Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  e-invoices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obowiązek odbierania faktur elektronicznych przez administrację publiczną powoduje, że zarówno urzędnicy, jak i przedsiębiorcy mają wiele pytań. Jak zarejestrować się na PEF? Czy wszystkie zamówienia muszą "przechodzić" przez platformę? Czy można posiadać profile u obu Brokerów? (fragment tekstu)
2
Content available remote Wykorzystanie faktur elektronicznych - stan i perspektywy
80%
Faktura, jako dokument ewidencjonujący sprzedaż, najczęściej kojarzy się z papierowym wydrukiem. Przez wiele lat była to jedyna forma, w jakiej można było przedstawiać rozliczenia. Postęp w informatyce i komunikacji dał możliwość wprowadzenia innej jej postaci - faktury elektronicznej. Przedsiębiorcy, jako wystawcy i odbiorcy znacznych ich ilości, zainteresowani są wykorzystywaniem innowacyjnych rozwiązań, jeżeli mogą przynieść im wymierne rezultaty. Jedynym warunkiem współpracy z wykorzystaniem e-faktur jest pozyskanie zgody (akceptacji) odbiorcy na otrzymywanie ich w formie elektronicznej. Wdrożenie w przedsiębiorstwach systemów umożliwiających obsługę faktur w elektronicznej formie może pozwolić na znacznie obniżenie kosztów. Dodatkowych korzyści można spodziewać się sferach funkcjonalnej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Z drugiej strony wśród klientów indywidualnych istnieje grupa, która jest zainteresowana otrzymywaniem informacji od dostawców produktów i usług w formie elektronicznej - w tym faktur. Pojawiające się na rynku rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane przez rosnącą grupę klientów (szczególnie młodych) w celu efektywnego zarządzania własnymi płatnościami, zarówno tymi o charakterze cyklicznym jak i okazjonalnymi. Ważne jest tu także odpowiednie wyedukowanie klientów i ich otwartość na udostępniane w tym obszarze innowacje. (fragment tekstu)
Kolejnym etapem procesu cyfryzacji gospodarki i uszczelniania systemu podatkowego w Polsce jest wprowadzenie przez MF, za pośrednictwem portalu KSeF, faktur ustrukturyzowanych. Używanie nowego systemu od 1.01.2022 r. jest dobrowolne, ale od 1.01.2024 r. e-faktury będą rozwiązaniem obligatoryjnym. Celem badań jest analiza stanu prawnego oraz identyfikacja korzyści i utrudnień dotyczących stosowania e-faktur w obrocie gospodarczym. Do podstawowych korzyści wynikających z wdrożenia nowego systemu należą: automatyzacja procesów fakturowania i księgowania czy zwolnienie podatników z obowiązku archiwizowania faktur. Oprócz korzyści podatnicy wskazują również na szereg wyzwań związanych z nowym obowiązkiem, takich jak: opracowanie nowych procedur związanych z wystawianiem i otrzymywaniem e-faktur czy brak możliwości poprawek w procesie fakturowania. Dostosowanie organizacji do wymogów KSeF, w opinii podatników, jest jednym z największych cyfrowych wyzwań w polskim systemie podatkowym.(abstrakt oryginalny)
Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami wzrastającego znaczenia e-faktur w obrocie gospodarczym. Faktury elektroniczne stanowią bowiem niezwykle ciekawą i atrakcyjną alternatywę dla faktur papierowych. Celem artykułu jest omówienie pojęcia e-faktury, prezentacja zalet i barier związanych z wdrożeniem takiego sposobu dokumentowania transakcji handlowych oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy e-faktura jest nowinką technologiczną, czy nowoczesną formą dokumentowania transakcji handlowych, której upowszechnienie jest tylko kwestią czasu.
