Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 491

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Well-being
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Rolnictwo ekologiczne jest niewątpliwie najszybciej rozwijającą się gałęzią rolnictwa na świecie, a w szczególności w Unii Europejskiej. W Polsce rolnictwo ekologiczne cały czas się rozwija. Dostrzegamy ciągły wzrost zainteresowania rolników ekologicznymi metodami gospodarowania, dzięki czemu liczba gospodarstw ekologicznych w naszym kraju z roku na rok się zwiększa. Działania na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego stwarzają możliwości rozwiązywania problemów związanych z ochroną środowiska, dobrostanem zwierząt, a także rozwojem obszarów wiejskich przy jednoczesnym wytwarzaniu żywności wysokiej jakości. Produkcja prowadzona metodami ekologicznymi w oparciu o walory przyrodnicze jest najbardziej przyjazna dla środowiska i wpływa na znaczne ograniczenie zewnętrznych środków do produkcji. Rolnictwo ekologiczne spełnia jednak nie tylko rolę związaną z produkcją żywności, ale wpływa na utrzymanie i zwiększenie różnorodności biologicznej i walorów przyrodniczych rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Dodatkowo rolnictwo ekologiczne poprzez swoją pracochłonność wpływa na zwiększenie zatrudnienia na obszarach wiejskich8. (fragment tekstu)
Rozważania dotyczące zmian w metodologii badań nad jakością życia miały na celu próbę wskazania istnienia w dotychczasowych bogatych doświadczeniach empirycznych wielu koncepcji, w których istniała nieuświadomiona łączność pomiędzy obiektywnym i subiektywnym charakterem ocen społecznych zmian. Brak jednej uniwersalnej i idealnej definicji nie jest możliwy do prostej eliminacji, mimo oczywistego przenikania się ekonomicznych i psychologicznych koncepcji czynników warunkujących wzajemne oddziaływanie na jakość życia. Odmienne realia społeczno-kulturalne oraz gospodarczo-polityczne w zasadzie nie zabraniają posługiwania się jedną koncepcją z bardzo urozmaiconą analizą zróżnicowań. Czy jednak istnieje możliwość porównań wyników badań - to temat przyszłych dyskusji. Od kilkunastu lat życie wielu społeczeństw, szczególnie tych, które przeszły transformację systemową, jakość życia jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Dlatego wydaje się konieczne "rozerwanie" kategorii jakość życia na dwa nurty i to zarówno w odniesieniu do dobrobytu, jak i dobrostanu. Identyfikacja złobytu i złostanu w kontekście obecnej sytuacji ekonomicznej i społecznej wydaje się znacznie ważniejszym celem badawczym niż badanie zamożności i szczęścia. Taki cel jest w chwili obecnej dużo ważniejszy w kontekście sytuacji społecznej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Ludzie zazwyczaj sądzą, że pieniądze są najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że są szczęśliwi. Jest jednak cała gama innych czynników społeczno-demograficznych, ekologicznych, kulturowych czy psychologicznych, które mogą oddziaływać na nasze poczucie dobrostanu i dobrobytu. Jednak problem z uszczęśliwianiem ludzi polega na tym, że te same działania jedni będą postrzegali pozytywnie, a inni negatywnie. Niniejszy artykuł przedstawia, w jaki sposób wymienione czynniki mogą oddziaływać na dobrostan, dobrobyt i poczucie szczęścia. Wiedza ta ma wymiar nie tylko poglądowy, ale może być bardzo użyteczna z punktu widzenia władz podejmujących decyzje o zmianach natury ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Czy wellbeing będzie stopniowo znikać w wyniku kryzysu wywołanego pandemią? Czy firmy będzie nadal stać na inwestycje, które mają zapewnić dobrostan pracowników? Jaką formę przyjmą działania w tym zakresie? A może potrzebne jest zupełnie nowe podejście do wellbeingu? To pytania, które dzisiaj zadaje sobie wiele firm w naszym kraju. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi podsumowanie głównie socjologicznych badań dotyczących obaw, trosk i bólu. Badania nad jakością życia skupiają się zazwyczaj na pozytywnych aspektach dobrostanu, takich jak satysfakcja i szczęście. W odróżnieniu od takiego podejścia przedmiotem niniejszej pracy są negatywne aspekty dobrostanu, takie jak obawy, troski i ból, a także niezadowolenie i podobne obciążenia. Prezentowane są tutaj badania z ostatnich 50 lat, dotyczące kwestii trosk w społeczeństwach. Istniejące dane zostały umieszczone w nowym układzie odniesienia i przeorganizowane zgodnie z tematem badawczym pracy. W nieunikniony sposób to pole badań obarczone jest znaczącym błędami, ale celem pracy było przedstawienie tego złożonego zagadnienia w sposób na tyle wiarygodny, na ile jest to obecnie możliwe.(abstrakt oryginalny)
