Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sugar production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Zmiany we wspólnej organizacji rynku cukru a jego zasięg geograficzny
100%
Celem artykułu było określenie oddziaływania zmian we wspólnej organizacji rynku cukru na jego zasięg geograficzny przy wykorzystaniu metody Elzinga-Hogarty. Badania przeprowadzono przed wprowadzeniem reformy, tj. w 2006 r. oraz obecnie, tj. po jej wdrożeniu. W artykule wykorzystano dane wtórne dotyczące produkcji, konsumpcji, importu i eksportu cukru na poziomie państw oraz Unii Europejskiej (UE) gromadzone przez International Sugar Organization. Zdefiniowany zasięg geograficzny rynku cukru można określić jako niemal globalny - zarówno w 2006, jak i w 2013 r. Zatem reforma przeprowadzona w UE (powodująca zmianę UE z eksportera netto w importera netto) nie wpłynęła zasadniczo na charakter rynku cukru. Pewnym zmianom uległa struktura krajów tworzących ten rynek, a także wzrósł jego udział w światowych obrotach. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Celem tego opracowania jest wskazanie możliwości wykorzystania problemu transportowego w kampanii cukrowniczej. Kampania cukrownicza to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Rozpoczyna się od zbioru buraków, poprzez (niekiedy) pryzmowanie, po czym następuje załadunek i transport buraków do 18 funkcjonujących w Polsce cukrowni. Tylko zorganizowane działania logistyczne mogą zapewnić prawidłowy przebieg całej akcji. Za pomocą zagadnienia transportowego można sporządzić taki plan przewozu buraków, który zminimalizuje koszt i czas dostawy.(fragment tekstu)
Przedstawiono zmiany w powierzchni uprawy, plonów oraz produkcji buraków cukrowych w Polsce oraz wybranych krajach Unii Europejskiej, w latach 2003-2009. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych w Polsce zmniejszyła się w tym okresie o 30%, a produkcja o 19%. Jest to znacznie więcej niż w wypadku dwóch większych od Polski producentów cukru: Niemiec, a przede wszystkim Francji. Od 2003 do 2009 r. areał uprawy buraków cukrowych, a także ich zbiory najbardziej zmniejszyły się w województwie podlaskim, a zwiększyły się jedynie w województwie lubuskim. (abstrakt oryginalny)
4
100%
In the nutrition zone of the urban administrative province of Łódź there operate 6 sugar factories (Fig. 1). In their number "Dobrzelin", "Ostrowy", and "Leśmierz" belong to the Company "Mazowieckie Sugar Factories", "Gosławice" and ,,Zbiersk" are subordinated to the Company "Wielkopolskie Sugar Factories", while "Wieluń" belongs to the Company "Opolskie Sugar Factories". The main product turned out by sugar factories is white sugar, and its volume and quality of production are largely determined by technological value of the supplied raw material. Despite a substantial amount of sugar beet purchased by the sugar factories, the output of sugar was showing a downward trend over the years 1975- 1978. The main cause of this situation should be sought in gradual reduction of sugar content in beets. "A big amount of the raw material with a low polarization extends the time of the sugar campaign and considerably increases costs of production, which exceeded 16,000 złoty per ton in 1978. The Association of Sugar Producers was dealing with distribution of the product while the size of supplies to particular administrative provinces was regulated by the number of sugar coupons issued to the population. Starting from 1977 the amount of sugar supplied to the market of the Łódź administrative provinces has been quite stable as a rule and amounts to ca. 28,000 ton.(original abstract)
