolnictwa. Analiza obejmuje stan zasobów mieszkaniowych i gospodarczych w dobranych losowo gospodarstwach rodzinnych. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano sytuację na rynku usług tak pod względem różnorodności oferty, bazy materialno-technicznej jak i konsumpcji.
Opracowanie zawiera analizę danych uzyskanych w gospodarstwach świadczących usługi mechanizacyjne, przeprowadzoną w czterech gminach w Polsce. Przedstawiono charakterystykę badanych obiektów, posiadanych zasobów pracy, wyposażenia w maszyny i urządzenia do produkcji, wielkość świadczonych usług oraz ich strukturę. (abstrakt oryginalny)
Omówiono miejsce tzw. usług czystych w handlu międzynarodowym. Do tej kategorii usług zalicza się te, które są rejestrowane w bilansie płatniczym, na rachunku obrotów bieżących. Przedstawiono problemy związane z definicją samej usługi oraz międzynarodowego handlu usługami, a także konsekwencje przyjętych definicji. Przeanalizowano przyczyny względnie niewielkiego znaczenia usług w ogólnych obrotach światowych mimo utrzymującej się od wielu lat wysokiej dynamiki handlu usługami. Określono rozmiary i dynamikę handlu usługami na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia. Zbadano strukturę geograficzną handlu usługami oraz kierunki tego handlu w skali międzynarodowej.
Opracowanie jest analizą zmian ilościowych i jakościowych w sektorze usługowym. Badania pokazują zróżnicowanie poszczególnych sekcji usług – rynkowych i nierynkowych w zakresie uzbrojenia pracy, produktywności pracy i środków trwałych oraz efektywności ponoszonych nakładów w sekcjach usługowych. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesną strukturę gospodarczą Polska ma już od kilku lat. Miarą tego jest ponad 50-procentowy udział usług w tworzeniu PKB oraz więcej niż połowa Polaków pracujących w tym sektorze. Obecnie w sektorze usług dokonują się istotne zmiany jakościowe, zachodzi także paląca potrzeba wprowadzenia zmian strukturalnych.
Od lat pięciu utrzymuje się znaczne ujemne saldo w polskim handlu zagranicznym usługami. O ile jednak do roku 2000 deficyt ten gwałtownie się pogłębiał, o tyle w roku 2001 sporo się zmniejszył i od dwóch lat utrzymuje się na wzglednie stabilnym poziomie.
W krajach określanych jako postindustrialne, usługi zdecydowanie są największym komponentem PKB. Najlepszym przykładem mogą być tu Stany Zjednoczone, gdzie sektor usług ma już tam 80 procentowy udział w tworzeniu Produktu Krajowego Brutto, dając zatrudnienie prawie 85 procent pracowników z działów pozarolniczych. W wielu krajach wysoko rozwiniętych wskaźniki te kształtują się podobnie, tendencje te uwidaczniają się także w Polsce.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.