Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 270

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wynagrodzenie za pracę
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Autorka referuje wybrane, najważniejsze ustalenia orzecznictwa Sądu Najwyższego odnoszące się do roszczenia o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pozostającego w związku z przywróceniem pracownika do pracy (art. 47 i 57 k.p.). Koncentruje się przy tym nie tylko na kwestiach materialnoprawnych, ale porusza również kwestie procesowe. (abstrakt oryginalny)
Średni poziom wynagrodzeń w Polsce znacznie odbiega od poziomu płac w państwach Unii Europejskiej. Dlatego też w artykule podjęto próbę analizy poziomu, struktury oraz zmian w wysokości średnich wynagrodzeń w gospodarce narodowej. W pierwszej części opracowania zaprezentowano kształtowanie się przeciętnego poziomu płac w Polsce w latach 2004-2014, jak również podział wysokości wynagrodzeń ze względu na płeć. W drugiej części dokonano natomiast porównania struktury poziomu płac z podziałem na poszczególne województwa oraz regiony. Wskazano także przyczyny mające wpływ na różnice w poziomie wynagrodzeń. Celem pracy jest zaprezentowanie poziomu oraz struktury wysokości wynagrodzeń w wybranych aspektach, jak też wskazanie przyczyn ich różnicowania(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy wpływu zmiennych makro- i mikroekonomicznych na kształtowanie wynagrodzeń zarządów banków spółdzielczych z siedzibą w województwie małopolskim w latach 2008-2013. Przeprowadzono analizę literatury przedmiotu w zakresie determinant kształtowania wysokości wynagrodzeń zarządów w podmiotach sektora finansowego i niefinansowego. Na podstawie danych pozyskanych z Krajowego Rejestru Sądowego przeprowadzono badanie panelowe. Wykorzystano model z efektami ustalonymi. Istotny dodatni wpływ na wynagrodzenia zarządu ma wielkość banku, jego kapitalizacja oraz w mniejszym stopniu liczba udziałowców. Brak natomiast podstaw do uznania charakterystyk związanych z wynikami finansowymi oraz czynników makroekonomicznych za ważne zmienne determinujące poziom wynagrodzeń w bankach spółdzielczych województwa małopolskiego w okresie pokryzysowym(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była analiza uwarunkowań sezonowych zmian przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Starano się określić poziom i tendencję zmian sezonowości wynagrodzenia oraz ich rozkład w trakcie roku. Przedmiotem analiz było porównanie wahań sezonowych w sekcjach PKD. W opracowaniu wykorzystano dane GUS o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogółem i sekcjach PKD za okres od 01.2010r. do 12.2016r. Do wyodrębnienia składnika sezonowego użyto procedury CENSUS X12 ARIMA. Uzyskane wyniki wskazują, że sezonowość przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce jest niewielka. Rozkład wahań sezonowego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w trakcie roku w Polsce i wybranych sekcjach PKD jest podobna, różnicuje je natomiast wysokość amplitudy wahań.(abstrakt autora)
Technologia blockchain ma wiele potencjalnych zastosowań (przykładowo rejestr ksiąg wieczystych), jednak podstawowym, czy też najbardziej rozpowszechnionym, na chwilę obecną zastosowaniem są kryptowaluty - na systemie tym oparty jest m.in. bitcoin. Wspomniana kryptowaluta powoli zmienia zasady funkcjonowania systemu finansowego. Bitcoin już dzisiaj jest wykorzystywany w transakcjach handlowych online, przelewach (z uwagi na wyjątkowo niskie koszty transferu dużych kwot), a także jako aktywa inwestycyjne. Zainteresowanie wspomnianą kryptowalutą rośnie. Co prawda zjawisko to jest na razie marginalnie i dotyczy podmiotów z branży fintech, należy jednak podkreślić, że istnieją już na świecie pracodawcy, którzy wypłacają wynagrodzenie w kryptowalutach (wyłącznie w kryptowalutach lub oferując pracownikom wybór między walutami fiducjarnymi a kryptowalutami). Artykuł zawiera analizę dopuszczalności takiej praktyki w krajowym porządku prawnym. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Efektywność wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw
76%
Wynagrodzenie jest złożoną kategorią ekonomiczno-społeczną, stymulowaną przez szereg czynników o zróżnicowanym charakterze. Jedna z grup determinant ma charakter mikroekonomiczny. Zalicza się do niej między innymi sytuację ekonomiczną podmiotów. Autor zakłada, że wielkościami opisującymi efektywność funkcjonowania sektora przedsiębiorstw są: liczba pracujących, zysk netto na pracującego, wartość majątku obrotowego na jednego pracującego, wskaźnik rentowności sprzedaży oraz przeciętne realne wynagrodzenie brutto. Przy czym dokonano pewnej gradacji, tj. płacę przeciętna traktuje się jako zmienną objaśnianą wobec pozostałych wymienionych zmiennych, mających charakter zmiennych objaśniających.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wynagradzanie za kreatywność (na przykładzie programistów)
76%
W gospodarce opartej na wiedzy, w której główną rolę odgrywają pracownicy wiedzy, pracodawcy, chcąc ich zatrzymać, są zmuszeni do podejmowania różnych działań motywacyjnych. Jednym z nich jest właściwie ukształtowany system wynagrodzeń. Pracodawcy powinni zacząć powoli odchodzić od tradycyjnych systemów wynagradzania, zastępując je własnymi, oryginalnymi systemami o większej wartości motywacyjnej.(fragment tekstu)
Artykuł na temat zarządzania wynagrodzeniami w okresie dekoniunktury. Zmiany w wynagrodzeniach to zazwyczaj jedna z podstawowych metod szukania oszczędności w firmie. Sytuacja kryzysu zmienia układ sił na rynku pracy, dlatego pracodawcy często decydują się na obniżenie wynagrodzenia, odwołując się do potrzeby partycypacji pracowników w ratowaniu finansów firmy. Rosnące bezrobocie oraz brak bardziej atrakcyjnych i bezpiecznych ofert pracy sprzyjają akceptacji takiej sytuacji przez pracowników.
