Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 216

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zatrudnienie w przemyśle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Omówiono kierunki zmian struktury zatrudnienia w przemyśle Polski w latach 1990-2003. Przedstawiono również tendencje zmian struktury produkcji sprzedanej przemysłu po 1990 roku.
Celem badania jest weryfikacja hipotez dotyczących relacji pomiędzy przeciętnym poziomem zatrudnienia, przeciętnymi wynagrodzeniami brutto oraz przychodami ze sprzedaży netto w gospodarce Górnego Śląska. Wymienione zmienne ekonomiczne będą analizowane w podziale na poszczególne sekcje gospodarki wyróżnione przez Główny Urząd Statystyczny. Ma to na celu skupienie się na heterogenicznych własnościach rynku pracy. Podejście takie jest jedną z możliwych alternatyw dla neoklasycznej teorii zatrudnienia. Wielkości przeciętnego zatrudnienia w podziale na odrębne sekcje mogą być determinowane przez odmienne sposoby funkcjonowania, zróżnicowanie własności miejsc pracy, dostępność dla potencjalnych pracowników, wysokość zatrudnienia, działalność związków zawodowych itd. Jeśli chce się zdefiniować kierunki oraz perspektywy rozwoju zatrudnienia na Górnym Śląsku, to podział na sekcje pozwoli na zdefiniowanie ogólnych charakterystyk w odniesieniu do poszczególnych sekcji, jakie determinowały wielkość zatrudnienia w przeszłości. Budowa modeli ekonometrycznych wykorzystujących koncepcję modelowania zgodnego pozwoli na uwzględnienie w analizie wewnętrznej struktury procesów wraz z ich dynamiką.(fragment tekstu)
The paper focuses on the identification of perspective clusters in Banská Bystrica region. It uses national and regional data about the employment and analyses the regional and industrial share of businesses on the total employment (both in Slovakia and in the industry as a whole). It utilizes the static location quotient to identify the most concentrated employment in Banská Bystrica region in 2013 and 2014 and static shift-share analysis in order to quantify changes in the period from 2009 to 2014. The perspective clusters are identified through the share of industry's employment that is extraordinary in comparison to the national employment, or through the most dynamic regional contribution towards the change in employment. (original abstract)
Czwarty kwartał roku to okres negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Zmiany wartości wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) w ostatnim okresie nie były jednak zgodne z ustalonym rytmem zmian sezonowych. Miesięczny wzrost wartości wskaźnika, o 0,5 pkt, odnotowano tylko w październiku. W listopadzie wartość wskaźnika ponownie spadła. W ciągu trzech miesięcy, licząc od sierpnia do listopada, wartość wskaźnika nie zmieniła się i wynosi -10,4 pkt. W skali roku odnotowano spadek o 4,0 pkt.Odpowiedni spadek wartości IRGIND przed rokiem wyniósł 9,6 pkt. Zmniejszenie się wielkości rocznego spadku wartości wskaźnika może oznaczać osłabienie się negatywnych czynników cyklicznych. Choć w przebiegu składowej cyklicznej IRGIND zarysowuje się dolny punkt zwrotny, przemysł przetwórczy jest w fazie spowolnienia przechodzącego w stagnację. Wartości wskaźnika są o prawie 10 pkt niższe od wieloletniej średniej. Na negatywne działanie czynników cyklicznych nakłada się ujemne oddziaływanie czynników sezonowych. Biorąc po uwagę, iż przewidywania przedsiębiorstw są coraz bardziej pesymistyczne, nie należy spodziewać się poprawy