Od 1.07.2024 r. podatników czeka rewolucja w zakresie fakturowania. Od tego dnia obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) będzie dotyczył wszystkich podatników VAT czynnych, a od 1.01.2025 r. także podatników VAT zwolnionych. Choć pojawiają się postulaty, aby terminy te zostały przesunięte, w tym momencie trudno przewidzieć, jaka jest szansa, że zostaną one uwzględnione. Firmy powinny więc już rozpocząć przygotowania do wdrożenia KSeF, ponieważ będzie ono wymagało zmian w funkcjonowaniu całego biznesu.(abstrakt oryginalny)
Obejmowanie procesem informatyzacji poszczególnych etapów procedury związanej z udzielaniem zlecenia na realizację usługi, dostawy, roboty budowlanej jest utożsamiane z zagadnieniem elektronizacji zamówień publicznych. Była ona rekomendowana od wielu lat, a współcześnie stanowi przedmiot żywego zainteresowania nie tylko teoretyków i praktyków prawa, ale przede wszystkim podmiotów publicznych i przedsiębiorców tworzących odpowiednio strony zamawiające i wykonawców w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Wykorzystywane w procesie definiowania elektronizacji zamówień publicznych elementy właściwe dla procesu informatyzacji, związane przede wszystkim z dopuszczalnością elektronicznego przekazywania określonych dokumentów i informacji, wychodzą poza zakres etapu związanego z udzielaniem zamówienia. Celem artykułu jest szczegółowe określenie niniejszych elementów procesu i zasadności ich intepretowania jako przejawów elektronizacji zamówień publicznych.(abstrakt oryginalny)
Od 1.07.2024 r. dominująca większość faktur w Polsce będzie musiała być wystawiana i odbierana za pomocą centralnego systemu stworzonego przez Ministerstwo Finansów, czyli Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przygotowanie się do wdrożenia rozwiązań w tym zakresie jest ważnym zadaniem dla wszystkich podatników. Implementacja stawia jednak pewne specyficzne wyzwania jednostkom samorządu terytorialnego, szczególnie w obszarze obsługi faktur zakupowych przez ich jednostki organizacyjne. Zmiana ta wymaga ewaluacji i aktualizacji procedur kontroli wewnętrznej tak, aby uwzględniały one ryzyka wynikające z digitalizacji procesów sprzedażowych i zakupowych wymuszonej przez wdrożenie KSeF.(abstrakt autora)
Od 18 kwietnia 2019 roku Zamawiający będą mieli obowiązek odbioru elektronicznej faktury ustrukturyzowanej, jeśli Wykonawca zamówień publicznych zechce im taką fakturę wysłać.Obowiązek nakładać będzie na Zamawiających ustawa o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Zgodnie z art.4.1. ustawy: Zamawiający jest obowiązany do odbierania od wykonawcy ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, przesyłanych za pośrednictwem platformy.Fakturowanie elektroniczne funkcjonuje w biznesie od kilku dekad. Elektroniczna wymiana danych ułatwia bowiem komunikację między firmami, obniża koszty i eliminuje błędy. Unia Europejska chcąc wspierać i promować wdrażanie elektronicznych rozwiązań m.in. w procesie fakturowania, wydała Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/ UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Jest to główny dokument UE, wprowadzający obowiązek odbioru faktur elektronicznych w procesach obsługi dostaw publicznych. Zapisy dyrektywy stosuje się do faktur elektronicznych odbieranych przez jednostki publiczne oraz wystawianych w związku z realizacją zamówień publicznych. Unia zobowiązała państwa członkowskie do wdrożenia założeń dyrektywy poprzez odpowiednie przepisy prawa krajowego. (fragment tekstu)
Wprowadzając w 2001 r. podpis elektroniczny do polskiego porządku prawnego, liczono, iż ułatwi on załatwianie spraw nie tylko urzędowych, ale usprawni cały obrót gospodarczy. Zakładano szybki rozwój e-administracji (do końca 2006 r.) i rosnącą liczbę spraw, które będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. Rzeczywistość jednak zweryfikowała te założenia. