Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 432

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi transportowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Przedstawiono zobowiązania Unii Europejskiej we wszystkich gałęziach transportu. W ramach GATS sektor transportu został podzielony na następujące gałęzie: transport morski, transport wodny śródlądowy, transport lotniczy, transport kosmiczny, transport kolejowy, transport drogowy, transport rurociągowy, usługi pomocnicze do wszystkich rodzajów transportu, inne usługi transportowe.
W artykule dokonano analizy wpływu cech szczególnych produkcji usług portowych na zmiany wielkości przeładunków w skali roku, miesiąca i tygodnia w portach morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Zwrócono uwagę na szczególny charakter produkcji usług portowych i portowej działalności gospodarczej. Odniesiono się do specyfiki portowych przedsiębiorstw usługowych. Scharakteryzowano porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu, zwłaszcza ich obroty ładunkowe. Dokonano analizy i oceny wahań skali przeładunków portowych w latach 2006-2010.(abstrakt oryginalny)
Ważną część infrastruktury przewozów pasażerskich stanowi technika informacyjna (IT)1. Jest ona częścią każdego produktu i usługi i w dużej mierze decyduje o ich konkurencyjności. Technika informacyjna obejmuje telekomunikację, komputery, oprogramowanie itd. Jest to obszar o dużej dynamice zmian i szybkim tempie rozwoju. Informacje w systemie mogą się charakteryzować różnym poziomem jakości. Najczęściej odnosi się ona do następujących kategorii: dostępu do odpowiedniej informacji, rzetelności informacji, komunikatywności2. Celem rozważań zaprezentowanych w niniejszym artykule jest wskazanie znaczenia uwarunkowań wewnętrznych w tworzeniu zintegrowanego systemu informacyjnego o usługach transportowych, będącego istotą obsługi klienta. Technika informacyjna może więc być dla przedsiębiorstw wartością strategiczną, zwłaszcza w tworzeniu relacji partnerskich z otoczeniem.(fragment tekstu)
4
Content available remote Uwarunkowania rozwoju dostępności usług transportowych w regionie
80%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych uwarunkowań dostępności usług transportowych w regionie.(fragment tekstu)
Celem opracowania było wskazanie uwarunkowań i kierunków rozwoju konkurencji na rynku usług transportowych, głównie w ujęciu międzygałęziowym. W artykule omówiono istotę konkurencji wewnątrz gałęziowej i międzygałęziowej w odniesieniu do rynku usług transportowych, konkurencyjność ex post i ex ante na rynku usług transportowych oraz kierunki rozwoju konkurencji na rynku usług transportowych.(abstrakt autora)
Rynek zachodniopomorskich przewozów osób regionalnym transportem publicznym szacuje się na 63 mln pasażerów i jest on o 16,5 mln (35%) większy niż wielkości podawane w oficjalnej statystyce. Średnia odległość przewozu 1 pasażera wszystkimi środkami transportu wynosiła 47 km, w tym: pociągami osobowymi - 47 km, pociągami pospiesznymi - 190 km, autobusami - 32 km, minibusami - 118 km.(fragment tekstu)
Dostępność usług transportu lotniczego w województwie zachodniopomorskim charakteryzuje wyraźna nierównowaga, przejawiająca się w jej relatywnie wyższym poziomie w zachodniej części regionu ( głównie aglomeracji szczecińskiej ), przy znacznie niższym we wschodnich obszarach województwa.(fragment tekstu)
8
80%
Skutki kryzysu odczuwa w Polsce ok. 83% firm krajowych, w tym duża część firm związanych z transportem. Poza oczywistymi negatywnymi skutkami, takimi jak zmniejszenie liczby zleceń transportowych (w tym głównie w spedycji krajowej), ponowny wzrost cen paliw, odczuwalne są też skutki pozytywne, np. wzrost przewozów drobnicowych oraz wielkości kursu euro, co rekompensuje małą liczbę zleceń. Celem artykułu jest udowodnienie, że sytuacja na rynku usług transportowych nie zależy wyłącznie od szeroko pojętego wpływu kryzysu, lecz także w dużej mierze od polityki zarządzania firmą transportową i różnorodnych zmian, które zachodzą na rynku przewozów krajowych i międzynarodowych. (abstrakt autora)
