Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 169

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szlaki turystyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Na kilkunastu odcinkach szlaków turystycznych w Tarach występują sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów, klamer czy drabinek. Są to m.in. szlaki na Rysy, Giewont czy Orlą Perć. Mimo istnienia wymienionych ułatwień od 1909-2014 r. w Tatrach zginęły 872 osoby. Z tego na Orlej Perci i szlakach dojściowych zginęły 122 osoby. W latach 1994-2014 na Orlej Perci i szlakach dojściowych doszło do 350 wypadków, w wyniku których zginęło 57 osób(Orla Perć... 2016). W 1932 r. zamknięto odcinek Orlej Perci od Przełęczy Krzyżne do Polany pod Wołoszynem. Obecnie, m.in. na odcinku Zawrat-Krzyżne Orlej Perci i na szlaku przez kopułę szczytową Giewontu Tatrzański Park Narodowy wprowadził ruch jednokierunkowy, a jego słowacki odpowiednik -Tatranský Národný Park na szlaku na Rysy zastąpił łańcuchy stalowymi schodami(Słowacy... 2016). TPN wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zaleca także odpowiednie przygotowanie się do przejścia Orlej Perci i stosowanie na tym szlaku sprzętu do autoasekuracji -zestaw kask, lonża i uprząż (Piepiora 2015) i wpinanie się do sztucznych ułatwień. TPN jak na razie nie zdecydował się na likwidację wszystkich ułatwień na tym szlaku i pozwolenie na wejście tylko z przewodnikami czy też na likwidację łańcuchów i wprowadzenie ułatwień typu via ferrata (Orla Perć... 2016). (fragment tekstu)
Buenos Aires jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji turystycznych wśród miast Ameryki Łacińskiej. Oprócz powszechnie znanych walorów turystycznych miasto oferuje atrakcje dla sprofilowanego turysty. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszy się turystyka kulturowa, związana z tangiem, architekturą czy wybitnymi postaciami. Władze miasta propagują ten rodzaj aktywności turystów i są zainteresowane promocją miejsc związanych z Witoldem Gombrowiczem w kontekście jego relacji ze stolicą Argentyny. Wraz z ukazaniem się w Polsce w 2013 r. prywatnego dziennika (Kronos) obserwuje się wzmożone zainteresowanie życiem pisarza w Buenos Aires. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postanowiono przedstawić miejsca związane z Gombrowiczem i na ich podstawie przygotować propozycję szlaku gombrowiczowskiego po Buenos Aires. Mając na uwadze to, że dla wielu turystów może to być oferta niszowa, postanowiono tak opracować szlak, by znalazły się w nim - oprócz miejsc szczególnych - obiekty ważne dla każdego turysty, a jednocześnie związane z Witoldem Gombrowiczem. (abstrakt oryginalny)
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza jest jednym z ciekawszych szlaków rowerowych na Lubelszczyźnie. Jest to transgraniczny szlak, który zaczyna się w Kraśniku, a kończy we Lwowie, jego całkowita długość wynosi 267 km. Ba-dani rowerzyści najwyżej oceniają na szlaku atrakcje, zarówno przyrodnicze, kulturowe, jak i historyczne (73,7% ocen bardzo dobrych i dobrych) oraz dużą liczbę miejsc noclegowych dostosowanych do potrzeb turystów (72,0% ocen bardzo dobrych i dobrych). Na pewno należałoby zadbać o więcej publicznych sanitariatów oraz remonty już istniejących oraz więcej miejsc naprawy i konserwacji rowerów, poprawić oznakowanie trasy szlaków, zwłaszcza w części ukraińskiej, jak również na niektórych odcinkach poprawić jakość dróg, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo rowerzystów. Największymi perełkami turystycznymi na omawianej trasie według respondentów jest: Rezerwat Przyrody "Nowiny" (95,57%); miejscowość Zwierzyniec (72,57%); Rezerwat Przyrody "Czartowe pole" (71,43%); Szczebrzeszyńskie Wąwozy (60,00%) oraz miasto Lwów (59,43%).(abstrakt oryginalny)