Życie jest jak silnik Diesla w przepompowni wód podziemnych, a sukces ma smak ragoût z młodego wielbłąda. Są metafory, których nikt nie rozumie, ale przynajmniej przykuwają uwagę. Są jednak także stare metafory, które zbywamy wzruszeniem ramion, bo już tyle razy słyszeliśmy, że czas to pieniądz, a namiętność pali niczym ogień. Wśród tych starych, wyświechtanych przenośni bywają jednak takie, do których warto wracać, bo wciąż potrafią poszerzać nasze horyzonty. Tak jest z porównaniem firm i innych organizacji do żywych organizmów. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule została podjęta próba wskazania, które aspekty z zakresu dobrostanu psychicznego pracowników zostały już odkryte i opisane za pomocą metody naukowej, a które pozostają w obszarze niewiedzy. W artykule zostały przybliżone definicje wellbeingu, oparte o różne systemy myślenia, a także przytoczono przykładowe wyjaśnienia pojęcia wellbeingu pracowników. W badaniach nad wellbeingiem mamy do czynienia z trzema orientacjami, tj. szkołą hedonistyczną (subiektywną), szkołą eudajmonistyczną (obiektywną), a także szkołą integrującą oba podejścia. Autor przybliżył kilka wyników badań dotyczących korelacji między dobrostanem pracowników a innymi zmiennymi w organizacji (między innymi wpływem środowiska pracy, praktykami zarządzania zasobami ludzkimi, używaniem korporacyjnych mediów społecznościowych czy wpływem specyficznej kultury organizacyjnej firmy). W artykule nie zabrakło również odniesień do danych statystycznych i przykładów rozumienia wellbeingu w praktyce zarządczej. Za szczególnie ważne aspekty wywodu autor uznaje skonstruowanie pytań związanych z wellbeingiem pracowników w kontekście praktyki zarządczej oraz przygotowanie praktycznych rekomendacji. W oparciu o kwestie omówione w artykule wskazano także możliwe kierunki rozwoju dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
Dobrostan psychiczny i jego odczuwanie stało się na fali postegzystencjalizmu i rozwoju koncepcji psychologii pozytywnej, jednym z kluczowych problemów badawczych współczesnej psychologii. Nie można pominąć dychotomicznego podziału koncepcji dobrostanu psychicznego - wywodzącego się ze starożytnej refleksji nad szczęściem - na teorie hedonistyczne i eudajmonistyczne (Ryff, 1989). Perspektywa hedonistyczna, której przedstawicielem był m.in. Epikur traktowała szczęście jako przyjemności. Natomiast podstawą rozumowania eudajmonistycznego - reprezentowanego przez Arystotelesa - było moralne, sensowne życie. Eudajmonia to kompozycja wszystkiego, co jest potrzebne człowiekowi do szczęśliwego życia - przy czym szczęście nie jest tu tożsame z przyjemnością, choć bez szczęścia życie nie będzie przyjemne. W artykule przedstawione zostały główne teorie dobrostanu psychicznego człowieka, wraz ze wskazaniem kierunków badań, w jakich można je wykorzystać. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie poziomu dobrostanu bydła mlecznego w gospodarstwach w województwie mazowieckim i podlaskim, jak również wskazanie występujących różnic. Badania zostały przeprowadzone w 2012 roku na próbie 150 gospodarstw. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że ogólny poziom dobrostanu jest wyższy w województwie mazowieckim niż podlaskim. Jednocześnie w gospodarstwach z województwa mazowieckiego zanotowano niższą wydajność mleczną krów. Relacja była taka sama w przypadku kosztów weterynaryjnych. Finalnie, nadwyżka bezpośrednia z gospodarstwa w przeliczeniu na jedną krowę była wyższa w województwie mazowieckim niż podlaskim. (abstrakt oryginalny)
W ciągu minionych kilku tygodni znaleźliśmy się w sytuacji wywołującej poczucie zagrożenia, a także wymagającej natychmiastowych zmian nawyków zarówno osobistych, jak i organizacyjnych. Zostaliśmy zmuszeni do błyskawicznej transformacji naszych ugruntowanych rytuałów i systemów zachowań. Ograniczamy do minimum kontakty osobiste, żyjemy w stanie podwyższonego lęku. Nie spotykamy się ze znajomymi, nie zmieniamy środowiska i często pracujemy z domu, jednocześnie opiekując się dziećmi. Towarzyszy nam wyższy poziom stresu, nierzadko poczucie niemocy oraz niepewność przyszłości. W nowej rzeczywistości pełnej niepokoju pracownicy potrzebują wsparcia innego niż do tej pory. Jak można im pomóc? (fragment tekstu)
