Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Types of households
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zmiany struktur demograficznych ludności, przekształcenia gospodarcze i kulturowe społeczeństwa wpływają na kształtowanie się przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego. W artykule przedstawiono dynamikę struktury gospodarstw domowych według wielkości oraz zróżnicowanie struktur gospodarstw według województw.
2
Content available remote Gospodarstwo domowe jako podmiot konsumpcji
100%
W artykule skoncentrowano się na wyjaśnieniu pojęcia "gospodarstwo domowe" w ujęciu ekonomicznym i socjologicznym, a także wyraźnym rozgraniczeniu go od terminu "rodzina". W dalszej części artykułu omówiono istotę i zakres działania gospodarstw domowych, analizując ekonomiczne i społeczne funkcje w nich realizowane. Ponieważ sfera badań dotyczącą uwarunkowań konsumpcji w wymiarze mikrospołecznym jest ważna, dlatego omówiono podstawowe czynniki określające potrzeby gospodarstw domowych. Determinanty kształtujące zachowanie konsumenta przeanalizowano, dokonując ogólnego podziału czynników na dwie grupy: czynniki wewnętrzne, które są bezpośrednio związane z członkami gospodarstwa domowego, oraz zewnętrzne, stanowiące jego otoczenie. Ze względu na to, że podstawowe sfery działania gospodarstw domowych, takie jak: zarobkowanie, wydatkowanie czy konsumpcja, nie występują jednocześnie w nich wszystkich i - mimo wielu cech wspólnych - gospodarstwa domowe nie stanowią jednolitej zbiorowości, rozróżniono ich typy według różnych kryteriów, a następnie omówiono strukturę polskich gospodarstw domowych z wykorzystaniem danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego z 1988 r. i 2002 r. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Typy gospodarstw domowych ze względu na ich zachowania na rynku żywności
100%
Celem artykułu jest identyfikacja wybranych elementów zachowań pokolenia Y na rynku usług gastronomicznych oraz działań podejmowanych przez placówki gastronomiczne w kontekście tych zachowań. Realizacji celu posłużyły studia literaturowe, informacje pochodzące z czasopism branżowych oraz badania bezpośrednie przeprowadzone przez autorów artykułu. Identyfikacji wyróżników oferty placówek gastronomicznych wpisujących się w specyfikę pokolenia Y dokonano na podstawie analizie zawartości informacji zawartych na stronach internetowych placówek. Wyniki przeprowadzonych badań i analiz wskazują, że pokolenie Y to niezwykle ważny podmiot rynku usług gastronomicznych - duży liczebnie, ale również innowacyjny, aktywny, szybki, wymagający. Zachowania pokolenia Y wyznaczają współczesne trendy na rynku i wymuszają podejmowanie działań przez placówki gastronomiczne zgodne z tymi trendami - w zakresie oferty, jej różnorodności i dostępności, a także wirtualizacji elementów obsługi klienta. (abstrakt oryginalny)
Otrzymane na podstawie badania empirycznego wyniki pozwoliły zdefiniować profil społeczno-demograficzny gospodarstwa domowego w Polsce, które charakte-ryzuje się największym prawdopodobieństwem posiadania zabezpieczenia materialnego. Dotyczy ono gospodarstwa, którego głową jest mężczyzna w wieku 45-55 lat, relatywnie dobrze wykształcony, żonaty, bezdzietny lub posiadający co najwyżej dwójkę dzieci, osiągający z pracy najemnej i jednocześnie z rolnictwa lub tylko z rolnictwa relatywnie wysokie dochody, tzn. gwarantujące gospodarstwu domowemu dochód na osobę powyżej 3000 zł. Z kolei najmniejszą szansę posiadania zabezpieczenia materialnego mają gospodarstwa domowe, których głową jest kobieta, w wieku 25-29 lat, bez wykształcenia lub z wykształceniem podstawowym, rozwiedziona, wychowująca małoletnie dzieci i osiągająca z renty lub niezarobkowych źródeł relatywnie niskie dochody, tzn. gwarantujące jej gospodarstwu domowemu dochód na osobę poniżej 400 zł. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono wpływ czynników społeczno-demograficznych charakteryzujących gospodarstwa domowe na ich strukturę pod względem dochodów i wydatków. Analizie poddano strukturę dochodów i wydatków gospodarstw domowych pogrupowanych według kryteriów (typ biologiczny gospodarstwa domowego, wykształcenie głowy gospodarstwa domowego oraz klasę miejscowości według zamieszkania gospodarstwa domowego). Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z indywidualnych książeczek budżetowych w 2000 roku.