Karpaty należą do głównych regionów turystycznych Polski, czemu sprzyjają szczególne walory turystyczne oraz długie tradycje rozwoju turystyki. Okres socjalizmu w regionie tym, podobnie jak i w całym kraju, zaznaczył się wyraźną dominacją nurtu socjalnego w zasadzie we wszystkich aspektach rozwoju turystyki. Dominował głownie wypoczynek i turystyka zorganizowana i dofinansowana ze środków państwowych i społecznych. Większość bazy noclegowej stanowiły zakładowe i branżowe ośrodki wypoczynkowe, zlokalizowane najczęściej w najatrakcyjniejszych miejscowościach turystycznych. Jest to także okres intensywnego rozwoju prywatnej inicjatywy, zwłaszcza w zakresie wynajmu kwater. Charakterystyczne były pobyty lecznicze w uzdrowiskach. Transformacja społeczno-gospodarcza związana ze zmianami politycznymi po 1989 r. zmieniła znacząco obraz turystyki, która współcześnie przyjmuje model charakterystyczny dla rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. System opiera się w dużej mierze na prywatnej własności zarówno bazy noclegowej, jak i towarzyszącej. Szczególnie intensywny jest rozwój infrastruktury narciarskiej. Oferta sąsiedniej Słowacji spowodowała rozwój kąpielisk termalnych w oparciu o miejscowe zasoby wód cieplicowych. Widoczny jest także intensywny rozwój oferty agroturystycznej. Zgodnie z obserwowanymi na świecie trendami wzrasta rola turystyki poznawczej, opartej na walorach kulturowych (nowe atrakcje, szlaki kulturowe itp.). Zmianom ulegają także uzdrowiska (postępująca prywatyzacja), co wiąże się z ze wzrostem znaczenia usług typu spa i wellenss. Rozwija się także wypoczynek podmiejski (weekendowy i świąteczny), czemu sprzyja bezpośrednie sąsiedztwo dużych aglomeracji miejskich (GOP, Kraków, Tarnów, Rzeszów). Przekłada się to na wzrastającą liczbę drugich domów.(abstrakt autora)
5
Content available remote Zielone Szlaki Greenways jako produkt turystyczny
80%
Tworzenie tematycznych Zielonych Szlaków Greenways daje możliwość ukazania dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego w szerokim zakresie z uwzględnieniem unikatowości oraz autentyczności danego środowiska i regionu w wymiarze lokalnym i transnarodowym. Celem niniejszego artykułu jest charakterystyka Zielonych Szlaków w Polsce, ich funkcji oraz programów i inicjatyw wspierających rozwój szlaków.(fragment tekstu)
6
Content available remote Historia rozwoju pieszych szlaków turystycznych w Polsce
80%
W artykule przedstawiono historię rozwoju szlaków turystycznych w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na rolę organizacji turystycznych w procesie projektowania i oznakowanie turystycznych szlaków pieszych. Niektóre dane statystyczne umożliwiające charakterystykę rozwoju wyżej wymienionych tras turystycznych w Polsce, aż do chwili obecnej, gromadzone przez PTTK, wykorzystano w pracy.
7
Content available remote Szlak Piastowski. Wyniki waloryzacji potencjału turystyczno-kulturowego
80%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego szlaków tematycznych oparta została na metodzie opracowanej w tym celu i opublikowanej pierwotnie w monografii A. Mikos v. Rohrscheidt "Regionalne szlaki tematyczne. Idea, potencjał, organizacja", Proksenia, Kraków, 2010. Uwzględnia ona potencjalne cele turystów realizujących rożne typy wypraw kulturowych oraz pozostałą ofertę czasu wolnego oraz inne czynniki wpływające na turystykę kulturową, infrastrukturę turystyczną, w tym służącą spędzaniu czasu wolnego oraz komunikacyjną, noclegową i gastronomiczną. Waloryzację przeprowadzono w oparciu o metodę bonitacji punktowej z odpowiednio dobranymi kryteriami oceny, odpowiadającemu skali popularności danej grupy atrakcji i typu wypraw kulturowych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Polskie szlaki turystyczno-kulturowe: kryteria i zasady waloryzacji potencjału
80%
Kontynuując zainicjowany wiosną 2008 proces opracowywania zasad waloryzacji polskiego potencjału turystyczno-kulturowego, autor przedstawia kryteria i metody badawcze, w odniesieniu do oceny potencjału polskich szlaków turystyczno-kulturowych. Przedstawione w artykule propozycje jednolitych standardów badawczych oraz dokładny opis kolejnych etapów badań mają umożliwić niezależne ich podjęcie w wielu ośrodkach w kraju i w efekcie doprowadzenie do stworzenia atlasu potencjalnych destynacji turystyki kulturowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
9
80%