koniunktury przemysłowej w najbliższych miesiącach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zmiany w poziomie zatrudnienia w tzw. przemyśle konsumpcyjnym w Polsce w latach 1989-2003 r. Analiza obejmuje grupę 54 branż zaliczanych powszechnie do przemysłu konsumpcyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem tych o najwyższym wzroście zatrudnienia w badanym okresie, zagrożonych bezrobociem oraz o najsilniejszej orientacji proeksportowej. Przedstawione wyniki porównywane są także z odpowiednimi tendencjami, które można zaobserwować w Unii Europejskiej. Jak wynika z opracowania, zatrudnienie w przemyśle konsumpcyjnym w latach 1993-2003 spadło, ale w stopniu mniejszym niż w przemyśle ogółem. Gwałtowny spadek zatrudnienia dotyczył przemysłu lekkiego oraz dóbr trwałego użytku. Na podkreślenie natomiast zasługuje rozwój przemysłu poligraficznego, meblarskiego oraz produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
Wirus mocno zaatakował przemysł przetwórczy. W marcu wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) zmniejszyła się w skali miesiąca aż o 18 pkt. Tak głębokiego, miesięcznego spadku wartości wskaźnika nie odnotowaliśmy w historii badania koniunktury przemysłowej. Obecna wartośćwynosi-28,8 pkt i jest niższa niż rok wcześniej o 28,5 pkt. Dla sektora prywatnego wartość IRGIND obniżyła się w ciągu miesiąca o 17,3 pkt jest równa-27,2 pkt. Jest niższa niż przed rokiem o 26,6 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika zmniejszyła się w porównaniu z lutym o 23 pkt do poziomu -45,6 pkt. Jest o 45,6 pkt niższa od wartości sprzed roku.(fragment tekstu)
W lutym wartość ogólnego wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) zwiększyła się w porównaniu ze styczniem o 4,2 pkt. Obecnie wynosi -10,8 pkt i jest niższa od wartości sprzed roku o 13,7 pkt. Dla sektora prywatnego wartość wskaźnika koniunktury wzrosła w ciągu miesiąca o 5,4 pkt do poziomu -9,9 pkt. Jest jednak niższa niż przed rokiem o 13,2 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika zmniejszyła się o 17,7 pkt do wysokości -22,6 pkt. Jest o 19,7 pkt niższa od wartości sprzed roku.(fragment tekstu)
Pogłębiają się negatywne skutki pandemii w przemyśle przetwórczym. Ogólny wskaźnik koniunktury IRG SGH (IRG IND) zmniejszył swoją wartość o 10 pkt w skali miesiąca. Obecnie wynosi ona -38,8 pkt i jest niższa od wartości sprzed roku o 39,1 pkt. To najniższa wartość wskaźnika w historii badania koniunktury przemysłowej przez IRG, tj. od 1986 r. Spadek wartości wskaźnika odnotowano dla obu sektorów własnościowych. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego zmniejszyła się w ciągu miesiąca o 11,5 pkt i wynosi -38,7 pkt. Jest niższa od wartości sprzed roku o40 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika obniżyła się w porównaniu z marcem o 2,0 pkt, do poziomu -47,6 pkt. Jest niższa niż rok wcześniej o 31,7 pkt.(fragment tekstu)
W lipcu wartość ogólnego wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) zwiększyła się w porównaniu z czerwcem o 0,3 pkt. Obecnie wynosi 1,5 pkt i jest wyższa od wartości sprzed roku o 6,2 pkt. Dla sektora prywatnego wartość wskaźnika koniunktury obniżyła się w ciągu miesiąca o 0,7 pkt do wysokości 1,8 pkt. Jest wyższa niż przed rokiem o 7,3 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika w skali miesiąca wzrosła o 10,3 pkt do poziomu -1,9 pkt. Jest jednak niższa od wartości sprzed roku o 3,9 pkt.(fragment tekstu)