Celem pracy było przedstawienie skutków wprowadzenia reformy rynku cukru na podstawie wybranego gospodarstwa. Nowe przepisy spowodowały obniżenie wartości produkcji buraków cukrowych w przeliczeniu na l ha. Nie spowodowały obniżenia produkcji dla całego gospodarstwa, ale było to możliwe dzięki zakupowi dodatkowego limitu produkcyjnego. Jednocześnie o 37% zmniejszyła się wartość nadwyżki bezpośredniej. (abstrakt oryginalny)
Przemysł cukrowniczy, chroniony dotychczas za pomocą sztywnych regulacji, poprzez wprowadzenie reformy rynku cukru zostanie poddany prawom rządzącym wolnym rynkiem. Jako jedne z ogniw agrobiznesu, cukrownie będą musiały obrać jeden z kierunków działań, u podłoża których leży dążenie do podniesienia konkurencyjności bądź zaprzestanie produkcji. Celem artykułu jest ukazanie znaczenia uprawy buraka cukrowego w Polsce oraz możliwych zmian na rynku cukru spowodowanych wprowadzaniem reformy. Główne źródło informacji stanowią dane pochodzące z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. (fragment tekstu)
7
Content available remote Wpływ reformy rynku cukru w Unii Europejskiej na wyniki handlu cukrem w Polsce
75%
Artykuł przedstawia zmiany w handlu zagranicznym cukrem, sprzedaży cukru kwotowego i pozakwotowego oraz ceny zbytu cukru kwotowego w latach 2004-2012 w Polsce. Reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w 2006 r. spowodowała znaczne pogorszenie bilansu handlu zagranicznego Polski tym produktem w ujęciu wartościowym. Dopiero od 2012 r. obserwuje się poprawę sytuacji. Natomiast nasila się ujemny bilans w ujęciu ilościowym. Nie udało się osiągnąć jednego z podstawowych celów reformy, czyli znaczącego obniżenia cen cukru. Ceny sprzedaży cukru przez cukrownie po obniżeniu w latach 2007-2010, zaczęły wzrastać. Planowane w 2014 r., a obecnie przesunięte na nieokreślony termin, zniesienie limitów produkcji cukru może spowodować okresowe obniżenie jego cen na rynku Unii Europejskiej, ale w dłuższej perspektywie czasowej ich wzrost. Zmiana ta spowoduje także dalsze pogorszenie salda handlu zagranicznego cukrem w Polsce, ze względu na większe koszty produkcji cukru z buraka cukrowego niż z trzciny. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka surowcowa w przemyśle cukrowniczym odgrywa bardzo ważną rolę. Wynika to z faktu, że o efektach produkcyjnych cukrowni w dużym stopniu decyduje zaopatrzenie w surowiec, zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym. Ważne są też terminy jego dostarczania, co ma wpływ nie tylko na organizację produkcji, ale również na wyniki produkcyjne i ekonomiczne cukrowni.Udział kosztów surowca w kosztach produkcji cukru jest najwyższy ze wszystkich elementów kosztów i w Cukrowni "Wrocław" w 1991 r. wyniósł 57,66%, a w 1994 r. aż 76,07%. Udział surowca w kosztach całkowitych produkcji cukru wykazuje więc tendencje wzrostowe, powodowane głównie wzrostem cen skupu buraków. Gospodarka surowcowa winna zatem stanowić przedmiot szczególnie wnikliwych analiz, zmierzających do optymalizacji wykorzystania surowca i ograniczenia kosztów. Poprawa gospodarki surowcowej stanowi obecnie główny czynnik mogący doprowadzić do poprawy efektywności ekonomicznej polskiego przemysłu cukrowniczego. (fragment tekstu)
Autor, na podstawie wielkości produkcji buraków cukrowych i ich skupu, określił regionalne dopasowanie bazy surowcowej dla przemysłu cukrowniczego. Celem podjętych rozważań, o regionalnej współzależności zjawisk, było wykazanie braku dysproporcji rozmieszczenia produkcji buraków względem przemysłu cukrowniczego. Natomiast wyniki produkcyjne cukrowni posłużyły do oszacowania zapotrzebowania na surowiec w poszczególnych województwach i sporządzenia bilansu nadwyżek lub niedoborów regionalnych.
