PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 1 | 87--95
Tytuł artykułu

Rola lokalnych i regionalnych funduszy poręczeniowych w kreowaniu rozwoju społeczno-ekonomicznego regionów

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Funkcjonowanie naszego kraju w zintegrowanej Europie powoduje, że reorientacji podlegają podstawowe cele, które są realizowane przez nasze władze i społeczeństwo. Istotnego znaczenia nabiera fakt konieczności podejmowania działań i realizacji przedsięwzięć, które służą rozwojowi poszczególnych regionów. Największy wkład w tym zakresie mają firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, do rozwoju których potrzeba zapewnienia zewnętrznych źródeł finansowania w postaci kredytów. Jednak wiele przedsiębiorstw nie spełnia wymogów stawianych przez banki, jako warunków pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta. Fundusze poręczeniowe mają na celu wsparcie tej grupy klientów banków w postaci poręczeń, jako jednej z form zabezpieczenia kredytów. Zaprezentowanie specyfiki i zakresu działania funduszy poręczeniowych działających na polskim rynku usług finansowych oraz przedstawienie wymiernych efektów ich działalności potwierdza tezę, że na rynku usług finansowych występuje potrzeba funkcjonowania i rozwoju tego typu podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
87--95
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • 1. Banki gwarancyjne w Niemczech. Materiały konferencyjne niepublikowane. Lubelska Fundacja Rozwoju, 2006.
  • 2. Flejterski S., Pluskota P., Szymaczak L: Instytucje i usługi poręczeniowe na rynku usług finansowych. Difin, Warszawa 2005.
  • 3. Fraczek M.: Subregionalne fundusze poręczeń kredytowych w Polsce jako instrument rozwoju regionalnego i lokalnego. Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie nr 610, Kraków 2002.
  • 4. Jagiełło R.: Finansowe wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw przez fundusze poręczeniowe w Polsce. Cz. II. Studia i Prace. Zeszyty Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nr 54/2005.
  • 5. Raport o stanie funduszy poręczeń kredytowych w Polsce. Stan na dzień 31.12.2005 r. Krajowe Stowarzyszenie Funduszy Poręczeniowych, Warszawa 2006.
  • 6. SypułaT.: Wykorzystanie środków programu SPO-WKP przez fundusze poręczeniowe. PARP, Lublin 2006 (materiały konferencyjne niepublikowane).
  • 7. Wachniak-Michalak H.: Fundusze poręczeń kredytowych jako forma aktywizacji działalności małych i średnich przedsiębiorstw w perspektywie wejścia Polski do Unii Europejskiej. V Konferencja Zarządzania Finansami Firmy, Wrocław 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000162486225

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.