Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wartość dla akcjonariuszy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wewnętrzny mechanizm alokacji kapitału decyduje dziś o przewadze strategicznej ugrupowań gospodarczych, poszczególnych krajów, a także przedsiębiorstw. Mechanizm alokacji kapitału w przedsiębiorstwie stanowi najważniejszą część zarządzania kapitałem. Optymalna alokacja kapitału zainwestowanego oznacza proces wyrównywania się adjustowanych ryzykiem krańcowych stóp zwrotu. Jeśli jest inaczej, oznacza to niszczenie wartości dla akcjonariuszy. Procesy transgranicznej optymalizacji alokacji kapitału nie powinny abstrahować szczególnie od ryzyka makroekonomicznej destabilizacji krajów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Fuzje i przejęcia strategią na wzrost wartości przedsiębiorstwa
100%
W artykule Autorka zaprezentowała rynek fuzji i przejęć w Polsce. Wskazując na wagę strategii wykazała, że podmioty uczestniczące w procesach fuzji i przejęć nie podchodzą z odpowiednią powagą, skrupulatnością i starannością do niej. Brak prawidłowego działania jest podawany niejednokrotnie za motyw wpływający na brak zakończenia sukcesem owych procesów. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie krytyki koncepcji shareholder jako fundamentu corporate governance. Celem artykułu jest identyfikacja argumentów krytykujących podejście kreowania wartości dla akcjonariusza value i ich wpływu na rozwój nadzoru korporacyjnego, w szczególności jego zadań, funkcji i poszczególnych mechanizmów. Artykuł bazuje na przeglądzie najnowszych pozycji literatury przedmiotu i przyjmuje następującą strukturę - w pierwszym punkcie przybliżono koncepcję shareholder value na tle przeglądu teoretycznych perspektyw nadzoru korporacyjnego. Punkt drugi został poświęcony identyfikacji głównych uwag krytykujących podejście kreowania wartością dla akcjonariusza, jakie stało się dominującą perspektywą corporate governance. W punkcie tym wskazano zarówno słabości koncepcji shareholder value, jak i ograniczenia studiów prowadzonych w obrębie tej perspektywy badawczej. W punkcie trzecim zaproponowano możliwe scenariusze rozwoju problematyki corporate governance w odpowiedzi na krytykę i świadomość słabości jej fundamentalnego założenia o pierwszeństwie interesów akcjonariuszy nad oczekiwaniami innych grup interesariuszy. Wnioski zawarto w podsumowaniu.(fragment tekstu)
Teoria wartości dla akcjonariuszy (shareholder value theory), wedle której jedynym słusznym celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysków akcjonariuszy, niewątpliwie stanowiła dominującą zasadę ładu korporacyjnego w ciągu ostatnich dekad. Obecnie pojawia się jednak poważny znak zapytania, czy teoria ta zapewnia odpowiednie ramy dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Globalny kryzys finansowy przyczynił się do przywrócenia dyskusji o tym, jakie założenia powinny przyświecać współczesnym korporacjom. Jednocześnie znaczną uwagę w literaturze z obszaru zarządzania strategicznego zaczęto przywiązywać do kwestii etycznych związanych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Głównym celem artykułu jest włączenie się w dyskusję nad teoriami wartości dla akcjonariuszy oraz teorią wartości dla interesariuszy (stakeholder value theory), a także bliższe przyjrzenie się aspektom etycznym przyjęcia modelu zorientowanego na maksymalizację wartości dla właścicieli. Artykuł ma na celu podkreślenie, że cele działania współczesnych korporacji nie powinny ograniczać się do zwiększania wartości dla ich właścicieli. Określając model biznesowy, organizacje powinny uwzględniać aspekty społeczne i etyczne związane ze swoim funkcjonowaniem. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza współczesnych uwarunkowań procesu kreowania wartości dla akcjonariuszy w kontekście założeń i zasad koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Rozważania zostały podjęte w oparciu o krytyczną analizę współczesnej literatury przedmiotu oraz doświadczenia autora zrealizowane w praktyce gospodarczej. Jako konkluzję przedstawionych dociekań można wskazać zarówno wpływ koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa na efektywność procesu kreowania wartości dla akcjonariuszy, jak również cząstkową rozbieżność celów i działań realizowanych w ramach obu koncepcji.(abstrakt oryginalny)
Działalność współczesnych przedsiębiorstw skoncentrowana jest przede wszystkim na działaniach zwiększających ich wartość. Wszelkie procesy przebiegające wewnątrz organizacji skierowane są na realizację celu działania każdego przedsiębiorstwa. Tym celem jest pomnażanie wartości dla akcjonariuszy. W artykule podjęto próbę pokazania potrzeby wdrożenia Balanced Scorecard jako narzędzia controlingu strategicznego. Porównano BSC dla banku komercyjnego oraz dla firmy produkcyjnej branży farmaceutycznej w kontekście kreowania wartości dla akcjonariuszy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono kluczowe kategorie w teorii przedsiębiorstwa - konkurencyjność i wartość. Przybliżono genezę powstania metod oceny skutków regulacji. Pokazano współzależności metodyki OSR z konkurencyjnością i wartością przedsiębiorstwa.