Na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego przedstawiono wstępne wyniki badań dotyczących oceny reformy rynku cukru UE, w odniesieniu do zmian zachodzących zarówno w uprawie buraków cukrowych (liczba gospodarstw, powierzchnia plantacji), jak i liczbie i strukturze organizacyjnej cukrowni (od 13 zakładów w 1990 roku do 3 cukrowni w 2013 roku). Badaniami objęto lata 2002-2010. Wykorzystano ujęcie według ekwidystant położenia plantacji względem lokalizacji cukrowni. Wykazano znaczący spadek powierzchni upraw buraków cukrowych, jednak w warunkach wyraźnego podniesienia przeciętnego areału plantacji. (abstrakt oryginalny)
Porównano zmiany, jakie zaszły na rynku cukru na Węgrzech i w Polsce w latach 1995-2014. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych na Węgrzech zmniejszyła się o 87%, a w Polsce o 48%, zbiory buraków uległy zmniejszeniu odpowiednio o 25% w przypadku Węgier i nie uległy zmianie dla Polski. Z uprawy buraków cukrowych zrezygnowało lub zostało do tego zmuszonych 62% plantatorów na Węgrzech (w latach 2000-2014), a 87% w Polsce (w latach 1995-2014). W ciągu 20 lat produkcja cukru na Węgrzech zmniejszyła się o 73%, a w Polsce wzrosła o 29%. W latach 1995-2008 zamknięto na Węgrzech 11 z 12 cukrowni, a w Polsce z 76 pozostało czynnych w tym okresie 19, rok później 18 zakładów. W roku 2013 w stosunku do 1995 eksport cukru z Węgier zwiększył się 15-krotnie, a z Polski 253-krotnie. Import zaś wzrósł na Węgrzech 105-krotnie, a w Polsce zmalał o ponad 40%. Zniesienie limitów produkcji cukru w UE w 2017 roku może spowodować całkowite zaprzestanie produkcji cukru na Węgrzech, a jej wzrost w Polsce. Węgry umocnią jednak pozycję największego producenta izoglukozy w UE.(abstrakt oryginalny)
12
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany, jakie zaszły w sektorze cukrowniczym w Polsce od 2001/2002 roku do 2010/2011 roku. W tym okresie produkcja cukru zmniejszyła się o 4,9%, liczba zakładów z 76 do 18, dobowy przerób o 57,2%, a liczba zatrudnionych podczas kampanii o 79,2%. Jednocześnie długość kampanii wydłużyła się o 106,1%. (abstrakt oryginalny)
W analizie zaprezentowano wybrane, zewnętrzne uwarunkowania rozwoju przemysłu cukrowniczego w Polsce. Duży nacisk położono na kształtowanie się wielkości zapotrzebowania na cukier, uwarunkowania podażowe oraz rozwiązania regulacyjne stosowane w Polsce i w Unii Europejskiej.
Omówiono zagadnienie produkcji buraków cukrowych w Polsce oraz dokonano analizy wybranych wyników produkcyjnych cukrowni w latach 2000-2003.
