Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 190

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Znaki towarowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Znak towarowy wspólny i znak gwarancyjny stanowią samodzielne kategorie znaków towarowych, wyróżniane zarówno w aktach prawa międzynarodowego, jak i w ustawach krajowych. Podstawowym i wspólnym dla obu kategorii kryterium ich wyodrębnienia jest konstrukcja prawa ochronnego, która zakłada "rozszczepienie" prawa do znaku (z rejestracji) i prawa do jego używania. Nabycie prawa ochronnego na znak (wspólny i gwarancyjny) jest zastrzeżone dla ustawowo kwalifikowanych podmiotów, a prawo używania znaków zarejestrowanych na ich rzecz jest zapewnione innym podmiotom. Istotne znaczenie ma też kryterium pełnionych przez nie funkcji. O ile znak wspólny, podobnie do znaku indywidualnego, pozwala odróżniać towar/usługę ze względu na jego pochodzenie od członków "wspólnoty", o tyle znak gwarancyjny zapewnia jedynie o posiadaniu przez towar/usługę oznaczonych cech lub właściwości. Przedstawione w artykule wnioski płynące z uwag historycznych i komparatystycznych mogą być pomocne dla wyznaczenia istotnych cech charakteryzujących przedmiotowe kategorie.(abstrakt oryginalny)
Prywatyzując polską gospodarkę zapomniano o znakach towarowych. Przypomnieli o nich zagraniczni inwestorzy domagając się prawa do działania pod starymi szyldami i wytwarzania wyrobów pod tradycyjnymi, krajowymi markami. Dziś okazuje się, że zagmatwana sytuacja prawna słynnych polskich znaków towarowych staje się barierą w prywatyzacji.
3
Content available remote Znaki towarowe, ich funkcje i zasady ochrony
100%
Znaki towarowe to symbole otaczające nas w życiu codziennym niemalże na każdym kroku. Jako konsumenci kojarzymy je z konkretnymi towarami i usługami. Każda z trzech części opracowania ukazuje konkretne zagadnienia z nimi związane. W pracy przedstawiona jest definicja znaków towarowych, ich istota, rodzaje, a także funkcje jakie pełnią zarówno w odniesieniu do przedsiębiorców, gospodarki oraz konsumentów. Ponadto omówiono proces rejestracji znaków towarowych oraz zagadnienia związane z ochroną znaków towarowych w Polsce. Trzecia część ukazuje czym jest prawo ochronne i jaki ma charakter. Przedstawione są w niej też zasady na jakich udzielane jest prawo ochronne, możliwe przyczyny odmowy jego udzielenia, również korzyści jakie ono daje oraz konsekwencje grożące za jego naruszenie. (abstrakt oryginalny)
W dniu 15 kwietnia 2016 r. weszły w życie regulacje dotyczące nowego modelu postępowania sprzeciwowego w prawie znaków towarowych. Taki system obowiązuje obecnie w większości państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Przyjęty w ustawie - Prawo własności przemysłowej model postępowania został ukształtowany na wzór postępowania w sprawie sprzeciwu odnoszącego się do znaków towarowych Unii Europejskiej. Istotną zmianą - w zakresie postępowania w przedmiocie nabycia prawa ochronnego na znak towarowy - jest wprowadzenie nowego modelu postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe. Celem niniejszego artykułu jest przede wszystkim poddanie analizie unormowań dotyczących postępowania w sprawie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego oraz ich ocena. Przedstawione zostaną skutki prawne wynikające z przyjętego modelu postępowania dla zgłaszających i właścicieli znaków towarowych. Dokonana zostanie również ocena realizacji postulatów nowelizacji ustawy - Prawo własności przemysłowej w zakresie przyspieszenia i uproszczenia procedury nabycia prawa ochronnego na znak towarowy.(abstrakt oryginalny)
Dobry znak jest częścią image'u firmy, jej najlepszą wizytówką. Ma przyciągać uwagę klientów i partnerów handlowych. Jak więc powinien wyglądać? Artykuł omawia rodzaje i funkcje znaków towarowych.