6
84%
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych elementów struktury gospodarstw domowych w miastach polskich liczących ponad pół miliona mieszkańców w roku 2002. Znajdą się w nim również uwagi dotyczące spodziewanych kierunków zmian w tych jednostkach pod względem liczby osób i składu rodzinnego. Z elementów warunków życia gospodarstw domowych poruszona zostanie - jak się wydaje - istotna kwestia samodzielności zamieszkiwania oraz tytułu do zajmowanych mieszkań. Wśród badanych miast głównym obiektem obserwacji jest Łódź, dla której pozostałe obiekty stanowią punkt odniesienia. (fragment tekstu)
Celem podjętego badania w szczególności jest stwierdzenie, czy grupa ekonomiczno-społeczna gospodarstw domowych oraz liczba osób w gospodarstwie domowym różnicują udział wydatków na tytoń w wydatkach ogółem. Podstawą analizy był opublikowany materiał empiryczny pochodzący z ogólnopolskich badań budżetów gospodarstw domowych w latach 1993-2009 przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Najniższy udział wydatków na tytoń w wydatkach ogółem na osobę występuje w gospodarstwach domowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych a następnie w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek. Najwyższy udział natomiast odnotowano dla gospodarstw domowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, przy czym w gospodarstwach tych, w rozpatrywanym okresie, zróżnicowanie udziałów omawianych wydatków było także najwyższe. W przypadku wszystkich wyodrębnionych wielkości gospodarstw domowych stwierdzono wzrost udziału wydatków na tytoń w stosunku do 1993 roku, przy czym najwyższy w gospodarstwach jednoosobowych. Typ społeczno-ekonomiczny gospodarstw domowych oraz ich wielkość w sposób statystycznie istotny różnicują wysokość udziału wydatków na tytoń w wydatkach ogółem, przy czym liczba osób silniej. (abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanego opracowania jest opis podstawowych kierunków rozwoju liczby gospodarstw domowych kierowanych przez pojedyncze osoby oraz wskazanie ich miejsca w strukturze ogółu gospodarstw domowych w Polsce. Demograficzne aspekty rozwoju liczby gospodarstw domowych na ogół są rozpatrywane w kontekście przemian zasobów ludzkich oraz przemian w ich składzie według wieku, płci i stanu cywilnego. W hierarchii pozostałych czynników istotną pozycję zajmują determinanty określające kondycję społeczno- -ekonomiczną społeczeństwa, które często decydują o możliwości tworzenia samodzielnego gospodarstwa. Trendy dotyczące rozwoju liczby gospodarstw domowych i ich przeciętnej wielkości w połączeniu z wiekiem wykazują w większości krajów taki sam kierunek. Liczba gospodarstw wzrasta w szybszym tempie niż całej populacji. Szybkie tempo przyrostu ludności dorosłej, a szczególnie starszego pokolenia wpływa bezpośrednio na wzrost bezwzględnej liczby gospodarstw domowych oraz na przekształcenia w ich strukturze. (fragment tekstu)
Dekada transformacji systemowej przyniosła w Polsce bezprecedensowe przemiany polityczne, ekonomiczne i społeczne. Rów-nie zasadniczych zmian nie obserwowano w tym rejonie Europy od wielu lat, zaś sam proces wprowadzenia gospodarki rynkowej w miejsce gospodarki centralnie planowanej nie mógł być wzorowany na doświadczeniach innych państw. Ta zmiana społeczna wciąż trwa i na bieżąco kształtuje warunki powstawania, istnienia i rozpadu gospodarstw domowych. Wśród najważniejszych uwarunkowań tych procesów można wymienić: - zmiany w kształtowaniu relacji między państwem i gospodarstwem domowym, - zmiany w kształtowaniu relacji między państwem i obywatelem, - zmiany w przebiegu procesów demograficznych, - rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństwa, - zasięg i głębokość ubóstwa, - erozję poczucia bezpieczeństwa socjalnego, - bezrobocie, - zmiany w warunkach łączenia ról zawodowych i rodzinnych, - zmiany w strukturze norm i wartości, - wpływ nowych technologii i przepływu informacji, - znaczenie rynkowe i koszty kształcenia. Spośród wymienionych czynników, w artykule zostaną uwzględnione uwarunkowania demograficzne, procesy zachodzące na rynku pracy i uwarunkowania edukacyjne. (fragment tekstu)
Autor przeprowadził analizę wpływu wybranych czynników, takich jak: dochód, grupa ekonomiczno-społeczna gospodarstwa domowego, wielkość miejscowości, na dynamikę kosztów utrzymania gospodarstw domowych w Polsce w latach 80-tych i 90-tych.
Celem autorów było określenie wpływu czynników społeczno-demograficznych charakteryzujących gospodarstwa domowe na ich strukturę pod względem dochodów i wydatków. Autorzy skupili się głównie na szukaniu różnic i podobieństw pomiędzy dochodami i wydatkami wyróżnionych zbiorowości gospodarstw domowych. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z indywidualnych książeczek budżetowych w 2000 roku. Z wielu cech społeczno-demograficznych charakterystycznych dla gospodarstw domowych, autorzy uwzględnili: typ biologiczny gospodarstwa domowego; wykształcenie głowy gospodarstwa domowego; klasę miejscowości według zamieszkania gospodarstwa domowego. Badaniami objęto dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego, wydatki na towary i usługi konsumpcyjne, wydatki na usługi, żywność, utrzymanie mieszkania i na zdrowie.
W artykule przytoczono szereg definicji określających pojęcie gospodarstwa domowego, a także przedstawiono różne jego podziały i klasyfikacje. Autorka przedstawiła obszerną analizę klasyfikacji potrzeb gospodarstwa domowego.
Praca prezentuje szeroko zagadnienia funkcjonowania gospodarstw domowych, ze szczególnym podkreśleniem ekonomiki. Omówiono właściwości gospodarstw domowych, wraz z ich rolą społeczną, przedstawiono ich funkcjonowanie, cele działalności i sposoby realizacji, a także ukazano podstawowe relacje między gospodarstwami domowymi a polityką gospodarczą, w tym pozycję gospodarstwa domowego w warunkach transformacji systemowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.