Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźniki rentowności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie sposobu postępowania pozwalającego na rozwiązanie metodycznych problemów związanych z selekcją projektów o różnych okresach ekonomicznego życia. (fragment tekstu)
2
Content available remote Rentowność sektorów finansowych w Polsce w latach 2006-2010
100%
Celem artykułu jest porównanie wskaźników rentowności w sektorach finansowych w Polsce oraz próba pokazania ich sektorowego zróżnicowania. Badania obejmują lata 2006-2010, artykuł ukazuje więc, czy i wjakim stopniu kryzys finansowy oddziaływał na rentowność badanych sektorów. Dokonano również oceny ryzyka rentowności w poszczególnych sektorach z wykorzystaniem odchylenia standardowego oraz pomiaru zależności liniowej między wskaźnikami z sektorów finansowych i sektorów z WIG. Uzupełnieniem historycznych informacji o rentowności poszczególnych sektorów jest porównanie oczekiwanych stóp zwrotu wyliczonych metodą DRI i metodą DCF.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Kasowy i memoriałowy wymiar oceny rentowności przedsiębiorstw
75%
Rentowność oznacza stopień efektywności działalności gospodarczej. Jeśli przyjmiemy, że celem prowadzenia przedsiębiorstwa jest maksymalizacja bogactwa właścicieli oraz zapewnienie istnienia i rozwoju firmie to kluczowe znaczenie w tym aspekcie ma przegląd wskaźników rentowności i wydajności. Wskaźniki rentowności mogą być określane na podstawie danych memoriałowych zaczerpniętych z bilansu przedsiębiorstwa. Uzupełnieniem tej analizy jest wyznaczenie wskaźników rentowności kasowej według informacji pochodzących z rachunku przepływów pieniężnych. Zasadność uwzględniania wielkości przepływów pieniężnych wynika z tego, iż gotówka w lepszy sposób oddaje faktyczne możliwości płatnicze przedsiębiorstwa. Punktem wyjścia rozważań na temat zależności pomiędzy rentownością wyznaczoną na podstawie wskaźników memoriałowych a rentownością, którą wyznaczono, opierając się na wskaźnikach kasowych jest konceptualizacja pojęcia "rentowność" oraz omówienie czynników tę rentowność kształtujących. Dalsza część artykułu poświęcona została empirycznej weryfikacji zależności pomiędzy wskaźnikami kasowymi a memoriałowymi. Badaniu poddano spółki przemysłowe indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie WIG20 i ich sprawozdania finansowe z lat 2008-2017. (fragment tekstu)
Z całą pewnością wirtualizacja systemów, czy wręcz całych infrastruktur, to temat ważny dla współczesnego biznesu. O zaletach tej technologii napisano już wiele, jednak jest niewiele badań przedstawiających wymierne korzyści z jej stosowania. Niniejszy artykuł ma na celu zobrazowanie, jakie znaczenie ma wskaźnik zwrotu z inwestycji ROI i jak można go stosować w przypadku przejścia ze środowiska fizycznego w wirtualne. (abstrakt oryginalny)
Obecnie przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem z jakich źródeł finansować swoją działalność. Poza bieżącą działalnością - zakup materiałów i surowców oraz wypłata pensji dla pracowników - muszą również dbać o swój majątek trwały - remontować go lub inwestować w nowy. W warunkach kryzysu, przedsiębiorstwa muszą rozważyć, który z kapitałów jest dla nich najbardziej korzystny. Wybór źródeł finansowania powinien zależeć od sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo - rentowności lub deficytowości. Im więcej zysku zgromadzi przedsiębiorstwo tym jego sytuacja jest lepsza, gdyż uniezależnia się od obcych źródeł finansowania swojej działalności i może się rozwijać. Sytuacją niekorzystną jest natomiast deficytowość, która powoduje ograniczenia w finansowaniu działalności, zaś kryzys na rynku może dodatkowo utrudniać w pozyskiwaniu nowych źródeł finansowania działalności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza sektorowego zróżnicowania rentowności operacyjnej, pomiar ryzyka operacyjnego z wykorzystaniem stopnia dźwigni operacyjnej i odchylenia standardowego oraz analiza związków miedzy rentownością operacyjną a stopą zwrotu właścicieli, dokonana przy zastosowaniu współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Prowadzone w pracy badania dotyczyć będą polskich sektorów pozafinansowych w latach 2004-2009. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano ocenę płynności bieżącej przedsiębiorstwa, przy wykorzystaniu powszechnie używanego wskaźnika płynności bieżącej i algorytmu łączącego wskaźniki tzw. aktywności działania (zapasów, należności, zobowiązań) oraz rentowności. Podkreślono mozliwość wnioskowania o płynności bieżącej przedsiębiorstwa na podstawie tych dwóch mierników. Jako przykład zaprezentowano analizę płynności bieżącej przedsiębiorstwa Duda S.A. w latach 2000-2004.