Zasadniczy cel opracowania ogniskuje się wokół przedstawienia wyników badań empirycznych nad zróżnicowaniem absolutnych i względnych wartości całkowitego zwrotu dla akcjonariuszy spółek publicznych należących do dwóch subindeksów giełdowych: WIG-Media i WIG-Energia w 2016 r. W artykule zaprezentowano dwuwymiarowe podejście do oceny wskaźnika TSR. Pierwsze z nich skupia się na przedstawieniu najczęściej spotykanych w literaturze przedmiotu wariantów metodologicznych służących do wyodrębnienia bezwzględnych wartości omawianego wskaźnika, obrazujących ogół korzyści ekonomicznych płynących dla inwestorów z tytułu posiadanych papierów wartościowych określonej spółki w jednym okresie lub ciągu tych okresów. Drugie z nich, eksponujące behawioralne podejście do oceny pomiaru dokonań podmiotu gospodarczego, ilustruje nie tylko wytworzoną (utraconą) wartość względem akcjonariuszy, ale i oczekiwania rynku w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na coraz większą popularność wdrażania systemu zarządzania wartością przedsiębiorstwa, który zastępuje dotychczasowe rozwiązania organizacyjne. Równocześnie osiągnięcie zysku czy jego maksymalizacja przestaje być głównym celem działalności jednostek, ustępując miejsca maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa. Artykuł jest próbą wytłumaczenia istoty zarządzania poprzez wartość, jego zasad, etapów czy też narzędzi. Ponadto opisuje mierniki oceny rezultatów działalności jednostki gospodarczej, dzięki którym właściciele czy udziałowcy mogą permanentnie kontrolować, analizować i oceniać finansowe rezultaty jej działalności.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wpływ zarządzania wartością na finansjalizację przedsiębiorstw
75%
Celem artykułu jest omówienie wpływu koncepcji zarządzania wartością dla akcjonariuszy na zjawisko finansjalizacji podmiotów realnej sfery gospodarki, jakimi są przedsiębiorstwa. Artykuł ma charakter kognitywny. Zawarte w nim rozważania wyrażają poglądy autora na omawiane zagadnienie, wypracowane w wyniku przeprowadzonych studiów nad literaturą tematu. Mogą w konsekwencji stanowić przyczynek do głębszej i krytycznej dyskusji o skutkach idei zarządzania wartością na zmiany zachowań współczesnych przedsiębiorstw i postępujący wzrost stopnia finansjalizacji ich aktywności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy przedsiębiorstwo powinno równoważyć interesy wszystkich podmiotów związanych z przedsiębiorstwem (interesariuszy), czy też działać na rzecz akcjonariuszy.
