PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 3 | 93--99
Tytuł artykułu

Kryteria wyboru dostawcy na rynku B2B w procesie zaopatrzenia w branży drzewnej

Warianty tytułu
The Criteria of Choosing a Supplier on B2B Market in the Process of Delivery in the Timber Trade
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przemysł drzewny i meblarski zawsze odgrywał istotną rolę w polskiej gospodarce. Od przełomu lat 90. ta branża, jak żadna inna, odczuła zmiany, jakie nastąpiły w związku z wprowadzaniem zasad wolnego rynku, takie jak prywatyzacja, upadłości państwowych przedsiębiorstw, postępujące rozdrobnienie, nierówna konkurencja przestarzałych polskich technologii z nowoczesnym know-how zagranicznych przedsiębiorstw. Do tego doszła skomplikowana sytuacja z zakupem surowca drzewnego od Lasów Państwowych, która w 2001 roku doprowadziła do upadku wiele zakładów. Kolejnym momentem przełomowym stało się wejście Polski do Unii Europejskiej. Polski przemysł drzewny dołączył do europejskich liderów w branżach: meblarskiej, produkcji palet drewnianych czy małej architektury ogrodowej. Polski eksport mebli przyniósł w roku 2005 4,38 mld euro. Na liście największych światowych eksporterów Polska zajęła czwarte miejsce za Chinami, Włochami i Niemcami, a wyprzedziła Kanadę i USA. Otwarcie europejskich granic sprawiło, że pojawili się zagraniczni inwestorzy w zakładach produkujących płyty drewnopochodne i meble, do Polski trafiły najnowocześniejsze technologie. Dzięki unijnym funduszom swoją pozycję wypracowały także małe i średnie przedsiębiorstwa, wpisując się trwale w krajobraz branży drzewnej i meblarskiej. W obliczu trwającej od trzech lat doskonałej koniunktury eksportowej firmy rozwijają się, ale napotykają także problemy. Niektóre z nich są specyficzne dla przemysłów drzewnego i meblarskiego, np. brak surowca drzewnego i zmiany zasad jego nabywania, rosyjskie embargo na polskie produkty drzewne, problemy z zatrudnieniem fachowców w dziedzinie technologii drewna. Inne, równie istotne, są wspólne także dla pozostałych branż, tj. wahania kursu euro i dolara, problemy z pozyskaniem kapitału na rozwój czy pozyskaniem nowych rynków zbytu. Przemysł drzewny i meblarski z jednej strony właśnie teraz korzysta ze swoich pięciu minut, stając się jedną z ważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Z drugiej zaś strony, wieloma konfliktami, choćby na linii stosunków z Lasami Państwowymi, być może odbiera sobie szansę na znacznie więcej. Warto zastanowić się, co nas czeka w tej dziedzinie za kilka czy kilkanaście lat. (fragment tekstu)
EN
The choice of a supplier is a strategic decision, especially while choosing the suppliers of most important goods, with whom we negotiate long-term contracts. The choice should consider every profit and risk a company takes, not only one factor, for example, the price. My personal observations and researches show, that when similar user-price parameters are considered, human relations, competence and professionalism of the sales-person are decisive in the process of choosing the supplier, and partnership is a very important factor of raising company competitiveness. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
93--99
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Forum Gospodarcze Polskiego Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego POLWOOD 2007 - Wyd. Inwestor.
  • Supplier Relationship Management for Sourcing & Procurement, 2002, www.oracle.com.
  • Aseem Chandra Supplier Relationship Management, 2002.
  • SRM: The Start of a 'New Era', www.sas.com/news/feature/07may01/srm.html.
  • "Gazeta IT", nr 9 (39) 19 października 2005. Wydanie specjalne.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171259995

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.