W artykule przeanalizowano zależności pomiędzy rentownością aktywów a cyklem operacyjnym i jego elementami składowymi (okresem obrotu zapasami, cyklem inkasa należności, okresem spłaty zobowiązań oraz cyklem konwersji gotówki). W badaniu empirycznym wykorzystano analizę panelową danych opartych na sprawozdaniach finansowych 251 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1998- -2016. Uzyskane wyniki empiryczne są potwierdzeniem hipotez założonych na podstawie przeglądu literatury. Zależność między mierzonymi w dniach wskaźnikami zarządzania kapitałem obrotowym a rentownością okazała się negatywna. Oznacza to, że im dłuższy cykl operacyjny i wszystkie jego składowe, tym rentowność przedsiębiorstwa jest mniejsza.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono sposoby oceny rentowności instytucji finansowych oraz przedstawiono analizę rentowności zakładów ubezpieczeń. Czynniki, które badano pod kątem wpływu na rentowność zakładów ubezpieczeń to m.in.: wskaźnik wzrostu cen towarów i usług, PKB, zmiany indeksu giełdowego, zmiany stóp procentowych.
W pierwszej części opracowania ("Bank i Kredyt" 10/2006) wyznaczono zestawy kanonicznych wskaźników rentowności osobno dla poszczególnych banków. W tej części podjęto próbę ustalenia jednego zestawu wskaźników kanonicznych, wspólnego dla całej badanej zbiorowości banków. W tym celu najpierw określono empiryczne podobieństwa pomiędzy 17 wskaźnikami rentowności dla 9 głównych polskich banków giełdowych. Wykorzystano publikowane przez Notorię Serwis kwartalne dane za lata 1998-2004.
W pracy przedstawiono kształtowanie się rentowności kapitału własnego w przedsiębiorstwach branży paszowej oraz na przykładzie wybranej wytwórni pasz wskazano czynniki wpływające na stopę zwrotu z kapitału własnego. Z analizy wynika, że w latach 2006-2007 na badany wskaźnik miały wpływ: rotacja majątku oraz mnożnik kapitałowy. W kolejnych latach decydującym czynnikiem była stosowana polityka sprzedaży, która w zależności od sytuacji na rynku miała charakter marketingowy lub kosztowy. Z badań wynika, że w całym okresie badawczym najmniejsze znaczenie miała polityka finansowa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje wyniki rankingu za 1998 rok Lista 500. Na listę weszło aż 150 nowych firm. Gorszy rok natomiast miały firmy z sektora naftowego. Autor dochodzi do wniosku, iż lista pokazuje zróżnicowane skutki gospodarcze osłabienia koniunktury, utrzymywanie się wysokiej dynamiki "poziomych" przemian własnościowych, tworzenie nowych, mieszanych form własności. Liderami pozostają sektor zagraniczny i prywatny.