Od 2008 r. jesteśmy świadkami nowego zjawiska gospodarczego, które wstrząsnęło kapitalizmem, prowadząc do poważnych konsekwencji ekonomicznych, politycznych i społecznych. Pierwsza panika na rynkach finansowych, histeria medialna, rosnące bezrobocie, miliony ludzi wyrzuconych na bruk, łańcuchowa reakcja bankructw, demonstracje w Stanach Zjednoczonych wymierzone przeciwko Wall Street, odbywające się w wielu krajach protesty antyrządowe i przeciwko Unii Europejskiej, a następnie kryzys zadłużeniowy w niektórych państwach Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej - jaki wpływ wywarły te wielkie wydarzenia gospodarcze na subiektywny dobrobyt południowych i środkowowschodnich Europejczyków? Paradoks Easterlina sugeruje, że nie istnieje powiązanie pomiędzy stopniem rozwoju gospodarczego społeczeństwa a jego poczuciem dobrobytu. Niniejszy artykuł dokonuje ponownej oceny wspomnianego paradoksu drogą analizy obszernych zestawów danych pozyskanych z dwóch Europejskich Badań Jakości Życia (EQLS 2007-2008 i EQLS 2011-2012). Ze wspomnianych danych wyselekcjonowano następujące kraje Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej: Grecja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Macedonia, Łotwa i Litwa. Przy użyciu analizy regresji wielorakiej przeprowadzono badanie wpływu rozmaitych wskaźników gospodarczych (Produkt Krajowy Brutto w Standardzie Siły Nabywczej na mieszkańca, stopa bezrobocia, wskaźnik postrzegania korupcji, współczynnik Giniego, dochód bezwzględny i względny), wskaźników społecznych (udział w życiu religijnym i samoocena stanu zdrowia), zmiennych socjo-demograficznych (płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, wielkość miejscowości) na komponent poznawczy (zadowolenie z życia) i hedoniczny (szczęście) dobrobytu. Z analizy wynika, że PKB na mieszkańca nie jest miarodajnym wyznacznikiem poziomu ani zadowolenia z życia, ani szczęścia. Głównym wyznacznikiem zadowolenia z życia jest postrzeganie standardu życia, stanu zdrowia, stanu cywilnego, poziomu wykształcenia i częstotliwości uczestnictwa w nabożeństwach kościelnych. Głównym wyznacznikiem szczęścia jest postrzeganie standardu życia, stanu zdrowia, stanu cywilnego i poziomu wykształcenia.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Czynniki warunkujące jakość życia pielęgniarek anestezjologicznych
76%
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) [1995, ss. 1403-1409], jakość życia to "indywidualny sposób postrzegania przez jednostkę jej pozycji życiowej w kontekście kulturowym i systemu wartości, w którym żyje oraz w odniesieniu do zadań, oczekiwań i standardów wyznaczonych uwarunkowaniami środowiskowymi".Jakość życia odzwierciedla indywidualne odczucia człowieka, rozumiana jako dobrostan (well-being), odnosi się zarówno do zdrowia jak i choroby [Sierakowska i in. 2006, ss. 23-26, Tobiasz-Adamczyk 1998, ss. 233-249]. Calman [1984, ss. 124-127] podaje, że "jakość życia może być oceniana jedynie indywidualnie i zależy od aktualnego stylu życia, doświadczeń z przeszłości, nadziei na przyszłość, marzeń i ambicji. Obejmuje ona wszystkie aspekty życia i wszystkie doznane w życiu wydarzenia, a także wpływ choroby i leczenia. Można powiedzieć, że jakość życia jest dobra, jeśli nadzieje i oczekiwania człowieka są spełnione i odwrotnie, gdy nie są spełnione, jakość życia jest zła. Jakość życia zmienia się w czasie, gdyż człowiek weryfikuje stale swoje nadzieje i oczekiwania z aktualną sytuacją". Jakość życia stała się przedmiotem zainteresowań przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego(fragment tekstu)
Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, relaks, życzliwość, zaufanie, sens... i co to ma wspólnego biznesem? Okazuje się, że coraz częściej właśnie w tej przestrzeni pojawiają się słowa: wellness, wellbeing oraz work-life balance. I chociaż ostanie z nich jest już znane, przynajmniej ze słyszenia, tak wellness i wellbeing dla większości jeszcze nie kojarzą się z biznesem. (fragment tekstu)
Wellbeing to holistyczne podejście do rzeczywistości, zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, proces mający prowadzić do osiągnięcia spełnienia zawodowego i rodzinnego oraz odczuwania na co dzień dobrostanu. Czy jest w ogóle osiągalny w organizacjach i na czym tak naprawdę ma polegać? (fragment tekstu)
The present paper analyses current state of health-resort industry in Ukraine. We define possibilities for its improvement according to the foreign experience. Subject of the paper consists in setting of organizational, economic, administrative mechanisms to ensure the functioning and development of health-resort complexes. In the paper special attention is paid to the functional structure of governing health-resort organizations, structure of a resort (spa) complex, and scheme of a consumer proceeding during the consumption of resort (spa) medical service while staying at Ukrainian health resort. Some significant aspects of international experience of organizing medical spa industry are observed. The research allows to formulate recommendations aimed to enhance further innovative development of health tourism as a ground for providing well-being of people. (original abstract)