Sprzedaż relacyjna potrzebuje doradców i konsultantów nastawionych na rozwiązywanie problemów klientów bardziej niż typowych handlowców. Oferowanie kompleksowych rozwiązań, często szytych na miarę, w skład których wchodzą: doradztwo, serwis, szkolenia, wymusza powstawanie zespołów sprzedażowych, gdzie poszczególne ogniwa zespołu powinny ze sobą ściśle współpracować w celu osiągnięcia skutecznej sprzedaży. Wynagradzaniu pojedynczych sprzedawców poświęcono wiele miejsca w literaturze, powstały wytyczne i narzędzia. Motywowanie finansowe pracowników wspierających sprzedaż, pracujących w zespołach sprzedażowych, a niebędących sprzedawcami to ciągle temat, w którym nie osiągnięto konsensusu, mimo iż zagadnienie motywacji finansowej badane jest od ponad wieku. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Remuneration Versus Discretionary Income
76%
The aim of the article is to show the possibilities of increasing the effectiveness of employees remuneration usage as discretionary income(original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule: czy warto wynagradzać pracowników za kreatywność? Autor zastosował metodę sondażu diagnostycznego, wykorzystując formularz kwestionariusza zawierającego pytania zamknięte. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest dostarczenie informacji na temat podaży siły roboczej na Słowacji na podstawie analizy danych zebranych w słowackich gospodarstwach domowych. Zgodnie z teorią kapitału ludzkiego gospodarstwa domowe są uważane za niezbędne, zarówno w kształtowaniu, jak i zapewnianiu podaży pracy. Przedmiotem badania ankietowego stały się więc słowackie gospodarstwa domowe i ich członkowie, którzy stanowili reprezentatywną próbę słowackiej populacji pod względem: wielkości, rodzaju, regionalnego podziału gospodarstw domowych oraz wieku ich dorosłych członków. Próba składała się z 1753 gospodarstw domowych i 4855 ich członków. Zbadano gotowość respondentów do dokonywania różnych wyborów w celu znalezienia i utrzymania pracy. Zbadano też strategie ich życia rodzinnego przyjęte w celu utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a w szczególności podejście do podziału obowiązków rodzinnych. Do uporządkowania preferencji respondentów dotyczących rozpatrywanych kwestii w badaniach wykorzystano nieparametryczne testy statystyczne oraz współczynnik korelacji Spearmana, aby sprawdzić, czy zależność między wiekiem respondentów a wyborami, które są najbardziej prawdopodobne, jest istotna statystycznie. Otrzymane wyniki wskazują, że wiek jest decydującym czynnikiem w przypadku odpowiedzi udzielanych na kilka pytań. Kwestię tę należy wziąć pod uwagę, ponieważ większość popytu na pracę w kolejnych latach będzie spowodowana utratą starszych pracowników z powodu ich przejścia na emeryturę. Pracodawcy powinni być przygotowani na tę zmianę pokoleniową i powinni rozważyć przyjęcie strategii zarządzania wiekiem jako jednym z rozwiązań przewidywanego niedoboru siły roboczej. (abstrakt oryginalny)
Dyskryminacji jest jednym z głównych problemów na rynku pracy. Może dotyczyć takich cech jak płeć, wiek, rasa, narodowość lub poglądy polityczne oraz religijne. Autorka skupiała się na różnicach w wynagrodzeniach, ze względu na płeć. W pierwszej części podała pełną charakterystykę znaczenia wynagrodzenia dla pracowników. Drugą część poświęciła opisaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na rynku pracy w Polsce. Badanie zrealizowała na podstawie danych GUS za lata 1997-2002.