Mapy turystyczne odgrywają bardzo ważną rolę w uprawianiu turystki górskiej. Na ich podstawie turysta orientuje się w otaczającej go przestrzeni, uzyskuje informacje nie tylko na temat swojego położenia, ale również o infrastrukturze turystycznej. Do niedawna mapy turystyczne występowały wyłącznie w formach papierowych, jednakże w dobie kartografii cyfrowej coraz bardziej popularne stały się interaktywne mapy turystyczne. Publikacja przedstawia metodykę utworzenia interaktywnej mapy fragmentu Beskidu Śląskiego. Mapa ta zawiera informacje o schroniskach, szczytach, szlakach górskich a także dodatkowych atrakcjach. Dodatkowym elementem mapy jest Numeryczny Model Terenu oraz animacja po- zwalająca na wirtualny przelot nad pomierzonym fragmentem szlaku. Mapa została opracowana na podstawie pomiarów terenowych, podkładów mapowych pobranych z Geoportalu, obowiązujących instrukcji i wytycznych technicznych, a także literatury związanej z tematyką z zakresu GIS i geodezji. Pierwsza części publikacji ma charakter teoretyczny, opisana zostanie w niej metodyka wykonywanych prac pomiarowych oraz charakterystyka wykorzystanego sprzętu, programów i podkładów mapowych. W drugiej części publikacji zostaną opisane etapy tworzenia projektu w programie Quantum GIS, poczynając od stworzenie interaktywnej mapy, kończąc na animacji a także zasada działania interaktywnej mapy. Interaktywna mapa szlaków górskich Beskidu Śląskiego została wykonana, w taki sposób, aby turysta wybierający się w podróż w Beskid Śląski mógł szczegółowo zaplanować trasę wycieczki górskiej oraz zapoznać się z topografią regionu. Natomiast osoba nie mająca możliwości realizacji podróży w Beskid Śląski, mogłaby odbyć wycieczkę wirtualną.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Odra jako szlak komunikacyjno-transportowy oraz turystyczno-rekreacyjny
80%
Celem pracy jest ukazanie transportowej i turystyczno-rekreacyjnej funkcji rzeki z okresami jej zamierania i obecnego ponownego odradzania. Zastosowane metody badawcze to przede wszystkim: - badania ankietowe i wywiady przeprowadzone wśród mieszkańców i gospodarzy miejscowości nadodrzańskich; - dokumentacja zdjęciowa zebrana podczas ekspedycji wodnej Flis Odrzański w ciągu 17 lat (od 1996 do 2012 r.); - analiza materiałów z konferencji naukowych poświęconych Odrze, m.in. "Dzisiejszy obraz Odry. Stan jej turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania" (2005), oraz z polsko- -niemieckich konferencji organizowanych podczas ekspedycji Flisy Odrzańskie wspólnie z Unią Izb Gospodarczych Łaba / Odra 2010 we Frankfurcie, w Szczecinie, Brzegu, we Wrocławiu i w Nowej Soli; - analiza dokumentów rządowych i regionalnych dotyczących strategii rozwoju regionów; - analiza literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe znaczenie stabilizacji granulometrycznej dla wykonywania prac inżynieryjno-remontowych gruntowych nawierzchni szlaków turystycznych znajdujących się w parkach narodowych. Nawierzchnię szlaku turystycznego tworzy jedna, dwie lub kilka warstw materiału użytego do jej budowy, profilowanych na podłożu gruntowym w obrysie szlaku. Jest to proces polegający na utworzeniu nowego gruntu, zwanego również mieszanką gruntową, z dwóch lub trzech różnych gruntów w odpowiednich proporcjach wagowych, następnie wymieszaniu go na sucho i mokro oraz poddaniu procesowi zagęszczenia przy określonej wilgotności. Utworzony w ten sposób grunt charakteryzuje się lepszymi właściwościami fizycznymi, mechanicznymi oraz większą odpornością na zróżnicowane warunki klimatyczne. Zastosowanie doziarniania gruntowych nawierzchni szlaków na gruntach małospoistych pozwala uzyskiwać lepsze właściwości mechaniczne stabilizowanych granulometrycznie szlaków turystycznych w parkach narodowych.(abstrakt oryginalny)
Poniższy artykuł przedstawia problematykę wdrażania nowego ornitologicznego produktu turystycznego oraz wskazuje na istotne problemy w tym zakresie. W pracy wykorzystano wyniki przeprowadzonych badań ankietowych oraz obserwacje autora związane z kreacją szlaków ornitologicznych na terenie gmin Baranów, Markuszów, Puławy i Żyrzyn w województwie lubelskim. W artykule przedstawiona została droga od koncepcji merytorycznej, poprzez pozyskanie źródeł finansowania, aż po ofertowanie i sprzedaż gotowego produktu turystyki ornitologicznej. Postawiono tezę, iż o ile we wdrażaniu produktu problemem nie jest stworzenie metodyki i opracowanie kompleksowych założeń, o tyle większe wyzwanie stanowi finansowanie działań, a najistotniejsze bezpośrednie ofertowanie i sprzedaż gotowego ornitologicznego produktu turystycznego. Tezę tę potwierdzają przeprowadzone badania, które jednoznacznie wskazują na brak doświadczenia większości organizatorów turystyki w zakresie organizacji imprez turystyki ornitologicznej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wielopłaszczyznowe (wieloaspektowe) ujęcie szlaku turystycznego