Oznaki ożywienia, widoczne w I kwartale 2018 r., w drugim kwartale osłabły. Jest to reakcja nietypowa, bowiem pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych zazwyczaj nasila się w drugim kwartale roku. Wartości zarówno wskaźnika koniunktury jak i sald odpowiedzi na poszczególne pytania ankiety zmieniały się naprzemiennie i różniły we wszystkich badanych przekrojach. Wartość IRGIND w kwietniu zwiększyła się o 0,5 pkt, z poziomu 2,5 pkt do 3,0 pkt, w maju zaś o kolejne 0,1 pkt, do wysokości 3,1 pkt. W skali kwartału odnotowano poprawę koniunktury - w porównaniu z lutym 2018 r. wartość wskaźnika w maju jest wyższa o 1,9 pkt i utrzymuje się powyżej długookresowej średniej (-1,0 pkt). W skali roku jednak nastąpił spadek wartości IRGIND o 0,3 pkt, a w przebiegu jego składowej cyklicznej coraz wyraźniej zarysowuje się tendencja spadkowa. Przewidywania przedsiębiorstw z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej pesymistyczne.(fragment tekstu)
W sierpniu wartość ogólnego wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG SGH (IRGIND) zmniejszyła się w skali miesiąca o 2,5 pkt. Obecnie wynosi -1,0 pkt i jest niższa od wartości sprzed roku o 5,8 pkt. Dla sektora prywatnego wartość wskaźnika koniunktury obniżyła się o 3,4 pkt i wynosi -1,6 pkt. Jest niższa niż przed rokiem o 6,6 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika zwiększyła się w ciągu miesiąca o 6,8 pkt do poziomu 4,9 pkt. Jest wyższa od wartości sprzed roku o 1,5 pkt.(abstrakt oryginalny)
W czerwcu w stosunku do maja wskaźnik wielkości produkcji poprawił się. Jednak przypomnieć należy, iż w maju odnotowano jego znaczny spadek. Przewidywania co do wielkości produkcji w najbliższych 3-4 miesiącach nie zmieniły się w stosunku do przewidywań z maja, a więc są gorsze niż w pierwszych czterech miesiącach 1994 roku. Nieznacznie pogorszył się również wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Utrzymanie się tej w niewielkim stopniu pogarszającej się tendencji przewidują przedsiębiorstwa w najbliższych 3-4 miesiącach. (fragment tekstu)
Informacje przedstawione w niniejszym biuletynie pochodzą z ankiety, która rozsyłana jest każdego miesiąca do przedsiębiorstw przemysłowych. Ankietyzacją objętych jest kilkaset przedsiębiorstw /szczegółowa statystyka znajduje się na końcu biuletynu/. Ta metoda badania aktywności gospodarczej stosowana jest od kilkudziesięciu lat we wszystkich wiodących na świecie ośrodkach badania koniunktury i jak podaje literatura daje ona dobre, a niektórzy twierdzą, że najlepsze wyniki. Pytania ankiety w większości, mają charakter jakościowy. Są one tak sformułowane,aby w wariantach odpowiedzi można było wyróżnić: -stan normalny - taki, jaki bywa zwykle, stan najczęściej spotykany, typowy -stan wzrostu, polepszenia w stosunku do poprzedniego okresu, -stan spadku, pogorszenia. (fragment tekstu)
Tempo poprawy ogólnego wskaźnika koniunktury gospodarczej w maju wyraźnie osłabło. Wzrósł on zaledwie o jeden punkt procentowy w stosunku do jego wartości z kwietnia br. Jest to prawdopodobnie zapowiedź sezonowego spadku aktywności gospodarki. (fragment tekstu)
Informacje przedstawione w niniejszym biuletynie pochodzą z ankiety, która rozsyłana jest każdego miesiąca do przedsiębiorstw przemysłowych. Ankietyzacją objętych jest kilkaset przedsiębiorstw / szczegółowa statystyka znajduje się na końcu biuletynu/. Ta metoda badania aktywności gospodarczej stosowana jest od kilkudziesięciu lat we wszystkich wiodących na świecie ośrodkach badania koniunktury i jak podaje literatura daje ona dobre, a niektórzy twierdzą, że najlepsze wyniki. Pytania ankiety w większości, mają charakter jakościowy. Są one tak sformułowane,aby w wariantach odpowiedzi można było wyróżnić: -stan normalny - taki, jaki bywa zwykle, stan najczęściej spotykany, typowy -stan wzrostu, polepszenia w stosunku do poprzedniego okresu, -stan spadku, pogorszenia. (fragment tekstu)