Celem artykułu jest analiza przyjętych przez ustawodawcę rozwiązań prawnych dotyczących postępowania w sprawie sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego w ustawie - Prawo własności przemysłowej i ich porównanie z unijną procedurą sprzeciwową. Poddano ocenie zarówno przepisy prawa materialnego, jak i procesowego dotyczące postępowania sprzeciwowego w prawie znaków towarowych na tle kilku ostatnich nowelizacji ustawy - Prawo własności przemysłowej. Porównano rozwiązania obowiązujące w polskiej ustawie z unijną procedurą sprzeciwu w zakresie takich zagadnień, jak: podmioty legitymowane czynnie do wniesienia sprzeciwu, podstawy sprzeciwu i terminu jego wniesienia, badanie dopuszczalności sprzeciwu, przebieg postępowania sprzeciwowego i tryb rozpoznania sprzeciwu uznanego przez zgłaszającego za bezzasadny. Sformułowano uwagi krytyczne w odniesieniu do niektórych rozwiązań przyjętych przez polskiego ustawodawcę dotyczących m.in.: niekompletnej regulacji postępowania w sprawie sprzeciwu w prawie znaków towarowych; zawężonego kręgu podmiotów legitymowanych do wniesienia sprzeciwu; potrzeby uszczegółowienia treści sprzeciwu; nieuzasadnionego zniesienia rozpoznania sprzeciwu w trybie postępowania spornego. Poczynione rozważania pozwoliły na sformułowanie wniosków de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Zarządzaniem wzorami i znakami Wspólnoty oraz ich rejestracją na terenie Unii zajmuje się Office for Harmonization in the Market - Urząd Koordynujący na Rynku Wewnętrznym. W opracowaniu omówiono strategie uzyskiwania znaków towarowych w Unii Europejskiej.
W dniu 16 marca 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej, która implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 r. mającą na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych. Istotną zmianą, jaką wprowadziła nowelizacja, jest zniesienie wymogu graficznej przedstawialności znaku towarowego. Umożliwi to łatwiejszą rejestrację niekonwencjonalnych znaków towarowych. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie, jak w świetle orzecznictwa trybunału luksemburskiego przedstawiała się rejestracja niekonwencjonalnych znaków towarowych. (abstrakt oryginalny)
Znaki towarowe pełnią istotną rolę w ochronie interesów konsumenta, jednoznacznie identyfikując oznanczenie z towarem i firmą. Autor omówił uregulowania prawne dostyczące konsumenta zawarte w ustawie o znakach towarowych.
10
Content available remote Music Trademarks and their Protection in Trademark and Copyright Law
100%
The changes recently introduced in both European regulations (article 4 of the Regulation (EU) 2017/1001 of the European Parliament and of the Council of 14 June 2017 of the European Union trade mark, article 3 of the Directive (EU) 2015/2436 of the European Parliament and of the Council of 16 December 2015 to approximate the laws of Member State relating to trade marks), as well as in Polish national regulations (article 120 of the ustawa - prawo własności przemysłowej of 30 June 2000 Dz. U. no 49 position 508 with changes) make registering a sound trademark not only possible on the base of its graphical representation (musical score or sonogram) but also its recording. On the one hand, it will make registration easier, but on the other, it will significantly change the nature of the subject of registration. Especially, it will concern signs which could be called musical trademarks. Their recording shall be seen as a kind of process in which each step is created by another person: the creator of the work, its performer and finally producer. What is the most important, each of them has his/her own right, i.e. copyright or related right. The article will present the characteristics of musical trademarks, rights to them vested in their "creators" on the basis of Polish law and the relationships between those rights, including some specifics of musical trademark both as a trademark and musical work.(original abstract)
Artykuł stanowi szczegółowy opis i przekład wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie Xiaomi vs Apple o rejestrację Znaku Towarowego Unii Europejskiej "MI PAD". Spółka Apple skutecznie złożyła sprzeciw od zgłoszenia ww. znaku towarowego. Xiaomi odwołało się od tej decyzji, ale również Izba Odwoławcza Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej podzieliła argumentację Apple. W tej sytuacji Xiaomi złożyło skargę do Sądu Unii Europejskiej domagając się unieważnienia decyzji Izby Odwoławczej. Sąd analizując sporne oznaczenia doszedł do wniosku, że nie sposób podzielić argumentacji Xiaomi o braku podobieństwa oznaczeń i wynikającego z tego braku konfuzji. W istocie Sąd stwierdził, że podobieństwo występuje w każdej sferze znaków towarowych co sumarycznie powoduje, że ryzyko konfuzji istnieje. Sąd UE odrzucił skargę Xiaomi w całości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono definicję "znaku towarowego", omówiono rodzaje tych znaków oraz informacje w nich zawarte.