61%
Celem opracowania jest próba ukazania mnogości podejść badawczych i definicji dotyczących szlaków turystycznych. Zdaniem autora zróżnicowanie podejść badawczych można przedstawić w trzech płaszczyznach: podstawowej, turystycznej i poza turystycznej.(fragment tekstu)
14
Content available remote Atrakcyjność turystyczna wiejskich osiedli Wrocławia
61%
W artykule przedstawiono próbę oceny atrakcyjności turystycznej wiejskich osiedli Wrocławia przez pryzmat ich walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych, zagospodarowania turystycznego oraz dostępności komunikacyjnej. Przeprowadzone analizy wykazały, że osiedla o wiejskim charakterze położone w granicach Wrocławia mogą stanowić uzupełnienie oferty turystycznej miasta, stanowiąc znakomite miejsce do rekreacji i czynnego wypoczynku.(abstrakt oryginalny)
Planning for recreational activities in protected areas involves an understanding of multiple and complex factors. Trails constitute the main recreation facility in protected areas. They are an important and common infrastructure that concentrates visitor movement. Their sustainable planning and management requires an understanding of how the visitors made their selection. The aim of this study was to identify the effect of trail attributes on visitor numbers in the Krkonoše Mountains National Park in the Czech Republic. The methods used in this study present an analytical approach involving geographic information system analysis, field monitoring and data analyses using generalised linear models. The results showed the preferential tendencies among visitors to certain trail attributes. Marginal significance and a rather strong variability in preferences (over 10%) were identified for five trail characteristics: the amount of local attractions; diversity of land cover types; dominant land cover along a trail; soil erosion; and the type of trail surface. In our study, we illustrate an analytical framework for the assessment of trail characteristics that can help guide trail analyses and management efforts. On the other hand, our findings raise new research questions and point to the requirements for further research in order to better understand how environmental attributes influence visitor choice and to use this knowledge for trail planning and management(original abstract)
Transport lotniczy odbywa się drogami lotniczymi wytyczonymi w przestrzeni powietrznej korytarzami wyposażonymi w pomoce nawigacyjne. Szlaki lotnicze tworzone są zatem w oparciu 0 drogi naturalne, a infrastruktura transportu lotniczego ma przede wszystkim charakter punktowy 1 tworzą ją porty lotnicze, lotniska, lądowiska wraz z infrastrukturą nawigacyjną. Charakter liniowy dróg lotniczych tworzy zainstalowanie na ziemi odpowiednich urządzeń prowadzenia, nadzoru i kontroli ruchu lotniczego na trasie pomiędzy odpowiednimi punktami centrowymi. Jednak mimo, że transport lotniczy ma do dyspozycji praktycznie nieograniczoną przestrzeń, to przewozy lotnicze ograniczają się do nadzorowanych tras. Infrastrukturę punktową z infrastrukturą liniową łączą tzw. rejony kontrolowane lotnisk.(fragment tekstu)
W pracy przeanalizowano na wybranych przykładach dziedzictwo kulturowe pogranicza nysko-jesenickiego (obejmującego powiat nyski w Polsce i okres Jeseník w Republice Czeskiej) w zakresie historycznych cmentarzy i miejsc pamięci (pomniki mieszkańców poległych podczas obu wojen światowych, mogiły ofiar tzw. Marszów Śmierci na początku 1945 r., miejsca związane z procesami o czary w księstwie nyskim w XVII w., krzyże pokutne) pod kątem ich wykorzystania w rozwoju turystyki kulturowej. Obie kategorie obiektów - chociaż posiadają niezaprzeczalne walory artystyczne, historyczne lub wychowawcze - wydają się zapomniane przez władze samorządowe, organizatorów turystyki i lokalne społeczności. Na skutek niedoboru informacji i braku odpowiedniej infrastruktury w terenie (tablice edukacyjne, drogowskazy) nie funkcjonują one w przestrzeni turystycznej, choć mogłyby stanowić wartościowy przedmiot zainteresowania rozwijającej się w ostatnich latach tanatoturystyki. Do podobnej grupy odbiorców skierowany jest rowerowy szlak turystyczno-kulturowy o tematyce nawiązującej do procesów czarownic, którego program poddano krytycznej analizie. W artykule krótko omawia się też relację między zabytkowymi cmentarzami a tanatoturystyką oraz rozumienie pojęcia "miejsc pamięci". (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Znaczenie Wielkopolskiego Szlaku Wiatracznego w ochronie dziedzictwa kulturowego