14
76%
Niniejsza praca stanowi wkład w empiryczne ugruntowanie dyskusji na temat przyszłego rozwoju emerytur z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego na tle opisanej sytuacji na rynku pracy. Centralną kwestią badaną w niniejszym opracowaniu jest to, na ile zmiany w historiach zarobkowych młodych grup wiekowych mogą mieć negatywny wpływ na poziom emerytur, którego należy spodziewać się w przyszłości. Dla odpowiedzi na to pytanie stworzyliśmy model mikrosymulacyjny, który odzwierciedla zmiany zachowania w zakresie aktywności zarobkowej w dobie zmian demograficznych w kontekście długofalowych reform systemu emerytalnego. (fragment tekstu)
Obecnie do modelowania zjawisk gospodarczych wykorzystuje się pakiety komputerowe tj. Limdep, Gretl. Przedstawione w artykule zastosowanie wymienionych pakietów do badania sfery ochrony zdrowia umożliwi przeprowadzenie wiarygodnej analizy ekonometrycznej i pozwoli odpowiedzieć na pytanie co w rzeczywistości wpływa na wynagrodzenia personelu służby zdrowia w powiatach województwa śląskiego. W opracowaniu wykorzystano dane z lat 2000-2006 odnoszące się do 18 powiatów województwa śląskiego, a pochodzące z opracowań Głównego Urzędu Statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje istotny dla praktyki i dyskutowany w doktrynie problem konstytucyjności i zgodności z prawem międzynarodowym uprawnienia związków zawodowych do uzgadniania treści regulaminu wynagradzania. Wzorcem kontroli tej regulacji ustawowej jest wynikające z art. 59 Konstytucji RP oraz konwencji nr 98 MOP i Europejskiej Karty Społecznej prawo do dobrowolnych rokowań zbiorowych. Według autora stanowcze uprawnienia związków zawodowych do wyrażania zgody na treść regulaminu wynagradzania w obecnym otoczeniu normatywnym nie naruszają konstytucyjnych i prawnomiędzynarodowych uprawnień pracodawców. (abstrakt oryginalny)
W tym roku spodziewane jest wdrożenie w Polsce przepisów wykonawczych do unijnej dyrektywy CRD3. W artykule omówiono kwestię wynagrodzeń pracowników sektora bankowego, ewentualne zmiany w naliczaniu stawek oraz związane z tym prognozy na przyszłość.
18
Content available remote Strategia wynagradzania w firmie rodzinnej
76%
Celem artykułu jest analiza przesłanek budowania nowoczesnej strategii wynagrodzeń w firmach rodzinnych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, które elementy funkcjonowania firm rodzinnych sprzyjają tworzeniu świadomej i długofalowej strategii wynagradzania ich pracowników, a które stanowią barierę w tym zakresie. (fragment tekstu)
19
Content available remote Repartycja na polu reprografii - doświadczenia Stowarzyszenia KOPIPOL
76%
Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się dynamiczny rozwój reprograficznej techniki kopiowania jako prostego i taniego sposobu wykonywania kopii. Szybko spadające ceny ich wykonania tą techniką zadecydowały o lawinowo rosnącej skali korzystania w taki sposób z efektów cudzej twórczości w ramach dozwolonego użytku osobistego. Szczególnie odnotowane zostało to w obszarze nauki, w którym artykuły naukowe i monografie, jak również podręczniki i skrypty - wcześniej w zasadzie niekopiowane - stały się przedmiotem masowej eksploatacji. Mocą uchwalonej w 1994 r. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustawodawca wprowadził do polskiego porządku prawnego opłaty mające rekompensować straty ponoszone przez twórców na skutek eksploatowania przedmiotów ich praw autorskich za pomocą techniki reprograficznej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza jawności wynagrodzeń w kontekście budowania marki/wizerunku pracodawcy. W artykule dokonano przeglądu definicji pojęcia wizerunku przedsiębiorstwa jako pracodawcy, przeanalizowano koncepcję budowania marki pracodawcy oraz pojęcia employee value proposition (EVP). Dokonano analizy obszaru jawności wynagrodzeń w kontekście uregulowań prawodawstwa oraz z punktu widzenia dotychczasowego dorobku badawczego. Wyniki badań empirycznych dostarczyły oceny wizerunku pracodawców oraz obszaru jawności wynagrodzeń wśród polskich pracodawców. Wnioski posłużą do dalszych badań na temat jawności wynagrodzeń w kontekście budowania marki pracodawcy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.