W artykule zaproponowano rozwinięcie systemu wskaźników finansowych na podstawie tradycyjnego systemu rentowności netto sprzedaży oraz rotacji aktywów. Model zbudowano na 3 rodzajach wskaźników: - rentowności poszczególnych rodzajów sprzedaży, tj. operacyjnej, inwestycyjnej itd., - produktywności aktywów związanych z tymi rodzajami działalności, - udziału aktywów dla tych rodzajów działalności. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, że zbyt wysoka płynność finansowa wywołuje negatywne zjawiska, w efekcie których ograniczana jest rentowność. Metodologia badania - Wykorzystanie modelu danych panelowych zbudowanego na podstawie wyników finansowych spółek wybranego sektora giełdowego. Wynik - Potwierdzono hipotezę, że nadmierna płynność negatywnie oddziałuje na poziom rentowności, jednak poziom wskaźników płynności, przy których występuje to zjawisko, znacząco przekracza wartości powszechnie uważane za normatywne. Oryginalność/wartość - W większości badań prowadzonych w zakresie relacji między płynnością a rentownością zakłada się liniową zależność między tymi wielkościami. W badaniu przyjęto podejście, że związek ten ma charakter nieliniowy. (abstrakt oryginalny)
Cel - Zwrócenie uwagi na możliwość liczenia wskaźnika rentowności kapitału własnego (ROE) na różne sposoby i związane z tym konsekwencje dla wyników analizy finansowej. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu, analiza sprawozdań finansowych spółek oraz raportów biegłych rewidentów, statystyka opisowa, studium przypadku. Wynik - Przeprowadzone badanie jednoznacznie wskazuje, że w praktyce wskaźnik ROE jest liczony różnymi metodami, co należy uwzględnić we wnioskach z analizy finansowej. W zależności od sposobu liczenia wskaźnika, rankingi spółek mogą zawierać różne podmioty, formuła obliczeniowa może mieć również wpływ na to, czy wskaźnik ROE z okresu na okres rośnie, czy maleje. Oryginalność/wartość - W artykule, na przykładach ogólnie znanych przedsiębiorstw, zilustrowano konsekwencje braku jednej ogólnie obowiązującej formuły liczenia wskaźnika rentowności kapitału własnego. Artykuł może stać się argumentem w dyskusji o potrzebie ujednolicenia listy wskaźników i sposobów, w jaki powinna być ustalana ich wartość. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Celem artykułu jest porównanie wskaźników rentowności w sektorach niefinansowych w Polsce oraz próba pokazania sektorowego zróżnicowania tych wskaźników. Ponieważ badania obejmują lata 2006-2013 artykuł pokazuje również sektorowe zróżnicowanie poziomu wrażliwości poszczególnych wskaźników rentowności na światowy kryzys finansowy. Dokonana w artykule ocena ryzyka rentowności dokonana z wykorzystaniem odchylenia standardowego identyfikuje sektory najbardziej i najmniej ryzykowne. Analiza indeksów dynamiki policzonych dla wskaźników rentowności między wartościami z 2006 roku a wartościami z roku 2009 wskazuje sektory odporne/podatne na kryzys finansowy. Uzupełnieniem historycznych informacji o rentowności poszczególnych sektorów jest porównanie oczekiwanych stóp zwrotu wyliczonych metodą DRI oraz metodą DCF. (abstrakt oryginalny)
Analiza rentowności może być wykorzystywana w dwóch sytuacjach – dla dotychczasowych produktów i dla nowych, które ubezpieczyciel chce wprowadzić. W obu rozpatrywanych przypadkach nie uwzględniono reasekuracji.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie wskaźników rentowności w przedsiębiorstwie. Artykuł ma za zadanie przedstawić sytuacje oraz dochodowość przedsiębiorstwa spółki Colian Holding S.A. Pierwszą część artykułu stanowi część teoretyczna, a więc wyjaśnienie pojęcia rentowności, a także opis i podział wskaźników rentowności. Dzielą się one na cztery podstawowe wskaźniki takie jak stopa zwrotu ze sprzedaży, z majątku oraz stopa zwrotu z kapitałów własnych a także wskaźnik rentowności inwestycji. W opracowaniu zostało przedstawione, jak informacje z analizy wskaźnika rentowności mogą pomóc w podejmowaniu decyzji w przedsiębiorstwie oraz w jaki sposób obliczać i interpretować wskaźniki. Druga część poświęcona jest analizie rentowności spółki Colian Holding S.A w latach 2011-2014. Na podstawie bilansu oraz rachunku zysków i strat można było obliczyć i zinterpretować wskaźniki i przedstawić dochodowość tego przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyliczenia dziewięciu wskaźników rentowności za lata 1991-1997 (II kwartał) dla dziewięciu polskich banków o najdłuższym stażu giełdowym (Amerbank, BPH, BRE, BSK, Kredyt Bank, PBR, Petrobank, PPABank, WBK).
Rentowność wyraża w syntetycznej formie efektywność gospodarowania w przedsiębiorstwie. Zaprezentowano sposoby wielostronnej oceny rentowności przedsiębiorstw i podjęto próbę wykorzystania jej w przemyśle lekkim.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.