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest analiza promowanych przez Unię Europejską elektronicznych rozwiązań, które mogą być stosowane w zamówieniach publicznych oraz zbadanie poziomu ich wykorzystania w poszczególnych krajach członkowskich. Zakupy robót budowlanych, dostaw i usług dokonywane w ramach zamówień publicznych mają ogromne znaczenie ekonomiczne wynikające przede wszystkim z ich wysokiej wartości. Jednym z celów dyrektyw unijnych jest zapewnienie realizacji zamówień publicznych w sposób skuteczny i przejrzysty. Rozwiązania elektroniczne mogą być wykorzystywane zarówno przed przyznaniem kontraktu, jak i w późniejszych etapach. Najważniejszymi korzyściami z ich stosowania jest uproszczenie zasad uczestniczenia w postępowaniach (co ważne jest szczególnie dla firm z sektora MŚP) oraz łatwiejsze zarządzania postępowaniami przez instytucje zamawiające. W publikacji zaprezentowano główne dokumenty UE dotyczące elektronizacji zamówień publicznych. Omówiono także rozwiązania elektroniczne, jakie można wykorzystać na poszczególnych etapach procesu realizacji zamówienia, a także narzędzia, które uzupełniają możliwości systemu. Kolejnym krokiem była analiza wykorzystania poszczególnych rozwiązań w krajach członkowskich (zarówno na poziomie centralnym, jak i jednostek zajmujących się zamówieniami publicznymi). W Polsce niektóre z tych rozwiązań są dostępne, ale obsługują je oddzielne systemy - zintegrowana platforma ma być oddana do użytku w 2020 roku. (abstrakt oryginalny)
Niebawem w Polsce pojawi się nowe rozwiązanie w zakresie elektronicznego raportowania podatkowego - Krajowy System e-Faktur (KSef). System ten umożliwi podatnikom (a w 2023 r. uczyni obowiązkowym) wystawianie faktur w formacie xml, zgodnym z przygotowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą danych. Artykuł rozpatruje kwestie prawne i techniczne związane z wdrożeniem systemu dla podatników, w szczególności w zakresie procesu wystawiania faktur sprzedażowych zgodnie z nowymi wymogami, a także odbierania faktur zakupowych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wykorzystanie instrumentu e-faktury w systemie prawa zamówień publicznych
51%
Artykuł ukazuje zagadnienia związane z jedną z form e-procurement, faktur elektronicznych w systemie zamówień publicznych. Esencjonalnie przedstawione korzyści wynikających z ewolucji od faktur tradycyjnych do ich elektroniczne odpowiedników zostały ujęte w trzy grupy, odnoszące się do oszczędności środków finansowych, ułatwienia przekazywania dokumentów pomiędzy zamawiającym a wykonawcą oraz wzmocnienie ochrony środowiska. Akty normatywne zarówno szczebla unijnego jak i krajowego normują kwestie związane z e-fakturami, jednakże dopiero dyrektywa 2014/55/EU z dnia 16 kwietnia zawiera kompleksowe rozwiązania związane z omawianym instrumentem. Uchwalona dyrektywa zakłada ujednolicenie systemu e-faktur w obrębie wszystkich krajów członkowski oraz zobligowanie do stosowania tego instrumentu. Podjęte działania prawne mają doprowadzić do wyeliminowania niepewności, nadmiernej złożoności a także do zminimalizowania dodatkowych kosztów operacyjnych ponoszonych przez podmioty gospodarcze. Do czasu wejścia w życie regulacji implementujących do systemu krajowego unormowania dyrektywy obowiązujące będą w tym zakresie dotychczasowe regulacje. W związku z powyższym należy wskazać w jakim zakresie oraz w jaki sposób jest możliwe wykorzystanie tego korzystnego instrumentu przez zamawiających na podstawie obowiązujących uregulowań. Kwestia ta nie została explicite uwzględniona w ustawie prawo zamówień publicznych. Zamawiający chcąc wprowadzić w zapisach dokumentacji przetargowej odpowiednie postanowienia odnoszące się do zagadnień związanych z rozliczeniami finansowymi z wykonawcą musi za każdorazowo uwzględnić e zasady prawa zamówień publicznych, zasadę równości oraz zasadę ochrony uczciwej konkurencji. Artykuł wskazuje jakie rozwiązania może zastosować zamawiający w omawianym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia praktyczne konsekwencje i wyzwania związane z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w postaci czterech studiów przypadku. Pierwsze skupia się na wpływie KSeF na faktury zakupowe podatnika o zróżnicowanej działalności. W drugim została zaprezentowana sytuacja po stronie sprzedażowej u podatnika prowadzącego wyłącznie sprzedaż krajową. Trzecie studium rozszerza tę analizę o podmioty prowadzące działalność zagraniczną (w tym obsługę kodów QR), a czwarte skupia się na praktycznych komponentach procesu wdrożeniowego, w tym uzyskaniu uprawnień pierwotnych (ZAW-FA).