61%
Zabytkowe młyny wietrzne, ich historia i tradycje związane z zawodem młynarza stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Wielkopolski. Utworzenie Wielkopolskiego Szlaku Wiatracznego wiąże się z ochroną drewnianych wiatraków oraz ma na celu zachowanie pamięci o bogatej kulturze wiejskiej. Kilkaset lat historii tradycyjnego młynarstwa to bogate źródło podań i legend, a także kunszt sztuki ciesielskiej i rozwój techniki. Przedstawiony w artykule Wielkopolski Szlak Wiatraczny ukazuje nową rolę tych zabytkowych obiektów, jaką spełniają we współczesnym społeczeństwie. Część wiatraków na szlaku jest jednak w stanie ruiny, co wskazuje, że stworzenie szlaku to dopiero początek długiej i żmudnej drogi prowadzącej do celu, jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Należy bowiem pamiętać, że Wielkopolska była niegdyś zwana "krainą wiatraków" i stanowiła centrum młynarstwa w Europie. Turystyka industrialna wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów. Dawne młyny wietrzne służą więc dziś rozwojowi infrastruktury turystycznej, a tym samym podnoszą atrakcyjność danego regionu. Wiatraczne ruiny potrzebują zainteresowania turystów, by przetrwać i zachować swe dziedzictwo. Z kolei mieszkańcy potrzebują zainteresowania turystów ich regionem dla podniesienia jakości życia. Wielkopolski Szlak Wiatraczny może zatem okazać się kluczem do rozwiązania problemu niszczejących zabytków przetwórstwa zbożowego. Jest nadzieją na nowe życie wiatraków, by ich postrzępione przez nieubłaganie płynący czas skrzydła ponownie mogły zatoczyć kręgi na niebie.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie dotyczy turystyki literackiej opartej na fabule książek. Głównym celem było zaproponowanie trasy po Poznaniu śladami bohaterów powieści kryminalnych Ryszarda Ćwirleja. Przedstawiono projekt trasy po Poznaniu wraz z załączoną do niej mapą i dokumentacją fotograficzną opisywanych miejsc. Praca zawiera również opis istniejących szlaków literackich w innych miastach, ukazujący sposób działania tego typu tras w Polsce. Poprzez kontakt z instytucjami turystycznymi miast, w których znajdują się trasy literackie, pozyskano informacje na temat ich funkcjonowania. W końcowej części pracy zaprezentowano analizę SWOT, aby określić szansę rozwoju przedstawionego szlaku. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Szlak Kopernikowski - zapomniany turystyczny klasyk
61%
Szlak Kopernikowski wytyczony został z okazji przypadającego w 1973 roku jubileuszu pięćsetlecia urodzin Mikołaja Kopernika. Początkowo był on bardzo dobrze zagospodarowany i oznakowany, cieszył się też dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych turystów. Obecnie, mimo że przebiega przez tereny o dużych walorach kulturowych i przyrodniczych, jest stosunkowo mało znany. Jego oznakowanie i wyposażenie w bazę informacji turystycznej w sposób planowy i jednolity przeprowadzono tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W niniejszym artykule autorzy zwrócą uwagę na przeszłość i teraźniejszość Szlaku Kopernikowskiego, jaki wpływ na popularność Szlaku Kopernikowskiego miało ogłoszenie Roku Kopernikowskiego w latach 1973 i 2013 oraz jakie były z punktu widzenia turysty reminiscencje tych obchodów rocznicowych. Stawiają sobie również zadanie, aby odpowiedzieć na pytanie, jaka jest współcześnie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, znajomość miejsc związanych z osobą wybitnego astronoma. Pomocą w tym zadaniu jest analiza ankiet dotyczących Szlaku Kopernikowskiego, wypełnionych przez studentów czterech polskich uniwersytetów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.