PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Współpraca gospodarcza w regionie Azji - stan obecny i perspektywy rozwoju. | 69--90
Tytuł artykułu

Procesy integracyjne w Azji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niniejszym rozdziale uwagę skoncentrowano na procesach integracyjnych w państwach azjatyckich. Procesy integracyjne we współczesnym rozumieniu koncentrują się w regionie Azji Południowo-Wschodniej i mają stosunkowo krótką historię. Przez kilka wieków poszczególne państwa tego regionu rozwijały się oddzielnie. Było to spowodowane m.in.tym, że właściwie do początków XX w. znajdowały z drugiej wysuwane są propozycje stworzenia konkurencyjnych porozumień wyłączających część państw regionu (np. EAEC). Nie tworzy się żadnych struktur instytucjonalnych (APEC) i nadal brakuje jednolitej koncepcji, jak te organizacje mają wyglądać w przyszłości (chociaż kraje deklarują gotowość do zacieśniania więzi i współpracy handlowej, czego wyrazem jest redukcja stawek celnych w AFTA). Powstają również inicjatywy o charakterze integracyjnym, które są traktowane przez część państw jako konkurencyjne w stosunku do już istniejących i które będą wykluczały je z życia gospodarczego regionu. Problem pogłębia dodatkowo postawa i polityka krajów rozwiniętych, szczególnie USA. Są one zainteresowane podpisaniem umowy handlowej z Azją Południowo- Wschodnią. z pominięciem słabiej rozwiniętych państw azjatyckich. Wobec tego kraje o niższym poziomie rozwoju obawiają się, że takie działanie pozbawi je szans i wykluczy z wymiany międzynarodowej. Nawet w przypadku pierwszego dokumentu oficjalnego, zakładającego współpracę w wielu dziedzinach, który stworzył wizję Wspólnoty Wschodnioazjatyckiej uwagę zwraca fakt, że nie przewidziano żadnych instrumentów prawnych, które zapewniałyby realizację celów. Do uzgadniania posunięć stosuje się procedurę konsultacyjną. Przywódcy 13 państw przyjęli zobowiązanie do monitorowania i corocznej kontroli stopnia realizacji celów określonych w dokumencie, jednak trudno jest ocenić efekt jego przyjęcia. Wprawdzie państwa uczestniczące w pierwszym Szczycie Wschodnioazjatyckim w 2005 r. zadeklarowały pełną współpracę na rzecz współpracy gospodarczej w regionie, to trudno uznać to za konsekwentne budowanie silnego ugrupowania regionalnego. (fragment tekstu)
Twórcy
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
 • Azja - Pacyfik. Obraz gospodarczy regionu, red. B. Drelich-Skulska, Akademia Ekonomiczna, Wrocław 2007.
 • Kraje rozwijające się w światowym systemie gospodarczym, red. S. Miklaszewski, Difin, Warszawa 2007.
 • Haliżak E,, Wspólnota Pacyfiku a Wspólnota Wschodnioazjatycka, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2006.
 • Pozaeuropejskie ugrupowania integracyjne, red. J. Rymarczyk, M. Wróblewski, Arboretum, Wrocław 2006.
 • The ASEAN Declaration, Bangkok 1967, www.asean.org (10.10.2011).
 • Nawrot K., Determinanty rozwoju gospodarczego państw ASEAN, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2008.
 • Buczkowski B., Liberalizacja handlu w krajach ASEAN, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu nr 976, Wrocław 2003.
 • ASEAN Community in figures ACIF 2010, ASEAN Secretariat, Jakarta, kwiecieh 2011, s. 32, www.asean.org (05.11.2011).
 • Final Report of the East Asia Study Group. ASEAN plus 3 Summit, Phnom Penth 2002, ASEAN PlusTthree Cooperation, opublikowany 29 listopada 2010; www.aseansec.org (10.10.2011).
 • Skulska B., Proces integracji gospodarczej Chin z krajami ASEAN, "Studia Ekonomiczne" 2010, nr 4, Wrocław.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171276689

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.