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena możliwości cyfryzacji procesów raportowania danych podatkowych oraz zarządzania ryzykiem podatkowym, związanych z wdrożeniem obligatoryjnego obiegu faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur - dalej KSeF. Pomimo że prezentowane przez nas spostrzeżenia i przewidywania wynikają z zupełnie odmiennych doświadczeń zawodowych, tj. dyrektora finansowego, dyrektora IT oraz analityka koncentrującego się na automatyzacji procesów podatkowych, podejmując próbę odpowiedzi na postawione przez nas pytanie, skupiliśmy się na uchwyceniu jednolitego punktu widzenia na krótkoterminowe i długoterminowe skutki wdrożenia KSeF dla podatników. W artykule świadomie abstrahujemy od analizy rozwiązań legislacyjnych, które zostały zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy z 22.02.2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 15.03.2023 r. Zdecydowaliśmy się na taki zabieg z kilku powodów. Po pierwsze, w najbliższym czasie powstaną dziesiątki opracowań dotyczących potencjalnych implikacji prawnopodatkowych (związanych z treścią samych przepisów), jednakże będą się one koncentrowały na stanie "tu i teraz", co w naszej ocenie wydaje się mimo wszystko mniej istotne od odpowiedzi na pytanie: co dalej? Po drugie, zidentyfikowane przez nas obszary, na które KseF ma najistotniejszy wpływ, postanowiliśmy omówić w kontekście szerszej perspektywy (zarówno czasowej, jak i przedmiotowej), która sama w sobie jest niezależna od treści przepisów. Wreszcie pomimo że sami określamy się "ksefentuzjastami", to w naszej ocenie opublikowany projekt w żaden sposób nie udziela odpowiedzi na pytanie, jak docelowy system będzie funkcjonować od strony technologicznej oraz procesowej. W konsekwencji niemożliwe jest przeprowadzenie realnej analizy wpływu treści przepisów na działanie systemu od 1.07.2024 r. Układ artykułu odzwierciedla również nasze przekonanie, że do każdej zmiany w rzeczywistości można podejść przez pryzmat realizacji postawionych przed nami obowiązków i wyzwań z tym związanych oraz szansy na wprowadzenie zmian, które w określonej perspektywie mogą przynieść wymierne korzyści. Mamy nadzieję, że artykuł pozwoli czytelnikom na szersze spojrzenie na kontekst wdrożenia KSeF oraz przyczyni się do właściwego zrozumienia konsekwencji jego wprowadzenia w perspektywie zarówno krótkoterminowej, jak i długoterminowej, które naszym zdaniem jednoznacznie wskazują, że podążamy w kierunku, w którym szeroko rozumiane bezpieczeństwo prowadzenia biznesu (zwłaszcza dla średnich i dużych firm) stanie się nierozerwalnie związane z możliwością kontroli i zarządzania ryzykiem podatkowym w czasie rzeczywistym.(abstrakt oryginalny)
Od kilkunastu lat udział e-faktur w obrocie gospodarczym systematycznie rośnie. Elektroniczne faktury są bowiem atrakcyjną alternatywą dla papierowej wersji tych dokumentów. Celem artykułu jest przedstawienie pojęcia e-faktur i omówienie ich znaczenia w obrocie gospodarczym w Polsce i w wybranych krajach europejskich. Autorka przytacza powody, dla których przedsiębiorstwa, klienci i administracja państwowa decydują się na wybór takiego sposobu fakturowania. Wyszczególnione zostały również główne bariery, na jakie napotykają przedsiębiorstwa w procesie wprowadzania e-faktur.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote E-faktury w polskim obrocie gospodarczym. Korzyści i bariery
51%
Celem zaprezentowanych w artykule treści jest ukazanie rozmiarów korzyści oraz barier i ograniczeń związanych z używaniem faktur elektronicznych w obrocie gospodarczym przez polskie przedsiębiorstwa. Autorka przedstawiła też uwarunkowania prawne dotyczące wykorzystywania e-faktur. Przepisy prawa podatkowego w ostatnich latach zostały znacznie uproszczone, aby zachęcić przedsiębiorców do wprowadzania w firmach faktur elektronicznych. Wyniki różnorodnych dostępnych badań oraz opinie ekspertów, które autorka poddała analizie potwierdzają, że polscy przedsiębiorcy mają wysoką świadomość korzyści, jakie może przynieść wprowadzenie e-faktur, ale jednocześnie mają obawy przed zagrożeniami, które skutecznie zniechęcają firmy do wprowadzania elektronicznych faktur. W Polsce brakuje też jednego wzoru e-faktury oraz oprogramowań, które pozwoliłyby firmom na pełne wykorzystanie korzyści płynących z wprowadzenia elektronicznych faktur. (abstrakt oryginalny)
W procesie wymiany dóbr elektronicznych należy wziąć pod uwagę potencjalną nieuczciwosć uczestników wymiany. Sprawiedliwość protokołu gwarantuje, że żadna ze stron nie powinna być w stanie oszukać drugiej strony. W niniejszym artykule przedstawiona została propozycja zastosowania protokołów sprawiedliwej wymiany sekretów do zwiększenia bezpieczeństwa i sprawiedliwości procesu udostępniania faktur elektronicznych pomiędzy wystawcą, a odbiorcą faktury. Przedstawione zostały także wyniki oceny sprawiedliwości i efektywności proponowanego protokołu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia spojrzenie autorki na transpozycję dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych do krajowych porządków prawnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Przedstawia rozwój zjawiska elektronicznego fakturowania w Europie, analizuje cele przyświecające stworzeniu ram unijnego prawodawstwa dla cyfryzacji zamówień publicznych oraz chronologicznie i terytorialnie porządkuje działania podejmowane w celu popularyzacji e-faktury w kontaktach z administracją publiczną. Omówieniu ulegają modele przepływu faktur elektronicznych w poszczególnych państwach UE, przedstawiony zostaje aspekt praktyczny korzystania przez wykonawców zamówień publicznych z dokumentów elektronicznych oraz podkreśleniu ulega transgraniczny aspekt e-fakturowania. Artykuł zwraca uwagę na problemy, z którymi państwa mierzą się w procesie implementacji dyrektywy 2014/55/UE oraz wskazuje korzyści, jakie z elektronicznego fakturowania czerpać mogą przedsiębiorcy. Prezentuje również prognozowane kierunki rozwoju procesów e-fakturowania, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie ustrukturyzowanej faktury elektronicznej w zamówieniach publicznych na terenie UE.(abstrakt oryginalny)
Istnieją spore szanse, że projekt e-faktury zostanie zaakceptowany przez resort finansów. Może to być impulsem dla rozwoju rynku podpisu elektronicznego w bankach. Po wprowadzeniu e-faktury przedsiębiorcy mogą wymóc na bankach powszechniejsze korzystanie z podpisu elektronicznego.
Purpose: For many years, the progressing process of tax digitization has been observed. This facilitates tax audits and increases their effectiveness. While private individuals may voluntarily choose to contact the tax office using digital tools, entrepreneurs are obliged to use the introduced digital solutions. In this paper, an attempt has been made to synthetically present and summarize the reasons for introducing and the impact of new technologies on running a business in Poland. The aim of the considerations undertaken in the paper is the KseF analysis and indicating its impact on the functioning of enterprises. Design/methodology/approach: To achieve the presented objective, studies of the literature of the subject and the content of legal acts concerning the analyzed field were used. The authors presented the essence of tax digitization and made an assessment from the point of view of their impact on Polish entrepreneurs. A survey was also conducted among entrepreneurs in the Silesian Voivodeship. Its aim was to get to know the state of knowledge and opinions of entrepreneurs associated with KSeF. Research methodology - a questionnaire was used. The study was conducted in the period from 9 to 30 July 2023. A statistical analysis was also carried out. Due to the scale used in the questionnaire, the correlation measures - Spearman and Fi-Youl coefficient and the corresponding significance tests - were selected as the appropriate statistical analysis tool. Findings: The result of the conducted research should be used to identify the consequences and effectiveness of the KSeF, as well as to indicate the way to prepare for the planned changes. The digitization of VAT means new obligations for the entrepreneur, but also reduces the tax gap. Research limitations/implications: The verification of empirical data on the analyzed research problem was based on the use of available data on the digitization of taxes in Poland. Tax regulations from the last few years were analyzed. Their analysis confirmed the ongoing process of tax digitization, as exemplified by the National System of e-Invoices (KseF), which affects the conduct of business in Poland. Practical implications: The results of the survey prove that entrepreneurs have little knowledge about the KSeF. They also show great fears related to the new obligation, and above all, the adaptation of digital tools to the new requirements. Originality/value: The technological revolution in the field of taxes brings new obligations, but also improves the fight against tax fraud and reduces the tax gap. Enterprises are faced with the need to constantly adapt to the changes that are being introduced in order to reduce tax fraud and make it easier for Polish taxpayers to control transactions. The presented research and conclusions will be a practical guide for entrepreneurs regarding digitization in the field of taxes, especially in the context of new obligations related to issuing invoices using the KseF. The considerations contained in the work are an innovative introduction to the analysis of the new reality of the tax system, in particular VAT. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.