Informacje przedstawione w niniejszym biuletynie pochodzą z ankiety, która rozsyłana jest każdego miesiąca do przedsiębiorstw przemysłowych. Ankietyzacją objętych jest kilkaset przedsiębiorstw / szczegółowa statystyka znajduje się na końcu biuletynu/. Ta metoda badania aktywności gospodarczej stosowana jest od kilkudziesięciu lat we wszystkich wiodących na świecie ośrodkach badania koniunktury i jak podaje literatura daje ona dobre, a niektórzy twierdzą, że najlepsze wyniki. Pytania ankiety w większości, mają charakter jakościowy. Są one tak sformułowane, aby w wariantach odpowiedzi można było wyróżnić: -stan normalny - taki, jaki bywa zwykle, stan najczęściej spotykany, typowy -stan wzrostu, polepszenia w stosunku do poprzedniego okresu, -stan spadku, pogorszenia. (fragment tekstu)
W drugim kwartale 2017 r. odnotowano poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym. Wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) w kwietniu 2017 r. obniżyła się o 2,7 pkt, z poziomu +7,8 pkt do wysokości +5,1 pkt. W maju nastąpił kolejny jej spadek o 1,7 pkt. W porównaniu jednak z lutym wartość IRGIND była wyższa o 5,3 pkt, a w skali roku wzrost wyniósł 5,0 pkt. Pomimo poprawy koniunktury, zarówno w skali kwartału jak i roku, wskaźnik koniunktury wciąż dryfuje w okolicy swojej długookresowej średniej, nie wykazując żadnego wyraźnego trendu. Ten stan utrzymuje się już niemal dwa lata. Obserwowany w ostatnich latach wzrost niepewności w działalności gospodarczej spowodował odstępstwa od utrwalonych wzorców zmian koniunktury w cyklu rocznym. Ciągle utrzymuje się duża zmienność na rynkach i trudno dostrzec oznaki stabilizacji. Choć przewidywania są (umiarkowanie) optymistyczne, nie należy raczej spodziewać się trwałej poprawy koniunktury w dłuższej perspektywie.(fragment tekstu)
Informacje przedstawione w niniejszym biuletynie pochodzą z ankiety, która rozsyłana jest każdego miesiąca do przedsiębiorstw przemysłowych. Ankietyzacją objętych jest kilkaset przedsiębiorstw / szczegółowa statystyka znajduje się na końcu biuletynu/. Ta metoda badania aktywności gospodarczej stosowana jest od kilkudziesięciu lal we wszystkich wiodących na świccic ośrodkach badania koniunktury i jak podaje literatura daje ona dobre, a niektórzy twierdzą, że najlepsze wyniki. Pytania ankiety w większosci, mają charakter jakościowy. Sa one tak sformułowane,aby w wariantach odpowiedzi można było wyróżnić : stan normalny - taki, jaki bywa zwykle, stan najczęściej spotykany, typowy stan wzrostu, polepszenia w stosunku do poprzedniego okresu stan spadku, pogorszenia. (fragment tekstu)
Informacje przedstawione w niniejszym biuletynie pochodzą z ankiety, która rozsyłana jest każdego miesiąca do przedsiębiorstw przemysłowych. Ankietyzacją objętych jest kilkaset przedsiębiorstw / szczegółowa statystyka znajduje się na końcu biuletynu/. Ta metoda badania aktywności gospodarczej stosowana jest od kilkudziesięciu lat we wszystkich wiodących na świecie ośrodkach badania koniunktury i jak podaje literatura daje ona dobre, a niektórzy twierdzą, że najlepsze wyniki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.