PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 6 (175) | 5--19
Tytuł artykułu

Wsparcie finansowe nowych państw członkowskich UE - fundusze przedakcesyjne i środki strukturalne

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od 2000 r. kraje Europy Środkowej i Wschodniej (ESW) kandydujące do Unii Europejskiej korzystały z pomocy przedakcesyjnej. Wraz z wejściem do Unii pomoc dla ośmiu państw została zastąpiona wsparciem strukturalnym udzielanym na ogólnych zasadach obowiązujących w UE w ramach polityki spójności. Ze środków przedakcesyjnych nadal korzystają Bułgaria i Rumunia (także Turcja i Chorwacja, ale z innej pozycji budżetowej), które wejdą do UE najprawdopodobniej 1 stycznia 2007 r. Na mocy traktatu akcesyjnego nowe państwa członkowskie mogą do końca 2006 r. korzystać z tzw. środków przejściowych (Transition Facility). Środki przedakcesyjne obejmują trzy fundusze: Phare 2 (dalej Phare) oraz dwa zupełnie nowe instrumenty: ISPA oraz SAPARD (ramka). Państwa UE-15 zadecydowały o ich przyznaniu krajom kandydującym na szczycie w Berlinie w marcu 1999 r. Zadaniem tych środków było nie tylko finansowe wsparcie rozwoju gospodarczego przyszłych państw członkowskich UE, ale także zapoznanie kandydatów z procedurami i formalnymi wymogami, by przygotować ich w ten sposób do absorpcji funduszy strukturalnych po akcesji do UE.(fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
5--19
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, student
Bibliografia
  • Annexes to 2004 Report on Phare. Country Sections & Additional Informations, Commission of the European Communities, Brussels, 23.12.2005. http://europa.eu.int/comm/enlargement/pas/phare/pdf/annual_report_2004/annex_report2004 _phare_preaccession_trans_instrument_en.pdf, 04.04.2006 r.
  • http://www.cie.gov.pl
  • Enlargement, Two Years After - An Economie Success. Communication from the Commission to the Council and the European Parliament, COM(2006) final, Brussels, 3.05.2006
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171301351

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.