15
75%
Przedstawiono zmiany w produkcji buraka cukrowego w Polsce na tle Unii Europejskiej w latach 2001/2002-2010/2011. W Polsce powierzchnia uprawy buraka zmniejszyła się o 38,4%, produkcja buraka o 10,6%, a liczba plantatorów o 61,6%. Jednocześnie wzrosły: plon korzeni o 45,2%, plon cukru o 41,5%, średnia powierzchnia plantacji o 59,4%, produkcja buraka przypadająca na 1 plantatora o 133,3% oraz produkcja cukru na 1 plantatora o 124,7%. W tym samym okresie powierzchnia uprawy buraka zmniejszyła się we Francji o 1,4%, a w Niemczech o 23,2%. Produkcja buraka w tych krajach uległa ograniczeniu odpowiednio o 3,3 i 9,3%, a liczba plantatorów o 13,9 i 37,4%. Plony korzeni we Francji nie zmieniły się, a w Niemczech wzrosły o 18,1%. Plony cukru zwiększyły się o 33,0% we Francji i o 22,0% w Niemczech. Średnia powierzchnia plantacji wzrosła odpowiednio o: 14,1 i 23,2%, produkcja buraka na 1 plantatora o 12,4 i 45,0%, a produkcja cukru na 1 plantatora o 51,7 i 50,4%. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Następstwa trzech lat obowiązywania reformy rynku cukru w UE
75%
Praca przedstawia skutki trzech lat reformy rynku cukru. W sześciu krajach zaprzestano produkcji cukru, a w wielu, w tym Polsce, znacznie ją ograniczono. Jednocześnie wyodrębniła się grupa krajów o większej produkcji niż przed reformą. Mimo że zmalały ceny detaliczne cukru, to nie spowodowało to obniżenia cen wyrobów zawierających cukier. Aby utrzymać się na rynku, zarówno cukrownie jak i rolnicy, muszą maksymalnie ograniczać koszty produkcji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zmiany w produkcji buraka cukrowego w województwie lubelskim w latach 2002-2011
75%
W pracy przedstawiono na podstawie danych GUS zmiany w produkcji buraka cukrowego w województwie lubelskim w latach 2002-2010. Stwierdzono, że powierzchnia uprawy w tym okresie zmniejszyła się o 32,2%, średnie plony wzrosły o 25,9% a zbiory obniżyły się o 14,6%. W 2010 roku w stosunku do 2002 tylko w 3 powiatach powierzchnia uprawy była większa, a w z pozostałych mniejsza o 7-53%. Wyodrębniono 10 największych pod względem skali produkcji buraka cukrowego gmin. W 2002 roku uprawiano w nich prawie 12,5 tys. ha buraka cukrowego, czyli 27,0% całej powierzchni w woj. lubelskim. W 2010 roku areał uprawy w tych gminach zmalał łącznie o 1,5 tys. ha, ale wzrósł udział do 32,1% całej powierzchni w województwie. Najbardziej zmniejszono areał uprawy buraka cukrowego w gminie Telatyn (o 31,3%), Ulhówek (o 29,9%) i Miączyn (o 27,8%). Natomiast aż o 17,3% zwiększył się w gminie Werbkowice. Decydujący wpływ miała na to obecność cukrowni Werbkowice. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzona 1 lipca 2006 r. reforma unijnego rynku cukru zakłada ograniczenie produkcji we Wspólnocie o 6 mln t rocznie, z 18 do 12 mln w latach 2006/2007-2009/2010. Interesujące wydaje się dokonanie oceny wpływu tempa wdrażania reformy na jej półmetku na produkcję cukru i buraka cukrowego w UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, która jest 3. producentem cukru w Europie. Jest to o tyle cenne, że zmiany, jakie niesie reforma, niektórzy polscy eksperci oceniali jako krok w dobrym kierunku, gdyż miała ona spowodować zwiększenie roli rynku i czynników ekonomicznych w kształtowaniu pozycji krajowego cukrownictwa na wspólnym rynku [Smoleński i in. 2006, s. 27]. Tymczasem w 2008 r. okazuje się, że Polska być może będzie importerem netto cukru, bo produkcja krajowa będzie mniejsza od zapotrzebowania. (fragment tekstu)
Autorzy dokonali oceny poziomu produkcji cukru i buraków cukrowych z punktu widzenia potrzeb żywnościowych województwa oraz analizy największego segmentu rynku cukru, tj. spożycia w gospodarstwach domowych i placówkach żywienia zbiorowego. Potrzeby żywnościowe województwa dolnośląskiego autorzy określili na podstawie przeciętnego spożycia (według metody bilansowej).
20
Content available remote Pierwsze efekty reformy rynku cukru w UE i w Polsce
75%
W pracy przedstawiono stan wdrażania reformy rynku cukru w UE i w Polsce. Oczekiwane efekty w postaci ograniczenia produkcji cukru są niewystarczające. Dlatego planuje się zwiększyć wysokość rekompensat za zaniechanie uprawy buraków cukrowych dla plantatorów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.