Ponieważ nie jest do końca jasne, czy to reputacja przyczynia się do większych zysków udziałowców, czy większe zyski udziałowców poprawiają reputację przedsiębiorstwa handlowego, autor niniejszego artykułu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób reputacja przedsiębiorstwa wpływa na trzy czynniki tworzenia wartości i przekłada się na planowane przepływy gotówki. Stwierdzenia przedstawione w artykule nie powinny być traktowane jako definitywne, gdyż są oparte nie na empirycznych badaniach, lecz na studiach literaturowych przeprowadzonych w obszarze marek produktowych, marek korporacyjnych oraz reputacji przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą analizy wpływu mechanizmu emisji z wyłączeniem prawa poboru na wartość dla dwóch grup inwestorów: dotychczasowych akcjonariuszy oraz podmiotów obejmujących nowe akcje. Badania empiryczne poprzedza analiza wyników badań zagranicznych oraz analiza sytuacji prawnej na rynku polskim. Badania empiryczne obejmowały emisje z wyłączeniem prawa poboru na polskim rynku giełdowym w okresie od 1 stycznia 2007 do 30 czerwca 2010 roku. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kreowanie wartości przedsiębiorstw w procesach fuzji i przejęć
75%
Celem opracowania było określenie uwarunkowań procesu kreowania wartości w połączeniach przedsiębiorstw. Omówiono motywy fuzji i przejęć, ponadto przedstawiono proces kreowania wartości dla akcjonariuszy (na podstawie modeli Stewarta i Rappaporta). Opisano czynniki organizacyjne, od których zależy efektywność procesów połączeń. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote CSR and Shaping of Values for Stakeholders
75%
Pojęcie grup interesu jest silnie podkreślane przy definiowaniu koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - od ang. Corporate Social Responsibility). Trudno jednak nie zgodzić się z tezą, że przedsiębiorstwa, jako podmioty działające w otoczeniu innych podmiotów, które korzystają z dóbr, powinny służyć interesom szerokiego grona interesariuszy. W artykule przedstawiono koncepcję CSR ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb interesariuszy i sposobów ich zaspokojenia na przykładzie polskiej praktyki gospodarczej. Jak wskazują dane uzyskane z badań, firmy w Polsce zwracają uwagę na inne grupy interesariuszy (oprócz klientów) i biorą je pod uwagę w praktykach biznesowych.(abstrakt oryginalny)
Coraz częstszym kryterium decyzyjnym przy ustalaniu strategii rozwoju przedsiębiorstwa jest wartość dla akcjonariuszy. Celem nadrzędnym funkcjonowania przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej jest maksymalizacja majątku właściciela. W artykule porównano wartość dla akcjonariuszy z wartością rynkową przedsiębiorstwa.
Ocena kreowania wartości przedsiębiorstwa z punktu widzenia jego właścicieli stanowi podstawową płaszczyznę prowadzonych rozważań. Uwaga koncentrowana jest na wykorzystaniu miar oceny zewnętrznej i wewnętrznej - rynkowej i ekonomicznej wartości dodanej. Celem artykułu jest wykorzystanie rozszerzenia pola ich percepcji przez wprowadzenie koncepcji wielkości nadmiarowej. Artykuł jest kolejną pozycją cyklu publikacyjnego, stąd warstwa teorio-metodyczna została ograniczona do niezbędnych ustaleń, wraz z odesłaniem do wcześniejszych pozycji. Wypracowana koncepcja posłużyła do przeprowadzenia badań empirycznych na grupie spółek giełdowych sektora budownictwa. Uzyskane wnioski z oceny średnioterminowej pozwoliły na potwierdzenie hipotezy o wysokiej korelacji zmian nadmiarowej rynkowej wartości dodanej ze zmianami kapitalizacji spółek oraz jej braku względem zmian ekonomicznej i rynkowej wartości dodanej. (abstrakt oryginalny)
Istnieje coraz mocniejsze przekonanie, potwierdzane także empirycznie, iż wartość klientów ma bezpośredni wpływ na wartość przedsiębiorstwa, wartość dla akcjonariuszy i stanowi coraz częściej podstawę wyceny wartość rynkowych. Podstawą współtworzenia przez klientów wartości jest określenie tego, co klienci wnoszą do przedsiębiorstwa, bowiem wartość klientów dla firm wyrażana musi być tym, co oni wnoszą do przedsiębiorstwa. W tradycyjnych, wąskich ujęciach wartość klienta ograniczana jest do rentowności transakcji lub rentowności w cyklu życia klienta w firmie (Customer Lifetime Value). Obecnie wymagane jest szersze spojrzenie na klienta, a więc uwzględnienie wszystkich strumieni kreowanych przez niego, łącznie z niefinansowymi, które skierowane są do firm oraz dążenie do ich wyceny. (abstrakt oryginalny)
Kontrola menedżerska jest często utożsamiana z kontrolą finansową. Jak wskazują doświadczenia wielu firm, które deklarują jako cel działania maksymalizację wartości firmy dla właścicieli, takie podejście jest niewystarczające do osiągnięcia sukcesu. Artykuł przedstawia koncepcję kontroli menedżerskiej integrującą kontrolę strategiczną i operacyjną, opartą na koncepcji zarządzania przez cele. (abstrakt oryginalny)
Troska o dobrobyt akcjonariuszy konsekwentnie staje się podstawowym imperatywem współczesnego świata biznesu. W ślad za przemianami na rynku amerykańskim postępuje proces rozbudzania zainteresowania problematyką "wartości dla akcjonariuszy" {shareholder value) na kontynencie europejskim. Jednym z największych dylematów z nią związanych jest pytanie o to, jak zmierzyć efekty jej kreacji? Rozwiązaniem coraz częściej praktykowanym w tym względzie jest MVA™ (Market Value Added™)l), miernik popularyzowany w naszym kraju pod nazwą "rynkowej wartości dodanej". (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.