Od 2013 roku w firmie Objectivity regularnie przeprowadzane są badania satysfakcji pod nazwą Happiness Index. Częste monitorowanie potrzeb pracowników, nazywane także monitorowaniem dobrostanu członków zespołów projektowych, pozwala firmie skutecznie działać i szybko odpowiadać na wymogi pracowników. (fragment tekstu)
Uzdrowisko Cieplice postrzegane jest przez kuracjuszy zagranicznych jako miejsce, gdzie można nie tylko odzyskać zdrowie, lecz także wśród niezwykłego bogactwa i różnorodności turystycznej regionu wzmocnić siły psychofizyczne. Potencjał turystyczny Cieplic Śląskich-Zdrój jednakże - w ich ocenie - nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Dziś do uzdrowiska przyjeżdżają nie tylko osoby, nastawione na leczenie sanatoryjne ze względu na dolegliwości zdrowotne. Świadomość potrzeby dbania o swój dobrostan, kieruje do uzdrowiska coraz większą grupę osób w różnych przedziałach wiekowych, o różnych potrzebach i z różnych kręgów kulturowych; nastawione na relaks w środowisku naturalnym i czynny wypoczynek poprzez podejmowanie różnorodnych form aktywności turystycznej i rekreacyjnej. Dawna więc jednofunkcyjność uzdrowiska, związana z tradycyjnym lecznictwem sanatoryjnym, jest zdaniem kuracjuszy zagranicznych niewystarczająca. Wymaga ciągłego stopniowego wzbogacania o innowacyjne produkty i usługi, które będą klienta wspierały w pozyskiwaniu i utrzymaniu dobrostanu. Wskazują wyraźnie, że zmian wymagają m.in. infrastruktura komunikacyjna, drogowa tak w samym mieście jak i w regionie; rozbudowy i zróżnicowania - szlaki piesze, rowerowe i obiekty rekreacyjne, które umożliwiłyby łączenie turystyki uzdrowiskowej z poznawczą i aktywną formą (rekreacyjną) spędzania czasu wolnego. (fragment tekstu)
Nadrzędnym celem psychologii pozytywnej jest dążenie do szczęścia człowieka. Osiągnięcie tego celu może nastąpić poprzez samorozwój i doskonalenie. Osiągnięciu szczęścia i lepszej jakości życia może sprzyjać rozwój cnót i sił charakteru. W celu treningu poszczególnych sił charakteru można wykorzystać specjalne ćwiczenia, które mają udokumentowany wpływ na wzrost dobrostanu. W artykule zostały omówione pozytywne interwencje dla dwóch przykładowych sił charakteru, powiązanych z dobrostanem: wdzięczności i humoru. (abstrakt oryginalny)
Using the micro data of Chinese General Social Survey (CGSS) in 2017, this paper analyzes the logical relationship between intergenerational care, intergenerational support and subjective well-being of the elderly. The study found that intergenerational care can significantly enhance the subjective well-being of the elderly, and there are age and income heterogeneity. Further analysis found that there is a partial mediating effect of intergenerational support in the effect of intergenerational care on the subjective well-being of the elderly. Based on this, it is necessary to build an elderly care service system that is coordinated by home-based community institutions and combined with medical care and health care, vigorously develop an inclusive nursery service system, establish and improve the nursery policy and mechanism, and promote the professional and standardized development of infant care services. (original abstract)
The relations between social policies, social exclusion, and social well-being in the Southeast Asia focusing on the case study of Papua, Indonesia is the main topic of this paper. The data discusses objective and subjective well-being. Both indicators can reflect the social well-being conditions of the region, and indicate the scale of social exclusion in the society of the studied area. West Papua is located in the Eastern Indonesia, and selection of this province as a case study is based on the consideration that welfare of the Eastern Indonesians can illustrate disparities in Indonesia overall. The data presented on West Papua province demonstrates the interrelationship between social policy, social exclusion, and social well-being taking place in this community. Social and economic policies in this context include two levels - that of the National Government and of the Provincial Government. The presented ase study provides insights on Eastern Indonesia, which is experiencing more disparities as compared to other parts of Indonesia, while the discussion on the case study is linked to a more general context - that of other Southeast Asian countries. (original abstract)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.