9
Content available remote Transport gospodarczy jako czynnik kształtujący popyt na usługi transportowe
80%
Transport samochodowy jest gałęzią, która integruje poszczególne działy gospodarki oraz społeczeństwo, zaspokajając ich różnorodne potrzeb. Rynek usług transportowych jest rozwinięty, oferty przewoźników odpowiadają postulatom i preferencjom użytkowników transportu. Na rynku tym kreowane są także nowe wymagania. Udział transportu gospodarczego jest jednak nadal bardzo silny, jest on bowiem ważnym uzupełnieniem potencjału rynkowego. Pełni funkcje substytucyjne i komplementarne. (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na związkach między zmiennymi ilościowymi, stanowiącymi cykl referencyjny dla całej gospodarki i branży transportowej, oraz jakościowymi, będącymi wynikami badań przeprowadzanych przez GUS metodą testu koniunktury. Celem artykułu jest zweryfikowanie hipotezy o roli czynnika psychologicznego w opisywaniu oraz prognozowaniu koniunktury gospodarczej w odniesieniu do usług transportowych.(fragment tekstu)
11
Content available remote Wpływ wartości firmy przewozowej na wartość usług przewozowych
80%
Wartość usługi przewozowej akceptowana przez klienta, a następnie oferowanie wartości dodanej ("lepszej" od poprzedniej), a co ważniejsze - przewyższającej wartość usług konkurentów - jest możliwe tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo transportowe podnosi swoją wartość. Elementami składowymi podnoszenia wartości przewoźnika są klasyczne wartości materialne, takie jak: kapitał, pieniądz, zysk, i wartości niematerialne, takie jak: kapitał ludzki, kultura organizacyjna, podejście procesowe do działalności gospodarczej, procesowe kalkulowanie kosztów. Zawarty potencjał stwarza warunki do poszukiwania innowacji, która pozwoli przedsiębiorstwu na zwiększenie popytu poprzez wysoką wartość podaży, co z kolei zapewni trwałość działalności transportowej na konkurencyjnym rynku przewozowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka elastycznych systemów transportu występujących w Luksemburgu. Wynika z niej, że rozwiązania te stanowią uzupełnienie przewozów regularnych. Dotyczy to obszarów charakteryzujących się niskim popytem na usługi transportowe oraz peryferyjną lokalizacją. Na niski popyt wpływają mała liczba ludności, a także jej zmieniająca się struktura demograficzna. W aspekcie praktycznym przedstawiono trzy różne rozwiązania elastycznych systemów transportu. Ich różnicowanie uwzględnia potrzeby mieszkańców. Kryterium różnicującym jest m.in. pora świadczenia usług. Jeden z przedstawionych systemów (Bummelbus) pokazuje, że mogą one pełnić ważną rolę w aktywizacji zawodowej mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
The paper deals with the problem of the productivity of transportation services in freight road transport. The considerations focus on the market in Poland. It presents the results of calculations made by the author. The goal of it was to identify possible factors of this productivity. Classical measures were used - tkm/vehicle and EUR/vehicle. The main thesis was that the productivity of this sector transport is influenced by external factors (area and GDP of country) and thus independent from transport companies. The relations between this productivity and its factors and observed phenomena seems to be confirmed in case of Poland but surprisingly not on the European level. Because of that the author postulates to conduct further and deeper research.(author's abstract)