Artykuł charakteryzuje niektóre problemy kilku firm działających w Polsce (PepsiCo, Henkel), w sprawie znaków towarowych i prawa do nich.
Opracowanie stanowi glosę częściowo aprobującą wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie T-488/20 Guerlain przeciwko EUIPO. W sprawie problemem była ocena zdolności odróżniającej zgłoszonego oznaczenia obejmującego szminkę w kształcie kadłuba łodzi. W świetle dokonanych ustaleń Sąd Unii Europejskiej odwołał się do uznanych kryteriów oceny, takich jak m.in. znaczne odbieganie wzoru od przyjętych w danej branży norm i zwyczajów, w tym wartości estetycznej oraz oryginalności wzoru. Odniósł także zgłoszony kształt do właściwego kręgu odbiorców. Zabrakło natomiast w sprawie przedstawienia dowodów na wtórną zdolność odróżniającą, a także analizy aspektu związanego z estetyczną funkcjonalnością produktu i ochroną konkurencji rynkowej. W rozstrzygnięciu Sąd doszedł do dyskusyjnego wniosku, że sporny kształt jest nietypowy dla szminek i odbiega od wszystkich innych kształtów obecnych na rynku i w konsekwencji ma cechę pierwotnej zdolności odróżniającej. W efekcie doszło do pewnego zliberalizowania standardów w uzyskiwaniu ochrony trójwymiarowych znaków towarowych, które nie zawierają elementów słownych. W sektorach, w których wzornictwo jest zróżnicowane, nowy i nietypowy kształt produktu lub jego opakowania może w świetle komentowanego wyroku być chroniony jako unijny znak towarowy. Zapewne zachęci to przedsiębiorców do dokonywania zgłoszeń tego typu oznaczeń. Dla doktryny prawa wyrok stanowi interesujące źródło inspiracji dla dyskursu na temat systemowej roli ochrony prawnej znaków towarowych i wzorów przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
Znacząca część produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej musi spełnić wymagania dyrektyw nowego podejścia. Ocena zgodności z tymi wymaganiami jest prowadzona przez jednostki notyfikowane. Artykuł przedstawia jednostki notyfikowane z krajów środkowo i wschodnioeuropejskich na tle wszystkich jednostek notyfikowanych w zakresie nowego podejścia. W artykule omówione są następujące zagadnienia: dyrektywy nowego podejścia, etapy notyfikacji jednostek, organy notyfikujące oraz liczbę notyfikacji w zakresie poszczególnych dyrektyw. W ostatniej części artykułu szczególną uwagę zwrócono na zakres notyfikacji jednostek z krajów środkowo i wschodnioeuropejskich. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zaangażowania składników majątkowych, które muszą być w określony sposób sfinansowane. Nie ulega wątpliwości, że do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne są środki pieniężne. Na różnych etapach funkcjonowania przedsiębiorstwa sposób finansowania jego działalności może przybierać różne formy. Jedną z nich może być finansowanie z wykorzystaniem amortyzacji wybranych składników majątkowych. W tym ujęciu interesującym wydaje się finansowanie działalności przedsiębiorstwa z wykorzystaniem amortyzacji znaku towarowego. Celem opracowania jest przedstawienie wykorzystania amortyzacji znaku towarowego w finansowaniu działalności na wybranym przykładzie. Dla realizacji tego celu w opracowaniu przedstawiono ogólną charakterystykę źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem amortyzacji jako źródła finansowania kapitału własnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań prowadzonych w latach 2000 oraz 2008, mających na celu określenie poziomu wiedzy i stopnia rozpoznawalności znaków ekologicznych w naszym kraju. W roku 2004, w wyniku członkostwa w Unii Europejskiej, Polska przystąpiła do unijnego systemu ekoznakowania. Pierwsze badanie zostało więc przeprowadzone przed, drugie zaś po tym wydarzeniu. Głównymi powodem prowadzenia badań było określenie, czy w ciągu ostatnich lat zmienił się poziom wiedzy o ekoznakach. Ze względu na podjęcie działań przez agendy rządowe w celu zwiększenia skuteczności systemów ekoznakowania i pojawianie się nowych etykiet na rynku, wzrost świadomości w tym zakresie jest konieczny. W artykule zaprezentowano porównanie wyników uzyskanych w analizowanych latach w odniesieniu do poszczególnych znaków.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono misję, strukturę i zadania jednostki uznanej (Europejskiej Współpracy w Dziedzinie Akredytacji - EA), prawa i obowiązki członków EA i innych podmiotów współpracujących z EA. Następnie zaprezentowano listę wszystkich członków EA (krajowych jednostek kredytujących) oraz omówiono ich działalność. Przedstawiono także w sposób ogólny system oceny zgodności, w którym działają: jednostka uznana, krajowe jednostki akredytujące oraz akredytowane przez nie jednostki oceniające zgodność, a także normy, zgodnie z którymi działają. We wnioskach wskazano na duże znaczenie przedstawionych jednostek w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wynika ono przede wszystkim z nakazanej prawem wzajemnej uznawalności decyzji, które są przez nie podejmowane. (abstrakt oryginalny)
Akcesja polski do UE wprowadziła zmiany w zakresie zasad ochrony znaków towarowych. Możliwość jednoczesnego występowania znaku towarowego chronionego przepisami prawa krajowego oraz wspólnotowego znaku towarowego, chronionego na podstawie przepisów prawa UE, rodzi dwojakiego rodzaju zagrożenia. Po pierwsze, zasady pierwszeństwa w prawie do stosowania znaku chronionego przez różne reżimy prawne. Po drugie, reguły kolizyjne, jakie mają zastosowanie w sytuacji konfliktu pomiędzy podobnymi znakami towarowymi (krajowym i wspólnotowym).
20
75%
W wydanej w 2001 r. książce Renomowane znaki towarowe i ich ochrona Joanna Piotrowska pisze: "Współczesny znak towarowy okazał się swego rodzaju apatrydą, który potrafi bez trudu pokonywać przestrzenie geograficzne i granice państwowe. Jest on przy tym swoistym »esperanto handlu«, przekazuje bowiem zarówno Chińczykowi, Włochowi, jak i Polakowi tę samą informację o oznaczonym nim towarze (a także jego producencie), wywołując w nich to samo wyobrażenie, że sygnowany produkt posiada pewne szczególne cechy". Nie zawsze jednak tak było. Sposób interpretacji, znaczenie, funkcje oraz regulacje prawne instytucji marki (znaku towarowego) , a także system znakowania ulegały bowiem na przestrzeni wieków daleko idącym zmianom. I właśnie owej ewolucji został poświęcony niniejszy artykuł. Jego celem jest zwrócenie uwagi na pochodzenie omawianej kategorii, a także analiza rozwoju zakresu funkcji pełnionych przez oznaczenia towarowe w obrocie gospodarczym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.