W artykule przedstawiono zmiany w zakresie długości komunikacji autobusowej w Polsce w latach 2000-2016. Zgodnie z danymi statystycznymi w tym okresie nastąpiło dalsze ograniczanie ich długości, co należy łączyć ze zmianami społeczno-gospodarczymi, jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku. Przede wszystkim zmieniły się zasady funkcjonowania przedsiębiorstw transportowych. Przyjęto między innymi zasady rynkowe prowadzenia działalności gospodarczej. Większą rolę zaczęły również odgrywać preferencje klientów transportu, co miało wpływ na zmianę zachowań komunikacyjnych mieszkańców. Nie bez znaczenia było też zwiększenie dostępu do samochodów osobowych, co ma odzwierciedlenie w szybko rosnącym od 1989 roku wskaźniku motoryzacji. Ograniczanie liczby oraz długości linii komunikacyjnych ma wpływ na funkcjonowanie i rozwój poszczególnych miejscowości. Przede wszystkim skutkuje zmniejszaniem dostępności usług transportowych dla mieszkańców. Ma to negatywny wpływ w wymiarze społecznym, ograniczając możliwość mobilności osobom pozbawionym dostępu do motoryzacji indywidualnej, a w szerszym wymiarze zmienia zachowania komunikacyjne ludności. Jest jednym z impulsów wzrostu motoryzacji indywidualnej na obszarach pozamiejskich. Dotychczas w Polsce nie wypracowano mechanizmów ograniczających negatywne następstwa ograniczania podaży usług transportowych. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób młodszych (w Polsce dla uczniów od poziomu liceów oraz studentów), starszych, a także pozbawionych możliwości korzystania z samochodów osobowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano koncepcję utworzenia przez Przedsiębiorstwo PKP własnego banku, który ułatwiałby finansowanie i kredytowanie tak własnej działalności PKP jak i przedsiębiorstw korzystających z jej usług transportowych.
The definition of the value of transport services for passenger is not easy to determine. Knowledge of the specificity of public transport as well as the general features of transport services makes existing definitions of value, that refer to products more often than to services, constrain the ease of its understanding. Therefore, for the purposes of this article, definitions of value including value for passenger and their understanding in the context of public transport services are presented. It was pointed out that this value should be shaped mainly from the point of view of the passenger, who, having a choice of different means of transport and their specific features, will choose the one to be used for everyday trips.(author's abstract)
This paper presents selected aspects of improving public transport service quality through Sustainable Urban Mobility Planning (SUMP). SUMP is a new concept of transport planning developed and promoted by the European Commission. In contrast to the traditional approach, this concept relies heavily on the involvement of citizens and stakeholders and institutional cooperation. It involves various levels of government and management between neighboring municipalities. The aim of the paper is to provide an overview of the importance of participation and institutional cooperation of SUMP process for the Kraków City.(author's abstract)
W artykule przedstawiono oferty przewozowe w rejonie przewidywanej olimpiady zimowej Zakopane 2006r. Autor scharakteryzował oferty krajowe i międzynarodowe PKP, LOT i PKS.
Przedmiotem rozważań podjętych w artykule jest analiza i ocena wybranych usług komunikacji zbiorowej na przykładzie gminy Miasta Radomia, przedstawiona na tle istotnych uwarunkowań funkcjonowania i rozwoju miejskiego transportu pasaŜerskiego. Pierwsza część referatu, mająca charakter rozważań teoretycznych, dotyczy uwarunkowań kształtujących popyt na przewozy zbiorowe, ze szczególnym uwzględnieniem istoty i znaczenia postulatów przewozowych. W drugiej zaś, rozważania teoretyczne poparto prezentacją wyników badań ankietowych przeprowadzonych przez Pracownię Badań Rynku Transportowego z udziałem studentów Wydziału Transportu i Elektrotechniki w 2011r., w ramach projektu "Tempo 30, Tempo 70"., dotyczących oceny przez usługobiorców wybranych usług transportowych komunikacji i rozwoju komunikacji zbiorowe w Radomiu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.